Հարուցվել են քրեական գործեր Լոռու մարզի երկու համայնքներում առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումների փաստերի առթիվ
Լոռու մարզի դատախազությունում քրեական գործեր են հարուցվել մարզի վարչական տարածքում գտնվող 2 համայնքներում հայտնաբերված՝ ՏԻՄ գործունեության տարբեր ոլորտներում առերևույթ չարաշահաումների կապակցությամբ։
Մասնավորապես՝ ՀՀ ոստիկանության Սպիտակի բաժնում ստացված օպերատիվ տեղեկությունների հիման վրա նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Լոռու մարզի Գոգարան համայնքի ղեկավարը, համայնքի բնակիչների նյութական բարեկցությանը նպաստելու խմբային շահերից ելնելով, կեղծելով համայնքի ավագանու որոշումները, կազմել է համայնքի բնակիչներին սոցօգնություններ տրամադրելու վերաբերյալ պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր: Ապա ավագանու նիստերի արձանագրությունների գրքում 2015-ից 2017 թվականին երեք տարբեր օրերի կազմել է բովանդակությամբ կեղծ արձանագրություններ և որոշումներ` կեղծելով նաև ավագանու անդամների ստորագրությունները: Վճարման համար դանք ներկայացվել են գանձապետարան, որի արդյունքում համայնքի բյուջեից որպես սոցօգնության գումարներ ելքագրվել են գումարներ։
Բացի այդ, նույն ընթացքում համայնքի ղեկավարը, հողի հարկերի հավաքագրման բարձր ցուցանիշներ ապահովելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, համայնքի շուրջ 14 բնակիչների  առաջարկել է սոցիալական օգնություն ստանալու համար դիմում ներկայացնել և ստացվելիք գումարով կատարել հողի հարկի գծով կուտակված հարկային պարտավորությունները: Ապա նշված անձանց դիմումները ներկայացնելով ավագանու քննարկմանը և ստանալով համաձայնություն՝ նրանց անվամբ որպես սոցիալական օգնություն համայնքի բյուջեից դուրս գրված գումարներն ամբողջությամբ որպես հողի հարկի գծով կուտակված հարկային պարտավորությունների կատարում՝ մուտքագրել է համայնքի բյուջե: Արդյունքում հողօգտագործողների կողմից համայնքի նկատմամբ ունեցած հարկային պարտավորությունները մարվել են հենց համայնքի միջոցներով՝ այդ կերպ համայնքի օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս։
ՀՀ ոստիկանության Սպիտակի բաժնում նախապատրաստված նյութերը, որի ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Լոռու մարզի Հարթագյուղ համայնքի ղեկավարը, սկսած 2014թ. ապրիլ-մայիս ամիսներից մինչև 2019թ. հունիս ամիսը, նույն համայնքի երկու տեխնիկական աշխատակիցներին թույլատրել է չհաճախել աշխատանքի և վերջիններիս կողմից փաստացի աշխատանքի չհաճախելու պայմաններում յուրաքանչյուր ամիս կազմել է նրանց աշխատանքի հաճախման վերաբերյալ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող աշխատավարձի վճարման փաստաթղթեր: Դրանց հիման վրա համայնքի բյուջեից վատնման եղանակով հափշտակվել են այդ աշխատակիցների անվամբ ելքագրված առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր մոտ 7.5մլն դրամ աշխատավարձի գումարները:
Պարզվել է նաև, որ համայնքի ավագանու 3 անդամների՝ ավագանու նիստերին չմասնակցելու պայմաններում համայնքի ղեկավարը համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարին հանձնարարել և վերջինիս միջոցով կեղծել է 2015-ից 2019թ. ավագանու նիստերի բազմաթիվ որոշումներում և կազմված արձանագրություններում հիշյալ անձանց ստորագրությունները, ինչի արդյունքում թվով 36 անձանց անվամբ որպես սոցիալական օգնություն համայնքի բյուջեից անհիմն դուրս է գրվել 1 մլն դրամ գումար:
Փաստական տվյալներ են ստացվել նաև համայնքի ղեկավարի կողմից համայնքային սեփականություն հանդիսացող անավարտ շինությունն ու սպասարկման հողամասը նույն համայնքի մի բնակչի նվիրաբերելու հարցը ավագանու նիստերի քննարկմանը ներկայացնելու և արդյունքում վերջինիս հետ նվիրատվության պայմանագիր կնքելու դիմաց, 2017թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին վերջինիցս որպես կաշառք 300.000 ՀՀ դրամ պահանջելու և ստանալու վերաբերյալ, ինչի արդյունքում գույքերը սեփականության իրավունքով վերջինիս անվամբ ստացել է պետական գրանցում:
Նշված երկու դեպքերի առթիվ ՀՀ Լոռու մարզի դատախազությունում հարուցվել են քրեական գործեր: Գոգարան համայնքում արձանագրված չարաշահումների փաստերով քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ և 314-րդ հոդվածների 1-ին մասերի հատկանիշներով, իսկ Հարթագյուղի համայնքապետարանում հայտնաբերված առերևույթ դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2 դրվագ, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի  3-րդ կետի և 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով: Քրեական գործերի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչությանը։
2019թ. ընթացքում Լոռու մարզում տեղական ինքնակառավարման ոլորտում հայտնաբերված առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումների վերաբերյալ հարուցվել է թվով 8 քրեական գործ, որոնք վերաբերել են Վանաձոր, Ստեփանավան, Օձուն, Շամլուղ, Մեծ Այրում, Բովաձոր, Ուռուտ և Շնող համայնքներին։
Քրեական հետապնդման մարմինների վարույթում ՏԻՄ ոլորտում արձանագրված կոռուպցիոն  բնույթի դեպքերով քննված ընդհանուր 13 քրեական գործերով քրեական հետապնդման է ենթարկվել 4 անձ, այդ թվում՝ Մեծ Այրում, Շամլուղ, Լուսաղբյուր համայնքների ղեկավարները։ Իսկ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների առկայության պայմաններում մարզի Լոռի Բերդ համայնքի Ուռուտ վարչական շրջանի, ինչպես նաև Բովաձոր համայնքների ղեկավարների նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվել ոչ արդարացնող՝ համաներման մասին ՀՀ օրենքի կիրառման և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքերով: Սակայն կատարված նախաքննությամբ հաստատվել է ՏԻՄ  նորմալ գործունեության դեմ հանցավոր ոտնձգություն կատարելու փաստը:
Մարզի դատախազության անմիջական նախաձեռնությամբ միջոցներ են ձեռնարկվել հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները պարզելու և վերացնելու ուղղությամբ: Այդ շրջանակում Ուռուտ գյուղի նախկին գյուղապետի աշխատանքներում տեղ գտած թերությունների, դրանց պատճառների և նպաստող հանգամանքների վերացմանն ուղղված միջնորդագիր է հասցեագրվել Լոռու մարզպետին և ՀՀ Լոռու մարզի Լոռի Բերդ  համայնքի ղեկավարին:
Վերոնշյալ դեպքերով հարուցված և քննված քրեական գործերով նախնական արձանագրված համայնքներին կամ պետությանը պատճառված վնասը կազմել է ավելի քան 57մլն ՀՀ դրամ, որից 2019թ  ընթացքում արդեն իսկ վերականգնվել է 19մլն ՀՀ դրամը: Իսկ չվերականգնված գումարի չափով արգելանքներ են դրվել մեղադրյալների ինչպես անշարժ, այնպես էլ՝ շարժական գույքի վրա։

Criminal cases have been initiated concerning the corruption cases in 2 communities of Lori region
The prosecutor's office of Lori region has initiated criminal cases in connection with the corruption cases / found in the administrative territory of 2 communities of Lori region / in various fields of the local self-government bodies.
In particular, on the basis of materials prepared on the basis of operational data, Spitak police division of the Republic of Armenia has obtained factual data that the head of the Gogaran community of Lori region, based on group interests with the aim of promoting the material well-being of residents of the community, has falsified official documents on the provision of social assistance for the community residents. Then, in the book of the protocols of the meetings of the Council of Elders, from 2015 to 2017, he has drafted false protocols and decisions, and also forged the signatures of members of the Council of Elders. The documents have been presented to the Treasury for payment, as a result of which funds have been allocated from the community budget as social assistance.
In addition to that, during the indicated period, the community leader, with the use of his official position, contrary to the interests of the service, because of his personal interest in ensuring high land tax payment rates, has offered 14 residents of the community to submit letter for social assistance and with the received sum of money to pay their accumulated taxes.
Then, presenting the letters of these people to the council for consideration and obtaining their consent, he has transferred to the community budget the amount paid as social assistance payments. As a result, taxes have been paid and thereby substantial damage has been inflicted to the legitimate interests of the community.
By the materials prepared by Spitak police division of the Republic of Armenia, factual data have been received that the head of the Artagyugh community of Lori region from April 2014 to June 2019 has allowed two technical officers from the same community to not come to work, and under such conditions, each month, compiled documents on wages containing clearly false information about their attendance. Based on these documents, from the community budget, the amount of wages / allocated for these employees / in the amount of 7.5 million drams have been stolen.
It has also been found out that in the absence of the 3 members of the community, the community leader has instructed the secretary of the community staff and through him / her falsified numerous decisions of the meeting of the Council of Elders from 2015 to 2019 and forged the signatures of the above-mentioned persons in protocols.
Factual data have also been obtained regarding the consideration by the head of the community during the meeting of the Council of Elders of the issue of donating an unfinished building and plot to one of the residents from the same community, and in the end to conclude a donation agreement with the latter, requesting from the latter and receiving a bribe in the amount of 300.000 AMD during the period from November to December 2017. As a result of this, property under the right of ownership under the name of the latter has received a state registration.
The prosecutor's office of Lori region has initiated criminal cases. The criminal case of abuses registered in the Gogaran community has been initiated in accordance with the provisions of Part 1 of Art. 308 and Part 1 of Art. 314 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, and concerning the case registered in Artagyugh - under point 1 of part 3 of Art. 179, part 1 of Article 314 /2 episodes /, point 3 part 3 of Art. 311 and part 2 of Article 312 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
The preliminary investigation of the criminal case has been entrusted to the investigative department of Lori region of the RA IC.
In 2019, eight criminal cases have been initiated in the local government bodies of Lori region regarding the corruption cases detected in the following communities - Vanadzor, Stepanavan, Odzun, Shamlug, Mets Ayrum, Bovadzor, Urut and Shnog.
Within the framework of 13 criminal cases investigated in the proceedings of criminal prosecution bodies, 4 persons have been prosecuted, including the heads of Mets Ayrum, Shamlug, Lusaghbyur.
However, by the conducted preliminary investigation, the fact of an offensive invasion against the normal activities of the local government bodies has been confirmed.
By the initiative of the prosecutor’s office of the region, measures have been undertaken to find out and eliminate contributing circumstances and causes. In the framework of this case, a petition has been submitted to the governor of Lori region and the head of Lori-Berd of Lori region.
Within the framework of the criminal cases initiated and investigated concerning aforementioned cases, the amount of preliminary damage caused to the state or communities has been amounted to more than 57 million drams, and out of this amount in 2019, 19 million drams have already been recovered. And the movable and immovable property of the accused has been seized.