«Սիգ» ձկնատեսակի որսի արգելված լինելու պայմաններում 2017-2018թ. պահածոյացման, արտահանման և այլ նպատաներով ավելի քան 44 000 կգ սիգի իրացման փաստեր են պարզվել. հարուցվել է քրեական գործ
Զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումների հիման ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ուսումնասիրություն է կատարվել արդյունագործական, գյուղատնտեսական և սոցիալական նպատակներով ձկնորսության, մասնավորապես «Սիգ» ձկնատեսակի օգտագործման ոլորտում: Այդ նպատակով ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնից պահանջվել և ստացվել են նշված ձկնատեսակի որսին, չափաքանակներին, ներմուծմանը, արտահանմանն ու արտադրությանը վերաբերող բազմաթիվ փաստաթղթեր ու անհրաժեշտ տեղեկատվություն, որոնք ուսումնասիրվել են ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի լույսի ներքո:
Արդյունքում պարզվել է, որ «Կենդանական աշխարհի մասին ՀՀ օրենքի համաձայն` ՀՀ-ում կենդանական աշխարհի օբյեկտների օգտագործումը գյուղատնտեսական, արդյունագործական և սոցիալական նպատակներով (սիրողական որս և ձկնորսություն, ձկնորսության և որսի օբյեկտ չհանդիսացող կենդանիների որս) վճարովի է, իսկ օգտագործման պայմանագրեր կնքելու կարգը սահմանում է ՀՀ կառավարությունը:
ՀՀ կառավարության 22.08.2002թ. թիվ 1380-Ն և 10.07.2003թ. թիվ 884-Ն որոշումներով սահմանվել են գյուղատնտեսական, արդյունագործական և սոցիալական նպատակներով կենդանական աշխարհի օբյեկտների օգտագործման մասին պայմանագրեր կնքելու կարգերը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն` «ՀՀ ջրային տարածքներում արդյունագործական որսի չափաքանակները սահմանելու մասին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի 2014-2019թթ. հրամաններում սիգ ձկնատեսակի արդյունագործական որսի չափաքանակներ չեն սահմանվել, ինչպես նաև սիգի սիրողական որսի և ձկնորսության պայմանագրեր չեն կնքվել, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ տարածքում այս ձկնատեսակի որսն առհասարակ եղել է արգելված:
Սիգ ձկնատեսակի այլ վայրերում, բացի Սևանա լճից, հանդիպելու, դրա արդյունաբերական կամ արհեստական արտադրության վերաբերյալ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը տեղեկատվություն չունի: Բացի այդ՝ ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2013-2019 թթ. Հանրապետություն սիգ ձկնատեսակ չի ներմուծվել:
Մինչդեռ, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից 2019թ. հունվարին կատարված ստուգմամբ Գեղարքունիքի մարզում գործող ՍՊ ընկերությունում արձանագրվել է պահեստում առկա 2018թ. մարտ ամսվա արտադրության շուրջ 6000 կգ «Սևանի սիգ» տեսակի ձկան պահածո: Նշված ընկերության կազմած թվով 20 գնման ակտերի համաձայն` ընկերությունը 2017թ. հոկտեմբեր, նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին Ծովագյուղի ձկան շուկայից ձեռք է բերել շուրջ 11.550 կգ` ընդհանուր շուրջ 5 մլն. 600 հազ. դրամի սիգ ձկնատեսակ, պահեստավորել սառնարաններում և 2018թ. հունվար-փետրվար ամիսներին արտադրել սիգի պահածոներ:
Արարատի մարզում գործող մեկ այլ ՍՊ ընկերությունում կատարված ստուգմամբ արձանագրվել է, որ ընկերության ներկայացրած փաստաթղթերի համաձայն՝ ընկերությունը ԼՂՀ-ում գրանցված հասարակական կազմակերպությունից 2017թ. դեկտեմբերի 6-ին 4 մլն. 800 հազար դրամով ձեռք է բերել 10.000 կգ սիգ ձկնատեսակ:
Պարզվել է նաև, որ մեկ այլ ՍՊ ընկերության կողմից էլ 2018թ. մարտ-օգոստոս ամիսների ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնություն է արտահանվել շուրջ 14.876 կգ ապխտած սիգ ձուկ:
Նշված ՍՊ ընկերության կողմից դուրս գրված հարկային 2 հաշիվների համաձայն` վերջինս մեկ այլ ՍՊԸ-ից ձեռք է բերել 7.700 կգ կենդանի սիգ ձկնատեսակ` մատակարարման վայրը նշելով Վայոց Ձոր` «Հեր-Հեր» ջրամբար:
«Բնապահպանական իրավախախտումների հետևանքով կենդանական և բուսական աշխարհին պատճառված վնասի հատուցման սակագների մասին ՀՀ օրենքի համաձայն սիգ տեսակի ձկան  ապօրինի որսի և (կամ) ոչնչացման դեպքում յուրաքանչյուր կիլոգրամի համար պատճառված վնասի հատուցման նվազագույն սակագինը սահմանվել է 1000 դրամ:
Այսպիսով, հանրապետության տարածքում լիազոր պետական մարմնի կողմից սիգ ձկնատեսակի թե՛ արդյունագործական, թե՛ սիրողական որսի չափաքանակներ նախատեսված չլինելու, ինչպես նաև սահմանված կարգով արդյունահանման և սիրողական որսի համապատասխան պայմանագրեր կնքված չլինելու պարագայում, հանրապետության տարածքում 2017-2018թթ. կատարվել է սիգ ձկնատեսակի ապօրինի արդյունահանում, որի ծավալները վկայում են, որ այն կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ և առաջացրել է խոշոր` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկը գերազանցող գումարի վնաս, իսկ ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված սիգ ձկնատեսակները առանձնապես խոշոր չափերով ձեռք են բերվել կամ իրացվել են այլ անձանց կողմից:
ՈՒսումնասիրությունների արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված` առանձնապես խոշոր չափերով ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով գույք ձեռք բերելու կամ իրացնելու, 292-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված`         մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ձկներ կամ ջրային այլ կենդանիներ արդյունահանելու, խոշոր վնաս պատճառելու հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

In the context of the ban on hunting Whitefish, facts of sale of more than 44,000 kg of whitefish were identified for canning, export and other purposes. A criminal case has been initiated
On the basis of publications in the media, the Department for the Protection of State Interests of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia conducted a check on the use of whitefish resources. In order to provide a legal assessment of the issue data were obtained from the Ministry of the Environment, the State Revenue Committee and the Food Safety Inspectorate on the catch, volume of fishing, import, export and fishing of this type of fish. According to the RA Law "On Animal World",  hunting animals or their extraction for industrial, agricultural and social purposes can be carried out on a fee basis under contracts, and the procedure for concluding use contracts is defined by the Government of the Republic of Armenia.
By the decisions of the Government of the Republic of Armenia dated 22.08.2002 № 1380-Ն and 10.07.2003 г.  № 884-Ն  , the procedures for concluding agreements on the use of wildlife for agricultural, industrial and social purposes were established. According to the information received from the RA Ministry of Environment , in accordance with the orders of the head of the ministry in the waters of Armenia in 2014-2019, the volumes of whitefish were not established, nor were the agreements on amateur fishing or catching.
Thus, the extraction of this type of fish on the territory of the Republic was prohibited. At the same time, the Ministry does not have data on natural or artificial fishing for whitefish outside the waters of Lake Sevan.
The check also found that in 2013-2019 import of this type of fish to the Republic was not carried out. At the same time, the Food Safety Inspectorate, in January, 2010, in the warehouse of one of the companies in Gegharkunik region, found 6 thousand kg of canned food "Sevan sig",, produced in March 2018. According to the compiled 20 acts on procurement, in October, November and December 2017, the company acquired about 11. 550 kg of whitefish for a total of 5.6 million drams in the fish market in the village of Tsovagyugh, of which in January-February 2018 produced canned food. In addition, inspections in a company operating in  Ararat region found that on December 6, 2017, the company purchased 10 thousand kg of whitefish from a public organization registered in the NKR for a total of 4.8 million drams.
It also turned out that in March-August 2018 another company exported 14,876 kg of smoked whitefish to the Russian Federation. According to two tax invoices, it also acquired 7,700 kg of whitefish from another company, while indicating Her-Her reservoir in  Vayots Dzor region as the place of purchase. At the same time, according to the law "On compensation for damage caused to flora and fauna as a result of environmental crimes", the minimum penalty in case of illegal hunting and / or destruction of whitefish is set at 1000 AMD per kilogram. Thus, in the absence of sanctions by the authorized state body and the established amount for permission to catch whitefish, as well as the signed agreements, illegal fishing was conducted in 2017–2018 in Armenia, in which a group of persons took part in a preliminary agreement. As a result of the conspiracy, the state suffered 200-fold damage from the minimum wage,  in the event that the acquired by criminal means fish was sold and implemented in large quantities by other persons.
According to the results of research in the Department for the Protection of State Interests of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia, a criminal case was initiated on the grounds of paragraph 1, part 3 of article 216 (Acquisition or sale of property knowingly obtained by criminal means on a particularly large scale) and paragraph 2 of part 2 of article 292 (Illegal extraction of aquatic animals and plants by a group of persons by prior agreement) of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation was entrusted to the Investigative Committee of the Republic of Armenia.