ՀՀ Շիրակի մարզում կոռուպցիոն հանցագործությունների և դրանցով պետությանը պատճառված վնասի հայտնաբերման ցուցանիշները բազմապատկվել են
ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազությունում ամփոփվել են 2019թ. առաջին կիսամյակում մարզի տարածքում բացահայտված կոռուպցիոն հանցագործության դեպքերով քրեական հետապնդման մարմինների գործունեության, ինչպես նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում մարզի դատախազության նախաձեռնությունների արդյունքները:
Ուսումնասիրությունը փաստում է, որ ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության կամ ղեկավարման ներքո գտնված վարույթներով այս տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում առերևույթ կոռուպցիոն դեպքերով հարուցվել է 42 քրեական գործ: Այս ցուցանիշը կրկնակի ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Ընդ որում, նշված 42 քրեական գործերն էլ հարուցվել են Շիրակի մարզի դատախազության դատախազների կողմից:
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերից 14-ն արձանագրվել է կրթության, 13-ը՝ տեղական ինքնակառավարման, 1-ը՝ կադաստրային, 1-ը զորակոչային, 2-ը՝ գյուղատնտեսության, 1-ը բանկային, 1-ը առողջապահության, 1-ը սոցիալական ապահովության պետական ծառայության ոլորտներում, իսկ 8 դեպք վերաբերում է իրավապահ մարմինների պետական ծառայություն իրականացնող անձանց կողմից առերևույթ հանցագործությունների կատարմանը:
2019թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում հարուցված քրեական գործերով 27 անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում, որոնցից՝ համայնքների 2 ղեկավար, դպրոցների 6 տնօրեն, 2 փոխտնօրեն, 5 ուսուցիչ, ՀՀ Շիրակի մարզպետարանի 5 և Գյումրու քաղաքապետարանի 3 աշխատակից, արհեստագործական ուսումնարանի 1 տնօրեն, 3 քաղաքացի՝ պաշտոնատար անձանց կողմից հանցագործության կատարմանն օժանադակելու համար: Ընդ որում, նշված անձանցից միայն 4-ի նկատմամբ է որպես խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը:
Նշված ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 7 անձի վերաբերյալ 4 քրեական գործ, իսկ դատարանում ավարտվել է 2 քրեական գործ, որոնցով 2 անձի նկատմամբ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ դեպքերով հարուցված քրեական գործերով նախնական արձանագրված պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 121.5մլն ՀՀ դրամ, որից 49 մլն ՀՀ դրամը Շիրակի մարզի դատախազության աշխատակիցների գործուն ներգրավվածությմաբ վերականգնվել է, իսկ մնացած մասը վերականգնելու ուղղությամբ ձեռնարկվել է պատշաճ քրեադատավարական գործիքակազմ: Ընդ որում՝ քրեական գործերով բացահայտված՝ պետությանը պատճառված վնասի չափը ավելի քան 7 անգամ գերազանցում է 2018թ. նույն ժամանակահատվածի արդյունքը (17մլն ՀՀ դրամ): Բռնագանձումը պատշաճ ապահովվելու համար նախաքննության ընթացքում մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա դրվել է արգելանք:
Բացի այդ, դատարանում ավարտված 3 քրեական գործերով բավարարել է պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ դատախազների կողմից ներկայացրած ամբողջ հայցը՝ ընդհանուրն մոտ 11մլն ՀՀ դրամի չափով, որը բռնագանձելու համար կատարողական թերոիկներ են ուղարկվել ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայություն և արդեն իսկ սկսվել է բռնագանձման գործըթնաց:
2019 թվականի 6 ամիսների ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերով նախապատրաստված նյութերի և հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 30-րդ հոդվածի ուժով հանցագործության պատճառների ու նպաստող պայմանների, ինչպես նաև հայտնաբերված պետական շահերի խախտումները վերացնելու նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարին, ՀՀ Շիրակի մարզպետին և Գյումրու քաղաքապետին ներկայացվել են տարբեր խնդիրների վերաբերյալ 22 միջնորդագրեր, որոնցից 8-ի արդյունքում արդեն իսկ կիրառվել են կարգապահական տույժեր, այդ թվում դպրոցի մեկ տնօրեն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Այդ գործառույթի շրջանակներում կատարվել կամ կատարվում են 153 ուսումնասիրություններ՝ որոնք ընդգրկում են ընդերքօգտագործող սուբյեկտների կողմից համայնքներում ներդրումներ կատարելու, շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխի համալրման վճարների գծով պարտավորությունների կատարման, սոցիալական և կրթության ոլորտում անցակացված վարչական հսկողության և աուդիտի, համայնքում իրականացված ինքնակամ շինությունների և այլ ոլորտներ:
Դրանց արդյունքում կատարվող ուսումնասիրություններով 81 տնտեսվարող սուբյեկտների դատախազության կողմից տրվել են նախազգուշացումներ, ինչի արդյունքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված ավեի քան 39 մլն ՀՀ դրամ գումար, որը 3.5 անգամ գերազանցում է 2018թ. առաջին կիսամյակում պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակում բացահայտված ամբողջ վնասի չափը՝ (11մլն ՀՀ դրամ):

В Ширакской области РА возросли показатели выявления коррупционных преступлений и причинённого ими ущерба государству
В прокуратуре  Ширакской области подведены итоги  результатов  деятельности органов уголовного преследования по делам о коррупционных преступлениях, выявленных в области в первом полугодии, а также инициативы областной прокуратуры в области государственной защиты за 2019г.
Исследование доказывает, что в течение первых шести месяцев этого года в ходе разбирательства под  надзором прокуроров прокуратуры Ширакской области было возбуждено 42 уголовных дела по коррупционным фактам. Этот показатель в два раза выше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.  В то же время упомянутые  42 уголовных дела были также возбуждены прокурорами прокуратуры Ширакской области . Из выявленных случаев коррупции 14 были зарегистрированы в сфере образования, 13 в органах местного самоуправления, 1 в кадастровой, 1 в призывной, 2 в сельском хозяйстве, 1 в банковской сфере, 1 в здравоохранении, 1 в сфере социального обеспечения , а 8 случаев касаются  преступлений, совершенных сотрудниками правоохранительных органов.
Коррупционные преступления проявлялись главным образом с использованием  служебного  положения,  растратой или присвоением разных размеров, мошенничеством или злоупотреблением доверием нанося большой ущерб, злоупотреблением  служебными полномочиями, официальной халатностью, взяткой , посредничеством  в получении взяток, совершением официальных подделок, злоупотреблением властью со стороны работников коммерческих или других организаций, фальсификацией   документов, подделкой  документов для уклонения от военной службы и в виде их совокупности.
В течение первых 6 месяцев 2019г. по возбуждённым уголовным делам уголовное преследование было возбуждено в отношении 27 лиц, из которых 2 главы общин, 6 директоров школ, 2 заместителя директора, 5 учителей, 5 работников администраций Ширакской области и 3 сотрудника муниципалитета Гюмри, 1 директор ремесленного  училища, 3 гражданина за  содействие в совершении преступления должностным  лицом. При этом, только в отношении 4 задержание под стражей было избрано в качестве меры пресечения. В указанный период 4 уголовных дела в отношении 7 лиц  были направлены в суд с обвинительным заключением, и 2 уголовных дела были завершены в суде, по которым в отношении 2 лиц  был вынесен обвинительный приговор.
По уголовным делам возбуждённым по фактам коррупционных преступлений ущерб, нанесённый государству составил 121,5 млн. драмов, из которых 49 миллионов драмов было восстановлено при активном участии сотрудников прокуратуры Ширакской области, и был использован  уголовно-процессуальный инструмент для восстановления остальной части. Кроме того, раскрытый  по уголовным делам нанесённый государству ущерб более чем в 7 раз превышает результат того же периода  2018 года  (17 млн драмов).
Для обеспечения надлежащего исполнения взыскания в ходе предварительного следствия был наложен запрет на имущество, принадлежащее обвиняемым. Кроме того, по 3 уголовным делам завершённым в суде был удовлетворён весь иск прокуроров о возмещении ущерба, причинённого государству на общую сумму в 11 млн. драмов и уже начался процесс конфискации. В рамках материалов, подготовленных за шесть месяцев 2019 года и возбуждённым делах о коррупционных преступлениях, с целью устранения  благоприятных условий для преступления, а также для устранения выявленных нарушений государственных интересов,  в соответствии со статьёй 30 Закона РА о прокуратуре в Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, марзпету Ширакской области  и мэру  г. Гюмри было представлено 22 петиции по разным вопросам, в результате  8  из них  были применены дисциплинарные  взыскания,  один директор школы  был отстранён от должности.
Прокуратура Ширакской области проделала активную и масштабную работу  также в области защиты государственных интересов. 153 исследования были выполнены или выполняются в рамках этой функции , которые включают инвестиции в сообщества путём инвестирования в добычу полезных ископаемых, охрану окружающей среды, оплату труда, социальный и образовательный надзор , аудит и другие области.
В результате этих исследований 81 хозяйствующим  субъектам   прокуратурой были выданы предупреждения, в результате чего  был восстановлен нанесённый государству ущерб на сумму более 39 миллионов драмов, что в 3,5 раза выше, чем общая сумма ущерба, выявленного за первое полугодие  2018 г. в рамках функции защиты государственных интересов (11 млн. драмов).