Նոր հանգամանքներ՝ 25 տարվա վաղեմության սպանության գործով. ՀՀ զինվորական դատախազը նախկինում կայացված դատավճիռը նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով բեկանելու և նոր քննություն նշանակելու վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը վարույթ է ընդունել և քննության առել ՀՀ զինվորական դատախազության ներկայացրած վերաքննիչ բողոքը՝ 25 տարվա վաղեմությամբ կատարված սպանության գործով Աշտարակի շրջանային ժողդատարանի կողմից կայացված դատավճիռը նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով բեկանելու և գործը առաջին ատյանի դատարան նոր քննության ուղարկելու վերաբերյալ:
2018թ. հուլիսին ՀՀ ոստիկանության Վաղարշապատի բաժին է ստացվել Է. Պ.-ի դիմումն այն մասին, որ 1994թ. ապրիլի 16-ին Արմավիրի մարզի Տարոնիկ գյուղի տարածքում գործող ռեստորանային համալիրում վիճաբանության ընթացքում իր հորը՝ Մ. Պ.-ին դիտավորյալ սպանել է Հ.Գ.-ն, սակայն դեպքի իրական հանգամանանքները խեղաթյուրվել են և արդյունքում վերջինս ենթարկվել է ընդամենը 1 տարվա ազատազրկման:
Ներկայացված հաղորդման հիման վրա նյութերի նախապատրաստման ընթացքում տված բացատրությամբ Է.Պ.-ն վերահաստատել է հայտնած տեղեկությունը՝ հավելելով, որ այդ մասին իրեն պատմել են նաև դեպքին ականատես կոնկրետ անձինք, իսկ հետագայում Հ. Գ.-ի հորեղբայրը՝ Մ. Գ.-ն, եկել է իրենց տուն և ահաբեկել իր պապիկին, որպեսզի վերջինս բողոք չներկայացնի, ինչից վախենալով՝ իրենք ընտանիքով հեռացել են Հայաստանից:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում տվյալներ են ստացվել նաև այն մասին, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի ստորագրությամբ 1993թ. մարտի 13-ի ամսաթվով տեղեկանք է տրվել առ այն, որ Մ. Պ.-ն զոհվել է 1994թ. ապրիլի 16-ին՝ ծառայողական պարտականությունների կատարման ժամանակ:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ ոստիկանության Վաղարշապատի բաժնում 2018թ. օգոստոսի 6-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ՝ պաշտոնատար անձի կողմից անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելու, կեղծում կատարելու դեպքի առթիվ:
ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում սկսված նախաքննության ընթացքում իրականացված բազմածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, դրանց նկատմամբ իրականացված պատշաճ դատախազական հսկողության արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Էջմիածին քաղաքի «Տոչ պրիբոր» գործարանի տնօրեն Մ.Պ.-ն 3 անձանց հետ 1994թ. ապրիլի 16-ին գնացել են Ակնալիճ գյուղի լճի տարածքում գտնվող ռեստորան: Ճաշելուց հետո ռեստորանի բակում նրանց մոտեցել են մի քանի անձինք, որոնց թվում՝ նաև Հ. Գ.-ն: Տեղի է ունեցել վիճաբանություն և քաշքշոց, որի ընթացքում Հ. Գ.-ն հանել է ատրճանակը, օդ կրակել, այնուհետև կրակել Մհեր Պողոսյանի ուղղությամբ և արագ հեռացել դեպքի վայրից: Մ. Պ.-ն տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ, սակայն, ստացած հրազենային վնասվածքներից մահացել է:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ դեպքի առթիվ 1994թ. ապրիլի 17-ին քրեական գործ է հարուցվել 1961թ. ընդունված քրեական օրենսգրքի 99-րդ հոդվածի 6-րդ կետով, և սկզբնական փուլում Հ. Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել նույն հոդվածի 2-րդ և 6-րդ կետերով՝ չնչին շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանություն կատարելու համար: Սակայն 1994թ. ապրիլի 26-ին որոշում է կայացվել Հ.Գ.-ին առաջադրված մեղադրանքը փոփոխելու մասին, և 1994թ. դեկտեմբերի 19-ին Աշտարակի շրջանային ժող.դատարանի կողմից կայացված դատավճռով նա մեղավոր է ճանաչվել 1961թ. ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 259.1-րդ հոդվածի «Բ» կետով՝ զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտմամբ Մ. Պ.-ին մահ պատճառելու համար և դատապարվել 1 տարի ժամկետով ազատազրկման:
Նախաքննության ընթացքում ՀՀ ՊՆ ԶՍՊ վարչությունից առգրավվել է Մ. Պ.-ի արխիվային գործը, որի զննությամբ պարզվել է, որ նրան տրվել է զոհվածի կարգավիճակ՝ չնայած այն հանգամանքին, որ ըստ ձեռք բերված փաստական տվյալների՝ Մ.Պ.-ն զինվորական ծառայության հետ բացարձակապես կապ չի ունեցել և մարտական գործողությունների մասնակից չի հանդիսացել: Զննված գործում առկա է եղել նաև Մ. Գ.-ի կողմից տրված տեղեկանք առ այն, որ Մ.Պ.-ն զոհվել է 1994թ. ապրիլի 16-ին՝ ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Մատաղիս գյուղում, ինչը հակասում է քրեական գործում առկա այլ փաստական տվյալներին, մասնավորապես՝ դատավճռին: Ավելին. պարզվել է, որ 2002թ. հունիսի 1-ին ՀՀ երկրորդ նախագահի կողմից թիվ ՆՀ-1106 հրամանագրով Մ. Պ.-ն հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած անձնազոհության և խիզախության համար հետմահու պարգևատրվել է արիության մեդալով:
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ի հայտ են եկել դատական ակտ կայացնելիս դատարանին անհայտ մնացած հանգամանքներ, որոնք ինքնին ապացուցում են դատապարտյալի կատարած հանցանքի ավելի ծանր լինելը, քան այն, որի համար նա դատապարտվել է, այսինքն՝ որոնք առերևույթ վկայում են Հ. Գ.-ի կողմից խուլիգանական դրդումներով և շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով Մ. Պ.-ին սպանելու և այդ իրողությունը թաքցնելու նպատակով մարտական գործողությունների ժամանակ վերջինիս զոհվելու մասին անձնական գործ կազմելու, պարգևատրելու վերաբերյալ, 2018թ. դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանի որոշմամբ նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով հարուցվել է վարույթ:
2018թ. հարուցված գործի նախաքննության և հարուցված վարույթի ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների, ինչպես նաև 1994թ. կայացված դատավճռի համադրված վերլուծությունից ակնհայտ է դարձել, որ այդ դատավճիռն օրինական և հիմնավոր չէ, քանի որ դատարանը սխալ է գնահատել գործով ձեռք բերված ապացույցները և, Հ. Գ.-ին դատապարտելով ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 259.1-րդ հոդվածի «Բ» կետով, թույլ է տվել նյութական և դատավարական իրավունքի խախտում: ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի և Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի համատեքստում ակնհայտ է դարձել, որ Մ. Պ.-ին կյանքից ապօրինաբար զրկելու դեպքի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը և դատաքննությունը կատարվել են ակնհայտ թերություններով ու քրեական դատավարական նորմերի խախտումներով:
Վերոնշյալ բոլոր հանգամանքները հաշվի առնելով՝ ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը ներկայացրել է վերաքննիչ բողոք՝ պահանջելով նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով բեկանել 25 տարվա վաղեմությամբ կատարված սպանության գործով կայացված դատավճիռը ու և գործն ուղարկել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության:

Новые обстоятельства по делу убийства 25-летней давности
Апелляционный уголовный суд Армении начал производство по апелляционной жалобе, представленной по поводу обвинительного приговора 25-летней давности по уголовному делу об убийстве в городе Вагаршапате.
В  июле 2018 года в Вагаршапатское отделение Полиции поступило заявление Э.П. о том, что 16 апреля 1994 года на территории ресторана в селе Тароник Армавирской области во время ссоры его отец М.П. был преднамеренно убит гражданином Х.Г, однако реальные обстоятельства дела были искажены и в результате последний был приговорён к лишению свободы всего на 1 год.
В ходе подготовки фактов по данному делу Э.П. вновь подтвердил ранее представленную им информацию, добавив, что о случившемся ему сообщили конкретные люди, которые находились на месте преступления. Более того, он отметил, что после случившегося дядя убитого М.  Г. пришёл к ним в дом, и запугал его дедушку с тем, чтобы тот не подавал жалобу, после чего их семья, испугавшись, покинула Армению.
В процессе подготовки материалов получены данные о том, что за подписью замминистра обороны Армении 13 марта 1993 года была выдана справка о том, что М.П. погиб 16 апреля 1994 года во время исполнения служебных обязанностей.
Исходя из вышеизложенного, 6 августа 2018 года было возбуждено уголовное дело по части 1-й статьи 314-й  по признакам внесения должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей из иных личных побуждений или исходя из групповых интересов.
В результате проведённых Главным военным следственным управлением СК Армении широкомасштабных следственных и процессуальных действий и оперативно-розыскных мероприятий, получены фактические данные о том, что директор Эчмиадзинского завода "Точприбор" М.П. вместе с тремя лицами 16 апреля 1994 года находился в ресторане на берегу озера села Акналич. После обеда к ним подошли несколько человек, в том числе, Х.Г. Произошла ссора и потасовка, во время которой Х.Г. достал пистолет, выстрелил в воздух, затем выстрелил в направлении Мгера Погосяна и быстро удалился с места происшествия. М.П. был доставлен в больницу, где погиб от полученного огнестрельного ранения. В ходе предварительного следствия выяснилось, что по данному факту 17 апреля было возбуждено уголовное дело по пункту 6-му статьи 99-й принятого в 1961 году Уголовного кодекса, и на начальном этапе Х.Г. было предъявлено обвинение по пунктам 2-му и 6-му - убийство по незначительным мотивам способом, опасным для жизни многих. Однако, 26 апреля 1994 года было принято решение об изменении предъявленной Х.Г. статьи и 19 декабря 1994 года решением суда он был признан виновным в причинении смерти М.П. по причине нарушения правил обращения с оружием и осуждён на лишение свободы сроком на 1 год.
В процессе предварительного следствия из архивов Министерства обороны было изъято дело М.П., согласно которому ему был присвоен статус погибшего, хотя согласно фактическим данным М.П. не имел никакого отношения к воинской службе и участником военных действий не являлся. В данном деле имелась также выданная М.Г. справа о том, что М.П. погиб в селе Матагис Мартакертского района НКР, что противоречит имеющимся в уголовном деле сведениям, в частности, судебному решению. Более того, выяснилось, что указом второго президента Армении от 1 июля 2002 года М.П. был награждён медалью "За мужество" за проявленную при защите границы самоотверженность и храбрость. Учитывая появившиеся в ходе предварительного следствия обстоятельства, о который суд не был проинформирован и которые доказывают большую тяжесть совершенного осуждённым преступления, чем статья, по которой он был осуждён, и другие сокрытые данные, решением военного прокурора РА Ваге Арутюняна от 10 декабря 2018 года было назначено новое производство.
С учётом вышеупомянутых обстоятельств, военный прокурор РА Ваге Арутюнян представил апелляционную жалобу, требуя на основе появившихся данных аннулировать принятое 25 лет назад судебное решение по делу об убийстве и направить в суд первой инстанции для проведения нового следствия.