Ծաղկաձորի ճոպանուղու շահագործման ընթացքում հարկերը չվճարելու արդյունքում պետությանն ավելի քան 476 մլն դրամի վնաս է պատճառվել. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից կատարված մեծածավալ ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ «Ծաղկաձորի Ճոպանուղու (Ճոպանուղի) վերակառուցման նպատակով ՀՀ կառավարության 22.04.2004թ. թիվ 679-Ա որոշմամբ «Ծաղկաձորի գլխավոր մարզահամալիր» ՓԲԸ-ի ակտիվների կազմից առանձնացվել են Ճոպանուղու առաջին, երկրորդ և երրորդ կայանները, և հանձնվել ՀՀ ԿԱ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական կոմիտեին, որն էլ իր հերթին նշված գույքը նվիրաբերության պայմանագրով պետության անունից նվիրաբերել է «Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտե» իրավաբանական անձանց միությանը (ՀԱՕԿ)՝ վերջինիս կամ նրա հիմնադրած առևտրային կազմակերպության կողմից մինչև 2005թ. դեկտեմբերի 31-ը Ճոպանուղին վերակառուցելու և շահագործելու պայմանով:
Շինարարությունից հետո 2005թ. մարտի 1-ին կնքված պայմանագրով ՀԱՕԿ-ը Ճոպանուղին հավատարմագրային կառավարման է հանձնել սահմանփակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը՝ 2005-2008թթ., իսկ 2008թ. դեկտեմբերի 15-ին կնքված պայմանագրով՝ 2009թ.-ից մինչ օրս՝ մեկ այլ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության:
Ճոպանուղին շահագործող ընկերությունների կողմից 2005-2017թթ. հարկային մարմիններին ներկայացված տվյալների համաձայն՝ Ճոպանուղու տարեկան շրջանառությունը կազմել է 3-60 մլն. դրամ կամ նշված տարեթվերին ընդհանուր շուրջ 496 մլն ՀՀ դրամ: Մինչդեռ միայն 2018թ. Ճոպանուղու շրջանառությունը կազմել է 537 մլն ՀՀ դրամ կամ շուրջ 40 մլն ՀՀ դրամով ավել, քան անցած 12 տարիները միասին վերցրած:
Վճարված հարկերը 2005-2017թթ. կազմել են տարեկան 1-20 մլն ՀՀ դրամ կամ նշված տարեթվերին ընդհանուր շուրջ 148 մլն ՀՀ դրամ: Մինչդեռ միայն 2018թ. վճարվել է շուրջ 240 մլն ՀՀ դրամ հարկ, այսինքն՝ շուրջ 90 մլն ՀՀ դրամով ավել, քան անցած 12 տարիները միասին վերցրած:
Պարզվել է նաև, որ 2005-2018թթ. շահագործման ընթացքում Ճոպանուղու օգտագործած տարեկան էլեկտրաէներգիայի քանակները համադրելի են, իսկ շեղումը չի գերազանցում 25 տոկոսը:
Օրինակ, երբ 2018թ. Ճոպանուղու տարեկան շրջանառությունը կազմել է 537 մլն ՀՀ դրամ, իսկ վճարված հարկը՝ շուրջ 240 մլն ՀՀ դրամ, ծախսվել է 615.430 կվտ/ժ էլ.էներգիա, այսինքն ավելի քիչ, քան 2008թ., երբ շրջանառությունը կազմել է 56 մլն ՀՀ դրամ, վճարված հարկը՝ շուրջ 17 մլն ՀՀ դրամ, իսկ ծախսած էլ.էներգիան՝ 657.574 կվտ/ժ:
Ընդ որում պարզվել է նաև, որ Ճոպանուղին շահագործվել է բացառապես ուղևորների առկայության դեպքում:
ՈՒսումնասիրությունների շրջանակներում ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունից ստացված տեղեկատվության և պետությանը պատճառված վնասի նախնական հաշվարկի համաձայն՝ Ճոպանուղին շահագործող ընկերության կողմից 2008-2016թթ. հարկային մարմին ներկայացված շահութահարկի հաշվարկներով պակաս են ցույց տրվել և իրավահարաբերության ձևավորման պահին գործած «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մաս «ա» կետով սահմանված կարգով չեն հաշվարկվել ծառայությունների մատուցումից իրացումից հասույթները՝ շուրջ 1 մլրդ. 985 մլն. 273 հազ. ՀՀ դրամի չափով, հարկվող օբյեկտները (շահույթները) պակաս են ցույց տրվել շուրջ 397 մլն. 054 հազ. ՀՀ դրամի չափով, որից պակաս հաշվարկված շահութահարկի գումարը կազմում է 79 մլն.410 հազ. ՀՀ դրամ:
Իրավահարաբերության ձևավորման պահին գործած «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ, 23-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով չեն հաշվարկվել նաև բյուջե վճարման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարները, որոնք 2008-2016թթ. համար կազմում են 397 մլն. 054 հազ. ՀՀ դրամ:
Հարկերը չվճարելու արդյունքում պետությանը պատճառվել է ընդհանուր շուրջ 476 մլն. 465 հազ. ՀՀ դրամի վնաս, որից 397 մլն. 054 հազ. ՀՀ դրամը՝ ԱԱՀ-ի գծով, իսկ 79 մլն. 410 հազ. ՀՀ դրամը՝ շահութահարկի գծով:
Բացի այդ, ՀԱՕԿ-ի և Ճոպանուղին շահագործող ընկերության միջև 15.12.2008թ. կնքված Ճոպանուղու հավատարմագրային կառավարման պայմանագրի համաձայն՝ ՀԱՕԿ-ի զուտ շահույթը կազմում է Ճոպանուղու օգտագործման արդյունքում ստացված զուտ շահույթի 50 տոկոսը, իսկ շահույթի մյուս 50 տոկոսը անցնում է շահագործող կազմակերպությանը:
Եթե հաշվի առնենք, որ ընկերության կողմից հարկվող օբյեկտները (շահույթները) պակաս են ցույց տրվել շուրջ 397 մլն. 054 հազ. ՀՀ դրամի չափով, հետևաբար նշված գումարի 50 տոկոսի՝ առնվազն 198 մլն. 527 հազ ՀՀ դրամի չափով էլ ընկերության պատասխանատու անձանց կողմից պակաս շահույթ է փոխանցվել ՀԱՕԿ-ին՝ վերջինիս պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի վնասներ:
ՈՒսումնասիրությունների արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազի կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելու, ինչպես նաև՝ 184-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված՝ խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով սեփականատիրոջը կամ գույքի այլ տիրապետողին առանձնապես խոշոր չափերի վնաս պատճառելու հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությանը:

В результате неуплаты налогов при эксплуатации канатной дороги Цахкадзор государству был нанесён ущерб в размере 476 млн. драмов. Возбуждено уголовное дело.
В результате проверок в компании «Канатная дорога Цахкадзор» Генеральная прокуратура Армении возбудила уголовное дело.
В результате масштабных проверок , проведённых Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Армении, выяснилось, что для реконструкции «Канатной дороги Цахкадзор» , по решению правительства Армении от 22.04.2004 года от состава активов ЗАО «Главный спортивный комплекс Цахкадзор» были отделены первая, вторая и третья стоянки канатной дороги и переданы Государственному комитету по физической культуре и спорту РА, который, в свою очередь, по договору о дарении передал имущество от имени государства объединению юридических лиц «Национального олимпийского комитета» (НОКА) с условием, что НОКА или через созданные им коммерческие организации до 31 декабря 2005 года восстановит и начнёт эксплуатацию канатной дороги.
С 1 марта 2005 года по 2008 год НОКА управление канатной дороги передал ЗАО. По договору, подписанному 15 декабря 2008 года, с 2009 по сегодняшний день управление канатной дороги передано другой компании. Согласно данным 2005 - 2017 гг, представленным налоговым органам управляющими компаниями, годовой оборот канатной дороги за указанные годы составил от 3 до 60 млн. драмов, или в целом около 496 млн. драмов.
Между тем, в 2018 году оборот только канатной дороги составил 537 млн. драмов, или на 40 млн. драмов больше, чем за последние 12 лет вместе взятых.
Налоговые платежи за 2005-2017 гг. составил 1-20 млн. драмов в год, или всего 148 млн. драмов за указанные годы. Между тем, только в 2018 году было выплачено около 240 миллионов драмов в виде налогов, то есть почти на 90 миллионов драмов больше, чем за последние 12 лет вместе взятых.
Также было установлено, что в 2005-2018 гг. во время эксплуатации количество годовой электроэнергии, используемой канатной дорогой, сопоставимо, и отклонение не превышает 25%.
Например, когда в 2018 году годовой оборот канатной дороги составил 537 млн. драмов, а уплаченные налоги - около 240 млн. драмов, было израсходовано 615. 430 киловатт в час энергии, то есть меньше, чем в 2008 году, когда оборот составил 56 млн. драмов, уплаченные налоги - около 17 миллионов драмов, а количество потребляемой энергии составил 657. 574 киловатта в час. Также выяснилось, что канатная дорога эксплуатировалась исключительно при наличии пассажиров. По предварительной оценке ущерб, нанесённый государству компанией в 2008-2016 гг, составляет 1 млрд. драмов 985 млн. 273 тысяч драмов. Кроме того, согласно подписанному соглашению о доверительном управлении канатной дорогой, чистая прибыль НОКА составляет 50 процентов от чистой прибыли, получаемой в результате эксплуатации канатной дороги, а остальные 50 процентов прибыли переходит к управляющей организации.
Если принять во внимание, что налогооблагаемые объекты (прибыль) компании составляют менее 397 миллионов долларов 054 тысяч, то, соответственно, на 50% меньше от указанной суммы, или минимум на 198 млн. 527 тысяч драмов меньше было направлено ответственным лица в НОКА.
В результате НОКА понесли особо крупные убытки. По результатам расследований, Генеральная прокуратура РА возбудила уголовное дело по части 2 статьи 205 (уклонение от уплаты налогов, пошлин или других обязательных платежей в особо крупных размерах), по пункту 1 части 2 статьи 184(причинение имущественного ущерба путём обмана или злоупотребления доверием, причинившее ущерб в особо крупных размерах) УК РА.