Արարատի մարզում կոռուպցիոն բացահայտված հանցագործության դեպքերով 2019թ. առաջին կիսամյակում 7 անգամ ավելի վնաս է հայտնաբերվել
2019 թվականի 1-ին կիսամյակում ՀՀ Արարատի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության կամ ղեկավարման ներքո ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության և ենթակա ստորաբաժանումների վարույթում գտնվել է նույն ժամանակահատվածում հարուցված կոռուպցիոն բնույթի 33 քրեական գործ:
Մարզի տարածքում կոռուպցիայի դեմ պայաքարին մեծ աջակցություն է ցուցաբերվում բնակչության կողմից: Դրա մասին է փաստում այն իրողությունը, որ այս տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում քրեական գործերից 28-ը կամ 84 տոկոսը հարուցվել են ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց հաղորդումների հիման վրա, 4-ը կամ 12 տոկոսը՝ հետաքննության մարմնի, քննիչի, դատախազի, դատարանի, դատավորի կողմից՝ իրենց լիազորություններն իրականացնելու արդյունքում, իսկ 1-ը՝ լրատվամիջոցների հրապարակումների հիման վրա:
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերն արձանագրվել են տեղական ինքնակառավարման ոլորտում՝ 18 դեպք, սոցիալական ապահովության ոլորտում՝ 5 դեպք, կրթության ոլորտում՝ 4 դեպք, առողջապահության ոլորտում՝ 2 դեպք, պրոբացիայի պետական ծառայության ոլորտում՝ 2 դեպք, քրեակատարողական ծառայության ոլորտում և այլ ոլորտներում 1-ական դեպքեր:
Նույն ժամանակահատվածում քրեական հետապնդման մարմինների վարույթում քննվել են կոռուպցիոն բնույթի 60 քրեական գործեր՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 16-ի փոխարեն, ինչը վկայում է կոռոպցիոն հանցագործության դեպքերի բացահայտման կտրուկ աճի և որպես հետևանք՝ քրեական հետապնդման մարմինների ծանրաբեռնվածության մեծացման մասին: Նշված 60 գործերով քրեական հետապնդման է ենթարկվել 22 անձ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 1-ի փոխարեն: Քրեական հետապնդում է հարուցվել մասնավորապես՝ Գետազատ համայնքի ղեկավարի և համայնքապետարանի աշխատակցի, Ջրահովիտ, Սուրենավան համայնքերի ղեկավարների, Արգավանդ համայնքի ղեկավարի և համայնքի նախկին ղեկավարի, Փոքր Վեդի համայնքի ղեկավարի և համայնքի մանկապարտեզի աշխատակցի, Արևաբույր համայնքի նախկին ղեկավարի և համայնքապետարանի աշխատակցի, Բերքանուշ համայնքի ղեկավար և գրադարանավարի, «Մասիսի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի տնօրենի, «Ազատավանի ԱԱՊԿ» ՓԲԸ-ի տնօրենի և հաշվապահի, Պարույր Սևակ համայնքի հիմնական դպրոցի տնօրենի, նախկին տնօրենի և աշխատակցի, Դալար համայնքի հիմնական դպրոցի տնօրենի և աշխատակցի, «Արմավիր» ՔԿՀ-ի բժշկի, Մասիսի սոցիալական աջակցության տարածքային գործակալության մասնագետի նկատմամբ:
Նշված ժամանակահատվածում դատարան է ուղարկվել կոռուպցիոն բնույթի 2 քրեական գործ՝ 2 անձի վերաբերյալ։ Նույն ժամանակահատվածում դատարանում քննվել և մեղադրական դատավճռով ավարտվել են նշված բնույթի 2 գործ՝ 2 անձի վերաբերյալ:
2019 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ դեպքերով հարուցված և քննված քրեական գործերով նախնական արձանագրված պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 14.775.000 ՀՀ դրամ, որից արդեն իսկ վերականգնվել է 2.884.000 ՀՀ դրամը։
Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. առաջին կիսամյակում հարուցված քրեական գործերով բացահայտված՝ պետությանը պատճառված վնասը մոտ 7 անգամ ավելի քիչ է եղել՝ կազմելով 2.102.000 դրամ, որից այդ ընթացքում վերականգնվել է 460.000 ՀՀ դրամը, այսինքն այս տարվա համեմատ 6.2 անգամ քիչ:
Նշված կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերով հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքների վերացման նպատակով Արարատի մարզի դատախազի կողմից ՀՀ Արարատի մարզպետին ներկայացվել է ընդհանուր առմամբ 7 միջնորդագիր: Վերջիններս քննարկվել են մարզխորհրդի նիստերում, ինչպես նաև համայնքապետարանների աշխատակազմերի քարտուղարների խորհրդակցության ժամանակ՝ համայնքների ղեկավարների և համայնքապետարանների աշխատակազմերի աշխատակիցների, մարզպետարանի ենթակայության տակ գտնվող բուժհաստատությունների աշխատակիցների կողմից միջնորդագրերում ներկայացված նմանատիպ դեպքերը բացառելու համար:

Ущерб от выявленных коррупционных преступлений в Араратской области в первом полугодии 2019г. увеличился в 7 раз
В 1-ом полугодии 2019 года под наблюдением или руководством прокуроров прокуратуры Араратской области в производстве следственного управления Араратской области и подчинённых подразделений Следственного комитета РА находилось 33 уголовных дела коррупционного характера, возбуждённых за этот период.
На территории области в борьбе с коррупцией со стороны населения оказывается большое содействие. Об этом свидетельствует тот факт, что в течение первых 6 месяцев этого года 28 или 84% уголовных дел были возбуждены на основании сообщений физических или юридических лиц, 4 или 12% - органом дознания, следователем, прокурором, судом, судьёй в результате осуществления своих полномочий, а 1 - на основе публикаций СМИ.
Выявленные коррупционные случаи зарегистрированы в сфере местного самоуправления - 18 случаев, в сфере социального обеспечения - 5 случаев, в сфере образования - 4 случая, в сфере здравоохранения - 2 случая, в сфере государственной службы пробации - 2 случая, в сфере уголовно-исполнительной службы и в других сферах - по 1 случаю.
За тот же период в производстве органов уголовного преследования было рассмотрено 60 уголовных дел коррупционного характера вместо 16 за тот же период прошлого года, что свидетельствует о резком росте раскрытия случаев коррупции и, как следствие, увеличении загруженности органов уголовного преследования. По указанным 60 делам уголовным преследованиям подверглись 22 человека, вместо 1 за тот же период прошлого года.
Возбуждено уголовное преследование в отношении руководителя общины Гетазат и сотрудника муниципалитета, руководителей общин Джраовит, Суренаван, руководителя общины Аргаванд и бывшего руководителя общины, руководителя общины Покр Веди и сотрудника детского сада общины, бывшего руководителя общины Аревабуйр и сотрудника сельской администрации, руководителя общины Беркануш и библиотекаря, директора и бухгалтера ЗАО “Масисский медицинский центр”, директора и бухгалтер ЗАО "Азатаван", ,директора, бывшего директора и сотрудника основной школы общины им. Паруйра Севака, директора и сотрудника основной школы общины Далар, врача УИУ “Армавир”, специалиста Масисского территориального агентства социального содействия.
За указанный период в суд было направлено 2 уголовных дела коррупционного характера в отношении двух лиц. За тот же период в суде были рассмотрены и завершены обвинительным приговором 2 дела указанного характера в отношении двух лиц.