Վայոց Ձորի մարզում կրկնակի ավելացել են կոռուպցիոն հանցագործության դեպքերով հարուցված քրեական գործերը, քառակի՝ քրեական հետապնդման ենթարկված անձինք
ՀՀ Վայոց ձորի մարզի դատախազությունում ամփոփվել են 2019թ. առաջին կիսամյակում մարզի տարածքում բացահայտված կոռուպցիոն հանցագործության դեպքերով քրեական հետապնդման մարմինների գործունեության, մարզի դատախազության նախաձեռնությունների արդյունքները:
ՀՀ Վայոց ձորի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության կամ ղեկավարման ներքո գտնված վարույթներով այս տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում առերևույթ կոռուպցիոն դեպքերով նախապատրաստվել է 18 նյութ, որոնցից 5-ով հարուցվել է քրեական գործ, 12-ով մերժվել է քրեական գործի հարուցումը, ընդ որում, դրանցից 7-ով՝ ոչ արդարացնող հիմքով` գործուն զղջալու պատճառաբանությամբ: Այս ցուցանիշը գրեթե կրկնակի ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ:
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերից 9-ն արձանագրվել է կրթության, 2-ը՝ տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում, իսկ 1 դեպք վերաբերվում է Վայոց ձորի մարզպետարանում աշխատող, պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից առերևույթ հանցագործության կատարմանը:
Առերևույթ կոռուպցիոն հանցագործությունները դրսևորվել են հիմնականում պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով տարբեր չափերի յուրացում կամ վատնում կատարելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալու եղանակով:
2019թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում հարուցված քրեական գործերով 4 անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում, որոնցից՝ դպրոցների 3 տնօրեն, Վայոց ձորի մարզպետարանի 1 աշխատակից: Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում հարուցված քրեական գործերով քրեական հետապնդում էր հարուցվել 1 անձի նկատմամբ:
2019թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում դատարան է ուղարկվել կոռուպցիոն բնույթի 2 քրեակն գործ` 2 անձի նկատմամբ, որոնցից 1-ի վերաբերյալ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ: Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում նման բնույթի քրեական գործ դատարան չէր ուղարկվել:
Պետությանը և համայնքներին վնաս պատճառելու վերաբերյալ դեպքերով նախապատրաստված նյութերով ու հարուցված քրեական գործերով նախնական արձանագրված ընդհանուր վնասը կազմել է 54.3մլն ՀՀ դրամ գումար, որից 34.4 մլն ՀՀ դրամը` որպես պետությանը, իսկ 19.9մլն ՀՀ դրամը` որպես համայնքներին պատճառված վնաս: Նշված վնասից նյութերի նախապատրաստման կամ նախաքննության ընթացքում հատուցվել է ընդհանուր առմամբ 42.8մլն ՀՀ դրամ գումար: Բացի այդ, Եղեգիս խոշորացված համայնքին է վերադարձվել նաև պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ ապօրինի օտարված, համայնքին պատկանող 4.6 հա հողատարածք: Համեմատության համար նշենք, որ նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել էր համայնքին վնաս պատճառելու վերաբերյալ 1 դեպք` 2.4մլն ՀՀ դրամի չափով, որն ամբողջությամբ վերականգնվել էր գործի նախաքննության ընթացքում, իսկ պետությանը վնաս պատճառելու դեպք չէր արձանագրվել:
2019 թվականի 6 ամիսների ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերով նախապատրաստված նյութերի և հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 30-րդ հոդվածի ուժով հանցագործության պատճառների ու նպաստող պայմանների վերացման նպատակով ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետին ներկայացվել է 5 միջնորդագիր, որոնց արդյունքում կիրառվել են կարգապահական տույժեր, այդ թվում դպրոցի մեկ տնօրեն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Վայոց ձորի մարզի դատախազությունը ակտիվ և ընդգրկուն աշխատանք է կատարել նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում:
Այդ գործառույթի շրջանակներում կատարվել կամ կատարվում են 4 ուսումնասիրություններ՝ որոնք ընդգրկում են ընդերքօգտագործող սուբյեկտների կողմից համայնքներում ներդրումներ կատարելու, շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխի համալրման վճարների գծով պարտավորությունների կատարման, շարժական գազալցակայանների տեխնիկական անվտանգության ոլորտի օրենսդրության պահանջների պահպանման, քաղաքաշինության ոլորտում անցակացված վարչական հսկողության ոլորտներ:
Դրանց արդյունքում կատարվող ուսումնասիրություններով 11 տնտեսվարող սուբյեկտների մարզի դատախազության կողմից տրվել են նախազգուշացումներ, ինչի արդյունքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված ավելի քան 4.5 մլն ՀՀ դրամ գումար:

В области Вайоцдзора вдвойне увеличились уголовные дела, возбужденные по коррупционным случаям, а в четыре раза увеличилось число лиц, в отношении которых возбуждено уголовное преследование
В прокуратуре Вайоцдзорской области РА были подведены итоги результатов деятельности /за 1 полугодие 2019г./ органов уголовного преследования по коррупционным случаям, выявленным на территории области и инициатив прокуратуры области.
По находящимся под процессуальным руководством или процессуальным надзором прокуроров прокуратуры Вайоцдзорской области РА производствам за первые 6 месяцев сего года по коррупционным случаям было подготовлено 18 материалов, из указанных материалов по 5 было возбуждено уголовное дело, по 12 возбуждение уголовного дела было отклонено, причем из них по 7 на не оправдательном основании. Эта цифра почти в два раза выше, по сравнению с указанным периодом прошлого года.
Из выявленных коррупционных случаев 9 зарегистрированы в сфере образования, 2 – в сфере местного самоуправления, а 1 касается совершения преступления сотрудником Вайоцдзорского марзпетарана, общественным служащим, не являющимся должностным лицом.
Заведомо коррупционные преступления в основном были выражены путем совершения растраты или присвоения с использованием служебного положения, незаконного получения заработной платы общественным служащим, не являющимся должностным лицом.
По возбужденным за первые 6 месяцев 2019 года уголовным делам в отношении 4 лиц возбуждено уголовное преследование, из них 3 были директорами школ, и 1 – сотрудником Вайоцдзорского марзпетарана. Для сравнения отмечем, что по возбужденным за первые 6 месяцев 2018 года уголовным делам уголовное преследование было возбуждено в отношении 1 лица.
За первые 6 месяцев 2019 года, в суд было направлено 2 уголовных дела коррупционной направленности в отношении 2 лиц и из них по 1 случаю был вынесен обвинительный приговор. В прошлом году уголовное дело данной направленности не было направлено в суд.
Предварительно зарегистрированная общая сумма ущерба по подготовленным относительно случаев нанесения ущерба государству материалам и по возбужденным уголовным делам составила 54.3 млн. драмов РА, из указанной суммы 34.4 млн. драмов РА в качестве ущерба, нанесенного государству, а 19.9 млн. драмов РА – сообществам.
Из указанного ущерба в период предварительного следствия и составления материалов была возмещена сумма в размере 42.8 млн. драмов РА. По сравнению отметим, что в прошлом году был зарегистрирован 1 случай нанесения ущерба сообществу, сумма ущерба составила 24 млн. драмов РА, которая была полностью восстановлена в период предварительного следствия. А случай нанесения ущерба государству не был зарегистрирован.
За 6 месяцев 2019 года в рамках возбужденных уголовных дел и составленных материалов по случаям коррупционных преступлений в силу статьи 30 закона РА о прокуратуре с целью устранения способствующих преступлению условий, марзпету Вайоцдзорской области было представлено 5 ходатайств, в результате которых были применены дисциплинарные взыскания.
Прокуратура Вайоцдзорской области осуществила активную работу в сфере защиты государственных интересов.
В рамках данной функции были осуществлены и осуществляются 4 расследования, которые включают сферы инвестиций в сообществах, осуществления обязательств по уплате, соблюдения законодательных требований в области технической безопасности.
По осуществлённым исследованиям 11 хозяйственным субъектам прокуратурой области были даны предупреждения, в результате чего была восстановлена сумма в размере 4.5. млн. драмов РА.