Լոռու մարզում պետական սեփականության անտառային հողերի վրա անարգել ինքնակամ շինություններ են կառուցվել. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացված ԶԼՄ մշտադիտարկման արդյունքում ուշադրության արժանացած՝ «Hetq.am» կայքում 16.09.2019թ. հրապարակված «Բետոնապատ կառույցներ և փշալարերով շրջափակված տարածքներ, ովքեր են վարձակալում Լոռու անտառները և ինչ նպատակով» վերտառությամբ հոդվածն ուղարկվել էր Լոռու մարզի դատախազություն՝ դրանում նշված հանգամանքները ուսումնասիրելու և ընթացքը լուծելու նպատակով։
Մարզի դատախազության տված հանձնարարությամբ հրապարակման հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Ստեփանավանի բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր, որի ընթացքում պարզվել է, որ 2010-2018թթ. ընթացքում «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի և մի քանի ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց միջև կնքվել են անտառային հողերի վարձակալության պայմանագրեր: Դրանցով վերջինիս վարձակալությամբ տրամադրվել են «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Ստեփանավանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Գյուլագարակի անտառպետության տարածքում գտնվող, պետական սեփականություն հանդիսացող անտառային հողի առանձին հատվածներ:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսությունից տեղեկացվել է, որ անտառային այդ տարածքների վարձակալները վարձավճարները պատշաճ վճարել են, ուստի նրանց հանդեպ պարտք ու պահանջ չկա:
Վերոգրյալի հիման վրա հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Ստեփանավանի բաժնում 2019թ. հոկտեմբերի 9-ին քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշում է կայացվել:
Հիշյալ նյութերը պահանջվել և ուսումնասիրվել են ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչությունում: Պարզվել է, որ նախապատրաստված նյութերով գնահատական է տրվել միայն անտառային հողերը վարձակալած անձանց արարքներին: Մինչդեռ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի և քաղաքացիների կամ իրավաբանական անձի միջև կնքված վարձակալության պայմանագրերով նախատեսված՝ վարձակալի կողմից բաժանելի և անբաժանելի բարելավումներ կատարելու կարգը սահմանող, կապիտալ շինարարություն իրականացնելն արգելող դրույթների և քաղաքաշինության ոլորտի օրենսդրությամբ սահմանված կարգի խախտմամբ վարձակալների կողմից 2013 և 2017թ. հիշյալ հողամասերում ինքնակամ կառուցվել են հիմնական շինություններ:
Եվ չնայած այն հանգամանքին, որ փաստական տվյալներ են ստացվել իրավասու անձանց արարքներում ենթադրյալ հանցագործության հատկանիշների առկայության վերաբերյալ՝  քննության շրջանակներում այն քննարկման առարկա չի դարձվել, իրավական գնահատական չի տրվել վարձակալած անտառային տարածքներում վարձակալների կողմից թույլ տրված խախտումները հայտնաբերելու, արձանագրելու և կանխելու պարտականությունների կատարման առումով իրավասու մարմինների պաշտոնատար անձանց արարքներին:
Ելնելով դրանից՝ Լոռու մարզի դատախազի կողմից գրավոր հանձնարարություն է տրվել նախապատրաստել նյութեր՝ համապատասխան իրավասու անձանց արարքներին ևս իրավական գնահատականներ տալու նպատակով: Արդյունքում «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց լիազորությունները չարաշահելու ենթադրյալ դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Ստեփանավանի բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի բաժնում:

Unauthorized buildings were built on forest lands of state ownership of Lori region. Criminal case was initiated
Publication of 16.09.2019 on the website “Hetq.am” entitled “Concrete buildings and territories covered with barbed wires, who rents forests of Lori region and what’s the purpose”, which turned out to be in the spotlight as a result of mass media monitoring carried out by the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia was sent to the Prosecutor’s Office of Lori Region with a view to study the circumstances indicated in it.
By the instruction of the Prosecutor’s Office of the region, on the basis of  publication in Stepanavan Division of the Department of Lori region of the RA Police, materials were prepared, during which it was found out that during 2010-2018 between “Hayantar” SNCO and physical or legal entities were concluded rental agreements for forest lands. According to these agreements, certain state-owned parts of forest lands (located on the territory of the Gulagarak forestry branch of Stepanavan forestry  of Hayantar SNCO) were given for rent.
During the preparation of the materials Stepanavan Forestry of Hayantar SNCO reported that the tenants of these territories made payments in a proper manner, therefore there were no complaints.
On the basis of the above mentioned, due to the lack of corpus delicti on 09.10.2019 in Stepanavan Division of the Department of Lori region of the RA Police, a decision was made to refuse to initiate criminal case.
The above mentioned materials were requested and studied in the Department for Combating Corruption Cases of the RA Prosecutor General's Office. It was found out that, on the basis of prepared materials, only the acts of people renting forest lands were assessed. Meanwhile, as under the stipulated rental agreements between SNCO “Hayantar” and citizens or a legal entity in violation of the procedure established by the legislation in the field of urban development and provisions that impede capital construction, tenants arbitrarily built the main constructions on these land plots in 2013 and 2017.
And despite the fact that factual data were obtained regarding the elements of crimes in the acts of competent bodies within the framework of investigation they were not considered, no legal assessment was given to the acts of officials in connection with the fulfillment of obligations to detect, register and prevent violations committed by tenants.
On the basis of this, the Prosecutor of Lori region gave a written instruction to prepare materials in order to give legal assessments to the acts of the relevant competent people. As a result of the alleged abuse of their powers by the competent officials of “Hayantar” SNCO in Stepanavan Division of the Department of Lori region of the RA Police under Part 1 of Art. 308 of the RA Criminal Code, a criminal case was initiated and the preliminary investigation of the case is carried out by Stepanavan Division of the Investigative Department of Lori region of the RA IC.