Պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ հափշտակություններ Սյունիքի մարզային փրկարար վարչությունում. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը  ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից ստացել և ուսումնասիրության է ենթարկել նախարարության աշխատակազմի ներքին աուդիտի վարչության կողմից ՀՀ ԱԻՆ փրկարար ծառայության Սյունիքի մարզային փրկարար վարչությունում (ՄՓՎ) 2017թ. իրականացված աուդիտի և ծառայողական քննության արդյունքները։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Սյունիքի ՄՓՎ-ին 2016թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին հատկացված ընդհանուր առմամբ 790 լիտր բենզինի ծախսը հիմնավորող փաստաթղթերը բացակայել են, իսկ նույն ՄՓՎ-ին ամրակցված «ՈՒԱԶ 366» ավտոմեքենայի վրա 2016-2017թթ. ընթացքում հավելագրվել է շուրջ է 2.092 կմ վազք, որի ծախսը կազմել է 460 լիտր բենզին։
Պարզվել է նաև, որ ՀՀ ԱԻ նախարարի հրամանով 27.12.2016թ.-08.03.2017թ. Մ-3 միջպետական մայրուղու Գորիս-Սիսիան ավտոճանապարհի միջնամասում ստեղծվել է վրանային հենակետ՝ ձնաբքի ժամանակ մարդկանց օգնություն ցուցաբերելու և անվտանգ տարածք տեղափոխելու նպատակով, որի ծառայության իրականացման նպատակով նախատեսվել է օգտագործել 2 հատ 2.5 ԿՎՏ էլեկտրական գեներատորներ՝ լուսավորության և կապի ապահովման համար։ Սակայն, վառելիքի ծախսերի վերաբերյալ կազմված ակտերի համաձայն՝ ցույց է տրվել շահագործված այլ հզորությունների 2 էլեկտրական գեներատոր, որոնց վառելիքի ծախսը հաշվարկվել է սահմանված նորմաներից ավելի: Արդյունքում հավելագրվել է 432 լիտր բենզին։
Բացի այդ, կազմված ակտերի համաձայն՝ հենակետի ծառայության իրականացման նպատակով ներգրավված Գորիսի և Սիսիանի ՀՓՋ-ներին պատկանող ավտոմեքենայի համար 27.12.2016թ.-31.01.2017թ.  ցույց է տրվել  1000 կմ վազք և մեկի դեպքում 400 լիտր, մյուս դեպքում 560 լիտր բենզինի, իսկ ավտոմեքենաների կունգի վառարանի համար 470-ական լիտր դիզելային վառելիքի ծախս: Դա այն դեպքում, երբ Գորիսի ՀՓՋ-ին պատկանող ավտոմեքենայի կունգի վառարանը դիզելային վառելիքով չի աշխատում, իսկ Սիսիանի ՀՓՋ-ին պատկանողի դեպքում ավտոմեքենայի շահագործման քարտի վազքաչափի ցուցմունքներում չի արտացոլվել նշված 1000 կմ վազքը:
Պարզվել է նաև, որ 2016-2017թթ. Սյունիքի ՄՓՎ-ին հատկացվել է 32 խ/մ՝ վառելափայտ, սակայն բացակայել են դրանց ծախսի և բաշխման վերաբերյալ փաստաթղթերը։
Ուսումնասիրությամբ պարզված փաստերը վկայում են, որ ՀՀ ԱԻՆ համապատասխան ստորաբաժանումների պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, 2016-2018թթ. կազմել են վառելիքի ծախսի վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող կեղծ փաստաթղթեր և պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով կատարել խոշոր չափերի՝ 1.665.000 դրամի պետական միջոցների հափշտակություններ:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ։

Thefts in the rescue department of Syunik region by the abuse of official position. Criminal case has been initiated
State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office of the RA has received from the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia and examined the results of the internal investigation and audit carried out by the internal audit department of the Ministry’s staff in 2017 in the rescue department of Syunik region of the rescue service of the RA MES.
In the course of the study, it has been found out that the documents substantiating the consumption of petrol / in total 790 liters / from September to December 2016 have been missing, and for “UAZ 366” in the period of 2016-2017 mileage of about 2092 km. has been calculated, and the consumption for this has amounted to 460 liters of petrol.
It has also been established that by the decree of the RA MES dated 27.12.2016-08.03.2017 on the interstate highway M-3 in the center of the Goris-Sisian road, a tent station has been created to help people during snowstorm and take them to a safe place, and for this service it is planned to use 2 electric generators with a capacity of 2 kW for lighting and maintaining communication. However, the compiled acts on the use of fuel have showed 2 operated electric generators of another capacity, the fuel consumption of which has been calculated above the mentioned standards.
In addition to that, according to the acts, for the car of the RDA of Goris-Sisian, provided for the purpose of servicing the point, from December 27, 2016 to January 31, 2017, a mileage of 1000 km. has been mentioned and in one case 400 liters, and in another 560 liters of gasoline.
It has also been found out that in 2016-2017 32 cubic meters of firewood have been allocated to the rescue department of Syunik region, but the documents on their consumption and distribution have been missing.
The facts revealed during the study have indicated that the officials responsible for the relevant units of the RA MES, with the use of their official position contrary to the interests of the service, in 2016-2018 have made up false fuel consumption documents and with the use of their official position, have committed theft of state funds in especially large amounts /1.665.000 AMD/.
Taking into account that detected violations contain corpus delicti, a criminal case has been initiated in the Department for State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office under Point 1 and Point 3 of Part 2 of Art.179, Part 1 of Art. 308 and Art. 314 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.