Բնությանը պատճառվել է ավելի քան 1.188.834 ՀՀ դրամի վնաս
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը ՀՀ բնապահանության և ընդերքի տեսչական մարմնից ստացել է տեղեկատվություն, որ Արմավիրի մարզի Արաքս համայնքում հայտնաբերվել է բնական ռեսուրսների ապօրինի օգտագործման դեպք:
Մասնավորապես, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Արմավիրի մարզի Արաքս համայնքում իրականացված հողային զանգվածի քանդման աշխատանքների հետևանքով տեղի է ունեցել հողի դեգրադացիա՝ բնությանը պատճառելով 1.188.834 ՀՀ դրամի վնաս:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Природе был нанесен ущерб в размере более 1.188.834 драмов РА.
Управление по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА от Инспекционного органа по охране природы и недр РА получило информацию, что в общине Аракс Армавирской области был выявлен случай незаконного использования природных ресурсов.
В частности в ходе исследования, осуществлённого управлением по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА было установлено, что в результате сноса земель в общине Аракс Армавирской области произошла деградация земель и природе был нанесен ущерб в размере 1.188.834 драмов РА.
Учитывая то, что зафиксированные нарушения содержат признаки преступления, управлением по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по признакам, преступления предусмотренного ч. 1 ст. 290 УК РА.