Կոռուպցիոն չարաշահումներ կատարելու համար ՀՀ Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության 6 աշխատակցի մեղադրանքներ են առաջադրվել
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունում (ՍԱՊԾ) բացահայտված՝ բենզինի և գործուղման ծախսերի հատուցման գումարների հափշտակության համար մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության 5 աշխատակցի:
Ինչպես տեղեկացվել է ավելի վաղ, 2018թ. հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ստացվել ՀՀ ֆինանսների նախարարի հանձնարարագրերի հիման վրա 2017թ. դեկտեմբերից 2018թ. հունվարին իրականացված՝ 2014-ից 2016 թվականներին ՍԱՊԾ-ում պետական բյուջեի ծախսերի կատարմանն ուղղված գործունեության, արտաբյուջետային միջոցների գոյացման և օգտագործման ճշտության ստուգման վերաբերյալ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի գրությունը և կից փաստաթղթերը:
Վերջիններիս ուսումնասիրության արդյունքում ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում 2018թ. հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել էր քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2014թ. հունվարից 2017թ սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ՍԱՊԾ աշխատակիցների կողմից ծառայության տարբեր տարածքային բաժիններ երթևեկելու և գործուղման մեկնելու համար ծառայողական ավտոմեքենաները վառելիքով ապահովելու նպատակով ներկայացված զեկուցագրերի, երթևեկելու թույլտվություն տալու բանավոր դիմումների հիման վրա Ծառայության պետի և աշխատակազմի ղեկավարի կողմից արձակվել են համապատասխան հրամաններ: Դրանց հիման վրա հատկացվել է ընդհանուր 9307 լիտր բենզին: Սակայն նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ծառայության աշխատակիցներն իրականում գործուղումների չեն մեկնել և շահադիտական դրդումներով խարդախությամբ հափշտակել են հատկացված բենզինը՝ պետությանը պատճառելով ընդհանուր 3.567.800 ՀՀ դրամի առանձնապես խոշոր չափի վնաս:
Ձեռք բերված փաստական տվյալներով հիմնավորվել է նաև, որ աշխատակիցների կողմից Ծառայության աշխատակազմ են ներկայացվել համապատասխան տարածքային բաժիններ գործուղված լինելու հանգամանքը հավաստող՝ տարածքային բաժինների պետերի ստորագրությամբ և կնիքով հաստատված պաշտոնեական փաստաթուղթ հանդիսացող կեղծ գործուղման վկայականներ: Դրանց հիման վրա խաբեությամբ հափշտակվել է ընդհանուր՝ 636.400 ՀՀ դրամ գումար:
Բավարար ապացույցների հիման վրա տարածքային բաժիններ գործուղման և երթևեկի համար հատկացված բենզինի և գործուղման ծախսերի հատուցման գումարների հափշտակության համար ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության 6 աշխատակցի (տեղեկատվական տեխնոլոգյաների և ռիսկերի կառավարման վարչության պետ, տնտեսական բաժնի պետ, 2 գլխավոր մասնագետ, պարետ, խորհրդատու) մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 1.1-րդ, 2-րդ, 314-րդ հոդվածի 1-ին, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

6 employees of the State Social Security Service of the Republic of Armenia are charged with corruption abuses
On the fact of embezzlement of funds provided for travel expenses and fuel costs for official cars in the Social Security Service (SSS) of the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia, 5 people have been charged.
As previously reported, on the basis of a request from the RA Minister of Finance, on October 15, 2018, materials have been sent to the General Prosecutor's Office about the inspections carried out by the SSS for the implementation of the budget for 2014-2017 from December 2017 to January 2018. As a result of studying the materials in the Department for Combating Corruption and Economic Crimes of the Prosecutor General's Office on October 18, 2018, a criminal case has been initiated on the grounds of part 2 of Article 308 of the RA Criminal Code and sent to the Investigative Committee of the Republic of Armenia for preliminary investigation.
During the preliminary investigation, it was established that from January 2014 to September 2017, the head and deputy head of the SSS, on the basis of reports and oral statements by Service staff, to provide official vehicles with fuel for travel to various territorial departments of the SSS and business trips were given appropriate permits.
However, during the preliminary investigation, it was established that the Service employees did not actually go on business trips and, for mercenary reasons, by fraud, appropriated gasoline allocated for these purposes, causing the government damage in especially large amounts in the amount of 3.567.800 drams. According to the acquired evidence, it was also substantiated that false travel allowances have been submitted to the staff of the Service. On their basis fraud caused a total of 636.400 drams.
Based on sufficient evidence for reimbursement for gasoline and travel expenses, 6 employees of the RA Ministry of Labor and Social Affairs have been charged under paragraph 1 of part 2 of article 178, under paragraph 1.1 and part 2 of article 314, and under part 1 of article 325 of the RA Criminal Code. /The head of the Information Technology Risks Department, the head of the Economic Department, 2 main specialists, the commandant, a consultant. / Damage caused by recorded violations, has been fully recovered. The investigation continues.