Գեղարքունիքի մարզում կոռուպցիոն հանցագործությունների և դրանցով պետությանը պատճառված վնասի հայտնաբերման ցուցանիշները եռապատկվել են
Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունում ամփոփվել են 2019 թվականի առաջին կիսամյակում մարզի տարածքում բացահայտված կոռուպցիոն հանցագործության դեպքերով քրեական հետապնդման մարմինների գործունեության, ինչպես նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում մարզի դատախազության նախաձեռնությունների արդյունքները:
Ուսումնասիրությունը փաստում է, որ Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության կամ ղեկավարման ներքո գտնված վարույթներով այս տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում առերևույթ կոռուպցիոն դեպքերով հարուցվել է 38 քրեական գործ: Այս ցուցանիշը եռակի ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ (նախորդ տարում՝ 12), իսկ նախորդ ողջ տարվա ցուցանիշից պակաս է ընդամենը 4-ով:
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերից 7-ն արձանագրվել է կրթության, 20-ը՝ տեղական ինքնակառավարման, 1-ը՝ կադաստրային, 4-ը՝ բնապահպանության, 1-ը առողջապահության, 3-ը սոցիալական ապահովության պետական ծառայության, 1-ը՝ տրանսպորտի և կապի, 1-ը՝ պետական գույքի կառավարման ոլորտներում:
Առերևույթ կոռուպցիոն հանցագործությունները դրսևորվել են հիմնականում պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով տարբեր չափերի յուրացում կամ վատնում կատարելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, կաշառք տալու, ստանալու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու, փաստաթղթերի կեղծման և դրանց տարբեր համակցությունների տեսքով:
2019 թվականի առաջին 6 ամիսների ընթացքում հարուցված 12 քրեական գործերով 23 անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում, որոնցից՝ համայնքների 6 ղեկավար, համայնքային կազմակերպության 1 տնօրեն, դպրոցի 1 տնօրեն, վարկային կազմակերպության 1 կառավարիչ, անտառտնտեսության 1 տնօրեն և 11 այլ իրավասու պաշտոնատար անձինք, սոցիալական ապահովության ծառայության տարածքային 1 ղեկավար, և փոստային բաժանմունքի 1 աշխատակից: Ընդ որում, նշված անձանցից միայն 2-ի նկատմամբ է որպես խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը, իսկ 2-ի նկատմամբ կիրառվել է գրավ:
Նշված ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 7 անձի վերաբերյալ 5 քրեական գործ, իսկ դատարանում ավարտվել է 6 քրեական գործ, նույնքան անձի վերաբերյալ, և բոլոր գործերով կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ դեպքերով ավարտված 8 քրեական գործերով արձանագրված պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 45.2մլն ՀՀ դրամ: Հատկանշական է, որ նշված պատճառված վնասը Գեղարքունիքի մարզի դատախազության աշխատակիցների գործուն ներգրավվածությմաբ գրեթե լամբողջությամբ վերականգնվել է՝ կազմելով 44.6 մլն ՀՀ դրամ:  վերականգնվել է, իսկ մնացած մասը վերականգնելու ուղղությամբ ձեռնարկվել է պատշաճ քրեադատավարական գործիքակազմ: Պետությանը պատճառված վնասի վերաբերյալ դատարանում գործեր չեն քննվել:
Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում քրեական գործի հարուցումը մերժված նյութերով Գեղարքունիքի մարզի դատախազության կողմից քաղաքացիական հայց է հարուցվել պետությանը պատճառված 1.2մլն ՀՀ դրամ վնասը բռնագանձելու վերաբերյալ, որի քննությունն ընթացքի մեջ է:
Բացի այդ, Գեղարքունիքի մարզի դատախազության հանձնարարությամբ նախապատրաստված նյութերով հարուցվել են 2 քրեական գործեր, որոնցով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է 68.7մլն ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 30 մլն դրամը: Գործուն միջոցներ են ձեռնարկվում վնասի մնացած մասը վերականգնելու ուղղությամբ:

Коррупционные преступления в Гегаркуникской области и показатели выявления ущерба, нанесенного государству утроились
В прокуратуре Гегаркуникской области подведены итоги деятельности органов уголовного преследования по случаям коррупционных преступлений, выявленных на территории области, также итоги результат по инициации прокуратуры области в сфере зашиты государственных интересов за 1 семестр 2019 года.
Расследование свидетельствует о том, что по производствам, находящимся под процессуальным надзором и руководством прокуроров прокуратуры Гегаркуникской области за первые 6 месяцев данного года по коррупционным случаям были возбуждены 38 уголовных дел. Данные показатели утроились по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года /в предыдущем году - 12 / , а по сравнению с целым годом показатели сократились на 4.
Из выявленных коррупционных случаев 7 были зарегистрированы в сфере образования, 20 - в органах местного самоуправления, 1 - в кадастровой, 4 - в сфере охраны окружающей среды, 1 - в сфере здравоохранения, 3 - в государственном социальном обеспечении, 1 - в сфере транспорта и связи, 1 в сфере управления государственным имуществом.
Явные коррупционные преступления были проявлены в основном в совершении присвоения или растраты с использованием служебного положения, злоупотреблении служебными полномочиями, дачи и получения взятки, в совершении официального подлога, в злоупотреблении полномочиями сотрудниками коммерческой или другой организации, фальсификации документов.
По возбужденным за первые 6 месяцев 2019 года 12 уголовным делам в отношении 23 лиц было возбуждено уголовное преследование, из них 6 являлись руководителями районов, 1 – директором районной организации, 1- директором школы, 1- менеджером кредитной организации, 1 - директором лесного хозяйства, 11 - другими должностными лицами, 1 – руководителем социального обеспечения и 1 сотрудником почтового отделения. При том из указанных лиц только в отношении 2 в виде меры пресечения было избрано заключение под стражу, а в отношении 2 был применен залог.
В указанный период с обвинительным заключением в суд было направлено 5 уголовных дел /в отношении 7 лиц/, а в суде завершено 6 уголовных дел и по всем делам был вынесен обвинительный приговор.
По завершенным 8 уголовным делам по случаям относительно коррупционных преступлений нанесенный государству ущерб составил 45.2 млн. драмов РА. Значительно, что указанный ущерб в результате деятельности прокуроров прокуратуры Гегаркункской области был восстановлен и составил 44.6 млн. драмов РА. В суде не были рассмотрены дела относительно нанесенного государству ущерба.
В сфере защиты государственных интересов прокуратурой Гегаркункской области был возбужден гражданский иск относительно изъятия нанесенного государству ущерба в размере 1.2 млн. драмов РА, расследование которого находится в процессе.
Кроме того, поручением прокуратуры Гегаркункской области по подготовленным материалам были возбуждены 2 уголовных дела, по которым нанесенный государству общий ущерб составил 68.7 млн. драмов РА, и из указанной суммы было восстановлено 30 млн. драмов. Предпринимаются меры для восстановления остальной части ущерба.