Լոռու մարզի տարածքում բնակարանային գողությունների և ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների կանխարգելման միջոցառումները դրական միտումներ են ստեղծել
Լոռու մարզի դատախազությունում ամփոփվել է 2019թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում  մարզի տարածքում արձանագրված բնակարանային գողությունների և ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների դեպքերով քրեական շարժըթնացը, իրականացված կանխարգելիչ միջոցաառումների արդյունքները:
Ի կատարումն նշված հանցատեսակներով կանխարգելիչ պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ միջոցառումներ ձեռնարկելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հանձնարարականների՝ դեռևս այս տարվա մարտին Լոռու մարզի դատախազությունում ոստիկանության մարզային ստորաբաժանումների պետերի, մարզպետարանի ներկայացուցչի և մարզի քաղաքային խոշոր համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ անցկացվել էր օպերատիվ խորհրդակցություն։ Կարևորվել էր Վանաձոր քաղաքի կամ մյուս համայնքների բազմաբնակարան շենքերի մուտքերն անվտանգության տեխնիկական միջոցներով հագեցումը, փողոցների բանուկ խաչմերուկների տեսանկարահանող սարքերով կահավորումը՝ նկատի ունենալով վերջիններիս կանխարգելիչ նշանակությունը ինչպես բնակարանային գողությունների, այնպես էլ այլ հանցատեսակների՝ հատկապես ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման, ՃՏ պատահարների նախականխման առումով:
Բացի այդ ՀՀ ոստիկանության մարզային վարչության ղեկավարությանը հանձնարվել էր ուժեղացնել արտաքին ծառայությունը, շրջիկ խմբերի կազմում ընդգրկել փորձառու աշխատակիցներին, սահմանել հսկողություն ռիսկային թաղամասերում, ինչպես նաև ակտիվացնել տեղամասային տեսուչների ու օպերլիազորների կողմից սպասարկվող տարածքների բնակիչների շրջանում կանխարգելիչ-օպերատիվ միջոցառումների կամ բացատրական աշխատանքների կատարումը` ապահովելով դրանց արդյունավե­տությունը: Լոռու մարզի դատախազի կողմից տարեսկզբին խնդրի վերաբերյալ միջնորդագիր էր հասցեագրվել նաև ՀՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալին, որի առնչությամբ Լոռու մարզային վարչությանը, ենթակա բաժիններին տրվել էին համապատասխան հանձնարարություններ:
Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված կիսամյակային աշխատանքների ամփոփմամբ պարզվել է, որ եթե 2019թ. առաջին եռամսյակի ընթացքում, այսինքն մինչ համատեղ ուժերով կանխարգելիչ միջոցառումների ձեռնարկումը,  Լոռու մարզի տարածքում արձանագրվել է բնակարանային գողություն 34 դեպք  ապա երկրորդ եռամսյակում՝ 30 դեպք: Այսինքն՝ 2019թ. երկրորդ եռամսյակում դեպքերը նվազել են 4-ով կամ 13.3 %-ով, թեև ընդհանուր առմամբ բնակարանային հանցագործությունների ընդհանուր քանակական աճի հանգամանքը շարունակում է համարվել մտահոգիչ:
Դրական տեղաշարժ է արձանագրվել նաև բնակարանային գողությունների բացահայտման առումով: Մասնավորապես՝ եթե 2019թ. առաջին եռամսյակում բացահայտումը կազմել է 15.6%, ապա՝ 2019թ. երկրորդ եռամսյակում՝ 21,3 %:
Միաժամանակ, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համատեղ 2019թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում մարզի տարածքում տեղադրվել է 114 տեսանկարահանող սարքեր, որոնցից 62-ը Վանաձոր քաղաքում, 18-ը Սպիտակում, 22-ը` Տաշիրում, 12-ը՝ Գուգարքում: Վանաձոր քաղաքում բազմաբնակարան շենքերը կահավորվել են նաև կոդավորվող փականներով 58 դռներով:
2019թ. առաջին եռամսյակի համեմատ երկրորդ եռամսյակում մարզի տարածքում նվազում է արձանագրվել նաև ՃԵԿ խախտման, այդ թվում՝ մահվան ելքով դեպքերով: Մասնավորապես՝ եթե առաջին եռամսյակում արձանագրվել է ՃԵԿ կանոնները խախտելու 22 դեպք, որոնցից 6-ը մահվան ելքով, ապա՝ երկրորդ եռամսյակում 16 դեպք, որոնցից միայն 1-ն է եղել մահվան ելքով: Այսինքն ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների քանակը նվազել է27.2 տոկոսով, մահվան ելքով դեպքերը՝ 83.3 տոկոսով:
Ընդ որում, առաջին եռամսյակի ընթացքում մարզի տարածքում արձանագրված ՃԵԿ կանոնների խախտման դեպքերը, դրանց պատճառները, այն հնարավոր վայրերը, որտեղ պարբերաբար բնույթ են կրել ՃԵԿ-ի կանոնների խախտումները, ուսումնասիրվել են մարզի դատախազությունում: Արդյունքներով Լոռու մարզի դատախազի կողմից միջնորդագիր էր հասցեագրվել ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության պետին՝ ձեռնարկելու համապատասխան միջոցառումներ Լոռու մարզի տարածքում արձանագրված ՃԵԿ խախտմամբ հանցագործությունների դեպքերի, դրանց պատճառների և նպաստող հանգամանքների վերացման ուղղությամբ: Մասնավորապես՝ ակտիվացնել բնակչության հետ տարվող բացատրական աշխատանքները, վերանայել երթուղիների տեղաբաշխումը և երեկոյան ու գիշերային ժամերին ուժեղացված ծառայություն կազմակերպել հատկապես այն ճանապարհահատվածներում, որտեղ պարբերաբար արձանագրվում են խախտումներ, իսկ կոպիտ խախտումներ թույլ տված վարորդների նկատմամբ կիրառել վարչական ներգործության խիստ միջոցներ, որոնց կատարման մասին ստացվել է պատասխան գրություն:
Կարևորելով մարզի բնակչության սեփականության իրավունքի պաշտպանության և ճանապարհային երթևեկություն անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունը՝ Լոռու մարզի դատախազությունը, համագործակցելով մյուս իրավապահ կառույցների հետ, շարունակելու է հետևողականությունը նշված հանցատեսակների կանխարգելման և բացահայտման աշխատանքների արդյունավետությունը բարձրացնելու հարցում՝ կիրառելով օրենքով դատախազությանը վերապահված ողջ գործիքակազմը:

Меры по предупреждению квартирных краж и дорожно-транспортных преступлений на территории Лорийской области создали положительные тенденции
В прокуратуре Лорийской области подведены итоги результатов проведённых профилактических мероприятий в течении первого полугодия 2019 года по случаям квартирных краж и ДТП, зарегистрированных на территории области .
В соответствии с поручениями Генерального прокурора РА Артура Давтяна о реализации мер по повышению эффективности превентивной борьбы с указанными правонарушениями в марте этого года в прокуратуре Лорийской области состоялось оперативное совещание с участием руководителей областных подразделений полиции, представителей марзпетарана и руководителей крупных городских общин.
Была подчёркнута важность предоставления технических мер по обеспечению безопасности многоквартирных домов в Ванадзоре или других населённых пунктах, оборудование для видеонаблюдения перекрёстков, принимая во внимание превентивную ценность последних с точки зрения квартирных краж, а также других видов правонарушений, в частности безопасности дорожного движения, в предупреждении дорожно-транспортных происшествий.
Кроме того, региональной администрации Полиции РА было поручено усилить внешнюю службу, привлечь опытных сотрудников, контролировать рискованные районы, а также активизировать профилактические и оперативные меры или разъяснительную работу среди районных инспекторов и операторов оперативных участков, обеспечивая их эффективность.
Подведение итогов полугодовых работ, проведённых в прокуратуре Лорийской области, показало, что если в течение первого квартала 2019г. , то есть до принятия совместных профилактических мер в Лорийской области было зарегистрировано 34 случая квартирных краж, то во втором квартале - 30 случаев. То есть в 2019 году во втором квартале количество дел уменьшилось на 4 или 13,3%, хотя общий количественный рост квартирных преступлений в целом все ещё вызывает озабоченность. Был также положительный сдвиг в раскрытии информации о квартирных кражах. В частности, если в 2019 году в первом квартале открытие составило 15,6%, то в 2019 г. 21,3% во втором квартале.
В то же время, совместно с территориальной администрацией и органами местного самоуправления, в первой половине года в области было установлено 114 видеокамер, из них 62 в Ванадзоре, 18 в Спитаке, 22 в Ташире и 12 в Гугарке. Многоквартирные дома в Ванадзоре также оснащены 58 дверьми с шифровальными клапанами.
Во втором квартале 2019г. по сравнению с первым кварталом произошло снижение числа нарушений ДТП, в том числе со смертельным исходом. В частности, в первом квартале было зарегистрировано 22 случая нарушений ДТП, 6 из которых были со смертельным исходом, затем во втором квартале 16 случаев, только один из которых был со смертельным исходом. Иными словами, количество дорожно-транспортных происшествий сократилось на 27,2%, смертей - на 83,3%.
Более того, в течение первого квартала случаи нарушения ДТП на территории области , их причины, места, где регулярно нарушались нормы закона, рассматривались в прокуратуре области, в результате прокурор Лорийской области обратился с ходатайством к начальнику дорожной полиции Республики Армения о принятии соответствующих мер по устранению случаев нарушения , их причин . В частности, активизировать разъяснительную работу с населением, пересмотреть маршруты и организовать расширенное обслуживание вечером и ночью, особенно на дорогах, где сообщается о регулярных нарушениях, и были приняты строгие административные меры в отношении водителей, совершивших грубые нарушения.
Подчёркивая важность защиты прав собственности населения области и обеспечения безопасности дорожного движения, прокуратура Лорийской области сотрудничая с другими правоохранительными органами будет продолжать последовательно повышать эффективность предотвращения и раскрытия этих уголовных преступлений применяя весь инструментарий, предусмотренный законом прокуратуре.