Պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում Տավուշի մարզի միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի հիմնանորոգման նախագծերի պատրաստման, ծախսերի գնահատման աշխատանքների պետական գնման գործընթացում. հարուցվել է քրեական գործ
Պետական շահերի պաշտպանության իր լիզորությունն իրացնելու շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունից /այսուհետ՝ Նախարարություն/ ՀՀ գլխավոր դատախազություն ուղարկված՝ Մ-16, Մ-4-Ոսկեպար-Նոյեմբերյան-Մ-6 միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի առանձին հատվածների հիմնանորոգման նախագծերի պատրաստման, ծախսերի գնահատման աշխատանքների փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Նախարարության  և ՍՊ ընկերության միջև 29.11.2017թ. կնքվել է պայմանագիր, որը ներառել է նաև նշված ճանապարհահատվածների հիմնանորոգման աշխատանքների նախագծերի պատրաստման, ծախսերի գնահատման աշխատանքները: Այդ մասով պայմանագրի գինը կազմել է 14.4մլն ՀՀ դրամ:
ՍՊԸ-ի կողմից կազմվել է ճանապարհաշինական նորմերի էական խախտումներով պայմանագրային պահանջներին չհամապատասխանող աշխատանքային նախագիծ, համաձայն որի՝ շինարարության նախահաշվային արժեքը կազմել է 2մլրդ 319մլն ՀՀ դրամ: Նախագծի վերաբերյալ «Հայաստանի Հանրապետության նախագծերի պետական արտագերատեսչական փորձաքննություն» ՓԲ ընկերության կողմից 2018թ. փետրվարի 19-ին հաստատվել է ակնհայտ անհիմն փորձաքննության եզրակացություն, որի նկարագրական-պատճառաբանական մասում արձանագրված փաստերը չեն համապատասխանում արված հետևություններին: Մասնավորապես՝ չնայած արձանագրվել է, որ նախագիծը չի համապատասխանում ճանապարհաշինական գործող նորմերին, այդուհանդերձ, երաշխավորվել է ճանապարհահատվածների հիմնանորոգման աշխատանքային նախագծի համապատասխանությունը ՀՀ օրենսդրության և նորմատիվատեխնիկական փաստաթղթերի պարտադիր պահանջներին:
ՍՊԸ-ն 2018թ. փետրվարի 20-ին հանձնման-ընդունման նպատակով Նախարարությանն է հանձնել ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքների նախագծերի պատրաստման, ծախսերի գնահատման աշխատանքները, այդ թվում՝ նշված ակնհայտ անհիմն եզրակացությունը: Պայմանագրի պայմաններին էականորեն չհամապատասխանելու պարագայում նշված աշխատանքները 2018թ. փետրվարին Նախարարության կողմից ընդունվել են և դրա հիման վրա կատարվել է համապատասխան վճարում:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Նախարարության ներկայացուցիչները չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ: Մասնավորապես՝ կատարված աշխատանքները պայմանագրային պահանջներին էականորեն չհամապատասխանելու պայմաններում հանձնման-ընդունման արձանագրությունը չստորագրելու, վերջինս, ինչպես նաև դրա չստորագրման համար հիմք հանդիսացած բացասական եզրակացությունը սահմանված ձևով հետ  վերադարձնելու, ՍՊԸ-ի նկատմամբ պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու փոխարեն պատշաճ կարգով չի ստուգվել առաջադրված պայմաններին կատարված աշխատանքների որակի համապատասխանությունը, պայմանագրի կատարման նկատմամբ իրականացվել է նախնական թերի հսկողություն, ինչի պայմաններում ՍՊԸ-ին անհիմն վճարվել է 14.4մլն ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ քննարկվող աշխատանքային նախագծի հիման վրա իրականացված ճանապարհահատվածների հիմնանորոգման աշխատանքների կատարման պետական գնման արդյունքում 2018թ. մայիսի 30-ին կնքվել է շինարարության իրականացման պայմանագիր, որի գինը կազմել է 1 մլրդ 298մլն                ՀՀ դրամ և այն ներկայումս գտնվում է կատարման փուլում:
Նկատի ունենալով, որ իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում առերևույթ ստացվել են պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունները չկատարելու արդյունքում ծանր հետևանքներ առաջացնելու հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ վերը նկարագրված դեպքերի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քրեական գործի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Злоупотребления должностными лицами своих служебных полномочий в процессе подготовки проектов по капитальному ремонту автомагистрали межгосударственного значения в Тавушской области, оценки расходов работ по государственным закупкам. Возбуждено уг...
В рамках осуществления своих полномочий по защите государственных интересов, в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были рассмотрены документы, полученные от Министерства транспорта, связи и информационных технологий РА (далее - Министерство) относительно подготовки проектов по капитальному ремонту отдельных частей автомагистрали межгосударственного значения /М-16, М-4-Воскепар-Ноемберян-М-6/, работы по оценке расходов.
В ходе расследования было установлено, что 29.11.2017г. между министерством и ООО был заключен договор, который также включил работы по подготовке проектов капитального ремонта данной автомагистрали и по оценке расходов. По данной части сумма договора составила 14.4 млн. драмов РА.
ООО составило рабочий проект, /с нарушениями/ не соответствующий требованиям договора, и согласно проекту стоимость строительства составила 2 млрд. 319 млн. драмов РА. Относительно проекта ЗАО <<Государственная вневедомственная экспертиза проектов Республики Армения>> 19.02.2018г. утвердило необоснованное заключение экспертизы, где в описательной части зарегистрированные факты не соответствуют выводами. В частности, несмотря на то, что было констатировано, что проект не соответствует действующим дорожно-строительным нормам, тем не менее, было гарантировано соответствие проекта работ по капитальному ремонту автомагистрали законодательству РА и обязательным требованиям нормативно технических документов.
20.02.2018г., с целью приема и передачи, ООО представило министерству работы по оценке расходов и по подготовке проектов работ по капитальному ремонту, в том числе и заведомо необоснованное заключение.
В условии несоответствия требованиям договора данные работы были приняты министерством в феврале 2018г. и на основании этого была осуществлена соответствующая оплата.
В ходе расследования было установлено, что представители министерства не осуществили свои служебные обязательства. В частности в условиях несоответствия требованиям договора, вместо того, чтобы не подписать протокол приема и передачи, а также отправить обратно в установленном порядке отрицательное заключение, и принять меры для привлечения ООО к уголовной ответственности, в надлежащей форме не было проверено соответствие качества осуществлённых работ, и договор предварительно не был проверен, и в данных условиях ООО необоснованно заплатили 14.4 млн. драмов РА.
Кроме того также было установлено, что на основании рассматриваемого рабочего проекта, в результате государственной закупки на осуществление работ по капитальному ремонту автомагистрали, 30.05.2018 г. был заключен договор осуществления строительства, и сумма составила 1 млрд. 298 млн. драмов РА и сейчас договор находится на этапе осуществления.
Учитывая то, что в ходе расследования были получены сведения, содержащиеся признаки преступления, повлекшие тяжкие последствия в результате не осуществления служебных обязательств должностными лицами, по вышеупомянутым случаям в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 308 УК РА. Осуществление предварительного следствия по уголовному делу было поручено СК РА.