ՄԱԶԾ առաքելության պատվիրակությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի հետ քննարկել է Հայաստանում դատաիրավական համակարգի բարեփոխումներին աջակցությանն առնչվող հարցեր
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Դավթի Մելքոնյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրերի տեխնիկական շրջանակային առաքելության պատվիրակությանը:
Ողջունելով փորձագետների խմբին՝ Դավիթ Մելքոնյանը նշել է, որ ՀՀ դատախազությունը ՄԱԿ-ի տարբեր կառույցների հետ գործակցության մեծ փորձ ունի, որը վերջին շրջանում ավելի ինտենսիվ բնույթ է ստացել՝ համատեղ տարբեր ծրագրերի իրականացմամբ: Նա կարևորել է Հայաստանի դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների կարիքների, կարճաժամկետ և երկարաժամկետ խնդիրների, բաղադրիչների գնահատման ՄԱԶԾ առաքելությունը հատկապես ինստիտուցիոնալ և օրենսդրական բարեփոխումներին ցուցաբերվող աջակցությունն առավել թիրախային և նպատակային դարձնելու տեսանկյունից:
Պատվիրակության անդամներն իրենց հերթին կարևորել են Հայաստանում արդարադատության համակարգի ուժեղացմանը, թափանցիկությանն ու հաշվետվողականության մեխանիզմների ներդրմանն ուղղված բարեփոխումների մեկնարկը՝ նշելով, որ իրենց նպատակն է հստակեցնել այդ գործընթացին ՄԱԶԾ հնարավոր աջակցության ոչ միայն հիմնական ուղղությունները, այլ նաև միջոցներն ու ծավալները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի համակարգային նոր մեխանիզմների ներդրմանը, միասնական հակակոռուպցիոն մարմնի մոդելի պայմաններում կոռուպցիոն քրեական գործերով քրեական արդարադատության իրականացման ու դատախազական վերահսկողության արդյունավետությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարում քննիչների, դատախազների, դատավորների մասնագիտական կարողությունների զարգացման մեթոդներին, դատավորների և դատախազների բարեվարքության չափորոշիչներին, կարգապահական վարույթներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը մանրամասն ներկայացրել է պետական կառավարման համակարգի կառուցվածքում ՀՀ դատախազության դերը, ինչպես նաև դատախազների անկախության սահմանադրաիրավական եաշխիքներն ու հիմնական գործառույթները: Անդրադարձ է կատարվել ներկայում հանցավորության դեմ պայքարում ՀՀ դատախազության հիմնական առաջնահերթություններին ու մարտահրավերներին, որոնց շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալն առանձնացրել է հատկապես կիբերհանցագործությունների դեմ ներպետական և անդրազգային մակարդակներում պայքարն ուժեղացնելու, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ քրեաիրավական պայքարի արդյունավետությանը խոչընդոտող օրենսդրական բացերի կարգավորման խնդիրները:
Դավիթ Մելքոնյանը վերջինիս առնչությամբ, մասնավորապես, նշել է, որ հիմնական խնդիրը կոռուպցիոն սխեմաներով գողացված, ապօրինի ձեռք բերված գույքի վերադարձման, բռնագանձման իրավական կառուցակարգերի ներդրումն է՝ նկատի ունենալով, որ այդ տեսակետից ՀՀ օրենսդրությունը զգալիորեն ետ է կոռուպցիայի դեմ պայքարի հաջող փորձ ունեցող երկրների համեմատ: Ըստ Դավիթ Մելքոնյանի՝ արվում է ամեն ինչ, այդ թվում նաև գործընկեր միջազգային կառույցների հետ համագործակցությամբ, նշված նպատակներով նախաձեռնված օրենսդրական փոփոխությունները մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության եվրոպական չափորոշիչներին և Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համապատասխանությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Շահագրգիռ և տևական քննարկման ընթացքում արծարծվել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

The delegation of the UNDP Mission discussed with the RA Deputy Prosecutor General the issues related to the promotion of judicial reforms in Armenia
The RA Deputy Prosecutor General David Melkonyan has  received the delegation of the UNDP Technical Framework Mission.
Greeting the experts, David Melkonyan stated that the Prosecutor General’s Office has rich experience in partnership with various UN institutions and attached importance to the UNDP mission from the perspective of assessment of the needs for reforms in Armenia’s judicial-legal field, short-term and long-term problems and components.
Members of the delegation, in turn, noted the beginning of reforms aimed at strengthening the justice system in Armenia, introducing transparency and accountability mechanisms, noting that their goal is to clarify not only the main areas of UNDP support for this process, but also the means and scope.
During the meeting, the sides discussed issues related to the introduction of new systemic anti-corruption mechanisms, the effectiveness of criminal justice and prosecutorial oversight of corruption criminal cases according to the model of a single anti-corruption body, methods of developing professional skills of investigators, prosecutors and judges in the fight against corruption, standards of judges and prosecutors, a wide range of issues relating to disciplinary proceedings.
Deputy Prosecutor General David Melkonyan presented in detail the role of the RA Prosecutor's Office in the structure of the public administration system, as well as the constitutional legal guarantees and the main functions of the prosecutors' independence.
The parties touched upon the main priorities and tasks of the RA Prosecutor’s Office in the fight against crime, under which the Deputy Prosecutor General highlighted the strengthening of the fight against cybercrime at the national and transnational levels, as well as the regulation of legislative gaps that hinder the effectiveness of the fight against corruption.
David Melkonyan, in particular, noted that the main problem is the introduction of legal mechanisms for the return of stolen property illegally acquired through corruption schemes, taking into consideration that the Armenian legislation is significantly behind the countries with a successful anti-corruption experience. According to David Melkonyan, everything is being done, including cooperation with partner international organizations, to ensure that the legislative changes initiated for these purposes meet the European standards for the protection of human rights and the international commitments undertaken by Armenia.