Առերևույթ չարաշահումներ Թեղուտի հանքավայրի շահագործման նպատակով կատարված անտառահատմամբ հասցված վնասը հատուցելու՝ անտառապատման և խնամքի, դրանց նկատմամբ վերահսկողության գործընթացներում. քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության նախաձեռնությամբ և կողմից ուսումնասիրվել է Թեղուտի հանքավայրի շահագործման ծրագրի շրջանակներում իրականացված անտառածածկույթի հատմամբ հասցված վնասի հատուցման պետական ծրագրով նախատեսված պարտավորությունների կատարման վիճակը: Այդ նպատակով համապատասխան փաստաթղթեր և տեղեկատվություն է պահանջվել ՀՀ շրջակա միջավայրի, ՀՀ էկոնոմիկայի, ՀՀ առողջապահության, ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություններից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Թեղուտի հանքավայրի շահագործման ծրագրի շրջանակներում ՀՀ կառավարության 2007թ. նոյեմբերի 1-ի թիվ 1278-Ն որոշմամբ թույլատրվել է ՀՀ Լոռու մարզի գյուղական համայնքների վարչական սահմաններում, ինչպես նաև վարչական սահմաններից դուրս գտնվող շուրջ 357 հեկտար անտառային ծածկույթի հատումը: Իսկ ՀՀ բնապահպանության և գյուղատնտեսության նախարարներին հանձնարարվել էր հաստատել անտառային ծածկույթի հատմամբ անտառային տնտեսությանը հասցվող վնասի հատուցման ծրագիր` դրանում նախատեսելով նաև հատված անտառային ծածկույթին համարժեք ծառատունկի իրականացում և նոր տնկված ծառերով տարածքը պահպանում և խնամում:
ՀՀ բնապահպանության և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարների 2008թ. փետրվարի համատեղ հրամաններով կանոնակարգվել է անտառային ծածկույթի հատման, ինչպես նաև անտառային տնտեսությանը հասցված վնասի հատուցման գործընթացը: Դրա շրջանակներում 2012թ. հուլիսի 27-ին «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի և «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի միջև կնքվել է պայմանագիր, որով ՊՈԱԿ-ը պարտավորվել է 2012-2015թթ. ընթացքում 431.638.661 ՀՀ դրամի դիմաց 315 հա տարածքում կատարել ցանկապատման, անտառ-մշակույթների հիմնման՝ անտառապատման, անտառ-մշակույթների ագրոտեխնիկական խնամքի, խոտհունձի և լրացման աշխատանքներ:
Անտառապատման և խնամքի աշխատանքների կատարման վերաբերյալ վերահսկողության իրականացման պարտականությունը դրվել է ՀՀ բնապահպանության և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունների /նախկին/ վրա:
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից 2012-2015թթ. կազմած փաստաթղթերի համաձայն` ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների կողմից ստուգվել են վերոհիշյալ պայմանագրի շրջանակներում Վանաձորի և Սպիտակի անտառպետությունների՝ ընդհանուր 132հա տարածք ընդգրկող երեք տարբեր հատվածներում 2012-2015թթ. ընթացքում կատարված սերմնաբուսակների տնկման, ցանկապատման և ագրոտեխնիկական խնամքի աշխատանքները, որոնք համարվել են կատարված և դրա դիմաց «Թեղուտ» ՓԲԸ-ից «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ին փոխանցվել է շուրջ 114.580.000 ՀՀ դրամ:
Մինչդեռ, «Անտառային պետական մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից 2018թ. սեպտեմբերի 4-ին և 2019թ. ապրիլի 9-ին իրականացված դիտարկում-ուսումնասիրության արդյունքում արձանագրվել է, որ նշված տարածքներում տնկված ծառատեսակների զգալի մասը չի պահպանվել, մյուս մասն ամբողջությամբ չորացել է և մեծ քանակությամբ տնկարկներ վնասվել են տերևակեր վնասատուներով: Այդ հանգամանքները վկայում են, որ նշված տարածքներում պայմանագրով նախատեսված անտառապատման, ինչպես նաև անտառ-մշակույթների ագրոտեխնիկական խնամքի աշխատանքները ընդհանրապես չեն կատարվել կամ կատարվել են մասնակի:
Այսպիսով, ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, առերևույթ պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, 2012-2015թթ. աշխատանքների կատարման կարգագիր ակտերում իրականությանը չհամապատասխանող, ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ են մտցրել շուրջ 114.580.000 ՀՀ դրամ անտառապատման, ագրոտեխնիկական խնամքի աշխատանքները կատարված լինելու վերաբերյալ` պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանք: Իսկ ՀՀ բնապահպանության և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունների պաշտոնատար անձինք առերևույթ ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով 2012-2015թթ. չեն կատարել հրամանով և պայմանագրով իրենց վրա դրված վերահսկողության պարտականությունը, ինչի հետևանքով պետության համար առաջացրել են ծանր հետևանքներ:
ՈՒսումնասիրությունների արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Քրեական գործի շրջանակներում քննության առարկա է դարձվելու նաև ուսումնասիրության առարկային առնչվող մի քանի այլ պետական մարմիններին վերապահված գործառույթների իրականացումը՝ համապատասխան պատասխանատու պաշտոնատար անձանց գործողություններին ևս քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:

Злоупотребления в процессе компенсации ущерба, причинённой вырубкой лесов для эксплуатации Техутского месторождения. Возбуждено уголовное дело
По инициативе Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Республики Армения изучено состояние соответствия обязательствам Государственной программы возмещения ущерба, причинённого программой эксплуатации Техутского месторождения. Для этого были запрошены соответствующие документы и информация от Министерстве окружающей среды РА, Министерства экономики РА, Министерства здравоохранения РА, Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
Выяснилось, что в соответствии с постановлением правительства №1278-1 от 1 ноября 2007 года разрешена вырубка 357 га лесных массивов, расположенных в пределах административных зон сельских сел Лорийской области, а также за их пределами . Министру охраны природы и министру сельского хозяйства РА поручено утвердить программу возмещения ущерба, нанесённого лесному хозяйству рубкой лесного покрова.
27 июля 2012 года ЗАО «Техут» и ГНКО «АрмФорест» подписали соглашение, в соответствии с которым ГНКО обязана проводить работы по лесовосстановлению, установив лесные культуры на площади 315 га на 431 638 661 драм в 2012-2015 годах.
Обязанность по надзору за работами по лесовосстановлению и уходу была возложена на Министерство охраны природы РА и Министерство сельского хозяйства РА.
Согласно документам, составленным сотрудниками ГНКО «Армфорест» в 2012-2015 гг., в 2012-2015 гг. в рамках вышеупомянутого соглашения сотрудники ГНКО проверили работы по посадке, ограждению и агротехнологии на общей площади 132 га, включая три различных участка в Ванадзорском и Спитакском лесхозах: эти работы считались выполненными, и ЗАО «Техут» передало ГНКО «АрмФорест» 114 580 000 драмов для выполнения этих работ.
Тем не менее, мониторинг, проведённый ГНКО «Государственный центр лесного мониторинга» 4 сентября 2018 года и 9 апреля 2019 года, показал, что значительная часть посаженных древесных пород в указанных областях не сохранилась, оставшаяся часть полностью высохла. Эти обстоятельства показывают, что работы, предусмотренные в договоре, либо вообще не выполнялись, либо выполнялись частично.
Таким образом, исследование показало, что ответственные сотрудники ГНКО «АрмФорест», используя свою должностное положение против интересов службы в 2012-2015гг. в актах о работе представили неверную, заведомо ложную информация или записи на 114 580 000 драмов для вырубки лесов, агротехнических работ, влекущие за собой серьёзные последствия для государства. А должностные лица Министерства охраны природы РА и Министерства сельского хозяйства РА в результате нечестности и небрежности к службе в 2012-2015гг. не выполнили свои обязательства по надзору возложенную на них, в результате чего были серьёзные последствия для государства.
По результатам исследований в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Республики Армения возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 308, ч. 1 ст. 314 , ч. 2 ст. 315 УК РА.
В рамках уголовного дела также будет расследоваться выполнение функций, возложенных на несколько других государственных органов с целью дать уголовно-правовую оценку действиям ответственных должностных лиц.