Դատախազական ներգործության միջոցներ են ձեռնարկվել տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխզննության ապահովման, այս ոլորտում սխեմատիկ կոռուպցիոն չարաշահումներին նպաստող պատճառները վերացնելու ուղղությամբ
ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ուսումնասիրվել են տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննության անցկացման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը: Ուսումնասիրությունները կատարվել են նշված հանցագործությունների կատարմանը նպաստող պատճառները և պայմանները,  ճանապարհատրանսպորտային պատահարների, հանցագործությունների կանխման շրջանակներում տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննությունների իրականացմանը խոչընդոտող  խնդիրները պարզելու, վերացնելու ուղղությամբ դատախազական ներգործության միջոցների հստակեցման  նպատակով:
Արդյունքում նախ պարզվել է, որ տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննություն իրականացնող կայանների կողմից տևականորեն, համատարած կերպով կիրառված կոռուպցիոն հանցավոր սխեմաներով պետությանն ահռելի նյութական վնաս է պատճառվել:
Արդեն տեղեկացվել է, որ տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննություն անցկացնելու գործընթացում թույլ տրված չարաշահումների՝ խարդախության եղանակով հափշտակություն կատարելու, կեղծիքների և պաշտոնեական անփութության վերաբերյալ ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթում 2018թ. հուլիս և օգոստոս ամիսների ընթացքում հարուցվել է ընդհանուր 26 քրեական գործ: Վերջիններիս նախաքննությամբ պարզվել է, որ նշված ոլորտում տեխզննման կայանների պատասխանատու աշխատակիցները 2015թ. հունվարից մինչև 2018թ. հունիս ամիսն ընկած ժամանակահատվածում, առանց ծառայություններ մատուցելու, այսինքն առանց տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննություն անցկացնելու, քաղաքացիների կողմից բանկերում կատարվող՝ այդ ծառայության համար նախատեսված 5500-10500-ական ՀՀ դրամ գումարների վճարման վերաբերյալ փաստաթղթերը ներկայացրել են ՀՀ ֆինանսների նախարարություն և խաբեությամբ հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի հասնող այդ գումարները: Նախնական հաշվարկներով պատճառված վնասը կազմել է շուրջ 2մլրդ 150մլն ՀՀ դրամ, որից նախաքննության ընթացքում, 2019թ. հուլիսի 30-ի դրությամբ, վերականգնվել է ավելի քան 840 մլն ՀՀ դրամը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նկարագրված կոռուպցիոն մեխանիզմների ձևավորմանը նպաստել են նաև ոլորտը կարգավորող օրենսդրությունում առկա որոշակի բացերը, որոնք նպաստավոր պայմաններ են ստեղծել վարորդների կողմից իրենց տրանսպորտային միջոցները տեխնիկական զննության ենթարկելու պարտականությունը որպես կանոն չկատարելու համար, ինչն ինքնին ստեղծում է ճանապարհատրանսպորտային երթևեկության անվնտանգության ռիսկեր:
Օրենսդրական բացերը հիմնականում պայմանավորված են տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության անցնելու կամ չանցնելու փաստը միայն կտրոնի առկայության կամ բացակայության հանգամանքով պայմանավորելուն հանգեցնող իրավական լուծումների, տեխզննության գործընթացի նկատմամբ պետության վերահսկողական հստակ իրավական մեխանիզմների անլիարժեքության հետ: Բացի այդ՝ առկա են նաև անհստակություններ տեխնիկական արատորոշման միջոցներով տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննության անցկացման ծառայությունների մատուցման սակագների սահմանման, վճարման գործընթացի իրավակարգավորումներում։
Ելնելով օրենսդրական այդ բացերը վերացնելու, երթևեկության մասնակիցների անվտանգության երաշխավորման պետության պարտավորությունը պատշաճ իրականացնելու, կոռուպցիոն դրսևորումներին նպաստող գործոնները բացառելու անհրաժեշտությունից՝ կատարված ուսումնասիրության արդյունքների մասին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից համապատասխան հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ վարչապետին։

Means of prosecutorial intervention have been taken to provide mandatory technical inspection of vehicles and to abolish the causes of schematic corruption abuses in this area
The Department for Combating Corruption and Economic Crimes of the RA General Prosecutor's Office examined the criminal cases initiated for the abuses in the process of mandatory technical inspection of vehicles. The studies were carried out to identify the causes and terms contributing to the commission of the above-mentioned crimes in order to identify the means of prosecutorial intervention for eliminating and hindering the problems in technical inspection of vehicles, traffic accidents and combating crime.
As a result, first it was found that the state was caused long-term, overall applicable corruption-related criminal huge material damage by the stations conducting mandatory vehicle inspection.
It was already informed that abuses committed in the process of mandatory technical inspection of vehicles 26 criminal cases were initiated during July and August 2018. The preliminary investigation of the latter revealed that the responsible staff of the technical inspection stations in the period of 2015 January to 2018 June have submitted the documents of the mandatory payment stipulated for the technical inspection to the Ministry of Finance without providing services, i. e without compulsory technical inspection of vehicles by fraud and seizure of especially large amounts of money. According to preliminary accountings, the damage amounted to about 2 billion 150 million AMD. On July 30, 2019, over 840 million AMD has been restored.
The study showed that the existing legal gaps regulating that field also contributed to described corruption mechanisms making favorable conditions for drivers not to perform their vehicles in accordance with the rule, thus making security risks for traffic.
Legislative gaps are mainly due to the fact of passing or not passing the technical inspection of vehicles only to the legal solutions leading to the existence or absence of a check, and to the inadequacy of the state's strict legal control mechanisms over the technical process. In addition, there are uncertainties in setting of tariffs for the mandatory technical inspection of vehicles by means of technical disorders, in the regulation of the payment process.
Due to the need of abolishing these legislative gaps, properly implementing the obligation of the state to ensure the safety of trafficers, and to exclude the factors contributing to corruption, the Prosecutor General of the Republic of Armenia has submitted a report on the results of the study to the Prime Minister of the RA.