ՀՀ «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում Շիրակի մարզի դատախազության նախաձեռնությամբ իրականացված խուզարկությամբ կրկին բազմաթիվ արգելված իրեր են հայտնաբերվել
2019թ. օգոստոսի 8-ին ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազության անմիջական հսկողությամբ ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչության քննիչները, ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության աշխատակիցների հետ համատեղ խուզարկություններ են կատարել ՀՀ ԱՆ Արթիկ քրեակատարողական հիմնարկի տարբեր մասնաշենքերի թվով 6 խցերում: Խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են բազմաթիվ արգելված իրեր, մասնավորապես՝ 4 բջջային հեռախոս, 5 լիցքավորիչ, 3 ականջակալ, 2 կրիչ, 1 հատ Վայֆայ ինտերնետ սարքավորում, սերմնահատիկներին նմանվող զանգված, 8 առանձին փաթեթներով դեղնավուն փոշենման զանգված, 4 ներարկիչ, 3 մկրատ, 1 ծակող գործիք և 1 մետաղական ձողի կտոր:
Խուզարկությունները կատարվել են ՀՀ ԱՆ Արթիկ քրեակատարողական հիմնարկի պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք դսևորելու և ծառայողական պարտականությունները չկատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով քննվող քրեական գործի շրջանակներում՝ նշված քրեական գործի նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող մարզի դատախազության դատախազի միջնորդությամբ դատարանից ստացված խուզարկություն կատարելու որոշումների հիման վրա:
Հիշեցնենք, որ Շիրակի մարզի դատախազության կողմից քննվող մի շարք քրեական գործերի նյութերի ուսումնասիրության, ինչպես նաև ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» ՔԿՀ-ում պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ իրականացված դատախազական հսկողության ընթացքում պարզվել էր, որ շարունակվում են քրեակատարողական հիմնարկի տարածք արգելված առարկաներ ապօրինի ներթափանցման, դատապարտյալների, կալանավորված անձանց կողմից դրանք ձեռք բերելու, օգտագործելու և շրջանառելու դեպքերը, որոնք կատարվում էին ՔԿՀ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական անփութության դրսևորելու պատճառով: Ավելին, ի հայտ էին բերվել բազմաթիվ դեպքեր, երբ ՔԿՀ աշխատակիցներն անձամբ են մասնակցել այդ իրերը դատապարտյալներին կամ կալանավորված անձանց հասցնելու, շրջանառելու գործընթացին: Մինչդեռ ՔԿՀ պաշտոնատար անձինք, որոնք ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի համաձայն հանդիսանում են հետաքննության մարմին, իրենց այդ ենթակաների հնարավոր քրեական պատասխանատվության չենթարկվելու շահագրգռվածությունից ելնելով նրանց կողմից կատարված՝ ենթադրյա հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող գործողությունների վերաբերյալ դեպքերը համարել են զուտ կարգապահական բնույթի խախումներ՝ բավարարվելով նրանց նկատմամբ կարգապահական պատըասխանատվության միջոցների կիրառմամբ:
Մարզի դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտաբերված նմանատիպ փաստերի կապակցությամբ դատախազների կողմից հարուցվել էին 6 քրեական գործեր, որոնցից մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 5-ը՝ 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Այս քրեական գործերը միացվել են մեկ վարույթում, որով նախաքննությունը շարունակվում է:
Օգոստոսի 8-ին իրականացված խուզարկության արդյունքներով ևս, որոնք վկայում են անգամ քրեադատավարական գործըթնացների հարուցման պայմաններում ՔԿՀ տարածքում ապօրինի առարկաների, իրերի շարունակվող շրջանառման և օգտագործման մասին, քրեական գործի շրջանակներում իրավական գնահատականներ կտրվեն ՔԿՀ-ի համապատասխան պաշտոնատար անձանց գործողություններին:

Many banned items have been discovered again at “Artik” Penitentiary of the RA on 08.08.2019 during the search made on the initiative of the Prosecutor’s Office of Shirak Region
On August 8, 2019 searches in 6 cells of different headquarters of Artik Penitentiary Institution of the RA Ministry of Justice were conducted under the direct oversight of the Prosecutor's Office of Shirak Region, investigators of the Shirak Regional Investigation Department of the RA together with the officers of the General Department of Combating Organized Crime of RA Police. In the result of the search, many banned items were found and confiscated, including 4 cell phones, 5 chargers, 3 headphones, 2 flash drives, 1 WiFi internet device, mass looking like seeds, 8 separate packages of yellow powder, 4 syringes,, 3 scissors, 1 puncturing instrument and 1 piece of metal rod.
The searches were carried out at “Artik” penitentiary institution by the officials of the Ministry of Justice on the ground of the decisions of the court to carry out searches by the request of the prosecutor supervising over the mentioned case related with official negligence and abuse of official authority according to Part 1 of Article 315 and Part 1 of Article 308 of the RA Criminal Code.
It worth mentioning that during the examination of a number of criminal cases investigated by the Prosecutor's Office of Shirak Region, as well as during the prosecution control over the lawfulness of the use of punishments and other coercive measures in “Artik” Penitentiary institution of the RA Ministry of Justice it turned out that cases of illegal import of banned items, their procurement, usage and turnover by the convicts and detainees are still ongoing in the premises of the prison detention facilities were continued which is resulted from negligence treatment of the officials of the Penitentiary Institution. Moreover, there have been numerous cases where prison staff has personally participated in the process of delivering or providing the turnover of these items to convicts or detainees. Meanwhile, penitentiary officials, according to RA Criminal Procedure Code are investigative body, being interested not to initiate a criminal case against their subordinates for the alleged crime committed by them, consider them to be mere disciplinary offences, being satisfied with the application of disciplinary means.
In the result of the investigations carried out by the Prosecutor's Office of Shirak Region 6 criminal cases have been initiated by the prosecutors, one of which is under Part 1 of Article 315 and 5th one is under Part 1 of Article 308 of the RA Criminal Code. These criminal cases have been merged into one proceeding, which is underway.
In the result of the searches made on August 8, it is obvious that in spite of the criminal investigation procedures illegal objects, items are still turning over and used and legal approach will be given to the actions of the relevant penitentiary officials within the criminal case.