Սյունիքի մարզում կոռուպցիոն քրեական գործերով 2019թ. առաջին կիսամյակում 83%-ով ավելացել են դատի տրված, 30%-ով՝ դատավճռով մեղավոր ճանաչված անձինք
2019 թվականի 1-ին կիսամյակում ՀՀ Սյունիքի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության կամ ղեկավարման ներքո ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության և ենթակա ստորաբաժանումների վարույթում գտնվել է նույն ժամանակահատվածում հարուցված կոռուպցիոն բնույթի 18 քրեական գործ: Հատկանշական է, որ դրանցից 11-ը կամ 61 տոկոսը հարուցվել են ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց հաղորդումների հիման վրա, 7-ը կամ 39 տոկոսը՝ հետաքննության մարմնի, քննիչի, դատախազի, դատարանի, դատավորի կողմից՝ իրենց լիազորություններն իրականացնելու արդյունքում: Այս տվյալները փաստում են, որ Սյունիքի մարզի բնակչությունը շարունակում է ակտիվ նախաձեռնողականություն ցուցաբերել կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման հարցում:
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերից 11-ն արձանագրվել են տեղական ինքնակառավարման և պետական կառավարման,  4-ը՝ սոցիալական ապահովության և 1-ական՝ կրթության, անտառների պահպանության և ջրօգտագործման ոլորտներում:
Նույն ժամանակահատվածում քրեական հետապնդման մարմինների վարույթում քննվել են կոռուպցիոն բնույթի 38 քրեական գործեր՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 31-ի փոխարեն: Նշված 38 գործերով քրեական հետապնդման է ենթարկվել 21 անձ, այդ թվում՝ Սյունիքի մարզի մի շարք համայնքների /Վերիշեն, Օխտար, Ներքին Խնձորեսկ, Մեղրի/  ղեկվարներ, «Կապանի կոմունալ ծառայություն» ՀՈԱ կազմակերպության տնօրեն, «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲ ընկերության ծառայող, Սիսիանի, Մեղրիի և Գորիսի սոցիալական աջակցության տարածքային գործակալության մասնագետներներ, «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության աշխատակից և  այլն:
Առավել շոշափելի արդյունքներ են արձանագրվել քրեական պատասխանատվության ապահովման, մեղադրական դատավճիռների կայացման առումով: Մասնավորապես, եթե նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում դատարան է ուղարկվել կոռուպցիոն բնույթի 5 գործ՝ 6 անձի վերաբերյալ, ապա 2019թ. նույն ընթացքում՝ 7 քրեական գործ (40 տոկոսով ավելի)՝ 11 անձի (83.3 տոկոսով ավելի) վերաբերյալ։ Ընդ որում՝ եթե 2018թ. նշված ժամանակահատվածում նույն ընթացքում դատարանում քննվել և մեղադրական դատավճռով ավարտվել են նշված բնույթի 3 քրեական գործ՝ 10 անձի վերաբերյալ, ապա այս տարվա առաջին վեց ամիսներին՝ 9 գործ՝ (3 անգամ ավելի) 13 անձի (30 տոկոսով ավելի) վերաբերյալ:
2019 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ դեպքերով ավարտված նյութերով և քրեական գործերով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 7.8մլն ՀՀ դրամ, որից արդեն իսկ վերականգնվել է 2.411.250 ՀՀ  դրամը։ Նշենք, որ 2018 թվականի առաջին կիսամյակում հարուցված քրեական գործերով բացահայտված՝ պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 6.8մլն ՀՀ դրամ, որից այդ ընթացքում վերականգնվել է 1.8մլն ՀՀ դրամը:
Նշված կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերով հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքների վերացման նպատակով Սյունիքի մարզի դատախազի կողմից ՀՀ Սյունիքի մարզպետին ներկայացվել է 2 միջնորդագիր:
Միջնորդագրերից մեկում բարձրացված հարցերը քննարկվել են ՀՀ Սյունիքի մարզպետարանի համապատասխան կառուցվածքային ստորաբաժանումների և մարզպետարանի սոցիալական աջակցության տարածքային գործակալության պետերի մասնակցությամբ, վերջիններիս ուշադրությունն է հրավիրվել արձանագրված խախտումների և քաղաքացիներրի հետ հարաբերություններում աշխատակիցների անթույլատրելի վարքագծի վրա և խստագույն պահանջ  ներկայացվել՝ հետագայում այդպիսի վաքագիծը բացառելու համար, իսկ մյուս միջնորդագրի քննարկումն ընթացքի մեջ է:

По коррупционным уголовным преступлениям в Сюникской области в первой половине 2019 года на 83% увеличилось число поданных в суд, на 30% признанных виновными приговором лиц
В первой половине 2019 года под надзором или контролем прокуратуры Сюникской области в Сюникском областном следственном управлении Следственного комитета РА и подведомственных структур находилось возбуждённых в течение того же периода 18 уголовных дел коррупционной направленности.
Стоит отметить, что 11 или 61 процентов из них были возбуждены на основании сообщений физических или юридических лиц, 7 или 39 процентов органом дознания, следователем, прокурором, судом и судьёй, в результате осуществления ими своих полномочий. Эти данные свидетельствуют о том, что население Сюникской области продолжает активно заниматься раскрытием коррупционных преступлений.
Из выявленных случаев коррупции 11 были зарегистрированы в сферах местного самоуправления и государственного управления, 4 в сфере социального обеспечения и 1 в сфере образования, охраны лесов и водопользования. В течение того же периода, в производствах органов уголовного преследования были рассмотрены 38 уголовных дел коррупционной направленности вместо 31 того же периода прошлого года.
21 лиц были привлечены к ответственности в указанных 38 случаях, включая глав ряда общин в Сюникской области / Веришен, Охран, Неркин, Хндзореск, Мегри /, директор организации «коммунальные услуги Капана » , служащий ЗАО "Банк ВТБ-Армения", специалисты по социальной помощи Сисиана, Мегри и Гориса , сотрудник ЗАО "Айпост" и тд.
Более ощутимые результаты были достигнуты в отношении обеспечения уголовной ответственности и вынесения обвинительных приговоров. В частности, если в первом полугодии прошлого года в суд было направлено 5 дел коррупционного характера в отношении 6 человек, то в 2019 году за тот же период было возбуждено 7 уголовных дел (на 40% больше) в отношении 11 человек (на 83,3% больше). Более того, если в 2018 году за тот же период 3 дела такого рода были рассмотрены судом и закончились обвинительным актом в отношении 10 человек, то за первые шесть месяцев этого года 9 дел (в три раза больше) в отношении 13 человек (на 30% больше), из которого уже было восстановлено 2.411.250 драмов. Следует отметить, что ущерб, нанесённый государству по уголовным делам, возбуждённым в первой половине 2018 года, составил 6,8 млн драмов, из которых 1,8 миллиона драмов было восстановлено за этот период.
Чтобы устранить обстоятельства, способствующие совершению преступления коррупционной направленности прокурор Сюникской области подал 2 ходатайства марзпету Сюника.
Вопросы, поднятые в одной из петиций, обсуждались при участии соответствующих структурных подразделений администрации Сюникской области и областного управления социальной помощи, их внимание было обращено на нарушения и недопустимое поведение работников в отношениях с гражданами, и строгое требование было предъявлено для предотвращения дальнейшего такого поведения, а рассмотрение другой петиции находится в процессе.