ՀՀ դատախազությունը շրջանառության մեջ է դրել ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների համար պատիժը խստացնող օրենսդրական նախագիծ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դեռևս 2018թ. հատուկ ուշադրության է առել ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների (ՃՏՀ) դեպքերի աճման անհանգստացնող վիճակը: ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հանձնարարությամբ Գլխավոր դատախազության մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության կողմից ուսումնասիրության և վերլուծության է ենթարկվել 2016-2018թթ. ընկած ժամանակահատվածում ՃՏՀ դեպքերի դինամիկան, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով քննված քրեական գործերով նախաքննության օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության վիճակը, այս բնույթի հանցագործությունները ծնող պատճառների ու պայմանների հիմնական օրինաչափությունները, ՃՏՀ-ների կանխարգելման միջոցառումների լիարժեքությունն ու պատժողական քաղաքականության արդյունավետությունը:
Ուսումնասիրությամբ արձանագրվել է ՃՏՀ-ների դեպքերի անհանգստացնող արագությամբ աճման միտում: Մասնավորապես՝ եթե 2016 թվականի ընթացքում, հաշվառման է վերցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության 700 դեպք, 2017թ. ընթացքում՝ 972 դեպք, ապա 2018թ. արդեն՝ 1283: Այսինքն միայն 2017-2018թթ կտրվածքով ՃՏՀ արձանագրված դեպքերն ավելացել են 32%-ով: 2019թ. առաջին վեց ամիսների ընթացքում հանրապետության տարածքում արձանագրվել է 685 նման դեպք, որը 133-ով կամ 24.1 տոկոսով ավելի է 2018թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Ընդ որում՝ 2017թ. համեմատությամբ 2018թ. 44-ով կամ 25%-ով /176-220/ աճել է մահվան ելքով դեպքերի թիվը: Իսկ 2019թ. առաջին կիսամյակին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ մահվան ելքով դեպքերն ավելացել են 15-ով կամ 16%-ով (94-109):
Ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների կատարմանը նպաստող պատճառների և պայմանների վերհանման արդյունքում պարզ է դարձել, որ դրանց զգալի մասի պատճառ կամ նպաստող պայման են հանդիսանում տրանսպորտային միջոցները ոչ սթափ վիճակում վարելը, սահմանված առավելագույն արագությունը գերազանցելը, ինչպես նաև տրանսպորտային միջոց վարելը այդ իրավունք չունեցող անձի կողմից: Նպաստող գործոններից է հանդիսանում նաև հանրապետությում հաշվառված ավտոմեքենաների՝ մի քանի տարի շարունակվող թվի ավելացումը և դրանով պայմանավորված երթևեկության ծանրաբեռնվածության մեծացումը:
ՃՏՀ դեպքերի աճի խնդիրը մի քանի անգամ՝ 2018թ. ապրիլի 15-ին դատախազության տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների մասնակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում անցկացված խորհրդակցության, այս տարեսկզբին մարզերի դատախազություններում ՀՀ գլխավոր դատախազի անցկացրած աշխատանքային հանդիպումների, ինչպես նաև դատախազության նախորդ տարվա գործունեության արդյունքների ամփոփմանը նվիրված դատախազության կոլեգիայի ընդլայնված նիստին դարձել է քննարկման առարկա՝ հատկապես նախականխիչ միջոցառումների ակտիվացման, ինչպես նաև քրեական քաղաքականության խստացման տեսանկյունից:
Դրանց ընթացքում գլխավոր դատախազի կողմից հանձնարավել է քարտեզագրել ՃՏՊ-ների համար առավել ռիսկային ճանապարհահատվածները և դատախազական ներգործության միջոցներով նպաստել այդ հատվածների՝ երևթևեկության նշաններով հագեցմանը, ավտոմեքենաների արագությունը սահմանափակելուն և վարորդների զգոնությունը բարձրացնելուն ուղղված միջոցների ձեռնարկմանը: Հաշվի առնելով երթևեկության մասնակիցների անվտանգության ապահովման խնդիրը, ինչպես նաև այս բնույթի հանցագործությունների հանրային վտանգավորության բարձր աստիճանը՝ խնդիր էր դրվել մեծ ուշադրություն դարձնել ՃՏՀ դեպքերով օպերատիվ-հետախուզական, քննչական անհետաձգելի գործողությունների պլանավորմանը դատախազների անմիջական մասնակցությանը, նրանց կողմից իրենց իրավասության շրջանակներում անհրաժեշտ ցուցումներով ապացուցման գործընթացի արդյունավետ կազմակերպմանը նպաստելուն:
Բացի վերոնշյալը, ՃՏՀ դեպքերի առթիվ քրեական գործերի քննության արդյունավետության, արագության բարձրացման, նշանակվող փորձաքննությունների առավել լիարժեք արդյունքների ստացման խնդիրները լուծելու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազի անմիջական նախաձեռությամբ ՀՀ Փորձաքննությունների ազգային բյուրոն ձեռք է բերել ժամանակակից համակարգչային նոր ծրագիր, որը հնարավորություն է տալիս ամբողջական և լիարժեք ելակետային տվյալների ներմուծմամբ վերլուծել և մոդելավորել ճանապարհատրանսպորտային պատահարների մեխանիզմը և առավել սեղմ ժամկետներում ապահովել առավել ճշգրիտ եզրակացությունների ստացումը:
Հանձնարավել էր պատժի նշանակման ընդհանուր կանոնները, գործի հանգամանքներն ու ամբաստանյալի անձը հաշվի առնելով դատարաններում պատժաչափեր միջնորդելիս ուշադրություն դարձնել դատարանների կողմից համաչափ պատիժներ սահմանելուն իսկ այդպիսիք նշանակվելուց հետո հետևել պատիժների անշեղ կատարմանը:
Այս բնույթի դեպքերով քննվող քրեական գործերով մեղադրյալի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելու հիմքերը քննարկելիս առանձնահատուկ անդրադառնալ ճանապարհային երթևեկության կանոնի խախտման բնույթին, վարորդների կողմից ալկոհոլի օգտագործման, կատարված առերևույթ հանցավոր արարքից հետո դեպքի վայրը լքելու հանգամանքներին:
Պայմանավորված ճանապարհատրանսպորտային հանցագործություններով պատժողական քաղաքականության խստացման անհրաժեշտությամբ, միջազգային փորձի ուսումնասիրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում մշակվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածով սահմանված սանկցիաների խստացմանը միտված օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծ, որը ներկայացվել է ՀՀ Արդարադատության նախարարությանը: Դրանով նախատեսվում է հիշյալ հոդվածում հանցագործությունների ծանրացնող հանգամանք դիտել դրա առավել լայն տարածում և առավել բարձր հանրային վտանգավորություն ունեցող տեսակները՝ ՃՏՀ-ի կատարումը ալկոհոլ օգտագործած վիճակում, սահմանված արագությունը կրկնակի գերազանցելը կամ տրանսպորտային միջոցը վարելու իրավունք չունեցող անձի կողմից վարելը:
Նախագծով առաջարկվում է նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիայում նախատեսել ազատազրկման ստորին շեմ՝ հիշյալ հանցագործության համար որպես պատիժ սահմանելով երեքից հինգ տարի ժամկետով ազատազրկում: Վերջինս պայմանավորված է նրանով, որ ներկայիս իրավակարգավորումներով նման շեմ նախատեսված չլինելը լայն հայեցողություն է տալիս դատարանին, և շատ հաճախ կատարված հանցագործության հանրային վտանգավորությանը ոչ համաչափ պատժի նշանակման պատճառ հանդիսանում: Դա այն դեպքում, երբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասում նախատեսված հանցանքը պակաս հանրային վտանգավորություն չունի, քան մարդու դեմ ուղղված որոշ հանցագործություններ:
Օրենսդրական առաջարկվող փոփոխությունները կնպաստեն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործություններով համաչափ պատժողական քաղաքականության իրականացմանը, ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների դեպքերի կանխմանը, հասարակական կարգի, մարդու կյանքի ու առողջության պաշտպանությանն ուղղված հասարակական հարաբերությունների պահպանմանը:

Прокуратура РА ввела в действие проект закона об ужесточении наказаний за дорожно-транспортные происшествия
Генеральная прокуратура РА ещё в 2018 году уделяло особое внимание тревожному состоянию дорожно-транспортных происшествий .
По поручению генерального прокурора РА Артура Давтяна в 2016-2018 годах Управлением по надзору за законностью досудебного уголовного производства Генеральной прокуратуры была рассмотрена и проанализирована динамика ДТП в отчётном периоде, прокурорский надзор за законностью предварительного следствия по уголовным делам по статье 242 Уголовного кодекса Республики Армения, основные закономерности причин и условий, которые рождают такие преступления, эффективность мер профилактики ДТП и эффективность политики наказания. В частности, если в 2016 году было зарегистрировано 700 преступлений, предусмотренных 242-й статьёй Уголовного кодекса, то в 2017 году - 972 случая, а в 2018-м - 1283. То есть, только в разрезе 2017-2018 гг. число ДТП выросло на 32%".
За первые шесть месяцев 2019 года на территории Республики зарегистрировано 685 подобных случаев, что на 133 или 24,1 процента больше по сравнению с тем же периодом 2018 года. По сравнению с 2017 годом, в 2018 году на 25% или на 44 случаев увеличилось число летальных исходов. А за первое полугодие 2019 года зарегистрировано на 16% или на 15 случаев больше летальных исходов по сравнению с тем же периодом 2018 года(94-109).
В результате выявления причин и условий, способствующих дорожно-транспортным происшествиям, стало ясно, что большинство из них были вызваны вождением в нетрезвом состоянии, превышением предписанной максимальной скорости, а также лицом, управляющим транспортным средством без права. 15 апреля 2018 г. проблема случаев ДТП при участии руководителей территориальных подразделений прокуратуры на заседании коллегии прокуратуры были подведены итоги рабочих совещаний Генеральной прокуратуры РА в прокуратурах областей в начале этого года, а также итоги деятельности прокуратуры за предыдущий год стали предметом обсуждения, особенно в плане активизации превентивных мер и ужесточения уголовного преследования.
В течение этого периода Генеральный прокурор поручил составить карту наиболее опасных участков дорог для дорожно-транспортных происшествий и принять меры по ограничению скорости автомобилей и повышению бдительности водителя.
Принимая во внимание проблему безопасности дорожного движения, а также высокую степень общественной опасности таких преступлений, задача заключалась в том, чтобы обратить пристальное внимание на непосредственное участие прокуроров в планировании оперативно-розыскных и следственных расследований по делам ДТП , в пределах своей юрисдикции, способствовать эффективной организации доказательственного процесса.
Помимо вышеупомянутого в целях решения вопросов повышения эффективности, ускорения рассмотрения уголовных дел по делам ДТП и получения более полных результатов назначенных проверок, по инициативе Генерального прокурора РА Национальное бюро экспертиз приобрело современное компьютерное программное обеспечение, что даёт возможность анализировать и моделировать дорожно-транспортные происшествия и предоставлять более точные выводы в течение более короткого периода времени путём интеграции полных исходных данных.
Общие правила назначения наказания, обстоятельства дела и личность обвиняемого при рассмотрении судебных приговоров, вынесенных на основании судебных решений, обращают внимание на установление соразмерными наказаний судами и следят за неукоснительным исполнением приговоров после их назначения.
При обсуждении оснований для выбора меры пресечения в отношении обвиняемых по уголовным делам важно учитывать характер нарушения правил дорожного движения, обстоятельства оставления места происшествия после явного правонарушения, совершенного водителями при употреблении алкоголя. Исходя из необходимости ужесточения наказания за нарушение ПДД и изучив международный опыт, Генеральная прокуратура разработала проект законодательных изменений, направленных на ужесточение санкций, предусмотренных статьёй 242-й. Он представлен в Министерство юстиции РА. Законодательными изменениями предусмотрено, что в качестве отягчающих обстоятельств рассматриваются масштабность и факторы, представляющие общественную опасность, такие как состояние алкогольного опьянения при осуществлении ДТП, двукратное превышение скоростного ограничения и вождение автомобиля лицом, не имеющим на это право. Проектом предлагается за действия, предусмотренные частью 2-й статьи 242-й, установить сроки лишения свободы на срок от трёх до пяти лет. Последнее обусловлено тем, что отсутствие в действующем правовом регулировании установленных границ наказания оставляет широкое поле определения санкции на усмотрение судов и зачастую установление наказания несоразмерно опасному для общества поступку.
Предлагаемые поправки в законодательство будут способствовать осуществлению политики соразмерного наказания за преступления, предусмотренные статьёй 242-й, направленной на предотвращение дорожно-транспортных происшествий, защиту общественного порядка, жизни и здоровья людей.