Լոռու մարզում պետական սեփականության անտառային հողերի վրա անարգել ինքնակամ շինություններ են կառուցվել. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացված ԶԼՄ մշտադիտարկման արդյունքում ուշադրության արժանացած՝ «Hetq.am» կայքում 16.09.2019թ. հրապարակված «Բետոնապատ կառույցներ և փշալարերով շրջափակված տարածքներ, ովքեր են վարձակալում Լոռու անտառները և ինչ նպատակով» վերտառությամբ հոդվածն ուղարկվել էր Լոռու մարզի դատախազություն՝ դրանում նշված հանգամանքները ուսումնասիրելու և ընթացքը լուծելու նպատակով։
Մարզի դատախազության տված հանձնարարությամբ հրապարակման հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Ստեփանավանի բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր, որի ընթացքում պարզվել է, որ 2010-2018թթ. ընթացքում «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի և մի քանի ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց միջև կնքվել են անտառային հողերի վարձակալության պայմանագրեր: Դրանցով վերջինիս վարձակալությամբ տրամադրվել են «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Ստեփանավանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Գյուլագարակի անտառպետության տարածքում գտնվող, պետական սեփականություն հանդիսացող անտառային հողի առանձին հատվածներ:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսությունից տեղեկացվել է, որ անտառային այդ տարածքների վարձակալները վարձավճարները պատշաճ վճարել են, ուստի նրանց հանդեպ պարտք ու պահանջ չկա:
Վերոգրյալի հիման վրա հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Ստեփանավանի բաժնում 2019թ. հոկտեմբերի 9-ին քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշում է կայացվել:
Հիշյալ նյութերը պահանջվել և ուսումնասիրվել են ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչությունում: Պարզվել է, որ նախապատրաստված նյութերով գնահատական է տրվել միայն անտառային հողերը վարձակալած անձանց արարքներին: Մինչդեռ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի և քաղաքացիների կամ իրավաբանական անձի միջև կնքված վարձակալության պայմանագրերով նախատեսված՝ վարձակալի կողմից բաժանելի և անբաժանելի բարելավումներ կատարելու կարգը սահմանող, կապիտալ շինարարություն իրականացնելն արգելող դրույթների և քաղաքաշինության ոլորտի օրենսդրությամբ սահմանված կարգի խախտմամբ վարձակալների կողմից 2013 և 2017թ. հիշյալ հողամասերում ինքնակամ կառուցվել են հիմնական շինություններ:
Եվ չնայած այն հանգամանքին, որ փաստական տվյալներ են ստացվել իրավասու անձանց արարքներում ենթադրյալ հանցագործության հատկանիշների առկայության վերաբերյալ՝  քննության շրջանակներում այն քննարկման առարկա չի դարձվել, իրավական գնահատական չի տրվել վարձակալած անտառային տարածքներում վարձակալների կողմից թույլ տրված խախտումները հայտնաբերելու, արձանագրելու և կանխելու պարտականությունների կատարման առումով իրավասու մարմինների պաշտոնատար անձանց արարքներին:
Ելնելով դրանից՝ Լոռու մարզի դատախազի կողմից գրավոր հանձնարարություն է տրվել նախապատրաստել նյութեր՝ համապատասխան իրավասու անձանց արարքներին ևս իրավական գնահատականներ տալու նպատակով: Արդյունքում «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց լիազորությունները չարաշահելու ենթադրյալ դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Ստեփանավանի բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի բաժնում:

На лесных землях государственной собственности Лорийской области были построены самовольные застройки. Возбуждено уголовное дело
Публикация от 16.09.2019г. на сайте Hetq.am под названием Бетонные застройки и территории, покрытые колючими проволоками, кто арендует Лорийские леса и  с какой целью, которая оказалась в центре внимания  в результате мониторинга СМИ, проведенного в Генеральной прокуратуре РА была направлена в Прокуратуру Лорийской области для изучения указанных в ней обстоятельств и разрешения ее хода.
Поручением прокуратуры области на основании публикации в Степанаванском отделе Лорийского областного управления Полиции РА были подготовлены материалы, в ходе которых было установлено, что в период 2010-2018гг. между ГНКО Айантар и физическими или юридическими лицами были заключены договоры на аренду лесных земель. По этим договорам в аренду были сданы отдельные части лесных земель, являющиеся государственной собственностью, находящиеся на территории лесного хозяйства Гюлагарак филиала  Степанаванское лесное хозяйство ГНКО Айантар.
В ходе подготовки материалов Степанаванское лесное хозяйство ГНКО Айантар сообщило, что арендаторы этих территории осуществили оплату надлежащим образом,  следовательно, претензий нет.
На основании вышеизложенного в связи с отсутствием состава преступления 09.10.2019г. в Степанаванском отделе Лорийского областного управления Полиции РА было вынесено постановление об отказе в возбуждении уголовного дела.
Вышеуказанные материалы были запрошены и изучены в Управлении по преступлениям коррупционной направленности Генеральной прокуратуры РА. Было установлено, что по подготовленным материалам была дана оценка только деяниям лиц, арендующих  лесные земли. Тем временем как по предусмотренным договорам на аренду между ГНКО Айантар и гражданами или юридическим лицом нарушением порядка, установленного законодательством в сфере градостроительства и положений, препятствующих  капитальному строению, арендаторами самовольно были построены основные здания на указанных земельных участках в 2013г. и 2017г.
И, несмотря на то обстоятельство, что были получены фактические данные относительно признаков преступлений в деяниях компетентных лиц они не были рассмотрены в рамках расследования, не была дана правовая оценка деяниям должностных лиц в связи с осуществлением обязанностей по выявлению, регистрации и предупреждению нарушений, допущенных  арендаторами.
Исходя из этого прокурором Лорийской области было дано письменное поручение по подготовке материалов с целью дачи правовых оценок деяниям соответствующих компетентных лиц. В результате по факту предполагаемого злоупотребления своими полномочиями компетентными должностными  лицами  ГНКО Айантар, в Степанаванском отделе Лорийского областного управления Полиции РА было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 308 УК РА, предварительное расследование дела осуществляется в  Степанаванском отделе Лорийского областного следственного управления СК РА.