«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման հետևանքով պետությանը 131մլն դրամի վնաս է պատճառվել
Դեռևս 2016թ. ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել են «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի կողմից պետական անտառային ֆոնդի հողերը վարձակալության տրամադրելու վերաբերյալ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ներքին աուդիտի հաշվետվությունները, ինչպես նաև դրա հիմք հանդիսացող փաստաթղթերի պատճենները:
Պարզվել է, որ վարձավճարների չափերը սահմանելու և պայմանագրերում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու, ինչպես նաև չվճարված վարձավճարները գանձելու գործընթացում առկա են մի շարք թերություններ և խախտումներ, որոնք վերացնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ներկայացվել է հաղորդում ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարին:
Միաժամանակ,  ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից պետական շահերի պաշտպանության վարչությանը հանձնարարվել է պարբերաբար հետևել   աշխատանքների կատարման ընթացքին: Սակայն  աշխատանքների կատարման ընթացքի մասին ստացված միջանկյալ, իսկ 2019թ. մարտի 22-ին ներկայացված ամփոփ տեղեկությունների  ուսումնասիրությամբ ակնհայտ է դարձել, որ ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից անցած ժամանակահատվածում օրենքով նախատեսված գործուն միջոցներ չեն ձեռնարկվել պետության և ՊՈԱԿ-ի իրավունքներն ու օրինական շահերը պաշտպանելու ուղղությամբ:
Ուստի ՊՈԱԿ-ում նախաձեռնվել է 2006-2018թ.թ. պետական անտառային ֆոնդի հողերի վարձակալման գործընթացին, այդ թվում՝ վարձակալության պայմանագրերի կնքմանը, վարձավճարների գանձմանը, հայցերի հարուցմանը, դատական գորընթացներին և կատարողական վարույթներին առնչվող փաստաթղթերի մեծածավալ ուսումնասիրություն, որի արդյունքում պարզվել է, որ արձանագրված խախտումները ոչ միայն չեն վերացվել, այլև ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձանց վարքագծում առերևույթ առկա են հանցագործության հատկանիշներ, որոնցով պետությանը պատճառվել է նյութական վնաս:
Այսպես, ՊՈԱԿ-ի հարուցած հայցերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձինք 2006-2018թ.թ. ընթացքում, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, սահմանված ժամկետում հայցեր հարուցելու, անհիմն դատական ակտերը բողոքարկելու.  ինչպես նաև հայցը բավարարելու մասին օրինական ուժ ստացած դատական ակտերը կատարման ներկայացնելու պարտականությունները չեն կատարել, որի արդյունքում պետությանը պատճառել են 131.146.423 ՀՀ դրամի նյութական վնաս, անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Ուստի դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է  քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Միաժամանակ 145 մլն. ՀՀ դրամի չափով պայմանագրային պարտավորությունները չկատարած շուրջ 100 վարձակալներից վնասն ամբողջությամբ հատուցելու, ինչպես նաև արձանագրված թերությունները վերացնելու  ուղղությամբ գործուն միջոցներ ձեռնարկելու ուղղությամբ նախապատրաստվում է հաղորդում:

В результате злоупотребления служебными полномочиями должностными лицами ГНКО <<Айантар>> государству был нанесен ущерб в размере 131 млн. драмов.
Ещё в 2016 г. в генеральной прокуратуре РА были рассмотрены отчеты по результатам внутреннего аудита министерства сельского хозяйства РА относительно сдачи в аренду земель государственного лесного фонда ГНКО <<Айантар>>, а также копии документов, являющихся основанием для этого.
Было установлено что, в процессе установления суммы аренды и внесения соответствующих изменений в договоре есть недостатки и нарушения, и с целью  принятия мер по их устранению генеральным прокурором РА было представлено сообщение министру сельского хозяйства РА.
Одновременно управлению по защите государственных интересов РА было поручено регулярно следить за проделанной работой. Однако в ходе исследования сведений, представленных 22.03.2019г. стало очевидным, что за прошедший период должностными лицами ГНКО никакие юридические действия не были предприняты для защиты прав и законных интересов государства и ГНКО.
Следовательно, в ГНКО было инициировано исследование документов относительно процесса аренды земель государственного лесного фонда  за 2006-2018гг., в том числе и документов касательно заключения договора аренды, подачи иска, судебных процессов и исполнительных производств в ходе которого было установлено, что зафиксированные нарушения не только не были устранены но и в поведении должностных лиц ГНКО имеются признаки преступления, в результате чего государству был нанесен ущерб.
Таким образом, в ходе исследования исков, поданных ГНКО было установлено, что должностные лица ГНКО за 2006-2018гг. злоупотребляя своим должностным положением, не выполнили обязательства по возбуждению исков, обжалованию необоснованных судебных актов, а также исполнению судебных актов, имеющих законную силу, в ходе которого государству был нанесен материальный ущерб в размере 131.146.423 АМД, что и повлекло тяжкие последствия.
Следовательно, по данному случаю в управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 308 УК РА.
Одновременно подготавливается сообщение по принятию эффективных мер по устранению зафиксированных недостаток и по восстановлению ущерба, нанесенного в результате не выполнения обязательств по договору в размере 145 млн. драмов РА.