Պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում Տավուշի մարզի միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի հիմնանորոգման նախագծերի պատրաստման, ծախսերի գնահատման աշխատանքների պետական գնման գործընթացում. հարուցվել է քրեական գործ
Պետական շահերի պաշտպանության իր լիզորությունն իրացնելու շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունից /այսուհետ՝ Նախարարություն/ ՀՀ գլխավոր դատախազություն ուղարկված՝ Մ-16, Մ-4-Ոսկեպար-Նոյեմբերյան-Մ-6 միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի առանձին հատվածների հիմնանորոգման նախագծերի պատրաստման, ծախսերի գնահատման աշխատանքների փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Նախարարության  և ՍՊ ընկերության միջև 29.11.2017թ. կնքվել է պայմանագիր, որը ներառել է նաև նշված ճանապարհահատվածների հիմնանորոգման աշխատանքների նախագծերի պատրաստման, ծախսերի գնահատման աշխատանքները: Այդ մասով պայմանագրի գինը կազմել է 14.4մլն ՀՀ դրամ:
ՍՊԸ-ի կողմից կազմվել է ճանապարհաշինական նորմերի էական խախտումներով պայմանագրային պահանջներին չհամապատասխանող աշխատանքային նախագիծ, համաձայն որի՝ շինարարության նախահաշվային արժեքը կազմել է 2մլրդ 319մլն ՀՀ դրամ: Նախագծի վերաբերյալ «Հայաստանի Հանրապետության նախագծերի պետական արտագերատեսչական փորձաքննություն» ՓԲ ընկերության կողմից 2018թ. փետրվարի 19-ին հաստատվել է ակնհայտ անհիմն փորձաքննության եզրակացություն, որի նկարագրական-պատճառաբանական մասում արձանագրված փաստերը չեն համապատասխանում արված հետևություններին: Մասնավորապես՝ չնայած արձանագրվել է, որ նախագիծը չի համապատասխանում ճանապարհաշինական գործող նորմերին, այդուհանդերձ, երաշխավորվել է ճանապարհահատվածների հիմնանորոգման աշխատանքային նախագծի համապատասխանությունը ՀՀ օրենսդրության և նորմատիվատեխնիկական փաստաթղթերի պարտադիր պահանջներին:
ՍՊԸ-ն 2018թ. փետրվարի 20-ին հանձնման-ընդունման նպատակով Նախարարությանն է հանձնել ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքների նախագծերի պատրաստման, ծախսերի գնահատման աշխատանքները, այդ թվում՝ նշված ակնհայտ անհիմն եզրակացությունը: Պայմանագրի պայմաններին էականորեն չհամապատասխանելու պարագայում նշված աշխատանքները 2018թ. փետրվարին Նախարարության կողմից ընդունվել են և դրա հիման վրա կատարվել է համապատասխան վճարում:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Նախարարության ներկայացուցիչները չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ: Մասնավորապես՝ կատարված աշխատանքները պայմանագրային պահանջներին էականորեն չհամապատասխանելու պայմաններում հանձնման-ընդունման արձանագրությունը չստորագրելու, վերջինս, ինչպես նաև դրա չստորագրման համար հիմք հանդիսացած բացասական եզրակացությունը սահմանված ձևով հետ  վերադարձնելու, ՍՊԸ-ի նկատմամբ պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու փոխարեն պատշաճ կարգով չի ստուգվել առաջադրված պայմաններին կատարված աշխատանքների որակի համապատասխանությունը, պայմանագրի կատարման նկատմամբ իրականացվել է նախնական թերի հսկողություն, ինչի պայմաններում ՍՊԸ-ին անհիմն վճարվել է 14.4մլն ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ քննարկվող աշխատանքային նախագծի հիման վրա իրականացված ճանապարհահատվածների հիմնանորոգման աշխատանքների կատարման պետական գնման արդյունքում 2018թ. մայիսի 30-ին կնքվել է շինարարության իրականացման պայմանագիր, որի գինը կազմել է 1 մլրդ 298մլն                ՀՀ դրամ և այն ներկայումս գտնվում է կատարման փուլում:
Նկատի ունենալով, որ իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում առերևույթ ստացվել են պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունները չկատարելու արդյունքում ծանր հետևանքներ առաջացնելու հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ վերը նկարագրված դեպքերի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քրեական գործի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Abuse of the official powers by the officials in the process of preparing projects for the overhaul of an interstate highway in Tavush Region, and evaluating the costs of state procurement. Criminal case has been initiated
Within the framework of the exercise of its powers for state interests protection, the State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia has considered the documents received from the Ministry of Transport, Communications and Information Technologies of the Republic of Armenia (hereinafter - the Ministry) regarding the preparation of projects for the overhaul of certain parts of the interstate highway / M-16, M-4-Voskepar-Noyemberyan-M-6 /, as well as works on the evaluation of costs.
During the investigation, it has been found out that on 29.11.2017 an agreement has been concluded between the Ministry and LLC, which also included major overhaul projects for this highway and evaluation of costs. Concerning this part, the amount of the agreement has amounted to 14.4 million AMD.
LLC has elaborated working project / with violations / not complying with the requirements of the agreement, and according to the project, the construction has amounted to 2 billion 319 million AMD. Regarding the project <> CJSC on 02.19.2018 has approved the unjustified conclusion of the examination, where in the descriptive part the registered facts have not corresponded to the conclusions. In particular, despite the fact that it has been registered that the project does not comply with the current road construction standards, nevertheless, the compliance of the project for the overhaul of the highway with the legislation of the Republic of Armenia and the mandatory requirements of normative technical documents has been guaranteed.
On 20.02.2018, with a view to acceptance and delivery, the LLC has submitted to the Ministry works concerning the evaluation of expenses and preparing draft for overhaul of the highway.
In case of non-compliance with the requirements of the agreement, these works have been approved by the Ministry in February 2018 and on the basis of this they have been paid.
During the investigation, it has been found out that representatives of the ministry have not fulfilled their official obligations. In particular, in case of non-compliance with the requirements of the agreement, instead of not signing the acceptance and delivery protocol, and also sending back the negative conclusion in the prescribed manner, and taking measures to bring the company to criminal liability, the quality of the performed work has not been verified in a proper manner, and the agreement has not been previously verified, and under these conditions LLC unreasonably has been paid 14.4 million AMD.
In addition to that, it has also been found out that, on the basis of the draft under consideration, and in the result of state procurement for the overhaul of the highway,  construction agreement has been concluded on 30.05.2018, and the cost of the agreement has amounted to 1 billion 298 million AMD and now the agreement is at the implementation stage.
Taking into account the fact that during the investigation, data have been obtained containing elements of crime that entailed grave consequences in the result of non-fulfillment of official obligations by officials, a criminal case has been initiated concerning the abovementioned cases in the Department for the State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office under Part 2 of Art. 308 of the Criminal Code of the Republic of Armenia. The implementation of the preliminary investigation by the criminal case has been entrusted to the RA IC.