Արմավիրի մարզի դատախազության նախաձեռնությունների արդյունքում մարզում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների նվազեցման ուղղությամբ արդյունավետ միջոցառումներ են իրականացվել
Արմավիրի մարզի դատախազությունում ամփոփվել է 2019թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում մարզի տարածքում արձանագրված ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների դեպքերով քրեական շարժընթացը, մարզի դատախազության նախաձեռնությամբ իրականացված կանխարգելիչ միջոցառումների արդյունքները:
2019թ. 1-ին կիսամյակում մարզի տարածքում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային հանցագործության 35 դեպք, որից 8-ը մահվան ելքով: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ մահվան ելքով դեպքերն ավելացել են երկուսով, սակայն ընդհանուր առմամբ ՃՏՀ-ների աճ տեղի չի ունեցել: Մարզի դատախազությունում ուսումնասիրվել են արձանագրված ՃՏՊ-ները ծնող պայմանները և պատճառները և դրանց հիման վրա իրականացվել են կանխարգելիչ միջոցառումներ:
Մասնավորապես Երևան-Արմավիր ավտոմայրուղում տեղի ունեցած ՃՏՊ-ների ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ դրանց առաջացման պայմաններից է մայրուղու անմիջական հարևանությամբ գյուղմթերքի առևտրի գոտիների տեղակայությունը: Թեև դրանք դուրս են ճանապարհի երթևեկելի մասից, սակայն կոնկրետ վայրերում չափազանց մոտ գտնվելու պատճառով առաջացնում էին տրանսպորտային միջոցների կուտակումներ, ինչի արդյունքում մասամբ փակվում և վտանգավոր էին դառնում երթևեկելի հատվածները: Արմավիրի մարզում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը շեշտադրել էր այս խնդրի լուծման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը, ինչով պայմանավորված՝ մարզի դատախազության կողմից հաղորդում էր ուղարկվել Արմավիրի մարզպետին` Երևան–Արմավիր ճանապարհի կողնակներում ինքնաբուխ գոյացած գյուղմթերքների առևտրի գոտիները երթևեկելի մասերից հնարավորինս հեռացնելու համար: Արդյունքում գյուղմթերքի առևտրի գոտիները հեռացվել են երթևեկելի մասերից, քայլեր են ձեռնարկվել դրանք առավել անվտանգ գոտիներում կենտրոնացված իրականացնելու ուղղությամբ: Արդյունքում մարմնական վնասվածքներով կամ մահվան ելքով ՃՏՊ-ներ, այս գործոնով պայմանավորված, չեն արձանագրվել:
Վրաերթերին նպաստում էր նաև Մեծամոր քաղաքին հարակից ճանապարհահատվածին հետիոտնային անցման գոտիների առկայության հետ մեկտեղ այդ հատվածում թույլատրելի արագությունը 90կմ/ժ սահմանված լինելու հանգամանքը: Այդ երկու պայմանների միաժամանակյա առկայությունն էականորեն բարձրացնում էր վրաերթերի հավանականությունը, քանի որ վարորդները, ունենալով բարձր՝ 90 կմ/ժ արագություն, հետիոտնի անցնելու պահին չէին կարողանում կանգնեցնել ավտոմեքենան: Նախորդ տարվա 1-ին կիսամյակում այդ պատճառով արձանագրվել էր 4 դեպք, որոնցից 2-ը՝ մահվան ելքով: Վթարային իրավիճակների առաջացման հավանականությունը ցածրացնելու նպատակով մարզի դատախազության կողմից համապատասխան միջնորդագրեր էին ուղարկվել ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության պետին և ՀՀ (նախկին) կապի, տրանսպորտի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարին, որոնց պահանջները կատարվել են: Արդյունքում 2019թ. 1-ին կիսամյակում այդ հատվածում որևէ դեպք չի արձանագրվել:
Վթարային իրադրության առաջացմանը նպաստող պայման է հանդիսացել նաև այն հանգամանքը, որ որոշ ճանապարհների առկա գծանշումները ջնջված են եղել, բացակայել են ճանապարհային նշանները: Հիշյալ նպաստող պայմանները վերացնելու ուղղությամբ մարզի դատախազության կողմից միջնորդագրեր են ուղարկվել (նախկին) ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն և ՀՀ ՃՈ ծառայության պետին: Դրանց քննարկման արդյունքում տեղադրվել են բացակայող ճանապարհային նշանները, գծանշումների թարմացումները ներառվել են ճանապարհների սպասարկման ամենամյա ծրագրերում:
Բայցի այդ, հաշվի առնելով, որ Վաղարշապատ-Արմավիր ճանապարհահատվածում գիշերային ժամերին տեղի ունեցած վթարների մի մասի պատճառը ցածր տեսանելիությունն է, ինչը անհրաժեշտ էր դարձնում այդ հատվածում լուսավորության անցկացման հարցի լուծումը՝ այս նպատակով ևս ՀՀ (նախկին) կապի, տրանսպորտի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն միջնորդագիր էր ուղարկվել:
Ընդհանուր առմամբ իրականացված միջոցառումների արդյունքում ՃՏՀ-ների էական՝ 50 տոկոսով նվազում է արձանագրվել Արմավիրի և Բաղրամյանի, 100 տոկոսով՝ Մեծամորի շրջաններում: Փոխարենը դեպքերի աճ է արձանագրվել Վաղարշապատի տարածաշրանում, որին նպաստող գործոնների, պայմանների և պատճառների վերլուծումը, դրանից բխող կոնկրետ միջոցառումների նախաձեռնումը, որպես առաջնահերթություն, արդեն իսկ ընդգրկվել է մարզի դատախազության գործունեության այս տարվա 2-րդ կիսամյակի աշխատանքային ծրագրում:

In the result of the initiatives of the prosecutor's office of Armavir region in direction of reducing road traffic accidents in the region, effective measures have been taken
The prosecutor's office of Armavir region has summed up the criminal dynamics on cases of traffic crimes registered in the region for the first half of 2019 and the results of measures taken by the initiative of the prosecutor's office to prevent them.
For the first half of 2019, 35 cases of road accidents have been registered in the region, out of which 8 have been fatal. Compared to last year, fatalities have been doubled, but overall, the increase in the number of accidents has not been registered. The prosecutor’s office of the region has examined the registered road accidents, causes and circumstances, contributing to the accident and on their basis have taken measures to prevent them.
In particular, during the study of road accidents on Yerevan-Armavir highway, it has been found out that one of the conditions for their occurrence is the location of agricultural trade zones in the immediate vicinity of the highway. Despite the fact that they have been on the roads, however, because of their close proximity to specific places, accumulation of vehicles has appeared, and as a result of this, parts of the road have become partially closed and dangerous. During the meeting in the prosecutor's office of Armavir region, the prosecutor general A. Davtyan has emphasized the need to take measures to resolve this problem, and in connection with this, the prosecutor’s office of the region has sent a message to Armavir region marzpet. As a result, agricultural trade zones have been eliminated and measures have been taken to centralize them in safer areas.
Accidents have also occurred by the fact that a speed of 90 km per hour has been established on this part of the highway. The presence of these two conditions significantly has increased the possibility of accidents, since drivers at a speed of 90 km per hour, at the time of crossing the road, could not stop the car.
For the first half of last year, for this reason, 4 cases have been registered, and 2 of them have been fatal. In order to reduce accidents, the prosecutor's office of the region has sent the appropriate petitions to the chief of the traffic police of the Republic of Armenia and the minister / former / of transport, communications and information technologies of the Republic of Armenia, the requirements of the petitions have been fulfilled. As a result, for the first half of 2019, no case has been registered on this part of the highway.
The condition contributing to the accidents has also been the fact that some existing road surface markings have been removed, and there have been no road signs. The prosecutor’s office of the region has sent petitions to the minister / former / of transport, communications and information technologies of the Republic of Armenia, and the chief of the traffic police of the Republic of Armenia in order to eliminate those conditions. As a result, missing road signs have been placed and road surface markings updates have been included in the annual road maintenance programs.
In addition to that, part of the road traffic accidents at night on the Vagharshapat-Armavir highway has been caused because of the poor visibility, which has required solving the lighting issue in this part, petitions have also been sent to the ministry of communications, transport and information technologies of the Republic of Armenia.
In general, as a result of the measures taken, road accidents in Armavir and Baghramyan have been reduced significantly - by 50%, and in Metsamor - by 100%. Instead, increase in the number of cases in Vagharshapat region has been registered, and an analysis of the factors contributing to the cases, conditions and causes, as well as the initiative of specific measures are already included in the work program for the second half of this year of the regional prosecutor's office.