ՀՀ զինվորական դատախազության ուսումնասիրությամբ արձանագրվել է ՀՀ ՊՆ-ի կողմից 557.6 մլն դրամի ոչ նպատակային նյութական միջոցների ձեռքբերման փաստ
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնում ուսումնասիրվում են նախորդ տարիներին ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար նյութական միջոցների գնման համապատասխանությունը օրենսդրության պահանջներին՝ այդ թվում նաև ձեռբերված միջոցների անհրաժեշտության և կիրառելության տեսանկյունից:
Ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, հիմք ընդունելով ՀՀ ԶՈՒ համապատասխան պաշտոնատար անձանց զեկուցագրերն այն մասին, որ ձեռք բերվող նյութական միջոցները խիստ անհրաժեշտ են բանակի կարիքների համար, 2010թ. դեկտեմբերի 16-ին կնքված 2 պայմանագրերերով գնել է 557․587․600 ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով ռազմաբժշկական նշանակության նյութական միջոցներ։ Մինչդեռ պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ ձեռք բերված այդ նյութական միջոցները նախ և առաջ ունեն բարձր արժեք, նախատեսված չեն ՀՀ կլիմայական պայմանների համար, չունեն ռազմաբժշկական նշանակություն և հետևաբար չեն կարող իրենց կիրառությունն ունենալ  ՀՀ զինված ուժերում, քանի որ դրանց օգտագործումը պահանջում է մեծ թվով մարդկային և տեխնիկական ռեսուրսներ։
Այդ մասին է վկայում նաև հանգամանքը, որ ըստ ուսումնասիրության արդյունքների՝ ձեռք բերվելուց հետո նշված ապրանքատեսակները երբևէ չեն ծառայել իրենց նպատակային նշանակությանը, տարիների ընթացքում կրել են որոշակի վնասներ, իսկ 8 տարի անց որոշում է կայացվել դրանք վերագնահատելու  և  ապակոմպլեկտավորելու մասին: Դրա արդյունքում, որպես կուտակված մաշվածություն, ընդհանուր գույքի սկզբնական արժեքը նվազեցվել է 103․075․700 ՀՀ դրամով, իսկ ընդհնուր գույքի կազմի մեջ մտնող առանձին բաղադրիչներ բաշխվել են ՀՀ ԶՈՒ տարբեր ստորաբաժանումների։
Վերոգրյալի հիմնավորմամաբ կասկածի տակ է դրվել ՀՀ ՊՆ կարիքների համար նմանատիպ նյութական միջոցների գնման անհրաժեշտությունը, պետական ֆինանսական միջոցների օգտագործման արդյունավետությունը և հիմնավորվածությունը, ինչի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 557․587․600 ՀՀ դրամի վնաս։
Նկատի ունենալով, որ վերը շարադրված փաստական հանգամանքներն առերևույթ կարող են պարունակել ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնեական լիազորություններով օժտված պաշտոնատար անձանց կողմից շահադիտական կամ անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահից ելնելով պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, իշխանազանցության կամ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, ինչպես նաև պետական միջոցները վատնելու մասին վկայող տվյալներ՝ ուսումնասիրության փաստաթղթերն ուղարկվել են ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն՝ մեղավոր անձանց շրջանակը պարզելու, վերջիններիս արարքներին իրավական գնահատական տալու նպատակով նյութեր նախապատրաստելու, հետագա ընթացքը լուծելու համար:

В ходе исследования военной прокуратуры РА был констатирован факт получения нецелевых материальных средств МО РА в размере 557.6 млн. АМД
В отделе защиты государственных интересов центральной военной прокуратуры РА рассматривается соответствие закупок материальных средств для нужд Министерства обороны РА требованиям законодательства, в том числе и сточки зрения необходимости и применения приобретенных средств.
В ходе исследования было установлено, что МО РА, основываясь на докладах соответствующих должностных лиц Вооруженных сил РА, что приобретенные материальные средства крайне необходимы для нужд армии, согласно заключенным 16.12.2011г. 2 договорам приобрело материальные средства военно-медицинского назначения на общую сумму 557.587.600 АМД. При этом в результате исследований, проведенных по вопросам государственной защиты, было установлено и обосновано, что эти приобретенные материальные средства, прежде всего, имеют высокую стоимость, не предусмотрены для климатических условий РА, не имеют военно-медицинского назначение и поэтому не могут применяться в Вооруженных силах РА, так как их использование требует большого количества человеческих и технических ресурсов.
Об этом также свидетельствует то обстоятельство, что по результатам исследований, после их приобретения данные товары никогда не использовались по назначению, на протяжении многих лет были попорчены, а спустя 8 лет было принято решение об их переоценке и разукомплектации.
На основании вышеизложенного была поставлена под сомнение необходимость закупок таких материальных средств для нужд МО РА, эффективность и обоснованность использования государственных финансовых средств, в результате чего государству был нанесен ущерб в размере 557.587.600 АМД.
Документы по расследованию были направлены в главное военное следственное управление СК РА с целью установления виновных лиц, подготовки материалов для правовой оценки действий последних, и дальнейшего хода расследования.