«Ազատության» հրապարակի համալիրի և հարակից տարածքներում առերևույթ ապօրինաբար սրճարաններ տեղադրել թույլատրելու դեպքերի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Երևան քաղաքի դատախազությունում, ոլորտը կարգավորող օրենսդրության և իրավական ակտերի լույսի ներքո ծավալուն ուսումնասիրության առարկա են դարձվել հանրապետական նշանակության հուշարձանների կարգավիճակ ունեցող Ազատության հրապարակի համալիրի, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի և «Արամ Խաչատրյան» մեծ համերգասրահի պահպանության գոտիներում գտնվող տարածքներում սրճարանների և մյուս օբյեկտների տեղադրման կամ շինարարության աշխատանքների, այդ նպատակով հողամասեր տրամադրելու վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետարանի իրավասությանն առնչվող բոլոր փաստաթղթերը:
Ինչպես հայտնվել էր ավելի վաղ, ուսումնասիրության նպատակով համապատասխան փաստաթղթերը Երևան քաղաքի դատախազության կողմից պահանջվել և ստացվել են Երևանի քաղաքապետարանից: Նույն նպատակով համապատասխան փասատթղթեր և տեղեկատվություն է ստացվել նաև ՀՀ մշակույթի նախարարության աշխատակազմի պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալությունից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի, ՀՀ մշակույթի նախարարության աշխատակազմի պատմության մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության, ինչպես նաև Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանման իրավասու պաշտոնատար անձանց գործողություններում կարող են առերևույթ առկա լինել կոռուպցիոն հանցագործության հատկանիշներ, ինչից ելնելով՝ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությանը հանձնարարվել է քրեադատավարական կարգով նախապատրաստել նյութեր և որոշել հետագա ընթացքը:
Նյութերի նախապատրաստման արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Երևանի քաղաքապետարանի, պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության և անշարժ գույքի կադաստրի տարածքային ստորաբաժանման իրավասու պաշտոնատար անձինք 2002-2018թթ. ընթացքում առերևույթ չարաշահել են իրենց պաշտոնեական լիազորությունները, ինչի արդյունքում հանրապետական նշանակության հուշարձանների կարգավիճակ ունեցող` Երևան քաղաքի Ազատության hրապարակի համալիրի, ինչպես նաև Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի և «Արամ Խաչատրյան» մեծ համերգասրահի պահպանության գոտիներում ապօրինաբար տեղադրվել են սրճարաններ, օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ թույլատրվել է իրականացնել առևտրային գործունեություն՝ այդ կերպ էական վնաս պատճառելով հասարակության և պետության օրինական շահերին:
Դեպքի առթիվ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու համար հանձնվել ՀՀ քննչական կոմիտեին:

По факту незаконных разрешений для кафе на территории мемориального комплекса Свободы и прилегающей территории, возбуждено уголовное дело
В свете законодательства и правовых актов, регулирующих сферу прокуратура города Еревана рассмотрела все документы, относительно работ по установке или строительству кафе и других объектов на территориях, находящихся в зонах охраны памятников республиканского значения, имеющих статус памятников на площади Свободы, Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна и большого концертного зала “Арам Хачатрян”, а также предоставления с этой целью земельных участков.
Ранее было сообщено, что прокуратурой Еревана были запрошены и получены из мэрии Еревана документы. С той же целью были получены соответствующие документы и данные из аппарата Агентства по охране памятников истории и культуры Министерства культуры РА.
В ходе расследования было установлено, что в действиях должностных лиц мэрии Еревана, Агентства по охране памятников истории Министерства культуры РА, и территориального отдела Комитета кадастра недвижимости могут быть явные признаки коррупционного преступления, исходя из чего управлению города Еревана Полиции РА поручено в Уголовно-процессуальном порядке подготовить материалы и определить дальнейший ход.
Фактические данные были получены в ходе подготовки материалов о том, что должностные лица мэрии Еревана, Агентства по охране памятников истории и культуры и территориального подразделения Кадастра недвижимого имущества в период 2002 - 2018 гг. в зонах памятников, имеющих статус республиканского значения - мемориального комплекса Свободы, а также Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна и большого концертного зала “Арам Хачатурян” незаконно были установлены кафе, и тем самым был нанесен существенный вред законным интересам общества и государства.
В управлении полиции Еревана по вышеуказанному факту было возбуждено уголовное дело согласно ч. 1 ст. 308 УК РА и передано СК РА для предварительного следствия.