Կաշառք ստանալու և դրան օժանդակելու կասկածանքով Շիրակի մարզի դատախազության կողմից ձերբակալվել են Գյումրու քաղաքապետարանի բաժնի պետը և աշխատակից
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռք բերված հիմնավոր տեղեկությունների հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության Կումայրիի բաժնի կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ի հայտ եկել Գյումրու քաղաքապետարանի աշխատակիցների կողմից ապօրինի շինարարությունը չարձանագրելու դիմաց կաշառք վերցնելու և դրան օժանդակելու վերաբերյալ:
Այդ առթիվ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ Գյումրու համայնքապետարանի աշխատակազմի բաժնի պետ Մ. Ա.-ն, ով ի պաշտոնե օժտված է օրենքով սահմանված դեպքում և կարգով ապօրինի հողօգտագործումները կանխարգելելու, կասեցնելու և վերահսկելու աշխատանքները վերահսկելու, ինքնակամ շինարարությունը կանխարգելելու, կասեցնելու և օրենքով սահմանված կարգով դրանց հետևանքների վերացումն ապահովելու լիազորություններով, Գյումրի քաղաքի շենքերից մեկի բնակարանում ապօրինի շինարարություն կատարելու հանգամանքը պարզելուց հետո, իրավախախտումը չարձանագրելու պատրվակով բնակարանի սեփականատիրոջից պահանջել ու Գյումրու համայնքապետարանի նույն բաժնի աշխատակից Ս. Ղ.-ի օժանդակությամբ 2019թ. մարտի 24-ին ստացել է զգալի չափերի կաշառք: Արդյունքում դրսևորելով ակնհայտ ապօրինի անգործություն՝ բաժնի պետը չի արձանագրել վերը նշված իրավախախտումը:
Նշված դեպքի առթիվ 2019թ. մայիսի 31-ին Շիրակի մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա նույն օրը Շիրակի մարզի դատախազի տեղակալի կողմից ձերբակալվել է Մ. Ա.-ն, իսկ 38-311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ նաև Ս. Ղ.-ն:
Քրեական գործը նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ անհապաղ ուղարկվել է Շիրակի մարզային քննչական վարչություն:

Начальник отдела и сотрудник городской администрации города Гюмри Ширакской области задержаны по подозрению в получении взятки
На основании полученной сотрудниками управления СНБ по Ширакской области информации, обнаружены сведения о получении чиновниками взятки и содействии в ее получении за регистрацию нелегального строительства.
Установлено, что начальник отдела администрации городской общины Гюмри М.А, обладая по закону правом контроля за предотвращением незаконного землепользования и строительства, после обнаружения факта нелегальной застройки в квартире одного из зданий в Гюмри потребовал у ее хозяина взятку. 24 марта 2019 года взятка в особо крупных размерах была передана начальнику отдела при содействии его сотрудника .
В связи с произошедшим, прокуратура Ширакской области 31 мая 2019 года возбудила уголовное дело по признакам получения взятки и соучастия в получении взятки должностным лицом за заведомо неправомерное действие или бездействие (по признакам части 2-й статьи 311-й, части 2-ой статьи 38-311-й и части 1-й статьи 312-й УК РА).
На основании подозрений в совершении в предусмотренных вышеуказанных преступных деяний в тот же день по указанию заместителя прокурора Ширакской области М.А и С.Г. были задержаны.
Уголовное дело было направлено в следственный отдел Ширакской области по поручению провести предварительное следствие.