ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը
Մայիսի 24-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող Պետական հատվածի արդիականացման երրորդ ծրագրի միջնաժամկետ ուսումնասիրում կատարելու նպատակով Հայաստան ժամանած ՀԲ պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել Համաշխարհային բանկի հետ ՀՀ գլխավոր դատախազության համագործակցությունը՝ հատկապես ընդգծելով պետական հատվածի արդիականացման նախորդ երկու ծրագրերի շրջանակում դատաիրավական ոլորտում իրականացված բարեփոխումները: Կարևորվել է հատկապես ազդարարման համակարգի էլեկտրոնային հարթակի գործարկումը որպես կոռուպցիայի դեմ համապարփակ պայքարի գործիք:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչները նշել են, որ էլեկտրոնային կառավարման գործիքների ներդրման համատեքստում առաջիկայում նախատեսվում է նաև էլեկտրոնային արդարադատության գործիքի մշակման աշխատանքների մեկնարկը, որի նախագծման համար ստեղծվելու է աշխատանքային խումբ:
Պատվիրակության ներկայացուցիչները հետաքրքրվել են մինչդատական քրեական վարույթում գտնվող գործերի կառավարման թվային համակարգի ներդրման հեռանկարներով: Արթուր Դավթյանն այս կապակցությամբ  նշել է, որ ՀՀ դատախազությունը շահագրգռված է քրեական հետապնդման մարմինների աշխատանքի արդյունավետությունը բարելավելու տեսանկյունից կարևորագույն այդ համակարգի հնարավորինս շուտ ներդրման և գործարկման հարցում: Գլխավոր դատախազը հավելել է, որ համակարգի ներդրումը կարող է արդյունավետ և նպատակային լինել միայն ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ընդունման պարագայում՝ վստահություն հայտնելով, որ առաջիկայում այս ուղղությամբ գործնական քայլեր կիրականացվեն:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Կողմերը հավաստել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու փոխշահավետ համագործակցությունը:

Тhe RA Prosecutor General Artur Davtyan has received the delegation of the World Bank
On May 24, the RA Prosecutor General Artur Davtyan has received a delegation of the World Bank, which arrived in Armenia for a mid-term study of the third project of the Public Sector Modernization Project, funded by the World Bank.
Welcoming the guests, the Prosecutor General of the Republic of Armenia has highly appreciated the cooperation of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia with the World Bank, highlighting the reforms carried out in the judicial sphere within the framework of the two previous public sector modernization programs.
Expressing gratitude for the reception, representatives of the World Bank have noted that in the context of the introduction of electronic management tools in the near future it is also planned to launch work on the development of an electronic instrument of justice.
Representatives of the delegation have been interested in the prospects of introducing a digital case management system in the pre-trial criminal process. The Prosecutor General added that the implementation of the system can be effective and targeted only when adopting a new Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia, expressing confidence that in the future practical steps will be taken in this direction.
During the meeting other issues of mutual interest have also been  discussed. The parties confirmed their readiness to continue mutually beneficial cooperation.