Նախորդ 1 տարվա ընթացքում բացահայտված հանցագործությունների դեպքերով հայտնաբերված՝ պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 110 մլրդ 500 մլն դրամ
ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ուսումնասիրվել և ամփոփվել է 2018թ. հունիսի 1-ից մինչև 2019թ. հունիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում հանցագործությամբ պետությանը պատճառված վնասի և դրա վերականգնման վիճակը:
Ամփոփման արդյունքում պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում բացահայտված հանցագործությունների դեպքերով ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից հարուցված 742 քրեական գործով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է 110մլրդ 500մլն ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 30 մլրդ 182մլն ՀՀ դրամը:
Բացահայտված ընդհանուր վնասից շուրջ 15մլրդ 768մլն դրամի վնաս, առկա դրամական միջոցներով, երաշխավորված է քրեադատավարական անհրաժեշտ գործիքակազմով՝ այդ չափով առկա արժույթի կամ արտարժույթի վրա դրված կալանքով: Իսկ մնացած մասինը՝ անշարժ և շարժական գույքի, ինչպես նաև ֆինանսական հաշիվների վրա դրված կալանքով:
Բացի բացահայտված հանցագործությամբ պետությանը պատճառված վնասից, վերը նշված քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև պետության նկատմամբ չկատարված գույքային պարտավորություններ՝ 1մլրդ 413մլն ՀՀ դրամի չափով, ինչպես նաև՝ 1մլրդ 952մլն ՀՀ դրամի չափով տույժ-տուգանք: Դրանցից չկատարված պարտավորությունները նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ վճարվել են պետական բյուջե, իսկ տույժ-տուգանքից՝ պետական բյուջե է վճարվել 1մլրդ 943մլն ՀՀ դրամը։

По случаям преступлений, раскрытых в течение предыдущего года, ущерб, нанесенный государству составил 110 млрд. 500 млн. драмов
В управлении по делам о преступлениях коррупционной и экономической направленности генеральной прокуратуры РА рассмотрели и подвели итоги состояния ущерба, нанесенного государству в период с 01.06.2018г. и 30.06.2019г. и его восстановления.
В результате подведения итогов было установлено, что по раскрытым в данный период преступлениям по 742 уголовным делам, возбужденным компетентными органами РА, общая сумма ущерба, нанесенного государству составила 110 млрд. 500 млн. драмов РА и из данной суммы было восстановлено 30 млрд. 182 млн. драмов РА.
Из выявленной общей суммы ущерб в размере около 15 млрд. 768 млн. драмов по наличествующим денежным средствам гарантирован необходимым уголовно-процессуальным механизмом – арестом, наложенным на валюте. А остальная часть – арестом, наложенным на движимое и недвижимое имущество, а также на финансовые счета.
Кроме ущерба, нанесенного в ходе преступления государству, в ходе предварительного следствия по данным уголовным делам были выявлены не осуществлённые в отношении государства имущественные обязательства в размере 1 млрд. 413 млн. драмов РА, а также штраф в размере 1 млрд. 952 млн. драмов РА.
В ходе предварительного следствия, не осуществлённые обязательства полностью были уплачены в государственный бюджет, а из штрафа в государственный бюджет была уплачена сумма в размере 1 млрд. 943 млн. драмов РА.