Սյունիքի մարզում կոռուպցիոն քրեական գործերով 2019թ. առաջին կիսամյակում 83%-ով ավելացել են դատի տրված, 30%-ով՝ դատավճռով մեղավոր ճանաչված անձինք
2019 թվականի 1-ին կիսամյակում ՀՀ Սյունիքի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության կամ ղեկավարման ներքո ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության և ենթակա ստորաբաժանումների վարույթում գտնվել է նույն ժամանակահատվածում հարուցված կոռուպցիոն բնույթի 18 քրեական գործ: Հատկանշական է, որ դրանցից 11-ը կամ 61 տոկոսը հարուցվել են ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց հաղորդումների հիման վրա, 7-ը կամ 39 տոկոսը՝ հետաքննության մարմնի, քննիչի, դատախազի, դատարանի, դատավորի կողմից՝ իրենց լիազորություններն իրականացնելու արդյունքում: Այս տվյալները փաստում են, որ Սյունիքի մարզի բնակչությունը շարունակում է ակտիվ նախաձեռնողականություն ցուցաբերել կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման հարցում:
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերից 11-ն արձանագրվել են տեղական ինքնակառավարման և պետական կառավարման,  4-ը՝ սոցիալական ապահովության և 1-ական՝ կրթության, անտառների պահպանության և ջրօգտագործման ոլորտներում:
Նույն ժամանակահատվածում քրեական հետապնդման մարմինների վարույթում քննվել են կոռուպցիոն բնույթի 38 քրեական գործեր՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 31-ի փոխարեն: Նշված 38 գործերով քրեական հետապնդման է ենթարկվել 21 անձ, այդ թվում՝ Սյունիքի մարզի մի շարք համայնքների /Վերիշեն, Օխտար, Ներքին Խնձորեսկ, Մեղրի/  ղեկվարներ, «Կապանի կոմունալ ծառայություն» ՀՈԱ կազմակերպության տնօրեն, «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲ ընկերության ծառայող, Սիսիանի, Մեղրիի և Գորիսի սոցիալական աջակցության տարածքային գործակալության մասնագետներներ, «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության աշխատակից և  այլն:
Առավել շոշափելի արդյունքներ են արձանագրվել քրեական պատասխանատվության ապահովման, մեղադրական դատավճիռների կայացման առումով: Մասնավորապես, եթե նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում դատարան է ուղարկվել կոռուպցիոն բնույթի 5 գործ՝ 6 անձի վերաբերյալ, ապա 2019թ. նույն ընթացքում՝ 7 քրեական գործ (40 տոկոսով ավելի)՝ 11 անձի (83.3 տոկոսով ավելի) վերաբերյալ։ Ընդ որում՝ եթե 2018թ. նշված ժամանակահատվածում նույն ընթացքում դատարանում քննվել և մեղադրական դատավճռով ավարտվել են նշված բնույթի 3 քրեական գործ՝ 10 անձի վերաբերյալ, ապա այս տարվա առաջին վեց ամիսներին՝ 9 գործ՝ (3 անգամ ավելի) 13 անձի (30 տոկոսով ավելի) վերաբերյալ:
2019 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ դեպքերով ավարտված նյութերով և քրեական գործերով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 7.8մլն ՀՀ դրամ, որից արդեն իսկ վերականգնվել է 2.411.250 ՀՀ  դրամը։ Նշենք, որ 2018 թվականի առաջին կիսամյակում հարուցված քրեական գործերով բացահայտված՝ պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 6.8մլն ՀՀ դրամ, որից այդ ընթացքում վերականգնվել է 1.8մլն ՀՀ դրամը:
Նշված կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերով հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքների վերացման նպատակով Սյունիքի մարզի դատախազի կողմից ՀՀ Սյունիքի մարզպետին ներկայացվել է 2 միջնորդագիր:
Միջնորդագրերից մեկում բարձրացված հարցերը քննարկվել են ՀՀ Սյունիքի մարզպետարանի համապատասխան կառուցվածքային ստորաբաժանումների և մարզպետարանի սոցիալական աջակցության տարածքային գործակալության պետերի մասնակցությամբ, վերջիններիս ուշադրությունն է հրավիրվել արձանագրված խախտումների և քաղաքացիներրի հետ հարաբերություններում աշխատակիցների անթույլատրելի վարքագծի վրա և խստագույն պահանջ  ներկայացվել՝ հետագայում այդպիսի վաքագիծը բացառելու համար, իսկ մյուս միջնորդագրի քննարկումն ընթացքի մեջ է:

On corruption criminal offenses in Syunik region, in the first half of 2019, the number of persons brought to court increased by 83%, the number of persons found guilty by sentence
In the first half of 2019, under the supervision or control of the prosecutor's office of Syunik region in the Syunik regional investigative department of the Investigative Committee of the Republic of Armenia and subordinate structures, 18 corruption-related criminal cases were initiated during the same period.
It is worth noting that 11 or 61 percent of them were initiated on the basis of reports from individuals or legal entities, 7 or 39 percent of the inquiry body, the investigator, the prosecutor, the court and the judge, as a result of the exercise of their powers. These data indicate that the population of Syunik region continues to actively deal with the detection of corruption crimes. From the discovered corruption-related cases , 11 were registered in the areas of local government and state administration, 4 in the field of social security and 1 in the field of education, forest protection and water use. During the same period, in the proceedings of the criminal prosecution bodies, 38 corruption-related criminal cases were considered instead of 31, as compared with the same period of the last year.
21 persons were brought to justice in these 38 cases, including the heads of a number of communities in Syunik region / Verishen, Оkhtar, Nerqin Khndzoresk, Meghri /, director of the organization "Community facilities of Kapan", employee of VTB-Armenia Bank CJSC, social assistance specialists of Sisian, Meghri and Goris, an employee of JSC "Haypost" and so on.
More tangible results were achieved in relation to ensuring criminal liability and rendering guilty verdicts. In particular, if in the first half of last year, 5 cases of corruption were filed against 6 people, in 2019 during the same period 7 criminal cases were initiated (40% more) against 11 people (83.3 % more). Moreover, if in 2018 during the same period 3 cases of this kind were examined by the court and ended with an indictment against 10 people, then in the first six months of this year, 9 cases (three times more) against 13 people (30% more).
In the first half of 2019, the damage caused to the State in the materials and corruption-related criminal cases has been amounted to 7.8 million drams, from which 2.411.250 drams have already been restored. It should be noted that the damage caused to the State in criminal cases initiated in the first half of 2018 has been amounted to 6.8 million drams, of which 1.8 million drams were recovered during this period.
In order to eliminate the circumstances contributing to the commission of corruption-related crime the prosecutor of the Syunik region submitted 2 petitions to the governor of Syunik.
Issues raised in one of the petitions were discussed with the participation of the relevant structural units of Syunik region administration and the regional social assistance department, their attention was drawn to violations and unacceptable behavior of workers in relations with citizens, and a strict demand was made to prevent such behavior, and consideration of another petition is in the process.