«Փարքինգ Սիթի Սերվիս» ընկերության՝ ավելի քան 700 մլն դրամի չափով փոխառության պարտավորությունը անհիմն մարվել է Երևանի համայնքային բյուջեի հաշվին
«Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲ ընկերությունը նվիրատվությամբ Երևանի քաղաքապետարանին հանձնելու և դրա հետագա գործունեության ընթացքում չարաշահումների վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետարանից Երևան քաղաքի դատախազությունում ստացված տվյալների ուսումնասիրության արդյունքում  դատախազի հանձնարարությամբ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում նախապատրաստվել են նյութեր:
Պարզվել է, որ 2016թ. նոյեմբերին Երևանի քաղաքապետարանը բանակցություններ է վարել «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» և «Լոկատոր» ՓԲ ընկերությունների կոնսորցիումի հետ՝ վճարովի ավտոկայանատեղերի տեղական տուրքի գանձման արդյունքում առաջացող ֆինանսական հոսքերի տնօրինումն ու կառավարումը համայնքային կառույցներին անցնելու հարցի վերաբերյալ: Բանակցությունների վերաբերյալ արձանագրությամբ սահմանվել է, որ Երևան համայնքն ընդունում է ՓԲԸ-ի 100 տոկոս բաժնեմասի նվիրատվությունը՝ ստանձնելով դրա ակտիվների ձեռքբերման համար վերցված և դրանց համարժեք փոխառությունների մարման պարտավորությունը միայն «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲԸ-ի կողմից հեղինակավոր աուդիտորական կազմակերպության միջոցով իր կատարած ներդրումները, ակտիվներն ու պարտավորությունները գնահատելուց հետո:
Պարզվել է, սակայն, որ բանակցային պայմանավորվածության խախտմամբ, առանց «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲԸ-ում աուդիտորական գնահատում իրականացնելու, հիմք ընդունելով ստացված խորհրդատվական մի եզրակացություն, ընկերության հիմնական միջոցների արժեք է սահմանվել 1.788.000.000 ՀՀ դրամը, որից հետո Երևան քաղաքի ավագանու 2016թ. դեկտեմբերի 21-ի թիվ 655-Ա որոշմամբ նշված ընկերության 100% բաժնեմասը որպես նվիրատվություն փոխանցվել է Երևանի քաղաքապետարանին: Երևան քաղաքի ավագանու նույն որոշմամբ «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲԸ բաժնետոմսերը հավատարմագրային կառավարման են հանձնվել «Լոկատոր» ՓԲԸ-ին:
Մինչդեռ, պարզվել է, որ նվիրատվության գործընթացում «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲԸ ակտիվների իրական արժեքը,  չի համապատասխանում իրականությանը, այն ավել է նշվել 1.051.113.700 մլն ՀՀ դրամով:
Արդյունքում Երևանի քաղաքապետարանը, «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲ ընկերության կողմից կնքված քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի կողմ չհանդիսանալով, ավագանու 21.12.2016թ. N.655 որոշմամբ  նման պարտավորություն  չունենալով, «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲ ընկերության կողմից բանկին ունեցած վարկային պարտավորությունները կատարելու նպատակով 2017-2018թթ. ընթացքում Երևան համայնքի բյուջեից կատարել է 713.000.000 ՀՀ դրամի վարկի մարում:
Այսինքն, Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան պաշտոնատար անձինք, շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով, առերևույթ իրենց պաշտոնեական դիրքը օգտագործել են ծառայության շահերին հակառակ, այն է՝ առանց աուդիտորական գնահատման, հիմք ընդունելով խորհրդատվական եզրակացությունը բանակցային գործընթացում ստանձնել են «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲԸ-ի՝ իրականությանը չհամապատասխանող արժեքով ակտիվների ձեռքբերման համար ստացված վարկի մարման պարտավորությունը։
Միաժամանակ, առանց իրավական հիմքի, 2017-2018թթ. ընթացքում Երևան համայնքի բյուջեից 713.000.000 դրամի չափով մարել են «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲԸ ունեցած վարկային պարտավորությունները՝ նույն չափի վնաս պատճառելով համայնքին և առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲ ընկերության պաշտոնատար անձինք, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, 2017-2018թթ. և 2019 թվականի 1-ին եռամսյակի ընթացքում ընկերության աշխատակիցների դրույքաչափերի սխալ հաշվարկման արդյունքում վերջիններիս աշխատավարձերի հավելագրումներ կատարելու, տրանսպորտային միջոցներն առանց վերանորոգելու այդ նպատակով գումարներ դուրս գրելու և փաստացի չշահագործվող ավտոմեքենաներին հատկացված վառելիքի համար գումարներ փոխանցելու միջոցով, յուրացման եղանակով հափշտակել են ընդհանուր՝ 20.714.515 ՀՀ դրամ:
Նկատի առնելով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ Երևանի քաղաքապետարանի իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացնելու, ինչպես նաև «Փարկինգ Սիթի Սերվիս» ՓԲԸ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերի յուրացում կատարելու դեպքերի առթիվ Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի որոշմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:

Обязательство займа компании «Паркинг Сити Сервис» в размере 700 млн. драмов было необоснованно погашено за счет бюджета сообщества Еревана
В результате исследования данных, поступивших от мэрии Еревана в прокуратуру города Еревана относительно злоупотреблений в ходе передачи ЗАО «Паркинг Сити Сервис» по дарению мэрии Еревана, поручением прокурора в управлении г. Еревана полиции РА были подготовлены материалы.
Было установлено, что в ноябре 2016 года мэрия Еревана вела переговоры с консорциумом ЗАО «Паркинг Сити Сервис» и «Локатор» по вопросу контроля за финансовыми потоками, образующимися по итогам сборов за парковку. Протоколом по итогам переговоров было установлено, что община Еревана принимает 100% активов в дар, одновременно принимает обязательство по их погашению, после оценки инвестиций, активов и обязательств.
Однако было установлено, что нарушением достигнутой в ходе переговоров договоренности, и без аудиторской оценки ЗАО «Паркинг Сити Сервис» и основываясь на 1 заключении основные средства компании были указаны в размере 1.788.000.000 драмов РА. Затем решением совета старейшин от 21 декабря 2016 г 100% акций были переданы мэрии Еревана. Тем же решением совета старейшин акции ЗАО «Паркинг Сити Сервис» были переданы в доверительное управление ЗАО «Локатор».
Однако было установлено, что реальная стоимость активов ЗАО «Паркинг Сити Сервис» не соответствует реальности и преувеличена на 1.051.113.700 драмов РА.
В результате мэрия Еревана, не будучи участником гражданско-правового договора, заключенного ЗАО «Паркинг Сити Сервис» и не имея обязательств по решению совета старейшин N 655 21.12.2016г. в 2017-18 гг. выплатила из бюджета Еревана 713.000.000 драмов РА в счет погашения кредита компании.
Таким образом, соответствующие должностные лица мэрии Еревана исходя из корыстных, личных или групповых интересов, использовали свое служебное положение вопреки служебным интересам и без аудиторской проверки погасили обязательства компании по приобретению активов по несоответствующей реальности стоимости.
Одновременно, в 2017-2018 гг. из бюджета были погашены обязательства ЗАО «Паркинг Сити Сервис» на сумму в 713 млн. драмов.
Также было установлено, что официальные лица компании ЗАО «Паркинг Сити Сервис» используя свои должностные положения в 2017-2018 гг. присвоили более 20,7 млн. драмов. Учитывая, что в материалах имеются данные, содержащие признаки преступных деяний, в частности, по злоупотреблению должностными полномочиями со стороны сотрудников мэрии, а также по факту присвоения со стороны официальных лиц из ЗАО «Паркинг Сити Сервис» средств в особо крупных размерах с использованием служебного положения, постановлением старшего прокурора прокуратуры г. Еревана согласно ч. 2 ст. 308 и п. 1 ч. 3 ст. 179 Уголовного кодекса Армении возбуждено уголовное дело.