Վայոց Ձորի մարզում կրկնակի ավելացել են կոռուպցիոն հանցագործության դեպքերով հարուցված քրեական գործերը, քառակի՝ քրեական հետապնդման ենթարկված անձինք
ՀՀ Վայոց ձորի մարզի դատախազությունում ամփոփվել են 2019թ. առաջին կիսամյակում մարզի տարածքում բացահայտված կոռուպցիոն հանցագործության դեպքերով քրեական հետապնդման մարմինների գործունեության, մարզի դատախազության նախաձեռնությունների արդյունքները:
ՀՀ Վայոց ձորի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության կամ ղեկավարման ներքո գտնված վարույթներով այս տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում առերևույթ կոռուպցիոն դեպքերով նախապատրաստվել է 18 նյութ, որոնցից 5-ով հարուցվել է քրեական գործ, 12-ով մերժվել է քրեական գործի հարուցումը, ընդ որում, դրանցից 7-ով՝ ոչ արդարացնող հիմքով` գործուն զղջալու պատճառաբանությամբ: Այս ցուցանիշը գրեթե կրկնակի ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ:
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերից 9-ն արձանագրվել է կրթության, 2-ը՝ տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում, իսկ 1 դեպք վերաբերվում է Վայոց ձորի մարզպետարանում աշխատող, պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից առերևույթ հանցագործության կատարմանը:
Առերևույթ կոռուպցիոն հանցագործությունները դրսևորվել են հիմնականում պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով տարբեր չափերի յուրացում կամ վատնում կատարելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալու եղանակով:
2019թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում հարուցված քրեական գործերով 4 անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում, որոնցից՝ դպրոցների 3 տնօրեն, Վայոց ձորի մարզպետարանի 1 աշխատակից: Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում հարուցված քրեական գործերով քրեական հետապնդում էր հարուցվել 1 անձի նկատմամբ:
2019թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում դատարան է ուղարկվել կոռուպցիոն բնույթի 2 քրեակն գործ` 2 անձի նկատմամբ, որոնցից 1-ի վերաբերյալ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ: Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում նման բնույթի քրեական գործ դատարան չէր ուղարկվել:
Պետությանը և համայնքներին վնաս պատճառելու վերաբերյալ դեպքերով նախապատրաստված նյութերով ու հարուցված քրեական գործերով նախնական արձանագրված ընդհանուր վնասը կազմել է 54.3մլն ՀՀ դրամ գումար, որից 34.4 մլն ՀՀ դրամը` որպես պետությանը, իսկ 19.9մլն ՀՀ դրամը` որպես համայնքներին պատճառված վնաս: Նշված վնասից նյութերի նախապատրաստման կամ նախաքննության ընթացքում հատուցվել է ընդհանուր առմամբ 42.8մլն ՀՀ դրամ գումար: Բացի այդ, Եղեգիս խոշորացված համայնքին է վերադարձվել նաև պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ ապօրինի օտարված, համայնքին պատկանող 4.6 հա հողատարածք: Համեմատության համար նշենք, որ նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել էր համայնքին վնաս պատճառելու վերաբերյալ 1 դեպք` 2.4մլն ՀՀ դրամի չափով, որն ամբողջությամբ վերականգնվել էր գործի նախաքննության ընթացքում, իսկ պետությանը վնաս պատճառելու դեպք չէր արձանագրվել:
2019 թվականի 6 ամիսների ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերով նախապատրաստված նյութերի և հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 30-րդ հոդվածի ուժով հանցագործության պատճառների ու նպաստող պայմանների վերացման նպատակով ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետին ներկայացվել է 5 միջնորդագիր, որոնց արդյունքում կիրառվել են կարգապահական տույժեր, այդ թվում դպրոցի մեկ տնօրեն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Վայոց ձորի մարզի դատախազությունը ակտիվ և ընդգրկուն աշխատանք է կատարել նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում:
Այդ գործառույթի շրջանակներում կատարվել կամ կատարվում են 4 ուսումնասիրություններ՝ որոնք ընդգրկում են ընդերքօգտագործող սուբյեկտների կողմից համայնքներում ներդրումներ կատարելու, շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխի համալրման վճարների գծով պարտավորությունների կատարման, շարժական գազալցակայանների տեխնիկական անվտանգության ոլորտի օրենսդրության պահանջների պահպանման, քաղաքաշինության ոլորտում անցակացված վարչական հսկողության ոլորտներ:
Դրանց արդյունքում կատարվող ուսումնասիրություններով 11 տնտեսվարող սուբյեկտների մարզի դատախազության կողմից տրվել են նախազգուշացումներ, ինչի արդյունքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված ավելի քան 4.5 մլն ՀՀ դրամ գումար:

In Vayots Dzor, criminal cases on corruption cases have been doubled, and the number of persons prosecuted has been quadrupled
The prosecutor's office of Vayots Dzor region of the Republic of Armenia has summed up the results of the activities / for the 1st half of 2019 / of the criminal prosecution bodies for corruption cases detected in the region and the initiatives of the regional prosecutor's office.
Under the procedural lead or supervision of the prosecutors of the prosecutor’s office of Vayots Dzor region of the Republic of Armenia in the first 6 months of this year, 18 materials have been prepared on corruption cases; from the 18 materials based on 5 materials a criminal case has been initiated. This number is almost two times higher compared to the last year.
From the detected corruption cases, 9 have been registered in the field of education, 2 in the field of local self-government, and 1 concerns the commission of a crime by an employee of Vayots Dzor Marzpetaran.
Flagrant corruption crimes have been mainly expressed through the embezzlement or appropriation with the use of official position, illegal receipt of wages by public servants.
Within the framework of criminal cases initiated in the first 6 months of 2019, criminal cases have been initiated against 4 people, 3 of them have been school principals, and 1 has been an employee of Vayots Dzor Marzpetaran. For comparison, we should mention that within the framework of criminal cases initiated in the first 6 months of 2018, criminal prosecution against 1 person has been initiated.
During the first 6 months of 2019, 2 corruption-related criminal cases have been sent to court in relation to 2 people, and concerning 1 case a conviction has been made. This kind of criminal case was not sent to court last year.
Based on the materials the pre-registered total amount of damage caused to the state has been amounted to 54.3 million AMD. From this amount 34.4 million AMD caused to the state, and 19.9 million AMD to communities.
From the specified damage during the period of the preliminary investigation and compilation of materials, an amount of 42.8 million AMD has been reimbursed. In comparison, we should note that last year 1 case of damage to the community was registered, /the amount of damage amounted to 24 million AMD, which was completely restored during the preliminary investigation/. And the case of damage caused to the state was not registered.
Within the framework of corruption-related materials and criminal cases initiated during the 6 months of 2019, by the virtue of Article 30 of the RA Law on the Prosecutor's Office with the aim of eliminating the conditions contributing to the commission of crime, 5 petitions have been submitted to marzpet of Vayots Dzor region, as a result of which disciplinary sanctions have been applied.
The prosecutor's office of Vayots Dzor region has carried out active work in the field of state interest’s protection.
Within the framework of this function, 4 investigations have been carried out and are still in the process, which include areas of community investments, fulfillment of obligations to pay, compliance with legislative requirements in the field of technical safety.
According to the research carried out, 11 economic entities have been given warnings by the prosecutor's office of the region, as a result of which the amount of 4.5 million AMD has been restored.