«Սիգ» ձկնատեսակի որսի արգելված լինելու պայմաններում 2017-2018թ. պահածոյացման, արտահանման և այլ նպատաներով ավելի քան 44 000 կգ սիգի իրացման փաստեր են պարզվել. հարուցվել է քրեական գործ
Զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումների հիման ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ուսումնասիրություն է կատարվել արդյունագործական, գյուղատնտեսական և սոցիալական նպատակներով ձկնորսության, մասնավորապես «Սիգ» ձկնատեսակի օգտագործման ոլորտում: Այդ նպատակով ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնից պահանջվել և ստացվել են նշված ձկնատեսակի որսին, չափաքանակներին, ներմուծմանը, արտահանմանն ու արտադրությանը վերաբերող բազմաթիվ փաստաթղթեր ու անհրաժեշտ տեղեկատվություն, որոնք ուսումնասիրվել են ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի լույսի ներքո:
Արդյունքում պարզվել է, որ «Կենդանական աշխարհի մասին ՀՀ օրենքի համաձայն` ՀՀ-ում կենդանական աշխարհի օբյեկտների օգտագործումը գյուղատնտեսական, արդյունագործական և սոցիալական նպատակներով (սիրողական որս և ձկնորսություն, ձկնորսության և որսի օբյեկտ չհանդիսացող կենդանիների որս) վճարովի է, իսկ օգտագործման պայմանագրեր կնքելու կարգը սահմանում է ՀՀ կառավարությունը:
ՀՀ կառավարության 22.08.2002թ. թիվ 1380-Ն և 10.07.2003թ. թիվ 884-Ն որոշումներով սահմանվել են գյուղատնտեսական, արդյունագործական և սոցիալական նպատակներով կենդանական աշխարհի օբյեկտների օգտագործման մասին պայմանագրեր կնքելու կարգերը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն` «ՀՀ ջրային տարածքներում արդյունագործական որսի չափաքանակները սահմանելու մասին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի 2014-2019թթ. հրամաններում սիգ ձկնատեսակի արդյունագործական որսի չափաքանակներ չեն սահմանվել, ինչպես նաև սիգի սիրողական որսի և ձկնորսության պայմանագրեր չեն կնքվել, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ տարածքում այս ձկնատեսակի որսն առհասարակ եղել է արգելված:
Սիգ ձկնատեսակի այլ վայրերում, բացի Սևանա լճից, հանդիպելու, դրա արդյունաբերական կամ արհեստական արտադրության վերաբերյալ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը տեղեկատվություն չունի: Բացի այդ՝ ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2013-2019 թթ. Հանրապետություն սիգ ձկնատեսակ չի ներմուծվել:
Մինչդեռ, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից 2019թ. հունվարին կատարված ստուգմամբ Գեղարքունիքի մարզում գործող ՍՊ ընկերությունում արձանագրվել է պահեստում առկա 2018թ. մարտ ամսվա արտադրության շուրջ 6000 կգ «Սևանի սիգ» տեսակի ձկան պահածո: Նշված ընկերության կազմած թվով 20 գնման ակտերի համաձայն` ընկերությունը 2017թ. հոկտեմբեր, նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին Ծովագյուղի ձկան շուկայից ձեռք է բերել շուրջ 11.550 կգ` ընդհանուր շուրջ 5 մլն. 600 հազ. դրամի սիգ ձկնատեսակ, պահեստավորել սառնարաններում և 2018թ. հունվար-փետրվար ամիսներին արտադրել սիգի պահածոներ:
Արարատի մարզում գործող մեկ այլ ՍՊ ընկերությունում կատարված ստուգմամբ արձանագրվել է, որ ընկերության ներկայացրած փաստաթղթերի համաձայն՝ ընկերությունը ԼՂՀ-ում գրանցված հասարակական կազմակերպությունից 2017թ. դեկտեմբերի 6-ին 4 մլն. 800 հազար դրամով ձեռք է բերել 10.000 կգ սիգ ձկնատեսակ:
Պարզվել է նաև, որ մեկ այլ ՍՊ ընկերության կողմից էլ 2018թ. մարտ-օգոստոս ամիսների ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնություն է արտահանվել շուրջ 14.876 կգ ապխտած սիգ ձուկ:
Նշված ՍՊ ընկերության կողմից դուրս գրված հարկային 2 հաշիվների համաձայն` վերջինս մեկ այլ ՍՊԸ-ից ձեռք է բերել 7.700 կգ կենդանի սիգ ձկնատեսակ` մատակարարման վայրը նշելով Վայոց Ձոր` «Հեր-Հեր» ջրամբար:
«Բնապահպանական իրավախախտումների հետևանքով կենդանական և բուսական աշխարհին պատճառված վնասի հատուցման սակագների մասին ՀՀ օրենքի համաձայն սիգ տեսակի ձկան  ապօրինի որսի և (կամ) ոչնչացման դեպքում յուրաքանչյուր կիլոգրամի համար պատճառված վնասի հատուցման նվազագույն սակագինը սահմանվել է 1000 դրամ:
Այսպիսով, հանրապետության տարածքում լիազոր պետական մարմնի կողմից սիգ ձկնատեսակի թե՛ արդյունագործական, թե՛ սիրողական որսի չափաքանակներ նախատեսված չլինելու, ինչպես նաև սահմանված կարգով արդյունահանման և սիրողական որսի համապատասխան պայմանագրեր կնքված չլինելու պարագայում, հանրապետության տարածքում 2017-2018թթ. կատարվել է սիգ ձկնատեսակի ապօրինի արդյունահանում, որի ծավալները վկայում են, որ այն կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ և առաջացրել է խոշոր` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկը գերազանցող գումարի վնաս, իսկ ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված սիգ ձկնատեսակները առանձնապես խոշոր չափերով ձեռք են բերվել կամ իրացվել են այլ անձանց կողմից:
ՈՒսումնասիրությունների արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված` առանձնապես խոշոր չափերով ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով գույք ձեռք բերելու կամ իրացնելու, 292-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված`         մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ձկներ կամ ջրային այլ կենդանիներ արդյունահանելու, խոշոր վնաս պատճառելու հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

В условиях запрета охоты на рыбу Сиг были выявлены факты продажи более 44 000 кг сига для консервирования, экспорта и других целей. Возбуждено уголовное дело
На основании публикаций в СМИ управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА провело проверку в сфере использования ресурсов сига. С целью предоставления правовой оценки вопроса от Министерства окружающей среды, Комитета по государственным доходам и Инспекции по безопасности общественного питания были получены данные о добыче, объёме лова, импорте, экспорте и промысле этого вида рыбы. Согласно закону "О животном мире " РА охота над животными или их добыча в промышленных, сельскохозяйственных и социальных целях может проводиться на платной основе в рамках договоров, порядок заключения договоров на использование определяется Правительством Республики Армения. Решениями правительство Республики Армения от 22.08.2002 № 1380-Ն и 10.07.2003 г. № 884-Ն установлены процедуры заключения договоров об использовании объектов животного мира в сельскохозяйственных, промышленных и социальных целях.
Согласно информации полученной от Министерстве окружающей среды РА , в соответствии с приказами главы ведомства в акваториях Армении в 2014-2019 году не были установлены объёмы добычи сига, как и не были подписаны договоры о любительских рыбалки или отлове. Таким образом, добыча этого вида рыбы на территории республики была запрещена. В то же время в министерстве нет данных об естественном или искусственном промысле сига вне акватории озера Севан. Проверка также выяснила, что в 2013-2019 годах импорт этого вида рыбы в Республику не осуществлялся. Вместе с тем Инспекция по безопасности общественного питания результаты на складе одной из компаний в Гегаркуникской области в январе 2019 года обнаружила 6 тыс. кг консервов "Севанский сиг", произведённых в марте 2018 года.
Согласно составленным 20 актам по закупке, компания приобрела в октябре, ноябре и декабре 2017 года на рынке рыбы в селе Цовагюх порядка 11 550 кг сига на общую сумму в 5,6 млн. драмов , из которых в январе-феврале 2018 года произвела консервы. Кроме этого, проверки в действующей в Араратской области компании установили, что компания 6 декабря 2017 года приобрела у зарегистрированной в НКР общественной организации 10 тысяч кг сига на общую сумму в 4,8 млн. драмов.
Также выяснилось, что другая компания в марте-августе 2018 года экспортировала в РФ 14 876 кг копчёного сига. Согласно двум налоговым накладным, она также приобрела 7 700 кг сига у другой компании, при этом указав как место их приобретения водохранилище "Гер-Гер" в Вайоцдзорской области.
В то же время, согласно закону "О возмещении ущерба, причинённого флоре и фауне в результате экологических преступлений", минимальный штраф в случае незаконной охоты и / или уничтожения сигa установлен в размере 1000 драмов за каждый килограмм. Таким образом, в условиях отсутствия санкций полномочного государственного органа и установленного объёма на разрешение ловли сига, как и подписанных договоров на территории Армении в 2017–2018 была проведён незаконный промысел, в котором по предварительному сговору приняла участие группа лиц. В результате сговора государству был нанесён ущерб в 200-кратном размере от минимальной зарплаты, в том случае, что приобретённая преступным путём рыба была продана и реализована в больших количествах другими лицами.
По результатам исследований в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Республики Армения возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1-го, части 3-й статьи 216-й (Приобретение или сбыт имущества, заведомо добытого преступным путём в особо крупных размерах) и пункта 2-го части 2-й статьи 292-й (Незаконная добыча водных животных и растений. группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса РА.