Տարիներ շարունակ մի քանի մարմինների ներգրավմամբ իրականացված ապօրինություններով պետական սեփականություն հանդիսացող Բերդավանի պոմպակայանը դարձվել է մասնավոր սեփականություն. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 1999թ. կառուցված Բերդավանի խմելու ջրի պոմպակայանը միացվել է Նոյեմբերյան քաղաքի և Բերդավան գյուղի գոյություն ունեցող ջրմուղներին` 29 մլն. 649 հազ. դրամ մնացորդային արժեքով և հաշվառվել է «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ի հաշվեկշռում:
Սակայն հետագայում իրականացված մի քանի գործողությունների արդյունքում պետական բյուջեի միջոցներով կառուցված` 29 մլն. 649 հազ. դրամ մնացորդային արժեքով «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ հաշվեկշռում հաշվառված, Նոյեմբերյան քաղաքի և Բերդավան գյուղի խմելու ջրի մատակարարումն ապահովող պոմպակայանը, դրա շինություններով և գույքով հանդերձ, ՍՊԸ-ի սեփականության իրավունքի գրանցման 23.12.2009թ. վկայականում նշվել է որպես ինքնակամ շինություն:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ Նոյեմբերյանի տարածաշրջանում, այդ թվում Բերդավան համայնքում ջրամատակարարման, ջրահեռացման համակարգերի բարելավման ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում նույն պոմպակայանի վրա կատարվել են շինարարական աշխատանքներ, որի ծախսը կազմել է ընդհանուր 86 մլն. 885 հազ. դրամ: Դրանից 82մլն. դրամի շինմոնտաժային աշխատանքների շինարարության շահագործման վերաբերյալ Բերդավան և Կողբ համայնքների ղեկավարների կողմից 2011թ. օգոստոսին ստորագրվել են փաստագրման ակտեր:
Պարզվել է նաև, որ ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի կողմից մերժվել է «Բերդավանի» պոմպակայանի սեփականության իրավունքները գրանցելու պահանջներով «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ի 14.10.2013թ. դիմումը, ինչի կապակցությամբ վերջինս դիմել է ՀՀ վարչական դատարան, սակայն հետագայում նոր քննության փուլում առանց հիմնավորումների հրաժարվել է հայցապահանջից:
Նշված վարչական գործի քննությանը զուգահեռ՝ 24.09.2015թ. ընդդեմ «Հայջրմուղկոյուղի», հետագայում նաև «Վեոլիա ջուր» ՓԲԸ-ի և ՀՀ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի (նախկին անվանումը) դատարան է դիմել վերոնշյալ ՍՊԸ-ն՝ խնդրելով ՓԲԸ-ին վտարել իրեն սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասից:
ՀՀ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեն, պոմպակայանի, որպես ինքնակամ շինություն կադաստրի գրանցումները վիճարկելու և դրանք անվավեր ճանաչելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու փոխարեն 08.09.2017թ.-ին քաղաքացիական գործի շրջանակներում հակընդդեմ հայց է հարուցել` ընդամենը խնդրելով պոմպակայանի համար սահմանել անվճար մշտական սերվիտուտ։
ՀՀ կառավարության 06.04.2017թ. որոշմամբ պետական սեփականություն հանդիսացող գույքը՝ Բերդավանի պոմպակայանը, վարձակալության իրավունքով հանձնվել է «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ին: Չնայած այդ հանգամանքին՝ Կողբ համայնքի ղեկավարը 2018թ. նոյեմբերի 12-ի որոշմամբ օրինական է ճանաչել ՍՊԸ-ին պատկանող հողամասի վրա որպես ինքնակամ կառույց նշված պոմպակայանն իր շինություններով: Այդ և մյուս ինքնակամ կառույցները օրինականացնելու դիմաց ՍՊԸ-ն վճարել է 200.600 ՀՀ դրամ և 2018թ. նոյեմբերին գրանցել իր սեփականության իրավունքը:
Այսպիսով, ՀՀ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի պատասխանատու պաշտոնատար անձինք պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով` 2015-2019թթ. ընթացքում որևէ գործուն միջոց չեն ձեռնարկել պոմպակայանի, որպես ինքնակամ շինության, կադաստրի գրանցումները վիճարկելու, դրանք անվավեր ճանաչելու ուղղությամբ: Իսկ Կողբ համայնքի ղեկավարը, չարաշահելով պաշտոնեական դիրքը, 2011թ. օգոստոսի 1-ին ստորագրելով Բերդավանի պոմպակայանում 82 մլն. 083 հազ. դրամի շինմոնտաժային աշխատանքների ավարտման վերաբերյալ շինարարության շահագործման փաստագրման ակտը, այսինքն տեղյակ լինելով դրա ինքնակամ կառույց չլինելու մասին` 12.11.2018թ. որոշմամբ այն, որպես ՍՊԸ-ին պատկանող հողամասի վրա կառուցված ինքնակամ կառույց, ճանաչել է օրինական: Դրա հետևանքով պետական բյուջեի միջոցներով կառուցված` 29 մլն. 649 հազ. դրամ մնացորդային արժեքով, «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ հաշվեկշռում հաշվառված պոմպակայանը, ճանաչվել է որպես ՍՊԸ-ի սեփականություն՝ պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Բացի այդ, «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ի պատասխանատու ծառայողներն իրենց կարգադրիչ կամ այլ լիազորություններն այդ կազմակերպության շահերին հակառակ և իր կամ ուրիշ անձանց օգտին օգտագործելով՝ 2016թ.-ին առանց հիմքերի հրաժարվել են Բերդավանի պոմպակայանի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցումը մերժելու մասին ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի որոշումը վիճարկելու հայցից և հետագայում որևէ միջոց չեն ձեռնարկել պոմպակայանի այլ անձանց իրավունքի գրանցումները անվավեր ճանաչելու ուղղությամբ` առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Насосная станция Бердаван, являющееся государственной собственностью, из-за незаконных деяний, осуществлённых несколько лет с вовлечением нескольких органов стала частной собственностью. Возбуждено уголовное дело
В ходе расследования, осуществлённого управлением защиты государственных интересов генеральной прокуратуры РА было установлено, что насосная станция Бердаван, построенная в 1999 г. была соединена с водопроводными трубами г. Ноемберян и с. Бердаван по остаточной стоимости 29 млн. 649.000 драмов и учитывается в балансе ЗАО <<АРМВОДОКАНАЛ>>.
Однако в результате ряда последующих действий насосная станция, обеспечивающая питьевое водоснабжение города Ноемберян и села Бердаван, которая учитывается в балансе ЗАО <<АРМВОДОКАНАЛ>> с остаточной стоимостью 29 млн. 649.000 драмов, с помещениями указана как произвольное здание в свидетельстве о государственной регистрации права собственности ЗАО от 23.12.2009г.
В ходе расследования было установлено, что в Ноемберянском регионе, в том числе и в рамках инвестиционных программ, направленных на улучшение систем водоснабжения, на той же станции были осуществлены строительные работы /сумма расходов работ составила 86 млн. 885.000 драмов/.
В августе 2011 г. руководителями сообществ Бердаван и Кохб были подписаны акты относительно эксплуатации строительно-монтажных работ в размере 82 млн. драмов.
Также было установлено, что Государственный комитет кадастра недвижимости при правительстве РА отказал в заявлении ЗАО << АРМВОДОКАНАЛ >> от 14.10.2013г. по требованию регистрации права собственности на станции Бердаван, и в связи с чем последний обратился в административный суд РА, однако в дальнейшем без оснований в процессе нового расследования, ЗАО отказалось от иска.
Параллельно с рассмотрением указанного административного дела против <<АРМВОДОКАНАЛ>>, в дальнейшем против ЗАО <<ВЕОЛИА ДЖУР>> и Государственного комитета по водному хозяйству Республики Армения /прежнее название/ в суд обратилось указанное ООО с просьбой выселить.
Вместо принятия мер по направлению признать недействительным регистрации кадастра, 08.09.2017 в рамках гражданского дела был подан встречный иск с просьбой установить бесплатный постоянный сервитут для насосной станции.
Постановлением правительства Республики Армения от 06.04.2017 г, насосная станция Бердаван, являющееся государственной собственностью, на праве аренды передана ЗАО <<ВЕОЛИА ДЖУР>>.
Несмотря на это обстоятельство, руководитель сообщества Кохб, постановлением от 12.11.2018г. находящуюся на земле, принадлежащей ООО насосную станцию со своими зданиями признал законным. Для легализации этого и других зданий ООО заплатило 200.600 драмов РА, а в ноябре 2018 год зарегистрировало свое право на собственность.
Таким образом, ответственные должностные лица Государственного комитета по водному хозяйству Республики Армения используя должностное положение вопреки служебным интересам, в период 2015-2019гг. не приняли никаких мер по направлению оспаривания кадастровых записей насосной станции как произвольного здания и признания их недействительными.
А глава сообщества Кохб, злоупотребляя своим должностным положением, 01.08.2012 года подписав акт относительно завершения строительно-монтажных работ на насосной станции Бердаван в размере 82 млн. 083.000 драмов, постановлением от 12.11.2018 признал законным произвольное здание, построенное на земле ООО.
В результате этого насосная станция в балансе ЗАО <<АРМВОДОКАНАЛ>> по остаточной стоимости 29 млн. 649.000 драмов, была признана собственностью ООО, что и повлекло за собой серьезные последствия для государства.
Кроме того, ответственные сотрудники ЗАО <<АРМВОДОКАНАЛ>>, используя свои распорядительские и другие полномочия вопреки интересам этой организации, в 2016 году без оснований отказались от иска по оспариванию решения Государственного комитета кадастра недвижимости при правительстве РА и в дальнейшем не были предприняты меры по направлению признать недействительным регистрации прав на насосную станцию других лиц, что повлекло за собой серьезные последствия.
Принимая во внимание, что зарегистрированные нарушения содержат признаки преступления в управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 308 и ч. 2 ст. 214 УК РА, и предварительное следствие дела было поручено СК РА.