Հարուցվել են քրեական գործեր Լոռու մարզի երկու համայնքներում առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումների փաստերի առթիվ
Լոռու մարզի դատախազությունում քրեական գործեր են հարուցվել մարզի վարչական տարածքում գտնվող 2 համայնքներում հայտնաբերված՝ ՏԻՄ գործունեության տարբեր ոլորտներում առերևույթ չարաշահաումների կապակցությամբ։
Մասնավորապես՝ ՀՀ ոստիկանության Սպիտակի բաժնում ստացված օպերատիվ տեղեկությունների հիման վրա նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Լոռու մարզի Գոգարան համայնքի ղեկավարը, համայնքի բնակիչների նյութական բարեկցությանը նպաստելու խմբային շահերից ելնելով, կեղծելով համայնքի ավագանու որոշումները, կազմել է համայնքի բնակիչներին սոցօգնություններ տրամադրելու վերաբերյալ պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր: Ապա ավագանու նիստերի արձանագրությունների գրքում 2015-ից 2017 թվականին երեք տարբեր օրերի կազմել է բովանդակությամբ կեղծ արձանագրություններ և որոշումներ` կեղծելով նաև ավագանու անդամների ստորագրությունները: Վճարման համար դանք ներկայացվել են գանձապետարան, որի արդյունքում համայնքի բյուջեից որպես սոցօգնության գումարներ ելքագրվել են գումարներ։
Բացի այդ, նույն ընթացքում համայնքի ղեկավարը, հողի հարկերի հավաքագրման բարձր ցուցանիշներ ապահովելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, համայնքի շուրջ 14 բնակիչների  առաջարկել է սոցիալական օգնություն ստանալու համար դիմում ներկայացնել և ստացվելիք գումարով կատարել հողի հարկի գծով կուտակված հարկային պարտավորությունները: Ապա նշված անձանց դիմումները ներկայացնելով ավագանու քննարկմանը և ստանալով համաձայնություն՝ նրանց անվամբ որպես սոցիալական օգնություն համայնքի բյուջեից դուրս գրված գումարներն ամբողջությամբ որպես հողի հարկի գծով կուտակված հարկային պարտավորությունների կատարում՝ մուտքագրել է համայնքի բյուջե: Արդյունքում հողօգտագործողների կողմից համայնքի նկատմամբ ունեցած հարկային պարտավորությունները մարվել են հենց համայնքի միջոցներով՝ այդ կերպ համայնքի օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս։
ՀՀ ոստիկանության Սպիտակի բաժնում նախապատրաստված նյութերը, որի ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Լոռու մարզի Հարթագյուղ համայնքի ղեկավարը, սկսած 2014թ. ապրիլ-մայիս ամիսներից մինչև 2019թ. հունիս ամիսը, նույն համայնքի երկու տեխնիկական աշխատակիցներին թույլատրել է չհաճախել աշխատանքի և վերջիններիս կողմից փաստացի աշխատանքի չհաճախելու պայմաններում յուրաքանչյուր ամիս կազմել է նրանց աշխատանքի հաճախման վերաբերյալ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող աշխատավարձի վճարման փաստաթղթեր: Դրանց հիման վրա համայնքի բյուջեից վատնման եղանակով հափշտակվել են այդ աշխատակիցների անվամբ ելքագրված առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր մոտ 7.5մլն դրամ աշխատավարձի գումարները:
Պարզվել է նաև, որ համայնքի ավագանու 3 անդամների՝ ավագանու նիստերին չմասնակցելու պայմաններում համայնքի ղեկավարը համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարին հանձնարարել և վերջինիս միջոցով կեղծել է 2015-ից 2019թ. ավագանու նիստերի բազմաթիվ որոշումներում և կազմված արձանագրություններում հիշյալ անձանց ստորագրությունները, ինչի արդյունքում թվով 36 անձանց անվամբ որպես սոցիալական օգնություն համայնքի բյուջեից անհիմն դուրս է գրվել 1 մլն դրամ գումար:
Փաստական տվյալներ են ստացվել նաև համայնքի ղեկավարի կողմից համայնքային սեփականություն հանդիսացող անավարտ շինությունն ու սպասարկման հողամասը նույն համայնքի մի բնակչի նվիրաբերելու հարցը ավագանու նիստերի քննարկմանը ներկայացնելու և արդյունքում վերջինիս հետ նվիրատվության պայմանագիր կնքելու դիմաց, 2017թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին վերջինիցս որպես կաշառք 300.000 ՀՀ դրամ պահանջելու և ստանալու վերաբերյալ, ինչի արդյունքում գույքերը սեփականության իրավունքով վերջինիս անվամբ ստացել է պետական գրանցում:
Նշված երկու դեպքերի առթիվ ՀՀ Լոռու մարզի դատախազությունում հարուցվել են քրեական գործեր: Գոգարան համայնքում արձանագրված չարաշահումների փաստերով քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ և 314-րդ հոդվածների 1-ին մասերի հատկանիշներով, իսկ Հարթագյուղի համայնքապետարանում հայտնաբերված առերևույթ դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2 դրվագ, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի  3-րդ կետի և 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով: Քրեական գործերի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչությանը։
2019թ. ընթացքում Լոռու մարզում տեղական ինքնակառավարման ոլորտում հայտնաբերված առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումների վերաբերյալ հարուցվել է թվով 8 քրեական գործ, որոնք վերաբերել են Վանաձոր, Ստեփանավան, Օձուն, Շամլուղ, Մեծ Այրում, Բովաձոր, Ուռուտ և Շնող համայնքներին։
Քրեական հետապնդման մարմինների վարույթում ՏԻՄ ոլորտում արձանագրված կոռուպցիոն  բնույթի դեպքերով քննված ընդհանուր 13 քրեական գործերով քրեական հետապնդման է ենթարկվել 4 անձ, այդ թվում՝ Մեծ Այրում, Շամլուղ, Լուսաղբյուր համայնքների ղեկավարները։ Իսկ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների առկայության պայմաններում մարզի Լոռի Բերդ համայնքի Ուռուտ վարչական շրջանի, ինչպես նաև Բովաձոր համայնքների ղեկավարների նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվել ոչ արդարացնող՝ համաներման մասին ՀՀ օրենքի կիրառման և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքերով: Սակայն կատարված նախաքննությամբ հաստատվել է ՏԻՄ  նորմալ գործունեության դեմ հանցավոր ոտնձգություն կատարելու փաստը:
Մարզի դատախազության անմիջական նախաձեռնությամբ միջոցներ են ձեռնարկվել հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները պարզելու և վերացնելու ուղղությամբ: Այդ շրջանակում Ուռուտ գյուղի նախկին գյուղապետի աշխատանքներում տեղ գտած թերությունների, դրանց պատճառների և նպաստող հանգամանքների վերացմանն ուղղված միջնորդագիր է հասցեագրվել Լոռու մարզպետին և ՀՀ Լոռու մարզի Լոռի Բերդ  համայնքի ղեկավարին:
Վերոնշյալ դեպքերով հարուցված և քննված քրեական գործերով նախնական արձանագրված համայնքներին կամ պետությանը պատճառված վնասը կազմել է ավելի քան 57մլն ՀՀ դրամ, որից 2019թ  ընթացքում արդեն իսկ վերականգնվել է 19մլն ՀՀ դրամը: Իսկ չվերականգնված գումարի չափով արգելանքներ են դրվել մեղադրյալների ինչպես անշարժ, այնպես էլ՝ շարժական գույքի վրա։

Возбуждены уголовные дела по фактам коррупционных злоупотреблений в 2 сообществ Лорийской области
В прокуратуре Лорийской области возбуждены уголовные дела в связи со злоупотреблениями  /обнаруженными на административном территории 2 сообществ Лорийской области/ в разных сферах деятельности ОМС.
В частности по материалам, подготовленным на основании оперативных сведений, в Спитакском отделе полиции РА  были получены фактические данные о том, что руководитель сообщества Гогаран Лорийской области, исходя из групповых интересов с целью содействия материального благополучия жителей сообщества, составил ложные официальные документы  о предоставлении социальной помощи жителям сообщества. Затем в книге протоколов заседаний Совета старейшин, с 2015 по 2017 год, он составил ложные по содержанию протоколы и решения, также подделывал подписи членов Совета старейшин. Для оплаты они были представлены в казначейство, в результате чего из бюджета сообщества в качестве социальной помощи были выделены средства.
Кроме того, в указанный период руководитель сообщества, используя свое официальное положение, вопреки интересами службы, из-за своей личной заинтересованности в обеспечении высоких ставок сбора земельного налога, предложил 14 жителям общины, чтобы последние обратились с заявлением за социальной помощью и данной суммой выплатили свои накопленные налоговые обязательства. Затем, предоставляя заявления указанных лиц в совет для рассмотрения и получив их согласия, перевел в бюджет сообщества сумму, выплаченную в качестве выплат по социальной помощи. В результате налоговые обязательства перед сообществом были погашены за счет собственных ресурсов сообщества, и тем самым нанес существенный ущерб законным интересам сообщества.
Материалы, подготовленные Спитакским отделом полиции РА, в ходе которых были  получены фактические данные о том, что глава сообщества Артагюх Лорийской области с апреля 2014 года по июнь 2019 года двум техническим сотрудникам из одного и того же сообщества разрешил не посещать работу, и в таких условиях, каждый месяц составил документы по заработной плате, содержащие явно ложную информацию об их посещаемости. На основании данных документов, из бюджета сообщества сумма заработной платы, /выделенная на имена данных сотрудников/ в размере 7.5 млн. драмов была похищена.
Также было установлено, что в условиях не посещения заседаний Совета старейшин 3 членами сообщества, руководитель сообщества поручил секретарю аппарата сообщества и через него/нее сфальсифицировал многочисленные решения заседания Совета старейшин с 2015 по 2019гг. и подписи вышеупомянутых лиц в составленных протоколах, в результате чего и на имена 36 человек сумма в размере 1 млн. драмов была необоснованно выделена из бюджета в качестве социальной помощи.
Фактические данные были также получены относительно рассмотрения руководителем сообщества на заседании Совета старейшин вопроса о дарении одному жителю того же сообщества недостроенного здания и участка, и в результате для заключения договора о дарении с последним,  затребования у последнего и получения взятки в размере 300.000 драмов РА в период с ноября по декабрь 2017г. В результате этого имущество по праве собственности на имя последнего получило государственную регистрацию.
Прокуратура Лорийской области возбудила уголовные дела по этим двум случаям. Уголовное дело о злоупотреблениях, зарегистрированных в сообществе Гогаран, было возбуждено в соответствии с положениями ст. 308 и 314 Уголовного кодекса РА, а по случаю, зарегистрированному в Артагюх – по п. 1 ч. 3 ст. 179, ч. 1 ст. 314 /2 эпизода/, п. 3 ч. 3 ст. 311 и ч. 2 ст. 312 УК РА.
Предварительное следствие по уголовному делу было поручено следственному отделу по Лорийской области СК РА.
За 2019 г. в сфере местного самоуправления Лорийской области было возбуждено восемь уголовных дел, относительно выявленных коррупционных злоупотреблений, которые были связаны с данными сообществами - Ванадзор, Степанаван, Одзун, Шамлуг, Мец Айрум, Бовадзор, Урут и Шног.
По 13 уголовным делам, расследуемым в производствах органов уголовного преследования по коррупционным случаям, зарегистрированным в сфере местного самоуправления в отношении 4 лиц было возбуждено уголовное преследование, в том числе и в отношении руководителей Мец Айрум, Шамлуг, Лусахпюр. А в условиях обстоятельств, исключающих уголовное преследование  в отношении руководителей административного района Урут сообщества Лори-Берд, а также Бовадзор не было осуществлено уголовное преследование на оснований, не оправдывающих применение закона РА об амнистии и истечение срока давности уголовной ответственности.
Однако в ходе предварительного следствия был утвержден факт приступного нашествия против нормальной деятельности ОМС.
По инициативе прокуратуры области были приняты меры по направлению установления и исключения содействующих обстоятельств и причин. В рамках данного дела ходатайство было представлено губернатору  Лорийской области и руководителю Лори-Берд Лорийской области.
По уголовным делам, возбужденным и расследуемым по вышеупомянутым случаям сумма предварительного ущерба, нанесенного государству или сообществам составила более 57 млн. драмов РА, и из данной суммы за 2019 г. уже восстановлено 19 млн. драмов РА. А на движимое и недвижимое имущество обвиняемых наложен арест.