Պարզաբանումներ ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից բավարարված՝ դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդության վերաբերյալ
Հաշվի առնելով, այն հանգամանքը, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող՝ դատավորի կողմից առերևույթ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում նախաքննական մարմնի և դատախազության  կողմից կայացված դատավարական որոշումների վերաբերյալ շարունակվում են տարատեսակ մեկնաբանություննները, իրականության ակնհայտ խեղաթյուրման և քաղաքականացման անթույլատրելի դրսևորումները, հարկ ենք համարում տեղեկացնել և պարզաբանել հետևյալը:
Դատական իշխանության մարմնի ղեկավար աշխատողի կողմից առերևույթ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքի առթիվ  ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի կողմից 2019թ. հուլիսի 26-ին միջնորդություն է ներկայացվել ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդին՝ անձնական դրդումներով 3 դրվագ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ:
2019թ. հուլիսի 27-ի որոմամբ ՀՀ բարձրագույն դատական խորհուրդը, եզրահանգելով, որ երկու դրվագներով  առկա է դատավորի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ենթադրյալ արարքներին առնչություն ունենալու հիմնավոր կասկած, դրանցով համաձայնություն է տվել պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն:
Ըստ քրեական գործով ձեռք բերված տվյալների՝ դատավորը 2018թ. սեպտեմբերի 11-ին իրեն մակագրված բողոքի վերաբերյալ դատական գործով բողոքի քննությունը օրենքով սահմանված 10-օրյա ժամկետում սկսված ցույց տալու անձնական դրդումով 2018թ. սեպտեմբերի 14-ին ժամը 09.30-ին, չգտնվելով դատարանի շենքում, դատական նիստերի քարտուղարի օժանդակությամբ կազմել, ստորագրել և դատական գործին է կցել իրականությանը չհամապատասխանող՝ դատական նիստի թղթային արձանագրություն՝ իբրև նշված օրը ժամը 09.30-09.36-ը դատական նիստ անցկացնելու մասին՝ դրանում մտցնելով ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ առ այն, թե իբր, դատական նիստին չեն ներկայացել պատշաճ ծանուցված բողոքաբերը, նախաքննության մարմնի և դատախազության ներկայացուցիչները, որի հիմքով դատական նիստը հետաձգվել և նշանակվել է մեկ այլ օր:
Ընդ որում, պարզվել է, որ նույն օրը և նույն ժամին մեկ այլ նիստերի դահլիճում դատական նիստ անցկացնելու վերաբերյալ դատավորի կողմից, դարձյալ նիստերի քարտուղարի օժանդակությամբ կազմվել է այլ դատական գործով դատական նիստի դարձյալ թղթային կեղծ արձանագրություն: Ուշագրավ է այն փաստը, որ հիշյալ երկու արձանագրությունները կազմվել են պարզ թղթային եղանակով, այն դեպքում, երբ օրենքի ուժով դատական նիստի արձանագրությունը նման եղանակով կարող է կազմվել բացառապես դատարանում նիստերի ձայնագրման համակարգ չլինելու դեպքում: Ընդ որում՝ որևէ տվյալ ձեռք չի բերվել նշված նիստերի դահլիճներում առկա ձայնագրման էլեկտրոնային համակարգերի խափանման վերաբերյալ:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, առաջիկայում օրենքով սահմանված կարգով կկայացվեն համապատասխան դատավարական որոշումները:
ՀՀ դատախազությունը, ելնելով ավելորդ հրապարակայնությամբ դատավորի ինստիտուտի հեղինակությունը չվնասելու սկզբունքից, շարունակում է նշված քրեական գործով թույլատրելի նվազագույն չափով տեղեկատվություն տրամադրելու գործելակերպը: Այս համատեքստում անթույլատրելի ենք համարում իրենց «իրավապաշտպան» հռչակած  խիստ սուբյեկտիվ առանձին «քաղաքական գործիչների», իրավաբանների կողմից դատախազության այդ գործելակերպի շահագործմամբ, առանց գործի նյութերին և փաստական տվյալներին ծանոթ լինելու, դրանց աղավաղման և հանրային թյուր կարծիք ձևավորելու էժան մանիպուլյատիվ շահարկումները: Հորդորում ենք զերծ մնալ արդեն հանրածանոթ, սակայն իրեն սպառած հնարքներից, հատկապես մասնագիտական պատշաճության հետ որևէ աղերս չունեցող կողմնակալ ու շահագրգիռ դիրքորոշումներ արտահայտելու, էթիկայի սահմաններից դուրս որակումներ հնչեցնելու դրսևորումներից:
Միևնույն ժամանակ, իրապես հետաքրքրված և առողջ մտահոգություններ ունեցողներին հիշեցնում ենք ՀՀ քրեական օրենսգրքի 6-րդ և 7-րդ հոդվածներով սահմանված՝ օրենքի առջև բոլորի հավասարության և քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքների մասին, որոնք անվերապահորեն տարածվում են ենթադրյալ հանցանք կատարած յուրաքանչյուր անձի վրա՝ անկախ նրա զբաղեցրած դիրքից, պաշտոնից ու գործառույթներից:

Разъяснения по утвержденному Высшим судебным советом Республики Армения ходатайству Генеральной прокуратуры Республики Армения о согласии возбуждения уголовного преследования в отношении судьи
Принимая во внимание тот факт, что в рамках уголовного дела, возбужденного по ч. 1 ст. 314 УК РА по факту совершения судей служебного подлога, расследуемого в ССС РА, продолжаются различные комментарии относительно процессуальных решений, принятых органом предварительного следствия и прокуратурой, недопустимые проявления явного искажения действительности и политизации, считаем необходимым разъяснить:
На основании достаточных фактических данных, приобретенных по уголовному делу, расследуемому в ССС РА по факту совершения заведомо служебного подлога работником судебной власти, исполняющим обязанности генерального прокурора РА 26-го июля 2019г. Высшему судебному совету РА было представлено ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного дела в отношении судьи.
Постановлением 27.07.2019 г. Высший Судебный Совет РА заключил, что по двум эпизодам есть обоснованное подозрение в причастности судьи к деяниям, предусмотренным ч. 1 ст. 314 УК РА, тем самым дав согласие на возбуждение уголовного дела в отношении судьи за совершение служебного подлога.
Согласно данным, приобретенным по уголовному делу, судья по личным побуждениям с целью того, чтобы создать видимость рассмотрения дела в установленный законом 10-дневный срок 14.09.2018 года в пределах 09:30, не находясь в здании суда, при содействии секретаря судебных заседаний составил, подписал и приложил к судебному делу не соответствующий действительности бумажный протокол относительно проведения в указанный день с 09: 30 до 09:36 судебного заседания и в нем включил заведомо ложные сведения о том, что на судебное заседание не представились надлежащим образом уведомлений заявитель, орган предварительного следствия и представители прокуратуры и на основании этого судебное заседание было отложено и назначено на другой день.
Также было установлено, что в указанный день и в указанное время при содействии секретаря судебных заседаний, судом был составлен сфальсифицированный бумажный протокол судебного заседания по другому делу. Необходимо отметить тот факт, что данные 2 протокола были составлены в простой бумажной форме, в том случае, когда протокол судебного заседания может быть составлен таким способом только в случае отсутствия системы для записи заседаний в суде. Причем, не были получены данные о сбое в электронной системе записи в указанных залах заседаний.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается, в ближайшее время в установленном законом порядке будут вынесены соответствующие постановления.
Исходя из того, чтобы не нанести ущерб репутации института судьи, прокуратура РА продолжает предоставлять ограниченную информацию по данному уголовному делу. В данном контексте считаем недопустимыми манипуляторные спекуляции по данному делу со стороны отдельных <<политических деятелей>>, провозгласивших себя <<правозащитниками>> без ознакомления с материалами дела и фактическими данными. Призываем воздержаться от уже известных, но исчерпавших себя уловок, особенно не имеющих нечего общего с профессиональной значимости проявлений по поводу выражения непредвзятую и заинтересованную позицию и квалификации за пределами этики.
Одновременно хотим напомнить всем тем, кто искренне обеспокоен и заинтересован, о принципах равенства и неизбежности уголовной ответственности перед законом, изложенных в ст. 6 и 7 Уголовного кодекса Республики Армения, которые безоговорочно применимы к любому лицу, подозреваемому в совершении преступления, независимо от его или ее положения, должности и функции.