«Ազատության» հրապարակի համալիրի և հարակից տարածքներում առերևույթ ապօրինաբար սրճարաններ տեղադրել թույլատրելու դեպքերի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Երևան քաղաքի դատախազությունում, ոլորտը կարգավորող օրենսդրության և իրավական ակտերի լույսի ներքո ծավալուն ուսումնասիրության առարկա են դարձվել հանրապետական նշանակության հուշարձանների կարգավիճակ ունեցող Ազատության հրապարակի համալիրի, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի և «Արամ Խաչատրյան» մեծ համերգասրահի պահպանության գոտիներում գտնվող տարածքներում սրճարանների և մյուս օբյեկտների տեղադրման կամ շինարարության աշխատանքների, այդ նպատակով հողամասեր տրամադրելու վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետարանի իրավասությանն առնչվող բոլոր փաստաթղթերը:
Ինչպես հայտնվել էր ավելի վաղ, ուսումնասիրության նպատակով համապատասխան փաստաթղթերը Երևան քաղաքի դատախազության կողմից պահանջվել և ստացվել են Երևանի քաղաքապետարանից: Նույն նպատակով համապատասխան փասատթղթեր և տեղեկատվություն է ստացվել նաև ՀՀ մշակույթի նախարարության աշխատակազմի պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալությունից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի, ՀՀ մշակույթի նախարարության աշխատակազմի պատմության մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության, ինչպես նաև Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանման իրավասու պաշտոնատար անձանց գործողություններում կարող են առերևույթ առկա լինել կոռուպցիոն հանցագործության հատկանիշներ, ինչից ելնելով՝ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությանը հանձնարարվել է քրեադատավարական կարգով նախապատրաստել նյութեր և որոշել հետագա ընթացքը:
Նյութերի նախապատրաստման արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Երևանի քաղաքապետարանի, պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության և անշարժ գույքի կադաստրի տարածքային ստորաբաժանման իրավասու պաշտոնատար անձինք 2002-2018թթ. ընթացքում առերևույթ չարաշահել են իրենց պաշտոնեական լիազորությունները, ինչի արդյունքում հանրապետական նշանակության հուշարձանների կարգավիճակ ունեցող` Երևան քաղաքի Ազատության hրապարակի համալիրի, ինչպես նաև Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի և «Արամ Խաչատրյան» մեծ համերգասրահի պահպանության գոտիներում ապօրինաբար տեղադրվել են սրճարաններ, օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ թույլատրվել է իրականացնել առևտրային գործունեություն՝ այդ կերպ էական վնաս պատճառելով հասարակության և պետության օրինական շահերին:
Դեպքի առթիվ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու համար հանձնվել ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Criminal case has been initiated on the fact of illegal permits for cafes on the territory of the memorial complex of Azatutyun and the adjacent territory
In the light of legislation and legal acts regulating the field, the Prosecutor’s Office of Yerevan City has reviewed all documents regarding the construction of cafes and other objects in the territories located in the areas of protection of monuments of republican significance, having the status of monuments in Freedom Square, the National Academic Opera and Ballet Theater named after. A. Spendiaryan and the large concert hall “Aram Khachatryan”, as well as the provision of land for this purpose.
Earlier it has been reported that the Prosecutor’s Office of Yerevan City has requested and received documents from Yerevan City Council. For the same purpose, relevant documents and data have been obtained from the office of the Agency for the Protection of Monuments of History and Culture of the Ministry of Culture of the Republic of Armenia.
During the investigation, it has been found out that the actions of officials of the Yerevan City Council, the Agency for the Protection of Monuments of History of the Ministry of Culture of the Republic of Armenia, and the territorial division of the Committee of Real Property Cadastre may contain corruption offense, based on which the RA Police has been entrusted to prepare materials.
The actual data have been obtained during the preparation of materials that officials of Yerevan City Council, the Agency for the Protection of Historical and Cultural Monuments and the territorial division of the Committee of Real Property Cadastre in the period of 2002-2018. in the areas of monuments having the status of republican significance - the Freedom Memorial Complex, as well as the National Academic Opera and Ballet Theater named after A. Spendiaryan and the large “Aram Khachaturian” concert hall have been illegally installed cafes, and thereby significant harm has been caused to the legitimate interests of society and the state.
According to the mentioned fact, a criminal case has been initiated in the Yerevan Police Department in accordance with Part 1 of Art. 308 of the RA Criminal Code and transferred to the RA Investigative Committee with a view to conduct preliminary investigation.