Արմավիրի մարզի դատախազության նախաձեռնությունների արդյունքում մարզում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների նվազեցման ուղղությամբ արդյունավետ միջոցառումներ են իրականացվել
Արմավիրի մարզի դատախազությունում ամփոփվել է 2019թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում մարզի տարածքում արձանագրված ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների դեպքերով քրեական շարժընթացը, մարզի դատախազության նախաձեռնությամբ իրականացված կանխարգելիչ միջոցառումների արդյունքները:
2019թ. 1-ին կիսամյակում մարզի տարածքում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային հանցագործության 35 դեպք, որից 8-ը մահվան ելքով: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ մահվան ելքով դեպքերն ավելացել են երկուսով, սակայն ընդհանուր առմամբ ՃՏՀ-ների աճ տեղի չի ունեցել: Մարզի դատախազությունում ուսումնասիրվել են արձանագրված ՃՏՊ-ները ծնող պայմանները և պատճառները և դրանց հիման վրա իրականացվել են կանխարգելիչ միջոցառումներ:
Մասնավորապես Երևան-Արմավիր ավտոմայրուղում տեղի ունեցած ՃՏՊ-ների ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ դրանց առաջացման պայմաններից է մայրուղու անմիջական հարևանությամբ գյուղմթերքի առևտրի գոտիների տեղակայությունը: Թեև դրանք դուրս են ճանապարհի երթևեկելի մասից, սակայն կոնկրետ վայրերում չափազանց մոտ գտնվելու պատճառով առաջացնում էին տրանսպորտային միջոցների կուտակումներ, ինչի արդյունքում մասամբ փակվում և վտանգավոր էին դառնում երթևեկելի հատվածները: Արմավիրի մարզում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը շեշտադրել էր այս խնդրի լուծման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը, ինչով պայմանավորված՝ մարզի դատախազության կողմից հաղորդում էր ուղարկվել Արմավիրի մարզպետին` Երևան–Արմավիր ճանապարհի կողնակներում ինքնաբուխ գոյացած գյուղմթերքների առևտրի գոտիները երթևեկելի մասերից հնարավորինս հեռացնելու համար: Արդյունքում գյուղմթերքի առևտրի գոտիները հեռացվել են երթևեկելի մասերից, քայլեր են ձեռնարկվել դրանք առավել անվտանգ գոտիներում կենտրոնացված իրականացնելու ուղղությամբ: Արդյունքում մարմնական վնասվածքներով կամ մահվան ելքով ՃՏՊ-ներ, այս գործոնով պայմանավորված, չեն արձանագրվել:
Վրաերթերին նպաստում էր նաև Մեծամոր քաղաքին հարակից ճանապարհահատվածին հետիոտնային անցման գոտիների առկայության հետ մեկտեղ այդ հատվածում թույլատրելի արագությունը 90կմ/ժ սահմանված լինելու հանգամանքը: Այդ երկու պայմանների միաժամանակյա առկայությունն էականորեն բարձրացնում էր վրաերթերի հավանականությունը, քանի որ վարորդները, ունենալով բարձր՝ 90 կմ/ժ արագություն, հետիոտնի անցնելու պահին չէին կարողանում կանգնեցնել ավտոմեքենան: Նախորդ տարվա 1-ին կիսամյակում այդ պատճառով արձանագրվել էր 4 դեպք, որոնցից 2-ը՝ մահվան ելքով: Վթարային իրավիճակների առաջացման հավանականությունը ցածրացնելու նպատակով մարզի դատախազության կողմից համապատասխան միջնորդագրեր էին ուղարկվել ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության պետին և ՀՀ (նախկին) կապի, տրանսպորտի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարին, որոնց պահանջները կատարվել են: Արդյունքում 2019թ. 1-ին կիսամյակում այդ հատվածում որևէ դեպք չի արձանագրվել:
Վթարային իրադրության առաջացմանը նպաստող պայման է հանդիսացել նաև այն հանգամանքը, որ որոշ ճանապարհների առկա գծանշումները ջնջված են եղել, բացակայել են ճանապարհային նշանները: Հիշյալ նպաստող պայմանները վերացնելու ուղղությամբ մարզի դատախազության կողմից միջնորդագրեր են ուղարկվել (նախկին) ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն և ՀՀ ՃՈ ծառայության պետին: Դրանց քննարկման արդյունքում տեղադրվել են բացակայող ճանապարհային նշանները, գծանշումների թարմացումները ներառվել են ճանապարհների սպասարկման ամենամյա ծրագրերում:
Բայցի այդ, հաշվի առնելով, որ Վաղարշապատ-Արմավիր ճանապարհահատվածում գիշերային ժամերին տեղի ունեցած վթարների մի մասի պատճառը ցածր տեսանելիությունն է, ինչը անհրաժեշտ էր դարձնում այդ հատվածում լուսավորության անցկացման հարցի լուծումը՝ այս նպատակով ևս ՀՀ (նախկին) կապի, տրանսպորտի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն միջնորդագիր էր ուղարկվել:
Ընդհանուր առմամբ իրականացված միջոցառումների արդյունքում ՃՏՀ-ների էական՝ 50 տոկոսով նվազում է արձանագրվել Արմավիրի և Բաղրամյանի, 100 տոկոսով՝ Մեծամորի շրջաններում: Փոխարենը դեպքերի աճ է արձանագրվել Վաղարշապատի տարածաշրանում, որին նպաստող գործոնների, պայմանների և պատճառների վերլուծումը, դրանից բխող կոնկրետ միջոցառումների նախաձեռնումը, որպես առաջնահերթություն, արդեն իսկ ընդգրկվել է մարզի դատախազության գործունեության այս տարվա 2-րդ կիսամյակի աշխատանքային ծրագրում:

В результате инициатив прокуратуры Армавирской области по направлению сокращения дорожно-транспортных происшествий области были приняты эффективные меры
В прокуратуре Армавирской области были подведены итоги уголовной динамики по случаям дорожно-транспортных преступлений, зарегистрированных на территории области за 1 полугодие 2019 года и результатов мер,  осуществлённых по инициативе прокуратуры области по предотвращению.
За 1 полугодие 2019 года на территории области было констатировано 35 случаев ДТП, из них 8 со смертельным исходом. По сравнению с прошлым годом случаи со смертельным исходом удвоились, однако в целом рост числа ДТП не был зафиксирован. В прокуратуре области были рассмотрены зафиксированные ДТП, способствующие ДТП причины и обстоятельства и на их основании были приняты меры  по предотвращению.
В частности в ходе исследования ДТП на автостраде Ереван-Армавир было установлено, что одним из условий их возникновения является расположение сельскохозяйственных торговых зон в непосредственной близости от автострады. Несмотря на то, что они находятся на бездорожье, однако из-за их непосредственной близости к конкретным местам появляется накопление транспортных средств, и в результате этого частично закрываются и становятся опасным части дорожного движения. В ходе совещания в  прокуратуре Армавирской области, генеральный прокурор А. Давтян подчеркнул необходимость принятия мер по направлению разрешения данной проблемы, и в связи с этим прокуратурой области было направлено сообщение марзпету Армавирской области. В результате  сельскохозяйственные  торговые зоны были устранены и были приняты меры для их централизации в более безопасных зонах.
Происшествиям также способствует обстоятельство установления скорости 90 км / ч на данной части автострады. Наличие этих двух условий существенно повышало возможность аварий, так как водители при скорости 90км/час, в момент перехода дороги не могли остановить машину.  За 1 полугодие прошлого года по  этой причине было зафиксировано 4 случая, и 2 из них со смертельным исходом. С целью снижения аварий прокуратурой области были направлены соответствующие петиций начальнику службы дорожной полиции РА  и министру /бывшему/ транспорта, связи и информационных технологий РА, требования которых были выполнены. В результате за 1 полугодие 2019 года на данной части автострады никакого случая не было зафиксировано.
Способствующим авариям условием также являлось то обстоятельство, что некоторые существующие дорожные разметки были удалены, дорожные знаки отсутствовали. Прокуратура области направила петиции министру /бывшему/ транспорта, связи и информационных технологий РА, и начальнику дорожной полиции РА с целью устранения способствующих условий. В результате их рассмотрения были установлены недостающие дорожные знаки, и обновления дорожных разметок были включены в ежегодные программы дорожного обслуживания.
Кроме того, учитывая, что часть дорожно-транспортных происшествий в ночное время на автостраде Вагаршапат-Армавир была вызвана из-за плохой видимости, что и требовало решения вопроса освещения в этой части, с этой целью также были направлены петиций в Министерство связи, транспорта и информационных технологий Республики Армения.
В целом в результате принятых мер значительно - на 50%, сократились ДТП в Армавире и Баграмяне, а в Мецаморе - на 100%. Вместо этого возросло количество случаев в районе Вагаршапат, и анализ способствующих случаям факторов, условий и причин, а также инициатива конкретных мер уже включены в рабочей программе 2 полугодия сего года прокуратуры области.