Զորամասի հրամանատարի դրդչությամբ ավելի քան 8 միլիոն դրամի հափշտակություն և կեղծիքներ կատարալու վերաբերյալ քրեական գործը 8 անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի դատախազի կողմից հաստատվել և ըստ էության քննելու համար դատարան է ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ  9-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննված և մեղադրական եզրակացությամբ ստացված քրեական գործը։
Քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ N զորամասի հրամանատար Ա.Ս.-ն օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը 2018 թվականի փետրվար ամսին զորամասի սպաներ Ա.Բ.-ի, Խ.Չ.-ի, Ա.Հ.-ի, Ա.Ս.-ի և Է.Գ.-ի միջոցով կազմակերպել է զորամասին հատկացված դիզելային վառելիքի վատնումը և նրանց դրդել պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող՝ ագրեգատների աշխատանքային թերթիկներում կատարել կեղծ գրառումներ, իբր նշված ագրեգատների շարժիչները շահագործվել են ծանրաբեռնված աշխատանքային ռեժիմով, որին վերջիններս համաձայնել են։ Կատարված կեղծիքների արդյունքում 2018 թվականի փետրվարից մինչև հունիսն ընկած ժամանակահատվածում N զորամասից հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 8.856.000 ՀՀ դրամ արժողության 24.000 լիտր դիզելային վառելիք և իրացվել։
Նշված հանցավոր արարաքները կատարելու համար  կատարելու համար N զորամասի հրամանատար Ա.Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Սպա Ա. Ս.-ին և ավագ ենթասպա Է.Գ.-ին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։
Սպաներ Ա.Բ.-ին Խ. Չ. -ին Ա. Հ. -ին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Սերժանտ Հ.Ա.-ին և շարքային Կ. Ս.-ին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Առաջադրված մեղադրանքներում բոլորն իրենց մեղավոր են ճանաչել, իսկ պետությանը պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է։

At the instigation of the commander of the military unit, a criminal case on embezzlement and forgery of more than 8 million drams was sent to the court with an indictment against 8 people
By the prosecutor of Division for Supervision over the Investigation of Especially Important Cases Against Military Service of the RA Military Prosecutor’s Office the criminal case, which was considered in the 9th garrison of the GMID  of the of the Investigation Committee of the Republic of Armenia and received with an indictment was approved and sent to court for consideration.
The preliminary investigation of the criminal case was based on the fact that commander of the military unit N A.S. ,  using his official position in February 2018  through officers of the military unit A.B.  , KH. Ch., A. H., A.S. and E. G.  organized the waste of diesel fuel allocated to the military unit  and incited them to make fraudulent entries in the working documents of the aggregators, which are official documents claiming that the engines of these units were operated in the mode of loaded work, with which the latter agreed. As a result of the fraud, from February to June 2018, 24,000 liters of diesel fuel worth 8,856,000 AMD were stolen from  military unit N and sold.
For the commission of the abovementioned criminal offenses the commander of military unit N A.S. was charged under p.1, p.3,  art. 38-179 of the RA Criminal Code and p. 1 art.  38-314.
Officer A.S. and Senior Lieutenant E.G. were charged under p. 1 p. 3.  art.  179 of the RA Criminal Code.