ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալն ընդունել է ՌԴ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչներին
Մայիսի 16-ին Երևանում ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «Հանձնման և քրեական գործերով իրավական օգնության ցուցաբերման բնագավառում համագործակցության գործնական հիմնահարցերը, Հանցագործությունների արդյունքում ստացված ակտիվների հայտնաբերման, առգրավման, բռնագրավման և արտերկրից վերադարձման ուղղությամբ Հայաստանի և Ռուսաստանի դատախազությունների աշխատանքային փորձի փոխանակում» թեմայով սեմինարը:
Հիշյալ սեմինարը ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազների կողմից 2017թ. ստորագրված 2018-2020թթ.-ի  ծրագրով նախատեսված երրորդ միջոցառումն է:
Սեմինարի ընթացքում ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունների ներկայացուցիչներն անդրադարձ են կատարել հանձնման (էքստրադիցիայի) և քրեական գործերով իրավական օգնության ոլորտում համագործակցության առկա մի շարք հիմնահարցերին, քննարկել դրանց լուծման առավել արդյունավետ մոտեցումները և ժամանակակից հասարակության ներկայիս մարտահրավերները:
Միջոցառման մասնակիցները, ներկայացնելով տվյալ ոլորտում ունեցած փորձը, ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ քրեական գործերով միջազգային-իրավական համագործակցությունը և այդ բնագավառում արդյունավետության զարգացումը մշտապես մնում է երկու երկրների գլխավոր դատախազությունների ուշադրության կենտրոնում:
ՌԴ գլխավոր դատախազության պատվիրակությանը ընդունել է նաև ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը: Նա կարևորել է ՌԴ գլխավոր դատախազության հետ տարիների ընթացքում ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը և անդրադառնալով երկու երկրների դատախազությունների միջև համագործակցության ծրագրին՝ նշել է, որ ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազների կողմից 2017թ. ստորագրված 2018-2020թթ.-ի  ծրագիրը 2007 թվականից ի վեր կնքված 5-րդ ծրագիրն է: Նախորդ ծրագրերը հաջողությամբ իրականացվել են և նպաստել դատախազների միջև փորձի փոխանակմանն ու երկու երկրների դատախազությունների միջև համագործակցության ամրապնդմանը:
Երկու երկրների դատախազությունների ներկայացուցիչներն ընդգծել են նման ձևաչափով հանդիպումների կարևորությունը, նշել, որ դրանք կնպաստեն նշված ոլորտում հիմնախնդիրների լուծմանը և համակարգերի առավել սերտ համագործակցությանը:

Заместитель Генерального прокурора Республики Армения принял представителей Генеральной прокуратуры Российской Федерации
16-мая с. г. в Ереване с участием представителей прокуратур РА и РФ состоялся семинар на тему «Практические аспекты  сотрудничества в сфере экстрадиции и оказания правовой помощи по уголовным делам. Обмен опытом работы прокуратур Армении и России по выявлению,  аресту, конфискации и возврату из-за  рубежа активов, полученных в результате совершения преступлений».
Семинар является третьим мероприятием, предусмотренным подписанной генеральными прокурорами РА и РФ в 2017г. программой на 2018-2020гг.
В ходе семинара представители генеральных прокуратур РА и РФ затронули ряд ключевых вопросов, возникающих при  сотрудничестве в сфере выдачи (экстрадиции) и правовой помощи по уголовным делам, обсудили наиболее эффективные подходы к их решению и актуальные вызовы современного общества.
Представив имеющий в данной сфере опыт, участники мероприятия,  в очередной раз подчеркнули, что международно-правовое сотрудничество по уголовным делам и развитие эффективности в данной области постоянно находятся в центре внимания генеральных прокуратур двух стран.
Делегацию Генеральной прокуратуры РФ также принял заместитель генерального прокурора Давит Мелконян. Он подчеркнул важность эффективного сотрудничества с Генеральной прокуратурой РФ на протяжении многих лет и отметил, что подписанная генеральными прокурорами РА и РФ в 2017г. программа сотрудничества на 2018-2020гг. является пятой программой с 2007 года, предыдущие программы были успешно реализованы и способствовали обмену опытом и укреплению сотрудничества между прокуратурами двух стран.
Представители прокуратур двух стран подчеркнули важность встреч в таком формате, отметив, что они будут способствовать решению основных вопросов в указанной сфере и более тесному сотрудничеству.