Պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ հափշտակություններ Սյունիքի մարզային փրկարար վարչությունում. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը  ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից ստացել և ուսումնասիրության է ենթարկել նախարարության աշխատակազմի ներքին աուդիտի վարչության կողմից ՀՀ ԱԻՆ փրկարար ծառայության Սյունիքի մարզային փրկարար վարչությունում (ՄՓՎ) 2017թ. իրականացված աուդիտի և ծառայողական քննության արդյունքները։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Սյունիքի ՄՓՎ-ին 2016թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին հատկացված ընդհանուր առմամբ 790 լիտր բենզինի ծախսը հիմնավորող փաստաթղթերը բացակայել են, իսկ նույն ՄՓՎ-ին ամրակցված «ՈՒԱԶ 366» ավտոմեքենայի վրա 2016-2017թթ. ընթացքում հավելագրվել է շուրջ է 2.092 կմ վազք, որի ծախսը կազմել է 460 լիտր բենզին։
Պարզվել է նաև, որ ՀՀ ԱԻ նախարարի հրամանով 27.12.2016թ.-08.03.2017թ. Մ-3 միջպետական մայրուղու Գորիս-Սիսիան ավտոճանապարհի միջնամասում ստեղծվել է վրանային հենակետ՝ ձնաբքի ժամանակ մարդկանց օգնություն ցուցաբերելու և անվտանգ տարածք տեղափոխելու նպատակով, որի ծառայության իրականացման նպատակով նախատեսվել է օգտագործել 2 հատ 2.5 ԿՎՏ էլեկտրական գեներատորներ՝ լուսավորության և կապի ապահովման համար։ Սակայն, վառելիքի ծախսերի վերաբերյալ կազմված ակտերի համաձայն՝ ցույց է տրվել շահագործված այլ հզորությունների 2 էլեկտրական գեներատոր, որոնց վառելիքի ծախսը հաշվարկվել է սահմանված նորմաներից ավելի: Արդյունքում հավելագրվել է 432 լիտր բենզին։
Բացի այդ, կազմված ակտերի համաձայն՝ հենակետի ծառայության իրականացման նպատակով ներգրավված Գորիսի և Սիսիանի ՀՓՋ-ներին պատկանող ավտոմեքենայի համար 27.12.2016թ.-31.01.2017թ.  ցույց է տրվել  1000 կմ վազք և մեկի դեպքում 400 լիտր, մյուս դեպքում 560 լիտր բենզինի, իսկ ավտոմեքենաների կունգի վառարանի համար 470-ական լիտր դիզելային վառելիքի ծախս: Դա այն դեպքում, երբ Գորիսի ՀՓՋ-ին պատկանող ավտոմեքենայի կունգի վառարանը դիզելային վառելիքով չի աշխատում, իսկ Սիսիանի ՀՓՋ-ին պատկանողի դեպքում ավտոմեքենայի շահագործման քարտի վազքաչափի ցուցմունքներում չի արտացոլվել նշված 1000 կմ վազքը:
Պարզվել է նաև, որ 2016-2017թթ. Սյունիքի ՄՓՎ-ին հատկացվել է 32 խ/մ՝ վառելափայտ, սակայն բացակայել են դրանց ծախսի և բաշխման վերաբերյալ փաստաթղթերը։
Ուսումնասիրությամբ պարզված փաստերը վկայում են, որ ՀՀ ԱԻՆ համապատասխան ստորաբաժանումների պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, 2016-2018թթ. կազմել են վառելիքի ծախսի վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող կեղծ փաստաթղթեր և պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով կատարել խոշոր չափերի՝ 1.665.000 դրամի պետական միջոցների հափշտակություններ:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ։

Хищения в спасательном управлении Сюникской области путем злоупотребления должностным положением. Возбуждено уголовное дело
Управление по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА получило от министерства по чрезвычайным ситуациям РА и подвергла исследованию результаты служебного расследования и аудита, осуществлённого управлением внутреннего аудита аппарата министерства в 2017г. в спасательном управлении Сюникской области спасательной службы МЧС РА.
В ходе исследования было установлено, что документы, обосновывающие расход бензина / в целом 790 литр / за период с сентября по декабрь 2016г. отсутствовали, а на приписанный к управлению <<УАЗ 366>> в период 2016-2017 гг. был рассчитан пробег около 2092 км, а расход на это составил 460 литров бензина.
Также было установлено, что указом министра МЧС РА от 27.12.2016г.-08.03.2017г. на межгосударственной автотрассе М-3 в центре дороги Горис-Сисиан был создан палаточный пункт для оказания помощи людям во время снежной бури и направления их в безопасное место и для этой службы предусматриваются использовать 2 электрогенератора мощностью 2 кВт с целью освещения и сохранения связи. Однако составленные акты по использованию топлива показали 2 эксплуатируемые электрогенератора другой мощности, расход топлива которых был рассчитан выше указанных норм. В результате было приписано 432 литра бензина.
Кроме того, согласно составленным актам, для автомобиля СОА Горис-Сисиан, привлеченного с целью реализации обслуживания пункта, за период с 27 декабря 2016 по 31 января 2017 был указан пробег в 1000 км и в одном случае 400 литров, а в другом 560 литров бензина и 470 литров дизельного топлива на кунг печки автомобилей. И это в том случае, когда кунг печки автомобиля СОА Горис не работает дизельным топливом, а в показаниях карты эксплуатирования автомобиля СОА Сисиан на указан пробег в 1000 км.
Также было установлено, что в 2016-2017гг. спасательному управлению Сюникской области было выделено 32 кубометра дров, однако документы их расхода и распределения отсутствовали.
Выявленные в ходе исследования факты свидетельствуют о том, что должностные лица, ответственные за соответствующие подразделения МЧС РА, используя должностное положение вопреки интересам службы, в 2016-2018гг. составили несоответствующие действительности документы о расходе топлива, и, используя служебное положение, совершили хищения государственных средств в особо крупных размерах /1.665.000 драмов/.
Учитывая то, что констатированные нарушения содержат признаки преступления, в управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по п. 1 и п. 3 ч. 2 ст. 179, ч. 1 ст. 308 и ст.314 УК РА.