Կոռուպցիոն չարաշահումներ կատարելու համար ՀՀ Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության 6 աշխատակցի մեղադրանքներ են առաջադրվել
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունում (ՍԱՊԾ) բացահայտված՝ բենզինի և գործուղման ծախսերի հատուցման գումարների հափշտակության համար մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության 5 աշխատակցի:
Ինչպես տեղեկացվել է ավելի վաղ, 2018թ. հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ստացվել ՀՀ ֆինանսների նախարարի հանձնարարագրերի հիման վրա 2017թ. դեկտեմբերից 2018թ. հունվարին իրականացված՝ 2014-ից 2016 թվականներին ՍԱՊԾ-ում պետական բյուջեի ծախսերի կատարմանն ուղղված գործունեության, արտաբյուջետային միջոցների գոյացման և օգտագործման ճշտության ստուգման վերաբերյալ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի գրությունը և կից փաստաթղթերը:
Վերջիններիս ուսումնասիրության արդյունքում ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում 2018թ. հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել էր քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2014թ. հունվարից 2017թ սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ՍԱՊԾ աշխատակիցների կողմից ծառայության տարբեր տարածքային բաժիններ երթևեկելու և գործուղման մեկնելու համար ծառայողական ավտոմեքենաները վառելիքով ապահովելու նպատակով ներկայացված զեկուցագրերի, երթևեկելու թույլտվություն տալու բանավոր դիմումների հիման վրա Ծառայության պետի և աշխատակազմի ղեկավարի կողմից արձակվել են համապատասխան հրամաններ: Դրանց հիման վրա հատկացվել է ընդհանուր 9307 լիտր բենզին: Սակայն նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ծառայության աշխատակիցներն իրականում գործուղումների չեն մեկնել և շահադիտական դրդումներով խարդախությամբ հափշտակել են հատկացված բենզինը՝ պետությանը պատճառելով ընդհանուր 3.567.800 ՀՀ դրամի առանձնապես խոշոր չափի վնաս:
Ձեռք բերված փաստական տվյալներով հիմնավորվել է նաև, որ աշխատակիցների կողմից Ծառայության աշխատակազմ են ներկայացվել համապատասխան տարածքային բաժիններ գործուղված լինելու հանգամանքը հավաստող՝ տարածքային բաժինների պետերի ստորագրությամբ և կնիքով հաստատված պաշտոնեական փաստաթուղթ հանդիսացող կեղծ գործուղման վկայականներ: Դրանց հիման վրա խաբեությամբ հափշտակվել է ընդհանուր՝ 636.400 ՀՀ դրամ գումար:
Բավարար ապացույցների հիման վրա տարածքային բաժիններ գործուղման և երթևեկի համար հատկացված բենզինի և գործուղման ծախսերի հատուցման գումարների հափշտակության համար ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության 6 աշխատակցի (տեղեկատվական տեխնոլոգյաների և ռիսկերի կառավարման վարչության պետ, տնտեսական բաժնի պետ, 2 գլխավոր մասնագետ, պարետ, խորհրդատու) մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 1.1-րդ, 2-րդ, 314-րդ հոդվածի 1-ին, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

6 сотрудникам Государственной службы социального обеспечения РА предъявлены обвинения за коррупционные злоупотребления
По факту хищения средств, предусмотренных на командировочные расходы и расходы на топливо для служебных машин в Государственной службе социальной защиты Министерства труда и по социальным вопросам РА, 5 лицам были предъявлены обвинения.
Как сообщалось ранее, на основании поручения министра финансов РА в Генеральную прокуратуру 15 октября 2018 года были направлены материалы об осуществлённых в период с декабря 2017 года по январь 2018 года проверках в деятельности ГССЗ по выполнению бюджета за 2014-2017 годы. В результате изучения материалов в Управлении по делам о преступлениях коррупционной и экономической направленности Генеральной прокуратуры РА 18 октября 2018 года по признакам ч. 2 ст. 308 УК РА было возбуждено уголовное дело и для проведения предварительного следствия направлено в Следственный комитет РА.
В ходе предварительного следствия было установлено, что в период с января 2014 года по сентябрь 2017 года главой и замглавы ГССЗ на основании докладов и устных заявлений сотрудников Службы с целью обеспечения служебных автомобилей топливом для проезда в разные территориальные отделы ГССЗ и командировки были даны соответствующие разрешения.
Однако, в ходе предварительного следствия было установлено, что сотрудники Службы на самом деле не отправились в командировки и из корыстных побуждений путём мошенничества присвоили выделенный для этих целей бензин, причинив государству ущерб в особо крупных размерах на сумму 3.567.800 драмов. По приобретённым фактическим данным было обосновано также, что в аппарат Службы со стороны сотрудников были представлены ложные командировочные. На их основе обманным путём был причинён ущерб на общую сумму 636.400 драмов.
На основании достаточных доказательств по возмещению расходов на бензин и командировочные 6 сотрудникам Министерства труда и социальных вопросов РА предъявлены обвинения по пункту 1 части 2 статьи 178 , по пунктам 1.1 и 2 части 1 статьи 314, по части 1 статьи 325 Уголовного кодекса. /По делу проходят начальник Управления рисков информационных технологий, начальник Экономического отдела, 2 главных специалиста, комендант, консультант./