Դատախազական ներգործության միջոցներ են ձեռնարկվել տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխզննության ապահովման, այս ոլորտում սխեմատիկ կոռուպցիոն չարաշահումներին նպաստող պատճառները վերացնելու ուղղությամբ
ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ուսումնասիրվել են տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննության անցկացման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը: Ուսումնասիրությունները կատարվել են նշված հանցագործությունների կատարմանը նպաստող պատճառները և պայմանները,  ճանապարհատրանսպորտային պատահարների, հանցագործությունների կանխման շրջանակներում տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննությունների իրականացմանը խոչընդոտող  խնդիրները պարզելու, վերացնելու ուղղությամբ դատախազական ներգործության միջոցների հստակեցման  նպատակով:
Արդյունքում նախ պարզվել է, որ տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննություն իրականացնող կայանների կողմից տևականորեն, համատարած կերպով կիրառված կոռուպցիոն հանցավոր սխեմաներով պետությանն ահռելի նյութական վնաս է պատճառվել:
Արդեն տեղեկացվել է, որ տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննություն անցկացնելու գործընթացում թույլ տրված չարաշահումների՝ խարդախության եղանակով հափշտակություն կատարելու, կեղծիքների և պաշտոնեական անփութության վերաբերյալ ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթում 2018թ. հուլիս և օգոստոս ամիսների ընթացքում հարուցվել է ընդհանուր 26 քրեական գործ: Վերջիններիս նախաքննությամբ պարզվել է, որ նշված ոլորտում տեխզննման կայանների պատասխանատու աշխատակիցները 2015թ. հունվարից մինչև 2018թ. հունիս ամիսն ընկած ժամանակահատվածում, առանց ծառայություններ մատուցելու, այսինքն առանց տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննություն անցկացնելու, քաղաքացիների կողմից բանկերում կատարվող՝ այդ ծառայության համար նախատեսված 5500-10500-ական ՀՀ դրամ գումարների վճարման վերաբերյալ փաստաթղթերը ներկայացրել են ՀՀ ֆինանսների նախարարություն և խաբեությամբ հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի հասնող այդ գումարները: Նախնական հաշվարկներով պատճառված վնասը կազմել է շուրջ 2մլրդ 150մլն ՀՀ դրամ, որից նախաքննության ընթացքում, 2019թ. հուլիսի 30-ի դրությամբ, վերականգնվել է ավելի քան 840 մլն ՀՀ դրամը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նկարագրված կոռուպցիոն մեխանիզմների ձևավորմանը նպաստել են նաև ոլորտը կարգավորող օրենսդրությունում առկա որոշակի բացերը, որոնք նպաստավոր պայմաններ են ստեղծել վարորդների կողմից իրենց տրանսպորտային միջոցները տեխնիկական զննության ենթարկելու պարտականությունը որպես կանոն չկատարելու համար, ինչն ինքնին ստեղծում է ճանապարհատրանսպորտային երթևեկության անվնտանգության ռիսկեր:
Օրենսդրական բացերը հիմնականում պայմանավորված են տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության անցնելու կամ չանցնելու փաստը միայն կտրոնի առկայության կամ բացակայության հանգամանքով պայմանավորելուն հանգեցնող իրավական լուծումների, տեխզննության գործընթացի նկատմամբ պետության վերահսկողական հստակ իրավական մեխանիզմների անլիարժեքության հետ: Բացի այդ՝ առկա են նաև անհստակություններ տեխնիկական արատորոշման միջոցներով տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննության անցկացման ծառայությունների մատուցման սակագների սահմանման, վճարման գործընթացի իրավակարգավորումներում։
Ելնելով օրենսդրական այդ բացերը վերացնելու, երթևեկության մասնակիցների անվտանգության երաշխավորման պետության պարտավորությունը պատշաճ իրականացնելու, կոռուպցիոն դրսևորումներին նպաստող գործոնները բացառելու անհրաժեշտությունից՝ կատարված ուսումնասիրության արդյունքների մասին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից համապատասխան հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ վարչապետին։

Приняты меры прокурорского воздействия по направлению обеспечения обязательного технического осмотра транспортных средств и устранения причин, способствующих схематическим коррупционным злоупотреблениям в данной сфере.
В управлении по делам о преступлениях коррупционной и экономической направленности генеральной прокуратуры РА были исследованы уголовные дела, возбужденные по случаю злоупотреблений, зафиксированных в процессе проведения обязательного технического осмотра транспортных средств. Исследование было осуществлено с целью уточнения мер прокурорского воздействия по направлению устранения и выявления проблем, препятствующих проведению технического осмотра транспортных средств, в рамках предотвращения причин и условий, способствующих совершению указанных преступлений, дорожно-транспортных происшествий.
В результате, во первых было установлено, что государству был нанесен огромный материальный ущерб через коррупционные преступные схемы, применяемые длительное время станциями обязательного технического осмотра транспортных средств.
Уже было сообщено, что относительно злоупотреблений, мошенничества путем хищения, подлога и должностной халатности в процессе проведения обязательного технического осмотра транспортных средств за июль и август 2018г. в производствах компетентных органов РА возбуждено 26 уголовных дел. И в ходе предварительного следствия этих дел было установлено, что ответственные за данную сферу сотрудники в период с января 2015г по июнь 2018г. без предоставления услуг, то есть без проведения обязательного технического осмотра транспортных средств, документы, относительно оплаты гражданами через банк суммы в размере 5.500-10.500 драмов РА /предусмотренной для этой услуги/, представили в министерство финансов РА и путем мошенничества похитили эти суммы. Нанесенный ущерб, по предварительным расчётам составляет около 2 млрд. 150 млн. драмов РА, и из этой суммы в ходе предварительного следствия по состоянию на 30 июля 2019г. была восстановлена сумма в размере более 840 млн. драмов РА.
В ходе расследования было установлено, что формированию представленных коррупционных механизмов также способствовали упущения, имеющиеся в сфере законодательства, которые создают условия для не осуществления водителями обязательства технического осмотра транспортных средств, что и само собой создает риск безопасности дорожно-транспортного движения.
Законодательные упущения в основном обусловлены неполноценностью правовых разрешений, приводящих к обстоятельству наличия или отсутствия только квитанции по факту осуществления или не осуществления технического осмотра транспортных средств, и точных правовых механизмов государства по контролю в отношении процесса технического осмотра.
Кроме того имеются неопределенности в правовых регулированиях процесса оплаты, определения тарифов по предоставлению службы обязательного технического осмотра транспортных средств через технической диагностики.
Исходя из необходимости устранения этих упущений, надлежащего выполнения обязательства государства по гарантии безопасности участников дорожного движения и исключения факторов, способствующих коррупционным явлениям о результатах исследования генеральный прокурор РА представил соответствующее сообщение премьер-министру РА.