ՀՀ գլխավոր դատախազի ելույթը ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նիստին
Ցանկացած երկրում կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետությունը կախված է մի քանի առանցքային կոմպոնենտներից:
Առաջինը կոռուպցիայի հանդուրժելիության նկատմամբ հասարակության ընկալումը: Այդ չարիքի դեմ հանրային անհանդուրժողականությունն առարկայորեն կարող է դրսևորվել ոչ միայն կոռուպցիոն հարաբերությունններից հրաժարվելու, այլ նաև իրավապահ մարմիններին ենթադրյալ հանցագործությունների մասին արժանահավատ տեղեկատվություն փոխանցելու մշակույթի ձևավորման միջոցով: Երկրորդը՝ քաղաքական կամքի առկայությունն է՝ որի ցուցիչներն են պետական կառավարման մարմինների լայն հաշվետվողականությունն ու ներոլորտային ներքին վերահսկողական լծակների լիարժեք գործարկումը, ինչպես նաև օրենքի առջև անխտիր բոլորի հավասարության և քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքների անշեղ իրականացումը: Եվ երրորդ կոմպոնենտը հանրային-պետական լայն համախոհությամբ մշակված և ընդունված՝ ինստիտուցիոնալ մեխանիզմներով ռազմավարության վրա հիմնված բարեփոխումների իրականացումն է՝ նվազագույն ռիսկերով հստակ արդյունքների կանխատեսմամբ:
2018 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած խաղաղ, ոչ բռնի համաժողովրդական շարժմամբ իրականացված արմատական քաղաքական փոփոխությունները, ժողովրդավարական զարգացումները մեր երկրում ստեղծել են նշված բոլոր կոմպոնենտներով լրջագույն և շոշափելի արդյունքներ ունենալու, հակակոռուպցիոն պայքարը որակապես նոր մակարդակով շարունակելու և զարգացնելու աննախադեպ նպաստավոր պայմաններ:
Մասնավորապես՝ այդ փոփոխությունների կրողը հանդիսացող հիմնական սուբյեկտը՝ հանրությունը, սկսել է լուրջ նախաձեռնողականություն ցուցաբերել կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ իրավապահ մարմիններին հայտնելու հարցում: Այս իմաստով ՀՀ իրավապահ մարմինները, ի դեմս հանրության, ձեռք են բերել չափազանց կարևոր և արժեքավոր գործընկերոջ՝ լատենտային բնույթ կրող այս հանցագործությունների դեմ պայքարում:
Բավական է միայն նշել, որ 2018 թվականի ընթացքում ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից կոռուպցիոն բնույթի դեպքերի բացահայտման առիթ հանդիսացած՝ միայն ֆիզիկական և իրավաբանական անձանցից ստացված հաղորդումների քանակը 2017թ. ցուցանիշը գերազանցել է մոտ 3.6 անգամ:
Ակնհայտ է, որ մեր քաղաքացիների նման նախաձեռնողականությունը կարող է պայմանավորված լինել միայն կոռուպցիայի դեմ պայքարում պետական իշխանության անկեղծության, ինչպես նաև այս հարաբերություններում իրենց իրավական պաշտպանվածությունն ապահովելու պոզիտիվ պարտականությունը պետության կողմից կատարվելու հանդեպ, իրավապահ համակարգի նկատմամբ հանրային վստահության աննախադեպ աճով:
Բայց այդ նախաձեռնողականությունն ինքնանպատակ չէ: Հայաստանի ներկայիս հասարակությունը նույն չափով դարձել է ավելի պահանջատեր: Մեծացել են նաև քաղաքացիների ակնկալիքները այնպիսի շոշափելի արդյունքներ տեսնելու հարցում, որոնք թույլ կտան վստահորեն խոսելու համակարգային կոռուպցիան արմատախիլ արված լինելու, կառուպցիոն սխեմաներով գողացված ազգային կապիտալը վերադարձնելու և հանցագործություն կատարած բոլոր անձանց, անկախ նրանց պաշտոնավարման շրջանից, քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու մասին:
Անկեղծորեն պետք է խոստովանեմ, որ հանրային այս ակտիվությունը և հետևողականությունը էականորեն մեծացրել է ՀՀ իրավապահ բոլոր օղակների ծանրաբեռնվածությունը: Սակայն մեզ համար հասարակության վստահության ռեսուրսը չափազանց մեծ ձեռքբերում և բարձր արժեք է, և իրավապահ մարմինները ջանք չեն խնայում այն արդարացնելու համար՝ իհարկե, չմոռանալով նաև քրեական հետապնդման ենթարկվող անձանց հիմնարար իրավունքների իրացումն ապահովելու չափազանց կարևոր պարտականության մասին:
Այս պրոցեսը զուգահեռվում է գործադիր իշխանության մարմինների կողմից իրենց ներքին վերահսկողության գործիքների գործադրմամբ նախկինում կատարված կոռուպցիոն չարաշահումների, հանցավոր դրսևորումների վերաբերյալ հաղորդումներ ներկայացնելու հարցում դրսևորվող հետևողականությանը: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության տեսակետից գործադիր մարմինների այս նախաձեռնողականությունը չափազանց կարևոր է ոչ միայն նախկինում կատարված կոռուպցիոն հանցագործությունների անխոչընդոտ բացահայտման, կոռուպցիայի դեմ պայքարում պետական մարմիններ-իրավապահ համակարգ գործնական համագործակցության ծավալման առումով, այլ նաև տարիներ շարունակ այդ մարմինների ենթակայության ոլորտներում գործած տարատեսակ կոռուպցիոն հանցավոր սխեմաների, շղթաների, կազմակերպված բնույթ կրող մեխանիզմների բացահայտման և չեզոքացման կամքի դրսևորման իմաստով:
Բնականաբար, այս նախադրյալները որևէ էական արդյունք չէին կարող ունենալ, եթե իրավապահ համակարգը բավարար պրոֆեսիոնալիզմ, հաստատակամություն և վճռականություն չկարողանար դրսևորել իր պարտականություններն իրացնելու հարցում կամ առաջնորդվեր կոնյուկտուրային շահերով: Այդ վճռականության մասին է խոսում փաստը, որ իրավապահ մարմինների կողմից իրենց լիազորություններն իրականացնելիս հանցագործությունների մասին տվյալների հայտնաբերման հիման վրա կոռուպցիոն բնույթի դեպքերի բացահայտումների թվաքանակը 2017 թվականի համեմատ 2018 թվականին աճել է մոտ 4.3 անգամ:
Իրավապահ մարմինների համակարգված և գործակցված գործունեության, հասարակության և կառավարության սերտ օժանդակության արդյունքներն արտահայտվել են վիճակագրական ցուցանիշներում: Մասնավորապես՝ 2018թ. ընթացքում ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով հարուցված քրեական գործերի քանակը 2017թ․ ցուցանիշը գերազանցել է 3.6 անգամ, իսկ քննված կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերով քրեական հետապնդման ենթարկված անձանց թիվը՝ 60 տոկոսով: Ընդ որում՝ 2017թ. համեմատ գրեթե նույնքան ավելի է եղել կոռուպցիոն հանցագործություն կատարելու համար քրեական հետապնդման ենթարկված պաշտոնատար անձանց թիվը:
Այս պայքարի մասշտաբներն ավելի ընկալելի դարձնելու համար, ըստ առանձին հանցատեսակների, բերեմ ընդամենը ակնառու երկու օրինակ: Պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ կատարված խարդախության հանցակազմով հարուցված քրեական գործերը 2017թ. համեմատ ավելի են եղել 29 անգամ, քրեական հետապնդման ենթարկված անձանց թիվը՝ 3.5 անգամ, իսկ պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ կատարված յուրացման կամ վատնման հատկանիշներով հարուցված քրեական գործերի քանակն ավելացել է 11 անգամ, քրեական հետապնդման ենթարկված անձանց թիվը՝ 2 անգամ:
2018թ. փողերի լվացման հատկանիշով 7 քրեական գործ է հարուցվել: Դա այն դեպքում, երբ 2017թ. այդ հանցակազմով քրեական գործեր չեն հարուցվել: Իսկ օրենսդրորեն ապօրինի հարստացման քրեականացումից հետո, անցած տարվա ընթացքում, այդ հանցագործության հատկանիշներով քրեական հետապնդում է հարուցվել 5 անձի նկատմամբ:
Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ այս ամենով հանդերձ մեր կողմից, օրենքով նախատեսված հայեցողության շրջանակներում, իրականացվել է պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու դեպքում լայն խրախուսական գործիքակազմ կիրառելու քաղաքականություն՝ ելնելով կոռուպցիայի միջոցով գողացված պետական միջոցների ինքնակամ վերականգնման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու խնդրից: Այս քաղաքականությունը մեր կարծիքով իրեն արդարացրել է, եթե նկատի ունենանք, որ 2018 թվականի ընթացքում բացահայտված կոռուպցիոն բնույթի գործերով Հայաստանի Հանրապետությանը պատճառված գույքային վնասը կազմել է մոտ 622 միլիոն ՌԴ ռուբլի, որից վերականգնվել է մոտ 529 միլիոն ՌԴ ռուբլի կամ մոտ 85 տոկոսը: Դա այն դեպքում, երբ 2017 թվականին նույն ցուցանիշը կազմել է մոտ 48.5 միլիոն ՌԴ ռուբլի, որից վերականգնվել է 34 միլիոն ՌԴ ռուբլի կամ մոտ 70 տոկոսը:
Այս դինամիկան շարունակվում է պահպանվել նաև 2019թ. ընթացքում: Մասնավորապես առաջին 4 ամիսներին բացահայտված կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է մոտ 3 միլիարդ ՌԴ ռուբլի, ինչը գերազանցում է 2018 թվականի ամբողջ տարվա ցուցանիշը մոտ 4.5 անգամ, իսկ 2017 թվականի նույն ցուցանիշը՝ 61 անգամ: Բացահայտված ընդհանուր վնասից 2019թ. 4 ամիսների ընթացքում վերականգնվել է 256 միլիոն ՌԴ ռուբլի:
Ամեն դեպքում, կցանկանայի ընդգծել, որ այս ծավալի մեջ արագ արդյունքներ ապահովելու հասարակական շատ լուրջ ճնշման ներքո իրավապահ մարմինների դրսևորած պրոֆեսիոնալիզմը և բացառապես օրենքով առաջնորդվելու հստակ ուղեգիծը հանդիսացել են մեր երկրում իրավական հավասարակշռության պահպանման երաշխիքը՝ ապահովելով, որ երկիրը դուրս չգա ստանձնած միջազգային իրավական պարտավորությունների շրջանակներից:
Քրեաիրավական բաղադրիչը, որքան էլ արդյունավետ, չի կարող երկարաժամկետ հեռանկարի առումով ամբողջացնել կոռուպցիայի դեմ պայքարի ողջ սպեկտրը և զարգանալ առանց այդ պայքարի անբաժանելի մասը կազմող կանխարգելման և վերահսկողական ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների ներդրման: Առավելևս, երբ քրեաիրավական պայքարի ներկայիս հանգրվանում քրեական հետապնդման մարինների առջև ծառացող մի շարք օբյեկտիվ խնդիրների պատճառները հանգում են հենց ներկայումս գործող կանխարգելիչ նշանակության իրավական կառուցակարգերի անլիարժեքությանն ու բացերին՝ ոչ միայն դանդաղեցնելով, այլև առանձին դեպքերում պարզապես արգելակելով կոռուպցիոն հանցագործությունների լիարժեք բացահայտման գործընթացը: Այս իրողությունները նկատի առնելով՝ մեր երկրում ներկայումս մեկնարկել են կոռուպցիայի դեմ առանց չափազանցության լայնամասշտաբ, խորքային ռազմավարական բարեփոխումներ:
Առանց դրանց վերաբերյալ մանրամասներ ներկայացնելով Ձեզ ծանրաբեռնելու, հարկ եմ համարում նշել միայն Հայաստանի համար ներկայումս հակակոռուպցիոն պայքարի արդյունավետության բարձրացման ամենաարդիական մի քանի կոնցեպուալ ուղղություններ:
Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված հանրային ակտիվները դրանց օրինական տիրապետողին՝ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին վերադարձնելն այլևս անշրջելի հանրային պահանջ է: Առաջնահերթություն է դարձել պետությունից գողացված ակտիվների վերադարձման իրավական մեխանիզմներն ընդլայնելու համար օրենսդրական անհրաժեշտ փոփոխությունների իրականացումը: Դրա հրատապությունն ակնհայտ դարձավ, երբ կոռուպցիոն տարբեր հանցագործությունների դեպքերի առթիվ հարուցված կոնկրետ քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում պարզվեց, որ գործող օրենսդրության շրջանակներում իրավասու մարմինները քրեական հետապնդման ենթարկվող պաշտոնատար անձանց գործողություններին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու, նախկինում նրանց ձեռք բերած գույքի, իրական եկամուտների աղբյուրների և ակտիվների շրջանառության վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու և գործընթացներ հարուցելու առումով բախվում են իրավական արգելքների: Այս նպատակով ՀՀ վարչապետի 2019 թվականի մարտի 1-ի որոշմամբ ստեղծվել է ծանր հանցագործությունների դեպքում մեղադրյալի կողմից գույքի օրինականության ապացուցման, ինչպես նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայեցակարգային ինստիտուտների ներդրման և այդ նպատակներով օրենսդրական անհրաժեշտ փաթեթների մշակման հանձնաժողով, որն աշխատում է բավականին ինտենսիվ ռեժիմով և արդեն իսկ հանդես է եկել խնդրի լուծման կոնկրետ փաթեթային առաջարկություններով:
Թյուրընկալումների տեղիք չտալու համար անհրաժեշտ եմ համարում տեղեկացնել, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձումը անձի նկատմամբ պատժիչ միջոցառում չէ: Դրա թիրախը ապօրինի ձեռք բերված գույքն է, այլ ոչ թե անձը: Գույքի բռնագանձումը ցանկացած պարագայում իրականացվելու է դատարանի որոշմամբ՝ քաղաքացիաիրավական հարաբերությունների դաշտում, այսինքն այն քրեաիրավական հետևանքներ չի ենթադրում: Այս ինստիտուտի ներդրումը հնարավորություն կտա ստեղծել մեխանիզմներ՝ Հայաստանի դատարանների և օտարերկրյա դատարանների կողմից խնդրո առարկային առնչվող վճիռների ճանաչման և դրանց հիման վրա զուտ քաղաքացիական դատավարության շրջանակներում գույքի բռնագանձում իրականացնելու համար: ՀՀ կառավարության 2019թ. ծրագրով նաև խնդիր է դրվել կատարել օրենսդրական փոփոխություններ՝ Հայաստանից ապօրինի դուրս բերված ակտիվները վերադարձնելու իրավական հիմքերի ամրապնդմանն նպատակով, ինչպես նաև ակտիվացնել դրան ուղղված միջազգային համագործակցությունը: Մեր կողմից այս կառուցակարգերի ներդրման հարցում դրսևորվում է ընդգծված զգուշավորություն, քանի որ առկա է շատ հստակ նախապայման և խնդիր՝ գտնել այնպիսի լուծումներ, որոնք լիարժեքորեն կերաշխավորեն մի կողմից սեփականության անձեռնմխելիության և մարդու սեփականության իրավունքի պաշտպանության, իսկ մյուս կողմից սոցիալական արդարության վերականգնման հանրային շահի բավարարման հավասարակշռությունը:
Մեկնարկած բարեփոխումների հիմնական թիրախներից մեկը հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ կենտրոնացված մոդելի ստեղծումն է, որի շուրջ քննարկումներն ինչպես գործադիր իշխանությունում, այնպես էլ հանրային բաց հարթակներում ամենաակտիվ կերպով շարունակվում են: Կոռուպցիայի դեմ կենտրոնացված ռեսուրսներով ու մեխանիզմներով պայքարի կոնցեպցիան բխում է հանրային ծառայողների և առաջին հերթին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց գույքի և եկամունտների հայտարարագրման, դրանց շարժի նկատմամբ վերահսկողության և պատասխանատվության խստացման, հակակոռուպցիոն քաղաքականության մշակման, ռիսկերի և արդյունքների գնահատման, խնդիրների բացահայտման և դրանց քրաիրավական գնահատականների անհրաժեշտություն առաջացնող արդյունքներն իրավապահ մարմիններին փոխանցելու գործառույթների կենտրոնացման անհրաժեշտությունից: Մեր համոզմամբ հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ կենտրոնացված մոդելի ստեղծումը կհանգեցնի պետական կառավարման համակարգում այնպիսի մեխանիզմների ներդրմանը, որոնք թույլ կտան պաշտոնատար անձանց հայտարարագրելու ոչ միայն իրենց գույքի և եկամուտների տարեկան շարժերը, այլ նաև նրանց բոլոր շահերը՝ հակակոռուպցիոն մարմնին հնարավորություն տալով ցանկացած պահի ստուգման առարկա դարձնել ներկայացված տեղեկատվության իսկությունը, լիարժեքությունը և ձեռնարկելու դրանից բխող ընթացակարգեր:
Ուզում եմ հատկապես ընդգծել, որ ՀՀ դատախազությունն անմիջական և կարևոր դերակատարություն է ստանձնել կոռուպցիայի դեմ պայքարի և դատաիրավական ոլորտի վերոնշյալ բարեփոխումների ռազմավարական առաջնահերթությունների և կառուցակարգերի մշակման, բարեփոխումների իրավական բազայի ձևավորման գործընթացներում և ներրգրավված է այդ նպատակով ստեղծված բոլոր աշխատանքային խմբերում:
2018թ. ընթացքում ՀՀ դատախազությունը առաջին հերթին կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում փորձել է հնարավորինս արդյունավետ օգտագործել պետական շահերի պաշտպանության իր սահմանադրական գործառույթը, որը, պետք է ասել, հետխորհրդային շատ երկրների համեմատ ՀՀ-ի պարագայում զգալի չափով սահմանափակ է: Այս գործառույթի շրջանակներում բացառապես դատախազական ներգործության գործիքակազմի կիրառմամբ 2018թ. ընթացքում դատախազության ստորաբաժանումների կողմից հարուցված պետական շահերի պաշտպանության հայցերով, ներկայացված հաղորդումներով, հարուցված քրեական գործերով և քննչական մարմիններ ուղարկված նյութերով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է շուրջ 5 մլրդ 143մլն ՌԴ ռուբլի, ինչն ավելի քան 50 անգամ գերազանցում է 2017թ. արդյունքները: Միաժամանակ՝ ուսումնասիրությունների հիման վրա կատարված նախազգուշացումների, բավարարված հայցերի, քննվող քրեական գործերի, ներկայացված հաղորդումների հիման վրա կատարված աշխատանքների արդյունքում 2018թ. ընթացքում վերականգնվել է ընդհանուր ավելի քան 286մլն ՌԴ ռուբլու չափով վնաս:
Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում դատախազության արձանագրած պատկառելի, աննախադեպ արդյունքները, կոռուպցիայի դեմ պայքարում ավելին ակնկալելու հանրային պահանջները ձևավորում են դատախազական կարևորագույն այս գործառույթի կիրառման հնարավորությունների ընդլայնման և դրա սահմանադրաիրավական հիմքերի ստեղծման անհրաժեշտության համոզմունք: Ելնելով դրանից՝ ՀՀ դատախազությունը ձեռնամուխ է եղել միջազգային փորձի ուսումնասիրությամբ պետական այս գործառույթի արդյունավետությունը բարձրացնելու նոր հայեցակարգի մշակման գործընթացին:
Հայաստանում մեկնարկած հակակոռուպցիոն բարեփոխումներն ունեն քննություն բռնելու և երկրի ընդհանուր զարգացման, ժողովրդավարացման, պետական կառավարման համակարգի թափանցիկության, հաշվետվողականության և արդյունավետության մակարդակի կտրուկ բարձրացման լիարժեք մեկնարկային նախադրյալները: Որովհետև դրանք խարսխվում են ավելի վաղ կոռուպցիայի կանխարգելմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ մի շարք նորարարությունների իրականացման, մասնավորապես ապօրինի հարստացումը քրեականացնելու, հայտարարագիր ներկայացնող և նրանց փոխկապակցված անձանց շրջանակներն ընդլայնելու, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ստեղծելու իրավական հիմքերի ստեղծման, ազդարարի ինստիտուտի ներդրման վրա: 2019 թվականի մայիսին Հայաստանում գործարկվեց ազդարարման միասնական էլեկտրոնային հարթակը: Սա ինտերնետային հարթակ է, որի միջոցով ազդարարը կարող է անանուն եղանակով տեղեկություններ հաղորդել կոռուպցիոն դեպքի մասին և ներկայացնել դրանց վերաբերյալ փաստական տվյալներ:
Եզրափակելով ելույթս՝ ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը բաց է կոռուպցիայի հակազդման իր փորձով կիսվելու գործընկեր երկրների հետ: Բարեփոխումների ընթացքը երբեմն կտրուկ, ընդհուպ հեղափոխական շեշտադրումներով, շատ առանձնահատուկ ճանապարհ է անցել մեր երկրում՝ դառնալով հասարակական-քաղաքական կյանքի վրա ներազդող ամենակարևոր գործոններից մեկը: Սակայն կոռուպցիայի դեմ հաղթանակն առաջին հերթին հասարակության և պետական իշխանության լծակներով, որոշումների կայացման և գործադրման ֆունկցիաներով օժտված հանրային ծառայողների մտածողության մեջ պետք է տեղի ունենա: Եվ մենք ամեն ինչ անելու ենք դրան նպաստելու համար՝ առաջին հերթին կոնկրետ տեսանելի արդյունքներով ապացուցելով, որ կատարած հանցանքին համաչափ պատժի անխուսափելիության և օրենքի առջև բոլորի հավասարության երաշխավորումն այլընտրանք պարզապես չունեն և դա զուտ պարապ խոսքեր չեն: Հայաստանում կատարված շրջադարձային իրադարձություններից հետո անցած մեկ տարվա ընթացքում արդեն իսկ գործող բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց մասնակցությամբ կոռուպցիոն մի քանի դեպքեր են բացահայտվել և այդ անձանց զգալի մասի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել: Հայաստանում այլևս ոչ ոք չի կասկածում, որ այս հարցում որևէ խտրականություն չի դրվում, իսկ կոռուպցիոներների դեմ պայքարը բացառապես իրավական հարթությունում է և որևէ այլ բնույթի, այդ թվում քաղաքական, ենթատեքստ չունի: Սա է իրավական պետության կառուցման միակ ժողովրդավարական ճանապարհը, և Հայաստանը հաստատակամորեն կանգնած է դրա վրա:

Выступление Генерального прокурора РА на заседании Межгосударственного совета СНГ по противодействию коррупции
В любой стране эффективность антикоррупционной деятельности зависит от нескольких ключевых компонентов.
Во-первых, восприятие обществом толерантности к коррупции. Общественная нетерпимость к этому злу реально может проявиться не только путем отказа от коррупционных отношений, но и формирования культуры передачи правоохранительным органам достоверной информации о предполагаемых преступлениях. Второе - наличие политической воли, указателем которой являются широкая подотчетность руководящих органов и полноценное применение внутренних контролирующих рычагов внутри сфер, а также неукоснительное осуществление принципов равенства всех перед законом и неизбежности уголовной ответственности. И третий компонент - это осуществление реформ, основанных на стратегии с институциональными механизмами, разработанными и принятыми широким общественно- государственным единомыслием, с предсказуемыми четкими результатами минимальных рисков.
Радикальные политические изменения, осуществленные мирным, ненасильственным общенародным движением в Республике Армения в апреле- мае 2018 года, демократический прогресс создали в нашей стране беспрецедентные благоприятные условия для получения серьезных и ощутимых результатов со всеми указанными компонентами, а также для продолжения и развития борьбы с коррупцией на качественно новом уровне.
В частности, основной субъект, являющийся носителем этих изменений,- общество, начало проявлять серьезную инициативу в информировании правоохранительных органов о коррупционных правонарушениях. В этом смысле правоохранительные органы РА в лице общества приобрели чрезвычайно важного и ценного партнера в борьбе с этими преступлениями латентного характера.
Достаточно только отметить, что в течение 2018 года количество сообщений, явившихся поводом для раскрытия преступлений коррупционной направленности правоохранительными органами РА, полученных только от физических и юридических лиц, превысило показатель 2017 года примерно в 3,6 раз.
Очевидно, что подобная инициатива наших граждан может быть обусловлена только беспрецедентным ростом общественного доверия к искренности государственных властей в борьбе с коррупцией, а также выполнению государством позитивных обязанностей по обеспечению их правовой защиты в данных отношениях.
Но эта инициатива не является самоцелью. Нынешнее общество Армении в той же мере стало более требовательным. Возросли также ожидания граждан в тех ощутимых результатах, которые позволят им с уверенностью говорить об искоренении системной коррупции, возвращении национального капитала, похищенного коррупционными схемами, и привлечении к уголовной ответственности всех тех, кто совершил преступление, независимо от их должностного положения.
Искренне должен признать, что эта общественная активность и последовательность существенно увеличили бремя всех правоохранительных органов РА. Тем не менее, ресурс общественного доверия для нас является большим достижением и высокой ценностью, и правоохранительные органы не жалеют усилий, чтобы оправдать его, конечно же, не забывая о слишком важной обязанности в обеспечении реализации основных прав лиц, подвергающихся уголовному преследованию.
Этот процесс сопровождается последовательностью, проявляемой в раннее совершенных коррупционных злоупотреблениях, предоставлении сообщений о преступных проявлениях с применением инструментов внутреннего надзора исполнительными государственными органами. С точки зрения эффективности борьбы с коррупцией, подобная инициатива исполнительных органов чрезвычайно важна не только для беспрепятственного раскрытия ранее совершенных коррупционных преступлений, практического сотрудничества между государственными органами и правоохранительной системы в борьбе с коррупцией, но и для выявления различных коррупционных преступных схем, цепочек, механизмов организованного характера, действовавших долгие годы в сферах подчинения данных органов, и проявления воли в их нейтрализации.
Естественно, эти предпосылки не могли бы иметь никакого существенного результата, если бы правоохранительная система не проявляла достаточного профессионализма, настойчивости и решимости в выполнении своих обязанностей или руководствовалась конъюнктурными интересами. О такой решимости говорит тот факт, что количество раскрытий коррупционных случаев на основании выявления правоохранительными органами данных о преступлениях при осуществлении своих полномочий по сравнению с 2017 годом в 2018 году увеличилось примерно в 4,3 раза.
Результаты систематизированной и совместной деятельности правоохранительных органов, тесного содействия общества и правительства нашли отражение в статистических показателях. В частности, в течение 2018г. количество уголовных дел, возбужденных по материалам, подготовленным в производстве компетентных органов РА о коррупционных правонарушениях, превысило показатель 2017г. в 3,6 раз, а число лиц, привлеченных к уголовному преследованию по расследованным уголовным делам коррупционный направленности- на 60%. Причем, по сравнению с 2017г. почти настолько же увеличилось количество должностных лиц, привлеченных к уголовному преследованию за совершение коррупционной преступности.
Чтобы сделать более ощутимым масштабы данной борьбы, по отдельным видам преступления, приведу всего два очевидных примера. Уголовные дела, возбужденные по составу преступления мошенничества, совершенного с использованием должностного положения, по сравнению с 2017г. увеличились в 29 раз, число лиц, привлеченных к уголовному преследованию,- в 3.4 раза, а количество уголовных дел, возбужденных по признакам присвоения или растраты, совершенных с использованием должностного положения увеличилось в 11 раз, число лиц, привлеченных к уголовному преследованию,- в 2 раза.
За 2018г. по признакам отмывания денег было возбуждено 7 уголовных дел. И это в том случае, когда в 2017г. уголовных дел с данным составом преступления возбуждено не было. А после криминализации неосновательного обогащения по законодательству в течение прошлого года по признакам данного преступления уголовное преследование было возбуждено в отношении 5 лиц.
Считаю нужным подчеркнуть, что при всем этом нами, в рамках предусмотренного законом усмотрения, была осуществлена политика применения широкого поощрительного механизма в случае восстановления причиненного государству ущерба, исходя из задач создания благоприятных условий для добровольного восстановления похищенных коррупционным путем государственных средств. Данная политика, по нашему мнению, оправдала себя, если учесть, что имущественный ущерб, нанесенный Республике Армения по делам коррупционной направленности, выявленных в течение 2018 года, составил около 622 миллионов российских рублей, из которых было возмещено около 529 миллионов российских рублей или около 85 процентов. И это в том случае, когда в 2017 году этот же показатель составил около 48,5 миллиона российских рублей, из которых 34 миллиона российских рублей или около 70 процентов были восстановлены.
Эта динамика продолжает сохраняться также в течение 2019г. В частности, общий ущерб, нанесенный государству по фактам преступлений коррупционной направленности, выявленных за указанные первые 4 месяца, составил около 3 миллиардов российских рублей, что примерно в 4.5 раз превышает показатель за весь 2018 год, а тот же показатель 2017 года - в 61 раз. За 4 месяца 2019г. из выявленного общего убытка было восстановлено 256 миллионов российских рублей.
В любом случае, хотел был подчеркнуть, что профессионализм правоохранительных органов под очень серьезным давлением со стороны общества с целью обеспечения быстрых результатов в таком объеме и четкое осознание руководствоваться исключительно законом являются гарантией правового баланса в нашей стране, обеспечивая, чтобы страна не выходила за рамки правовых обязательств, взятых на себя международными договорами.
Уважаемы коллеги,
Уголовно-правовая составляющая, какой бы эффективной она ни была, не может завершить весь спектр антикоррупционной борьбы с точки зрения долгосрочной перспективы и развиваться без внедрения институциональных механизмов предотвращения и контроля, составляющих неотъемлемой частью этой борьбы. Тем более, когда на нынешнем этапе уголовно- правовой борьбы причины ряда объективных проблем, стоящих перед органами уголовного преследования, приводят к неполноценности и упущениям действующих в настоящее время правовых механизмов предупредительного назначения, причем, не только замедляя, но и, в отдельных случаях, просто блокируя процесс полноценного раскрытия коррупционных преступлений. С учетом данных фактов в настоящее время в нашей стране стартовали, без преувеличения, широкомасштабные, глубокие стратегические реформы против коррупции.
Не вдаваясь в подробности, чтобы излишне не загружать Вас, считаю необходимым упомянуть лишь несколько самых актуальных концептуальных направлений повышения эффективности антикоррупционной борьбы в Армении.
1. Возвращение приобретенных преступным путем общественных активов их законному владельцу- народу Республики Армения, уже является необратимым общественным требованием. Приоритетом стало осуществление необходимых законодательных изменений для расширения правовых механизмов возвращения похищенных из государства активов. Его актуальность стала очевидной, когда в ходе предварительного следствия по конкретным уголовным делам, возбужденным по фактам различных преступлений коррупционной направленности, выяснилось, что компетентные органы в рамках действующего законодательства в связи с соответствующей уголовно- правовой оценкой действиям должностных лиц, привлекаемых к уголовному преследованию, получением информации относительно раннее приобретенного ими имущества, источников действительных доходов и оборота активов сталкиваются с правовыми запретами.
С этой целью решением премьер- министра РА от 1-го марта 2019 года была создана комиссия внедрения концепционных институтов доказывания законности имущества обвиняемым при тяжких преступлениях, а также взыскания полученного преступным путем имущества и разработки с этой целью необходимых законодательных пакетов, которая работает в довольно интенсивном режиме и уже выступала с конкретными пакетными предложениями разрешения проблемы.
Чтобы избежать неправильных восприятий, считаю необходимым сообщить, что взыскание имущества незаконного происхождения не является наказуемой мерой в отношении лица. Его целью является незаконно приобретенное имущество, а не лицо. Взыскание имущества при любых обстоятельствах будет осуществляться решением суда, в области гражданско- правовых отношений, то есть оно не предполагает уголовно- правовые последствия. Внедрение данного института даст возможность создать механизмы для признания судами Армении и иностранными судами решений, относящихся к проблеме, и осуществления взыскания на их основании имущества в рамках чисто гражданского судопроизводства. Программой Правительства РА 2019г. была поставлена также задача внести законодательные поправки в целях укрепления правовых оснований по возврату активов, незаконно вывезенных из Армении, а также активизировать направленное на это международное сотрудничество. В вопросе внедрения этих механизмов нами проявляется подчеркнутая осторожность, поскольку в наличии многочисленные четкие предпосылки и задачи- найти такие решения, которые полностью обеспечат, с одной стороны, балансировку защиты права неприкосновенности собственности и права собственности человека, а с другой стороны- удовлетворения общественного интереса в восстановлении социальной справедливости.
2. Одной из основных целей начатых реформ является создание институциональной централизованной антикоррупционной модели, обсуждения которого самым активным образом продолжаются как в исполнительной власти, так и на открытых платформах. Концепция борьбы с коррупцией централизованными ресурсами и механизмами исходит из необходимости централизации функций сообщения об имуществе и доходах общественных служащих и, в первую очередь, высокопоставленных должностных лиц, надзора за их движением и ожесточения ответственности, разработки антикоррупционной политики, оценки рисков и результатов, выявления проблем и передачи правоохранительным органам их результатов, создающих необходимость в уголовно- правовой оценке. По нашему убеждению, создание институциональной централизованной антикоррупционной модели приведет к внедрению в систему государственного управления таких механизмов, которые позволят должностным лицам сообщать не только свои ежегодные отчеты о своей собственности и доходах, но и все интересы, давая возможность антикоррупционному органу в любое время проверять достоверность, полноту представленной информации и принимать вытекающие из нее процедуры.
Хочу особо подчеркнуть, что Прокуратура РА имеет непосредственную и важную роль в процессе разработки стратегических приоритетов и механизмов вышеуказанных реформ в борьбе с коррупцией и судебно- правовой сфере, формирования правовой базы реформ и вовлечена в созданные с этой целью все рабочие группы.
3. В течение 2018г. Прокуратура РА, в первую очередь, в рамках борьбы с коррупцией попыталась по мере возможности эффективно использовать свою конституционную функцию защиты государственных интересов, которая, следует отметить, по сравнению со многими постсоветскими странами в РА значительно ограничена. В рамках данной функции с применением инструментария исключительно прокурорского воздействия в течение 2018г. общий ущерб, нанесенный государству, по искам защиты государственных интересов, возбужденным подразделениями прокуратуры, представленным сообщениям, возбужденным уголовным делам и направленным в следственные органы материалам составил около 5млрд 143млн российских рублей, что больше чем в 50 раз превышает результаты 2017г. Одновременно, в течение 2018г. в результате работ, произведенных на основании исследованных предупреждений, удовлетворенных исков, рассматриваемых уголовных дел, представленных сообщений был восстановлен ущерб в размере более чем 286млн российских рублей.
Констатированные внушительные, беспрецедентные результаты прокуратуры в сфере защиты государственных интересов, общественные требования в ожидании большего в борьбе с коррупцией формируют убеждение необходимости расширения возможностей применения данной важнейшей прокурорской функции и создания его конституционных оснований. Исходя из этого, Прокуратура РА принялась за процесс разработки новой концепции повышения эффективности данной государственной функции с исследованием международного опыта.
Начатые в Армении антикоррупционные реформы имеют стартовые предпосылки для общего развития страны, демократизации, прозрачности системы государственного управления и резкого повышения уровня подотчетности и эффективности. Поскольку они поощряются на основании осуществления ряда институциональных нововведений, направленных на предупреждение более ранней коррупции, в частности, криминализации неосновательного обогащения, расширения круга представляющих декларации и взаимосвязанных с ними лиц, внедрения правовых оснований для создания Комиссии по предотвращению коррупции, создания института оповещений. В мае 2019 года была запущена единая электронная платформа для вещания. Это веб- платформа, с помощью которой вестник может анонимно сообщать информацию о случаях коррупции и представлять относительно них фактические данные.
Завершая свое выступление, хочу подчеркнуть, что Армения открыта для обмена опытом противодействия коррупции с партнерскими странами. Процесс реформ в нашей стране прошел иногда резкий, иногда- с революционными акцентами, чрезвычайно особый путь, становясь одной из важнейших факторов, имеющих воздействие на общественно- политическую жизнь. Однако, победа над коррупцией должна быть, в первую очередь, в мышлении общественных служащих, обладающих рычагами общества и государства, функциями вынесения и применения решений. И мы сделаем все возможное, чтобы содействовать этому, доказывая, прежде всего, конкретными ощутимыми результатами, что неизбежность соразмерного совершенному преступлению наказания и гарантия равенства всех перед законом просто не имеют альтернативы, и это не просто пустые слова. За прошлый год, после поворотных событий в Армении уже были выявлены несколько коррупционных случаев с участием действующих высокопоставленных должностных лиц, и в отношении значительной части данных лиц было возбуждено уголовное преследование. В Армении никто больше не сомневается, что нет в этом вопросе никакой дискриминации, а борьба с коррупцией находится исключительно на правовом уровне и не имеет никакого подтекста, включая политический. Это единственный демократический путь создания правового государства, и Армения твердо стоит на этом пути.