Արթուր Դավթյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք բարձր են գնահատվել իրավական ոլորտում երկու երկրների միջև հաստատված հարաբերությունները, ինչպես նաև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև զարգացող համագործակցությունը, որը լիարժեքորեն արտացոլում է երկու պետությունների դաշնակցային հարաբերությունների բնույթն ու մակարդակը:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև պարբերաբար թարմացվող համագործակցության ծրագրերով նախատեսվող միջոցառումները, որոնք շարունակվում են ներկայումս, մեծապես նպաստում են դատախազների մասնագիտական ու որակական հմտությունների կատարելագործմանը, ստեղծում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող աշխատանքային խնդիրները և դրանց լուծման մեխանիզմներն առավել անմիջականորեն և հանգամանալից քննարկելու հնարավորություն:
Պարոն Կոպիրկինը շեշտել է ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև իրավական ոլորտում կապերի առավել սերտացման անհրաժեշտությունը՝ վերահաստատելով այդ հարցում դեսպանության պատրաստակամությունը:
Անդրադրաձ է կատարվել Հայաստանում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումներին, ՀՀ գլխավոր դատախազը ներկայացրել է դրանց վերաբերյալ ՀՀ դատախազության մոտեցումները, ընդգծել նշանակությունը:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ընթացող հակակոռուպցիոն պայքարի ռազմավարական առաջնահերությունների և խնդիրների շուրջ: Արթուր Դավթյանը շեշտել է հատկապես ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման, Հայաստանից հանցավոր ճանապարհով հանված ակտիվների վերադարձման ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների ստեղծման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, որոնք գլխավոր դատախազի գնահատմամբ էապես կնպաստեն կոռուպցիոն հանցագործության դեպքերով քննվող քրեական գործերի արդյունավետությանը, ապօրինի հարստացման կանխմանը, սեփականության իրավունքի պաշտպանության հստակ երաշխիքներով ապօրինի ծագում ունեցող գույքը քաղաքացիադատավարական կարգով բռնագանձման գործընթացի ակտիվացմանը: Արթուր Դավթյանը նշել է, որ միջազգային համագործակցության ոլորտում միջոցներ են ձեռնարկվելու նաև Հայաստանից հանցավոր ճանապարհով դուրս բերված ակտիվների վերադարձման, այդ նպատակով Հայաստանի և այլ երկրների վճիռների փոխադարձ ճանաչման խնդիրները լուծելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև իրավական փոխօգնության արդյունավետությունը բարձրացնելուն վերաբերող հարցեր:

Артур Давтян принял Посла РФ в РА Сергея Копыркина
Сегодня Генеральный прокурор Республики Армения Артур Давтян принял Чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
В течение встречи участниками были высоко оценены отношения, установившиеся между двумя странами в правовой сфере, а также развивающееся в двустороннем и многостороннем формате сотрудничество между прокуратурами РА и РФ, которое в полной мере отражает характер и уровень союзнических отношений двух государств.
Генеральный прокурор отметил, что предусмотренные программами сотрудничества между прокуратурами РА И РФ постоянно обновляемые мероприятия, которые продолжаются и по сей день, в значительной степени способствуют совершенствованию профессиональных и качественных навыков прокуроров, создают возможность для наиболее непосредственного и обстоятельного обсуждения практических задач, представляющих взаимный интерес, а также механизмов их разрешения.
Господин Копыркин подчеркнул необходимость наибольшего укрепления связей между РА и РФ в правовой сфере, подтвердив готовность посольства к оказанию нужного содействия в данном вопросе.
Были обсуждены вопросы судебных реформ, проводимых в Армении, Генеральный прокурор представил позицию генеральной прокуратуры РА относительно указанных реформ, подчеркнув их важность.
Участники обменялись мыслями относительно стратегических приоритетов проводимой в Армении антикоррупционной борьбы и проблем в данной сфере. Артур Давтян особо отметил работы, проводимые в связи с конфискацией имущества, добытого незаконным путем, а также шаги в связи с созданием институциональных механизмов, нацеленных на возврат активов, выведенных из Армении преступным путем, что, по мнению Генерального прокурора, в значительной степени поспособствует эффективности расследования уголовных дел по фактам коррупционных преступлений, предотвращению незаконного обогащения, активации процесса конфискации в порядке гражданского процесса имущества, имеющего незаконное происхождение, однако с соблюдением четких гарантий защиты права собственности. Артур Давтян отметил, чтов сфере международного сотрудничества будут предприняты шаги, направленные на возвращение активов, выведенных из Армении преступным путем,а также на решение проблем, связанных со взаимным признанием судебных постановлений Армении и других государств в связи с указанной задачей.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, касающиеся повышения эффективности взаимной правовой помощи между РА и РФ.