ՀՀ զինվորական դատախազը ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայանում հետևել է զորակոչի իրականացման գործըթնացին
2019 թվականի հուլիսի 24-ին ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Վահե Հարությունյանը՝ ՀՀ զինվորական դատախազի տեղակալ Տիգրան Ամբարյանի և ՀՀ զինվորական կոմիսարի ժամանակավոր պաշտոնակատարի ուղեկցությամբ, այցելել է ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան: ՀՀ զինվորական դատախազը ներկա է գտնվել զորակոչի կազմակերպման գործընթացին, անձամբ հետևել է անցկացվող վիճակահանությանը, դրա անցկացման կարգին և պայմաններին:
Կենտրոնական հավաքակայանում զինվորական դատախազը հանդիպել է զորակոչիկների և նրանց ուղեկցող հարազատների հետ, լսել բարձրաձայնած մտահոգությունները և առաջարկությունները: Զինվորական դատախազը կարևորել է այն հանգամանքը, որ ծնողների և զորակոչիկների կողմից վիճակահանության անաչառության վերաբերյալ մտահոգություններ կամ դժգոհություններ չներկայացվեցին:
ՀՀ զինվորական դատախազը ներկա է գտնվել նաև հավաքակայանում անցկացվող բժշկական հետազոտությունների կազմակերպման աշխատանքներին, որի ընթացքում առանձնազրույց է ունեցել ինչպես տարբեր բժիշկ-մասնագետների, այնպես էլ հետազոտվող զորակոչիկների հետ, լսեց վերջիններիս ներկայացրած առողջական գանգատները: Առանձին անձանց առողջական վիճակի վերաբերյալ արտահայտված կասկածները փարատելու համար ՀՀ զինվորական դատախազը հանձնարարել է նրանց կրկնակի ու ավելի մանրազննին հետազոտության ենթարկել:
ՀՀ զինվորական դատախազը ՀՀ զինվորական կոմիսարի պաշտոնակատարին նաև ներկայացրել է զորակոչի գործընթացը և կազմակերպչական հարցերն առավել բարելավվելուն ուղղված իր նկատառումները:
Վահե Հարությունյանը ՀՀ զինված ուժերի շարքերը համալրող երիտասարդներին և վերջիններիս ծնողներին վստահեցրել է, որ առաջիկա երկու տարիների ընթացքում զորակոչիկները գտնվելու են նաև ՀՀ զինվորական դատախազության և անձամբ իր հոգածության, իրավական պաշտպանվածության ներքո:

The RA military prosecutor at the assembly point of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia monitored the recruitment process
On July 24, 2019 the RA Military Prosecutor, Deputy Prosecutor General of the RA Vahe Harutyunyan, accompanied by the Deputy Military Prosecutor of the Republic of Armenia Tigran Ambaryan and the Acting Military Commissar of the Republic of Armenia visited the assembly point. The military prosecutor attended the call-up process for the military service, personally followed the lottery, the procedure and the timing of its conduct.
In the central assembly point, the military prosecutor met with conscripts and their accompanying relatives, listened to concerns and suggestions. The military prosecutor emphasized the fact that parents and conscripts did not submit complaints filed regarding the objectivity of the lottery. In order to dispel doubts about people's health, the RA Military Prosecutor ordered them to conduct a more thorough examination.
The RA Military Prosecutor also introduced to the Acting Military Commissar of the Republic of Armenia the recruitment process.
Vahe Harutyunyan assured the young men and parents of the Armenian armed forces that in the next two years the recruits will be under the legal protection of the military prosecutor’s office and his own.