ՀՀ «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում Շիրակի մարզի դատախազության նախաձեռնությամբ իրականացված խուզարկությամբ կրկին բազմաթիվ արգելված իրեր են հայտնաբերվել
2019թ. օգոստոսի 8-ին ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազության անմիջական հսկողությամբ ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչության քննիչները, ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության աշխատակիցների հետ համատեղ խուզարկություններ են կատարել ՀՀ ԱՆ Արթիկ քրեակատարողական հիմնարկի տարբեր մասնաշենքերի թվով 6 խցերում: Խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են բազմաթիվ արգելված իրեր, մասնավորապես՝ 4 բջջային հեռախոս, 5 լիցքավորիչ, 3 ականջակալ, 2 կրիչ, 1 հատ Վայֆայ ինտերնետ սարքավորում, սերմնահատիկներին նմանվող զանգված, 8 առանձին փաթեթներով դեղնավուն փոշենման զանգված, 4 ներարկիչ, 3 մկրատ, 1 ծակող գործիք և 1 մետաղական ձողի կտոր:
Խուզարկությունները կատարվել են ՀՀ ԱՆ Արթիկ քրեակատարողական հիմնարկի պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք դսևորելու և ծառայողական պարտականությունները չկատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով քննվող քրեական գործի շրջանակներում՝ նշված քրեական գործի նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող մարզի դատախազության դատախազի միջնորդությամբ դատարանից ստացված խուզարկություն կատարելու որոշումների հիման վրա:
Հիշեցնենք, որ Շիրակի մարզի դատախազության կողմից քննվող մի շարք քրեական գործերի նյութերի ուսումնասիրության, ինչպես նաև ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» ՔԿՀ-ում պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ իրականացված դատախազական հսկողության ընթացքում պարզվել էր, որ շարունակվում են քրեակատարողական հիմնարկի տարածք արգելված առարկաներ ապօրինի ներթափանցման, դատապարտյալների, կալանավորված անձանց կողմից դրանք ձեռք բերելու, օգտագործելու և շրջանառելու դեպքերը, որոնք կատարվում էին ՔԿՀ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական անփութության դրսևորելու պատճառով: Ավելին, ի հայտ էին բերվել բազմաթիվ դեպքեր, երբ ՔԿՀ աշխատակիցներն անձամբ են մասնակցել այդ իրերը դատապարտյալներին կամ կալանավորված անձանց հասցնելու, շրջանառելու գործընթացին: Մինչդեռ ՔԿՀ պաշտոնատար անձինք, որոնք ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի համաձայն հանդիսանում են հետաքննության մարմին, իրենց այդ ենթակաների հնարավոր քրեական պատասխանատվության չենթարկվելու շահագրգռվածությունից ելնելով նրանց կողմից կատարված՝ ենթադրյա հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող գործողությունների վերաբերյալ դեպքերը համարել են զուտ կարգապահական բնույթի խախումներ՝ բավարարվելով նրանց նկատմամբ կարգապահական պատըասխանատվության միջոցների կիրառմամբ:
Մարզի դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտաբերված նմանատիպ փաստերի կապակցությամբ դատախազների կողմից հարուցվել էին 6 քրեական գործեր, որոնցից մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 5-ը՝ 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Այս քրեական գործերը միացվել են մեկ վարույթում, որով նախաքննությունը շարունակվում է:
Օգոստոսի 8-ին իրականացված խուզարկության արդյունքներով ևս, որոնք վկայում են անգամ քրեադատավարական գործըթնացների հարուցման պայմաններում ՔԿՀ տարածքում ապօրինի առարկաների, իրերի շարունակվող շրջանառման և օգտագործման մասին, քրեական գործի շրջանակներում իրավական գնահատականներ կտրվեն ՔԿՀ-ի համապատասխան պաշտոնատար անձանց գործողություններին:

По инициативе прокуратуры Ширакской области в УИУ РА <<Артик>> вновь были обнаружены многочисленные запрещенные предметы
08.08.2019 года под непосредственным руководством прокуратуры Ширакской области РА следователи Ширакского областного следственного управления УИ РА совместно с сотрудниками Главного управления по борьбе с организованной преступностью полиции РА провели обыски в 6 камерах разных зданий УИУ «Артик».
В результате обыска были обнаружены и изъяты многочисленные запрещенные предметы, в том числе 4 сотовых телефона, 5 зарядных устройств, 3 наушника, 2 накопителя, 1 интернет-устройство WiFi, масса, похожая на семена, масса, похожая на желтый порошок в 8 отдельных пакетах, 4 шприца, 3 ножниц, 1 острый предмет и 1 кусок металлического стержня.
Обыски были проведены на основании постановленный суда об осуществлении обыска, полученных ходатайством прокурора прокуратуры области, осуществляющего процессуальное руководство по данному уголовному делу, в рамках уголовного дела, расследуемого по признакам ч. 1 ст. 315 и ч. 1 ст. 308 УК РА по факту проявления халатного отношения к службе со стороны должностных лиц УИУ «Артик» МЮ РА и невыполнения служебных обязанностей.
Напомним, что в ходе изучения материалов уголовных дел, расследуемых прокуратурой Ширакской области, а также в ходе прокурорского надзора в отношении законности применения наказаний и иных мер принуждения в УИУ «Артик» МЮ РА, было установлено, что продолжаются случаи незаконного проникновения на территорию уголовно-исполнительного учреждения запрещенных предметов, их приобретения, использования и обращения осужденными, арестованными лицами, которые совершались по причине проявления должностной халатности должностными лицами УИУ.
Более того, были выявлены многочисленные случаи, когда сотрудники УИУ лично участвовали в доставке этих предметов осужденным. Тем временем, как должностные лица УИУ, которые согласно УПК РА являются органом дознания, исходя из заинтересованности в не привлечении своих подчиненных к возможной уголовной ответственности, сочли случаи совершенных ими действий, содержащих признаки предполагаемых преступлений нарушениями дисциплинарного характера, удовлетворившись применением средств дисциплинарной ответственности.
В результате исследований, осуществлённых прокуратурой области в связи с выявленными аналогичными фактами, прокурорами было возбуждено 6 уголовных дел, одно из которых - по признакам ч. 1 ст. 315, 5 – по признакам ч. 1 ст. 308 Уголовного кодекса РА. Эти уголовные дела были объединены в одно производство, предварительное следствие по которому продолжается.
По результатам обыска, осуществлённого 8 августа, которые даже в условиях возбуждения уголовно-процессуальных действий свидетельствуют о продолжающемся обороте и использовании незаконных предметов на территории УИУ, в рамках уголовного дела будут даны правовые оценки действиям соответствующих должностных лиц УИУ