Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում ՀՀ զինվորական դատախազության կողմից իրականացված աշխատանքի արդյունքում բացահայտվել է պետությանը պատճառված մոտ 9.7մլրդ դրամի վնաս
ՀՀ զինվորական դատախազությունն ամփոփել է իր իրավասության շրջանակներում պետական շահերի պաշտպանության բնագավառում 2019թ․առաջին կիսամյակի ընթացքում իրականացված աշխատանքների արդյունքները։
Ըստ այդմ՝ նշված ժամանակահատվածում ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից իրականացվել է 188 ուսումնասիրություն, որը քանակական առումով 20-ով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի արդյունքները։ Ուսումնասիրություններից 102-ի դեպքում հայտնաբերվել են խախտումներ, որոնց վերացման կամ իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ ձեռնարկվել են դատախազական ներգործության կոնկրետ համապատասխան միջոցներ: Մասնավորապես՝ պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքներով հարուցվել է 20 քրեական գործ։
Նշանակալի արդյունքներ են արձանագրվել հատկապես պետական շահերի պաշտպանության գործառույթից բխող դատախազական գործիքակազմի կիրառմամբ զինված ուժերում պետությանը պատճառված վնասի բացահայտման և վերականգնման ոլորտում: Մասնավորապես, հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրված պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է 9մլրդ 752 մլն ՀՀ դրամ։ Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. առաջին կիսամյակում զինված ուժերում պետական շահերի պաշտպանության դատախազական գործառույթների շրջանակում բացահայտված վնասի չափը կազմել է մոտ 264 մլն դրամ, այսինքն այս տարվա արդյունքներից մոտ 37 անգամ պակաս:
2019թ. առաջին կիսամյակում վերականգնվել է պետությանը պատճառված 321.4մլն ՀՀ դրամ վնաս, այն դեպքում, երբ 2018թ. նույն ժամանակահատվածում վերականգնման ցուցանիշը կազմել է 60.8մլն դրամ կամ 5.2 անգամ պակաս:
Հատկանշական է, որ այս տարվա ընթացքում վնասի գրեթե ողջ վերականգնումն իրականացվել է «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 29-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հիմքով պետական շահերին հասցված վնասը կամովին հատուցելու մասին տրված 12 նախազգուշացումների արդյունքում, և դատախազական ներգործության այլ միջոցների կիրառման անհրաժեշտություն չի առաջացել։ Պետությանը պատճառված չվերականգնված վնասների գերակշռող մասի վերաբերյալ հարուցվել են քրեական գործեր, կատարվում է նախաքննություն։
Պետական շահերի պաշտպանությանն առնչվող բոլոր դեպքերում ձեռնարկվել են անհրաժեշտ դատախազական ներգործության միջոցներ և ստուգողական գործողություններ։

В результате работы, проведенной Военной прокуратурой РА в сфере защиты государственных интересов, был выявлен нанесенный государству ущерб на сумму около 9.7 млрд драм
Военная прокуратура РА подвела итоги результатов работ, проведенных в рамках своей компетенции в сфере защиты интересов за первое полугодие 2019г.
Соответственно, в указанный период Отделом по защите государственных интересов Центральной военной прокуратуры Республики Армения и прокуратурами военных гарнизонов было осуществлено 188 исследований, что превышает результаты того же периода предыдущего года на 20 раз. По 102 случаям из исследований были выявлены нарушения, по устранению которых или даче правовой оценки приняты конкретные соответствующие меры прокурорского воздействия. В частности, по результатам исследований, проведенных по вопросам защиты государственных интересов, было возбуждено 20 уголовных дел.
Значительные результаты констатированы особенно в сфере выявления и восстановления ущерба, нанесенного государству в вооруженных силах, с применением прокурорского инструментария, следующего из функции защиты государственных интересов. В частности, размер нанесенного государству ущерба, констатированного в результате проведенных исследований в расчетный период, составил 9 млрд 752 млн драм РА. Для сравнения отметим, что в 2018г. размер ущерба, выявленного в вооруженных силах в рамках прокурорских функций по защите государственных интересов, составил около 264 млн драм, то есть меньше результатов сего года около в 37 раз.
В первом полугодии 2019г. был восстановлен нанесенный государству ущерб в размере 321.4 млн драм РА, в том случае когда показатель восстановления в тот же период 2018г. составил 60.8 млн драм или меньше в 5.2 раза.
Примечательно, что в течение сего года почти все восстановление ущерба было осуществлено в результате 12 предупреждений о добровольном возмещении нанесенного государственным интересам ущерба на основании части 3 статьи 29 Закона РА «О прокуратуре», и не было необходимости применения других мер прокурорского воздействия. Относительно преобладающей части невосстановленного ущерба, нанесенного государству, возбуждены уголовные дела, ведется предварительное следствие.
По всем случаям, относящимся к защите государственных интересов, приняты необходимые меры прокурорского воздействия и контрольные действия.