«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման հետևանքով պետությանը 131մլն դրամի վնաս է պատճառվել
Դեռևս 2016թ. ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել են «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի կողմից պետական անտառային ֆոնդի հողերը վարձակալության տրամադրելու վերաբերյալ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ներքին աուդիտի հաշվետվությունները, ինչպես նաև դրա հիմք հանդիսացող փաստաթղթերի պատճենները:
Պարզվել է, որ վարձավճարների չափերը սահմանելու և պայմանագրերում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու, ինչպես նաև չվճարված վարձավճարները գանձելու գործընթացում առկա են մի շարք թերություններ և խախտումներ, որոնք վերացնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ներկայացվել է հաղորդում ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարին:
Միաժամանակ,  ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից պետական շահերի պաշտպանության վարչությանը հանձնարարվել է պարբերաբար հետևել   աշխատանքների կատարման ընթացքին: Սակայն  աշխատանքների կատարման ընթացքի մասին ստացված միջանկյալ, իսկ 2019թ. մարտի 22-ին ներկայացված ամփոփ տեղեկությունների  ուսումնասիրությամբ ակնհայտ է դարձել, որ ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից անցած ժամանակահատվածում օրենքով նախատեսված գործուն միջոցներ չեն ձեռնարկվել պետության և ՊՈԱԿ-ի իրավունքներն ու օրինական շահերը պաշտպանելու ուղղությամբ:
Ուստի ՊՈԱԿ-ում նախաձեռնվել է 2006-2018թ.թ. պետական անտառային ֆոնդի հողերի վարձակալման գործընթացին, այդ թվում՝ վարձակալության պայմանագրերի կնքմանը, վարձավճարների գանձմանը, հայցերի հարուցմանը, դատական գորընթացներին և կատարողական վարույթներին առնչվող փաստաթղթերի մեծածավալ ուսումնասիրություն, որի արդյունքում պարզվել է, որ արձանագրված խախտումները ոչ միայն չեն վերացվել, այլև ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձանց վարքագծում առերևույթ առկա են հանցագործության հատկանիշներ, որոնցով պետությանը պատճառվել է նյութական վնաս:
Այսպես, ՊՈԱԿ-ի հարուցած հայցերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձինք 2006-2018թ.թ. ընթացքում, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, սահմանված ժամկետում հայցեր հարուցելու, անհիմն դատական ակտերը բողոքարկելու.  ինչպես նաև հայցը բավարարելու մասին օրինական ուժ ստացած դատական ակտերը կատարման ներկայացնելու պարտականությունները չեն կատարել, որի արդյունքում պետությանը պատճառել են 131.146.423 ՀՀ դրամի նյութական վնաս, անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Ուստի դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է  քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Միաժամանակ 145 մլն. ՀՀ դրամի չափով պայմանագրային պարտավորությունները չկատարած շուրջ 100 վարձակալներից վնասն ամբողջությամբ հատուցելու, ինչպես նաև արձանագրված թերությունները վերացնելու  ուղղությամբ գործուն միջոցներ ձեռնարկելու ուղղությամբ նախապատրաստվում է հաղորդում:

As a result of abuse of official powers by officials of “Hayantar” SNCO, the state has suffered damage in the amount of 131 million AMD.
Back in 2016, the RA Prosecutor General’s Office has reviewed the reports on the results of an internal audit of the RA Ministry of Agriculture regarding the leasing of land from the state forest fund “Hayantar” SNCO as well as documents which have been basis for the above-mentioned action.
It has been found out that, in the process of setting the amount of the lease and making appropriate amendments to the contract, there have been violations, and with the aim of taking measures to eliminate them, the RA Prosecutor General has submitted a message to the RA Minister of Agriculture.
At the same time, the Department for State Interests Protection has been instructed by the RA Prosecutor General to regularly monitor the work. However, during the study of the data submitted on 03.22.2019 it has become apparent that over the past period, SNCO officials have not taken any legal actions to protect the rights and legitimate interests of the state and SNCO.
Consequently, the SNCO has initiated a study of documents regarding the lease process of land of the State Forest Fund for 2006-2018, including the study of the documents regarding the conclusion of a lease agreement, filing a lawsuit, court proceedings and enforcement proceedings.
Thus, in the course of the study of lawsuits filed by SNCO, it has been established that SNCO officials for 2006-2018 by abusing their official position, have not fulfilled their obligations to initiate lawsuits, appeal against unjustified judicial acts, as well as to execute judicial acts, during which material damage has been caused to the state in the amount of 131.146.423 AMD, which has entailed serious consequences.
Therefore, criminal case under Part 2 of Art. 308 of the RA Criminal Code has been initiated by State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General’s Office concerning the above-mentioned case.
At the same time, a report is being prepared concerning the fact of taking the effective measures to eliminate the identified deficiencies and to restore the damage caused in the result of failure to fulfill obligations in the amount of 145 million AMD.