Զորամասի հրամանատարի դրդչությամբ ավելի քան 8 միլիոն դրամի հափշտակություն և կեղծիքներ կատարալու վերաբերյալ քրեական գործը 8 անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի դատախազի կողմից հաստատվել և ըստ էության քննելու համար դատարան է ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ  9-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննված և մեղադրական եզրակացությամբ ստացված քրեական գործը։
Քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ N զորամասի հրամանատար Ա.Ս.-ն օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը 2018 թվականի փետրվար ամսին զորամասի սպաներ Ա.Բ.-ի, Խ.Չ.-ի, Ա.Հ.-ի, Ա.Ս.-ի և Է.Գ.-ի միջոցով կազմակերպել է զորամասին հատկացված դիզելային վառելիքի վատնումը և նրանց դրդել պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող՝ ագրեգատների աշխատանքային թերթիկներում կատարել կեղծ գրառումներ, իբր նշված ագրեգատների շարժիչները շահագործվել են ծանրաբեռնված աշխատանքային ռեժիմով, որին վերջիններս համաձայնել են։ Կատարված կեղծիքների արդյունքում 2018 թվականի փետրվարից մինչև հունիսն ընկած ժամանակահատվածում N զորամասից հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 8.856.000 ՀՀ դրամ արժողության 24.000 լիտր դիզելային վառելիք և իրացվել։
Նշված հանցավոր արարաքները կատարելու համար  կատարելու համար N զորամասի հրամանատար Ա.Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Սպա Ա. Ս.-ին և ավագ ենթասպա Է.Գ.-ին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։
Սպաներ Ա.Բ.-ին Խ. Չ. -ին Ա. Հ. -ին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Սերժանտ Հ.Ա.-ին և շարքային Կ. Ս.-ին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Առաջադրված մեղադրանքներում բոլորն իրենց մեղավոր են ճանաչել, իսկ պետությանը պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է։

По подстрекательству командира воинской части уголовное дело о растрате и подлоге более 8 млн. драмов направлено в суд с обвинительным заключением в отношении 8 человек
Прокурором отдела по надзору за расследованием особо важных дел против военной службы военной прокуратуры РА утверждён и направлен в суд для рассмотрения уголовное дело рассмотренное  в 9-м гарнизонном следственном управлении  ГВСУ Следственного комитета РА и полученное с  обвинительным  заключением.
Предварительным  следствием  по уголовного  дела было обосновано, что командир  воинской части N А.С., с использованием своего служебного положения в феврале 2018г. через офицеров  воинской части А.Б. , Х. Ч. А. Х. А. С. и Э. Г. организовал растрату дизельного топлива, выделенную воинской части, и подстрекал  их делать мошеннические записи в рабочих документах агрегаторов, которые являются официальным документом утверждая, что двигатели указанных агрегатов эксплуатировались в режиме загруженной работы, с чем последние согласились. В результате мошенничества с февраля по июнь 2018 года из воинской части N  было похищено и продано 24 000 литров дизельного топлива на сумму 8 856 000 драмов.
За совершения упомянутых  уголовных преступлений командиру воинской части N
А.С. предъявлено обвинение по п. 1 ч. 3 ст. 38-179 УК РА и ч. 1., ст. 38-314 .
Офицеру А. С. и старшему лейтенанту Э. Г. были предъявлены обвинения по п. 1 ч. 3 ст. 179 УК РА .
Офицерам А. Б. , Х.  Ч. и А. Х.  были предъявлены обвинения по п. 1 ч. 3 ст. 179 УК РА  и ч. 1 ст. 314.
Сержанту Г. А. и рядовому  К. С. были  предъявлены  обвинение по п. 1, ч. 3, ст. 38-179 УК РА.
В предъявленных обвинениях все признали себя виновными, а  ущерб  причинённый государству был полностью восстановлен.