Մինսկում կայացել է ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նիստը. ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդես է եկել ելույթով
Մինսկում այսօր կայացել է ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նիստը, որին մասնակցել է նաև ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Նիստի ընթացքում ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել է ակտիվների վերադարձման ոլորտում միջազգային համագործակցության, այդ համատեքստում մասնակից երկրների օրենսդրությունները ՄԱԿ-ի կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիայի 5-րդ՝ «Ակտիվների վերադարձման միջոցների մասին» գլխի ներքո նախատեսված նորմերին համապատասխանեցնելու գործընթացին վերաբերող հարցեր: Որոշվել է մասնակից երկրների միջև շարունակել այս ուղղությամբ տեղեկատվության ակտիվ փոխանակումը՝ շեշտադրումը կատարելով հատկապես ակտիվների վերադարձման ոլորտում իրավական փոխօգնության պրակտիկայի բարելավման և արդյունավետության բարձրացման կառուցակարգերի վրա:
Նիստի ընթացքում մասնակից երկրների պատվիրակություններն ներկայացրել են կոռուպցիայի հակազդման սեփական փորձը: Այդ շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդես է եկել անցած տարվա ընթացքում Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ռազմավարական առաջնահերթություններին ու հետապնդած խնդիրներին, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման, պատճառված վնասների վերակագնման ոլորտներում հիմնական արդյունքներին վերաբերող ելույթով:
Արթուր Դավթյանը մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանում մեկնարկած հակակոռուպցիոն բարեփոխումներն ունեն քննություն բռնելու և երկրի ընդհանուր զարգացման, ժողովրդավարացման, պետական կառավարման համակարգի թափանցիկության, հաշվետվողականության և արդյունավետության մակարդակի կտրուկ բարձրացման լիարժեք մեկնարկային նախադրյալներ, քանի որ դրանք հիմնված են դրսևորվող քաղաքական կամքի, հասարակության լիարժեք օժանդակության, իրավապահ մարմինների պրոֆեսիոնալիզմի և վճռականության, ինչպես նաև ավելի վաղ կոռուպցիայի կանխարգելմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ մի շարք կառուցակարգերի՝ մասնավորապես ապօրինի հարստացումը քրեականացնելու, հայտարարագիր ներկայացնող  և նրանց փոխկապակցված անձանց շրջանակներն ընդլայնելու իրավական հիմքերի ստեղծման, ազդարարի ինստիտուտի ներդրման վրա: Ըստ գլխավոր դատախազի՝ այս բազայի հենքին Հայաստանը ներկայումս հակակոռուպցիոն պայքարի արդյունավետության բարձրացումը տեսնում է հանցավոր ծագում ունեցող գույքի բռնագրավման,  երկրից ապօրինի դուրս բերված ակտիվները վերադարձնելու և օրինական տիրապետողին հանձնելու իրավական մեխանիզմների կատարելագործման, հակակոռուպցիոն կենտրոնացված մոդելի ստեղծման և այլ կոնցեպտուալ ուղղություններով: «Մեր կողմից այս կառուցակարգերի ներդրման հարցում դրսևորվում է ընդգծված զգուշավորություն, քանի որ առկա է շատ հստակ նախապայման՝ գտնել այնպիսի լուծումներ, որոնք լիարժեքորեն կերաշխավորեն մի կողմից սեփականության անձեռնմխելիության և մարդու սեփականության իրավունքի պաշտպանության, իսկ մյուս կողմից սոցիալական արդարության վերականգնման հանրային շահի բավարարման հավասարակշռությունը»,-հավելել է Արթուր Դավթյանը:
Փոխըմբռնման, վստահության և կառուցողական երխոսության ոգով անցկացված Խորհրդի նիստի ընթացքում ընդհանուր առմամբ ընդունվել է 10 որոշում, որոնք վերաբերում են  ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի կողմից ընդունված նախկին որոշումների, հակակոռուպցիոն պայքարում Միջպետական խորհրդի մասնակից երկրների համագործակցության կոնցեպցիայի իրականացման արդյունքներին, ինչպես նաև հանցավորության դեմ համատեղ միջոցների 2019-2023թթ. միջպետական ծրագրով առաջիկա մեկ տարվա համար նախատեսված միջոցառումներին: Մասնակից երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներն արդյունավետ են գնահատել նախորդ տարի անցկացված «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» միջազգային երիտասարդական հակակոռուպցիոն մրցույթը, ինչից ելնելով որոշվել է այս տարի ևս նման միջոցառում անցկացնել:
Բարձր գնահատելով ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի նախագահությամբ նախորդ տարվա ընթացքում Միջպետական խորհրդի գործունեության դինամիկան և արդյունավետությունը՝ նիստի ընթացքում սահմանված կարգով նախագահությունը փոխանցվել է Բելառուսի Հանրապետությանը:
Որոշվել է ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի հաջորդ տարվա նիստն անցկացնել Ղազախստանի Հանրապետությունում:
Բելառուս կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Արթուր Դավթյանը նաև երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի անդամ առանձին երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների, գլխավոր դատախազների հետ, որոնց ընթացքում քննարկվել են իրավական փոխօգնության և այլ ոլորտներում երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:

В Минске состоялось заседание Межгосударственного совета СНГ по противодействию коррупции. Генеральный прокурор РА выступил с речью
Сегодня в Минске состоялось заседание Межгосударственного совета СНГ по противодействию коррупции, в котором также приняла участие делегация во главе с генеральным прокурором РА Артуром Давтяном.
В ходе заседания, помимо прочего, обсуждалось международное сотрудничество в области возвращения активов, процесс приведения законодательства стран-участниц в соответствие с положениями главы 5 Конвенции ООН против коррупции. Было решено продолжить активный обмен информацией между участвующими странами сосредоточив внимание на механизмов повышения правовой эффективности и эффективности возвращения активов. В ходе встречи делегации участвующих стран представили собственный опыт противодействия коррупции. В этом контексте Генеральный прокурор Республики Армения выступил с речью об основных приоритетах институциональных реформ, направленных на повышение эффективности антикоррупционной деятельности в Армении в прошлом году, а также ключевых вопросах раскрытия коррупционных преступлений и восстановлению ущерба.
Артур Давтян особо отметил, что что антикоррупционные реформы, начатые в Армении, имеют абсолютно начальную предпосылку для изучения и резкого повышения общего развития страны, демократизации, прозрачности государственного управления, подотчётности и эффективности, поскольку они основаны на ряде институциональных механизмов, направленных на предотвращение политической воли, полную общественную поддержку, профессионализм и решимость правоохранительных органов, а также на раннее предупреждение коррупции, в частности криминализация незаконного обогащения, правовая основа для расширения сферы действия декларации и связанных с ней лиц, а также введение института оповещения.
По мнению генерального прокурора в настоящее время в Армении наблюдается рост эффективности антикоррупционной борьбы за счёт совершенствования правовых механизмов конфискации преступного имущества, возвращения активов, незаконно изъятых из страны, и передачи их законному владельцу, создания централизованной антикоррупционной модели и других концептуальных направлений.
Мы проявляем осторожность в подходе к внедрению этих механизмов, поскольку есть очень точное предварительное условие найти решения, которые будут полностью гарантировать с одной стороны защиту прав собственности и защиту прав человека , с другой стороны, баланс удовлетворения общественных интересов в восстановлении социальной справедливости , - добавил Артур Давтян.
В ходе заседания Совета, проведённого в духе взаимопонимания, доверия и конструктивного диалога, было принято в общей сложности 10 решений, которые касаются предыдущих решений Межгосударственного совета СНГ по предупреждению коррупции, итогов Концепции сотрудничества государств-участников Межгосударственного совета в борьбе с коррупцией, а также мероприятий , запланированных на следующий год межгосударственной программы совместных мер по борьбе с преступностью на 2019-2023 годы.
Главы делегаций участвующих стран сочли эффективным Международный молодёжный антикоррупционный конкурс «Вместе против коррупции», проведённый в прошлом году, на основании чего было принято решение провести аналогичное мероприятие в этом году.
Высоко оценивая динамику и эффективность деятельности Межгосударственного совета под председательством Генерального прокурора РА Артура Давтяна, в ходе заседания председательство было передано Республике Беларусь.
Было принято решение провести очередное заседание Межгосударственного совета СНГ по предупреждению коррупции в Республике Казахстан.
В рамках рабочего визита в Беларусь Артур Давтян также провёл двусторонние встречи с главами делегаций отдельных государств-участников СНГ Межгосударственного совета по противодействию коррупции, с генеральными прокурорами.