ՀՀ զինվորական դատախազը ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայանում հետևել է զորակոչի իրականացման գործըթնացին
2019 թվականի հուլիսի 24-ին ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Վահե Հարությունյանը՝ ՀՀ զինվորական դատախազի տեղակալ Տիգրան Ամբարյանի և ՀՀ զինվորական կոմիսարի ժամանակավոր պաշտոնակատարի ուղեկցությամբ, այցելել է ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան: ՀՀ զինվորական դատախազը ներկա է գտնվել զորակոչի կազմակերպման գործընթացին, անձամբ հետևել է անցկացվող վիճակահանությանը, դրա անցկացման կարգին և պայմաններին:
Կենտրոնական հավաքակայանում զինվորական դատախազը հանդիպել է զորակոչիկների և նրանց ուղեկցող հարազատների հետ, լսել բարձրաձայնած մտահոգությունները և առաջարկությունները: Զինվորական դատախազը կարևորել է այն հանգամանքը, որ ծնողների և զորակոչիկների կողմից վիճակահանության անաչառության վերաբերյալ մտահոգություններ կամ դժգոհություններ չներկայացվեցին:
ՀՀ զինվորական դատախազը ներկա է գտնվել նաև հավաքակայանում անցկացվող բժշկական հետազոտությունների կազմակերպման աշխատանքներին, որի ընթացքում առանձնազրույց է ունեցել ինչպես տարբեր բժիշկ-մասնագետների, այնպես էլ հետազոտվող զորակոչիկների հետ, լսեց վերջիններիս ներկայացրած առողջական գանգատները: Առանձին անձանց առողջական վիճակի վերաբերյալ արտահայտված կասկածները փարատելու համար ՀՀ զինվորական դատախազը հանձնարարել է նրանց կրկնակի ու ավելի մանրազննին հետազոտության ենթարկել:
ՀՀ զինվորական դատախազը ՀՀ զինվորական կոմիսարի պաշտոնակատարին նաև ներկայացրել է զորակոչի գործընթացը և կազմակերպչական հարցերն առավել բարելավվելուն ուղղված իր նկատառումները:
Վահե Հարությունյանը ՀՀ զինված ուժերի շարքերը համալրող երիտասարդներին և վերջիններիս ծնողներին վստահեցրել է, որ առաջիկա երկու տարիների ընթացքում զորակոչիկները գտնվելու են նաև ՀՀ զինվորական դատախազության և անձամբ իր հոգածության, իրավական պաշտպանվածության ներքո:

Военный прокурор РА в сборном пункте Министерства обороны РА наблюдал за осуществлением процесса набора
24 июля 2019 г. военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора РА Ваге Арутюнян, в сопровождении заместителя военного прокурора Республики Армения Тиграна Амбаряна и исполняющего обязанности  военного комиссара РА посетил сборный пункт . Военный прокурор присутствовал на процессе призыва на военную службу, лично следил за лотереей, порядком и сроками ее проведения.
В центральном сборном  пункте  военный прокурор встретился с призывниками и сопровождающими их родственниками, выслушал опасения и предложения. Военный прокурор подчеркнул тот факт, что родителями и призывниками не были представлены  жалобы, поданные относительно  объективности  лотереи.
Чтобы развеять сомнения в отношении здоровья людей, военный прокурор РА поручил им провести более тщательное  обследование.
Военный прокурор РА  также представил исполняющему обязанности военного комиссара РА процесс призыва на военную службу .
Ваге Арутюнян заверил юношей и родителей армянских вооружённых сил, что призывники будут в ближайшие два года находиться  под правовой защитой военной  прокуратуры и его лично.