Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում ՀՀ զինվորական դատախազության կողմից իրականացված աշխատանքի արդյունքում բացահայտվել է պետությանը պատճառված մոտ 9.7մլրդ դրամի վնաս
ՀՀ զինվորական դատախազությունն ամփոփել է իր իրավասության շրջանակներում պետական շահերի պաշտպանության բնագավառում 2019թ․առաջին կիսամյակի ընթացքում իրականացված աշխատանքների արդյունքները։
Ըստ այդմ՝ նշված ժամանակահատվածում ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից իրականացվել է 188 ուսումնասիրություն, որը քանակական առումով 20-ով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի արդյունքները։ Ուսումնասիրություններից 102-ի դեպքում հայտնաբերվել են խախտումներ, որոնց վերացման կամ իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ ձեռնարկվել են դատախազական ներգործության կոնկրետ համապատասխան միջոցներ: Մասնավորապես՝ պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքներով հարուցվել է 20 քրեական գործ։
Նշանակալի արդյունքներ են արձանագրվել հատկապես պետական շահերի պաշտպանության գործառույթից բխող դատախազական գործիքակազմի կիրառմամբ զինված ուժերում պետությանը պատճառված վնասի բացահայտման և վերականգնման ոլորտում: Մասնավորապես, հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրված պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է 9մլրդ 752 մլն ՀՀ դրամ։ Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. առաջին կիսամյակում զինված ուժերում պետական շահերի պաշտպանության դատախազական գործառույթների շրջանակում բացահայտված վնասի չափը կազմել է մոտ 264 մլն դրամ, այսինքն այս տարվա արդյունքներից մոտ 37 անգամ պակաս:
2019թ. առաջին կիսամյակում վերականգնվել է պետությանը պատճառված 321.4մլն ՀՀ դրամ վնաս, այն դեպքում, երբ 2018թ. նույն ժամանակահատվածում վերականգնման ցուցանիշը կազմել է 60.8մլն դրամ կամ 5.2 անգամ պակաս:
Հատկանշական է, որ այս տարվա ընթացքում վնասի գրեթե ողջ վերականգնումն իրականացվել է «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 29-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հիմքով պետական շահերին հասցված վնասը կամովին հատուցելու մասին տրված 12 նախազգուշացումների արդյունքում, և դատախազական ներգործության այլ միջոցների կիրառման անհրաժեշտություն չի առաջացել։ Պետությանը պատճառված չվերականգնված վնասների գերակշռող մասի վերաբերյալ հարուցվել են քրեական գործեր, կատարվում է նախաքննություն։
Պետական շահերի պաշտպանությանն առնչվող բոլոր դեպքերում ձեռնարկվել են անհրաժեշտ դատախազական ներգործության միջոցներ և ստուգողական գործողություններ։

As a result of the work carried out by the RA Military Prosecutor’s Office in the protection of state interests the damage inflicted to the state in the amount of about 9.7 billion AMD has been revealed
The RA Military Prosecutor's Office has summed up the results of the work carried out within its competence in the field of interests protection for the first half of 2019.
Accordingly, during the indicated period, the Department of State Interests Protection of the Central Military Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the Prosecutor's Offices of the Military Garrisons have carried out 188 studies, which exceeds the results of the same period of the previous year by 20 times. Violations  have been revealed by the studies of 102 cases, and with a view to eliminate them or to give a legal assessment, specific appropriate measures of prosecutorial influence have been taken. In particular, according to the results of studies conducted concerning the state interests protection, 20 criminal cases have been initiated.
Significant results have been found out especially in the field of identifying and restoring damage caused to the state in the armed forces, with the use of prosecutorial tools. In particular, the amount of damage caused to the state has amounted to 9 billion 752 million AMD. For comparison, we note that in 2018 the amount of damage revealed in the armed forces within the prosecutor's functions to protect state interests has amounted to 264 million AMD, that is, about 37 times less than the results of this year.
In the first half of 2019 the damage caused to the state in the amount of 321.4 million AMD has been restored, and this is in the case when the recovery rate for the same period of 2018 has amounted to 60.8 million AMD or less by 5.2 times.
It is worth mentioning that during this year almost all damage restoration has been carried out in the result of 12 warnings on voluntary compensation for damage caused to the state interests based on Part 3 of Article 29 of the RA Law “On the Prosecutor's Office”, and there has been no need to apply other measures of prosecutorial influence. Concerning the predominant part of not restored damage caused to the state, criminal cases have been initiated, a preliminary investigation is underway.
The necessary measures of prosecutorial influence and control actions concerning all cases on the state interests protection.