Առերևույթ չարաշահումներ Թեղուտի հանքավայրի շահագործման նպատակով կատարված անտառահատմամբ հասցված վնասը հատուցելու՝ անտառապատման և խնամքի, դրանց նկատմամբ վերահսկողության գործընթացներում. քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության նախաձեռնությամբ և կողմից ուսումնասիրվել է Թեղուտի հանքավայրի շահագործման ծրագրի շրջանակներում իրականացված անտառածածկույթի հատմամբ հասցված վնասի հատուցման պետական ծրագրով նախատեսված պարտավորությունների կատարման վիճակը: Այդ նպատակով համապատասխան փաստաթղթեր և տեղեկատվություն է պահանջվել ՀՀ շրջակա միջավայրի, ՀՀ էկոնոմիկայի, ՀՀ առողջապահության, ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություններից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Թեղուտի հանքավայրի շահագործման ծրագրի շրջանակներում ՀՀ կառավարության 2007թ. նոյեմբերի 1-ի թիվ 1278-Ն որոշմամբ թույլատրվել է ՀՀ Լոռու մարզի գյուղական համայնքների վարչական սահմաններում, ինչպես նաև վարչական սահմաններից դուրս գտնվող շուրջ 357 հեկտար անտառային ծածկույթի հատումը: Իսկ ՀՀ բնապահպանության և գյուղատնտեսության նախարարներին հանձնարարվել էր հաստատել անտառային ծածկույթի հատմամբ անտառային տնտեսությանը հասցվող վնասի հատուցման ծրագիր` դրանում նախատեսելով նաև հատված անտառային ծածկույթին համարժեք ծառատունկի իրականացում և նոր տնկված ծառերով տարածքը պահպանում և խնամում:
ՀՀ բնապահպանության և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարների 2008թ. փետրվարի համատեղ հրամաններով կանոնակարգվել է անտառային ծածկույթի հատման, ինչպես նաև անտառային տնտեսությանը հասցված վնասի հատուցման գործընթացը: Դրա շրջանակներում 2012թ. հուլիսի 27-ին «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի և «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի միջև կնքվել է պայմանագիր, որով ՊՈԱԿ-ը պարտավորվել է 2012-2015թթ. ընթացքում 431.638.661 ՀՀ դրամի դիմաց 315 հա տարածքում կատարել ցանկապատման, անտառ-մշակույթների հիմնման՝ անտառապատման, անտառ-մշակույթների ագրոտեխնիկական խնամքի, խոտհունձի և լրացման աշխատանքներ:
Անտառապատման և խնամքի աշխատանքների կատարման վերաբերյալ վերահսկողության իրականացման պարտականությունը դրվել է ՀՀ բնապահպանության և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունների /նախկին/ վրա:
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից 2012-2015թթ. կազմած փաստաթղթերի համաձայն` ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների կողմից ստուգվել են վերոհիշյալ պայմանագրի շրջանակներում Վանաձորի և Սպիտակի անտառպետությունների՝ ընդհանուր 132հա տարածք ընդգրկող երեք տարբեր հատվածներում 2012-2015թթ. ընթացքում կատարված սերմնաբուսակների տնկման, ցանկապատման և ագրոտեխնիկական խնամքի աշխատանքները, որոնք համարվել են կատարված և դրա դիմաց «Թեղուտ» ՓԲԸ-ից «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ին փոխանցվել է շուրջ 114.580.000 ՀՀ դրամ:
Մինչդեռ, «Անտառային պետական մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից 2018թ. սեպտեմբերի 4-ին և 2019թ. ապրիլի 9-ին իրականացված դիտարկում-ուսումնասիրության արդյունքում արձանագրվել է, որ նշված տարածքներում տնկված ծառատեսակների զգալի մասը չի պահպանվել, մյուս մասն ամբողջությամբ չորացել է և մեծ քանակությամբ տնկարկներ վնասվել են տերևակեր վնասատուներով: Այդ հանգամանքները վկայում են, որ նշված տարածքներում պայմանագրով նախատեսված անտառապատման, ինչպես նաև անտառ-մշակույթների ագրոտեխնիկական խնամքի աշխատանքները ընդհանրապես չեն կատարվել կամ կատարվել են մասնակի:
Այսպիսով, ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, առերևույթ պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, 2012-2015թթ. աշխատանքների կատարման կարգագիր ակտերում իրականությանը չհամապատասխանող, ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ են մտցրել շուրջ 114.580.000 ՀՀ դրամ անտառապատման, ագրոտեխնիկական խնամքի աշխատանքները կատարված լինելու վերաբերյալ` պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանք: Իսկ ՀՀ բնապահպանության և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունների պաշտոնատար անձինք առերևույթ ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով 2012-2015թթ. չեն կատարել հրամանով և պայմանագրով իրենց վրա դրված վերահսկողության պարտականությունը, ինչի հետևանքով պետության համար առաջացրել են ծանր հետևանքներ:
ՈՒսումնասիրությունների արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Քրեական գործի շրջանակներում քննության առարկա է դարձվելու նաև ուսումնասիրության առարկային առնչվող մի քանի այլ պետական մարմիններին վերապահված գործառույթների իրականացումը՝ համապատասխան պատասխանատու պաշտոնատար անձանց գործողություններին ևս քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:

Abuses in compensation of damage caused by tree felling for Teghout operation. A criminal case has been initiated
On the initiative of the Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office the state of compliance with the obligations under the State Program for Compensation of Damage Caused by Teghout Development Program was studied.
For this, the relevant documents and information were requested from the Ministry of Environment of the Republic of Armenia, Ministry of Economy of the Republic of Armenia, Ministry of Health of the Republic of Armenia, Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia.
It has been found out that according to the governmental resolution №1278-Ն dated on 1 November 2007 permitted felling of 357 ha of forest covered located within the administrative ranges of the rural villages in Lori region, as well as beyond their borders for the development of Teghout Mine, while the RA Minister of  Nature Protection and Minister of Agriculture had been assigned to approve the program on compensation of damage caused to the forest economy with the felling of the forest cover.
On 27 July 2012, “Teghout” CJSC and “ArmForest” SNCO signed an agreement, which obligated the SNCO to carry out reforestation works, establishing forest cultures in the area of 315 ha for 431,638,661 AMD in 2012-2015.
The obligation of the supervision over the reforestation and care works was vested on RA Nature Protection Ministry and RA Agriculture Ministry.
According to the documents compiled by the officials of “ArmForest” SNCO in 2012-2015, in 2012-2015 within the frames of the aforementioned agreement, the SNCO employees checked the planting, fencing and agro-tech care works in the total area of 132 ha including three different sections in Vanadzor and Spitak forestry enterprises: these works were considered to be accomplished and “Teghout” CJSC transferred to “ArmForest” SNCO 114,580,000 AMD for the performance of these works.
Nevertheless, the monitoring carried out by “State Center for Forest Monitoring” SNCO on 4 September 2018 and on 9 April 2019 recorded that the significant part of the planted tree species in the abovementioned areas haven’t been preserved, the remaining part has completely got dry.
These circumstances show that the works envisaged in the contract have either not performed at all or have been performed partially.
Thus, the study showed that the responsible employees of “ArmForest” SNCO, using their official position against the interests of the service in 2012-2015 in the acts of work presented incorrect, misleading information  114,580,000 drams for deforestation, agrotechnical work, entailing serious consequences for the state.
And officials of the RA  Ministry of Nature Protection  and the RA Ministry of Agriculture as a result of dishonesty and negligence to the service in 2012-2015 failed to fulfill their supervision obligations entrusted to them, as a result of which there were serious consequences for the state.
According to the results of research in the Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office , a criminal case has been initiated under p. 2  art.  308, p. 1 art.  314, p. 2 art.  315 of the RA Criminal Code.
In the framework of the criminal case, the fulfillment of functions assigned to several other state bodies will also be investigated in order to give a criminal-legal assessment of the actions of responsible officials.