Առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ պետական սեփականության գույքը մի քանի անգամ ցածր գնով օտարելու նոր դեպքեր են պարզվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում շարունակվում են ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված՝ պետական սեփականություն հանդիսացած գույքի՝ նախկինում իրականցված օտարման գործընթացների վերաբերյալ փաստաթղթերի հիման վրա ուսումնասիրությունները, որոնց ընթացքում պարզվում են միևնույն հանցավոր սխեմայով առերևույթ թույլ տրված հանցավոր չարաշահումներ:
Մասնավորապես, հերթական երկու գործարքների վերաբերյալ ներկայացված փաստաթղթերի հիման վրա իրականացված ուսումանսիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջները՝ առանց իրավական հիմքի և պայմանագիր կնքելու, 2016թ. ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել գույքերի գնահատման աշխատանքներ։
Նշված առաջարկների հիման վրա ՍՊԸ-ն 01.12.2016թ. իրականացրել է Երևանի Արաբկիր համայնքի Ն. Զարյան փողոց 22 շենք, թիվ 16 հասցեում գտնվող 101.07 քմ մակերեսով նկուղի, ինչպես նաև առանձին՝ Աջափնյակ համայնքի 16 թաղամասի թիվ 19 հասցեում գտնվող 115.5 քմ մակերեսով տարածքի գնահատում, որոնց արդյունքում առաջին հասցեում նշված անշարժ գույքը գնահատվել է 4.8մլն, իսկ երկրորդ հասցեում նշված գույքը՝ 7.8մլն ՀՀ դրամ:
Նշված գնահատումների հիման վրա առաջին նշված գույքը մրցութային կարգով օտարվել է 3.6մլն ՀՀ դրամով, իսկ երկրորդը՝ 5.6մլն ՀՀ դրամով:
Հետագայում կատարվել է վերը նշված անշարժ գույքերի 2016թ. շուկայական արժեքների վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ օտարված մի գույքի շուկայական արժեքը 2016թ. դրությամբ կարող էր կազմել 10մլն ՀՀ դրամ կամ սկզբնական գնահատված արժեքից շուրջ 2 անգամ ավել, իսկ մյուսը՝ 18մլն ՀՀ դրամ կամ սկզբնական գնահատված արժեքից շուրջ 2.5 անգամ ավել:
Պարզվել է նաև, որ ՍՊԸ-ի կողմից նշված անշարժ գույքերի գնահատման գործընթացում խախտվել են գնահատման ստանդարտի պահանջները, մասնավորապես, հաշվի չի առնվել դրանց նպատակային նշանակությունը, մակերեսը:
Այսպիսով, արձանագրված փաստերը վկայում են, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, խախտելով «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները՝ առանց իրավական հիմքի և պայմանագիր կնքելու, 2016թ. ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել պետական սեփականություն հանդիսացող նշված գույքերի գնահատում, ինչի արդյունքում ՍՊԸ-ի մասնագետը, խախտելով գնահատման ստանդարտի պահանջները, մասնավորապես՝ հաշվի չառնելով գնահատվող գույքի նպատակային նշանակությունը, մակերեսը, կազմել է կեղծ եզրակացություն, որով 2 կամ 2.5 անգամ նվազեցվել են դրանց իրական արժեքները: Արդյունքում համապատասսխան պաշտոնատար անձանց կողմից դրանք հիմք են դարձվել նշված անշարժ գույքերի օտարման մրցույթի համար և դրանք օտարվել են հավանական շուկայական արժեքից շուրջ 3 անգամ, պակաս գնով՝ պետությանը պատճառելով էական վնաս:
ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի, ինչպես նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքներով նշված փաստերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է 2 քրեական գործ, որոնց նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

New cases of alienation of state-owned property by the abuse of official powers at a price several times lower were revealed
Studies are still in process in the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia on the basis of documents regarding the process of alienation of state-owned property previously carried out by the RA State Property Management Committee. And in the course of the study, criminal abuses by the same criminal scheme are revealed.
In particular, in the course of the study carried out on the basis of the submitted documents on two regular transactions, it was found out that the officials of the RA State Property Management Department, in violation of the requirements of Part 2 of Art. 9 of the RA Law “On Real Estate Appraisal Activity”, without a legal basis and concluding an agreement in 2016 offered the LLC to carry out works on property appraisal.
On the basis of the mentioned offeres, on 01.12.2016, the LLC assessed a basement with an area of 101.07 sq. m. by the address: Yerevan, Arabkir, st. N. Zaryan 22, as well as another territory with an area of 115.5 sq. m. by the address: Ajapnyak, block 16, N 19. As a result, the property indicated in the first address was assessed for 4.8 million AMD, and in the second - for 7.8 million AMD.
Based on these assessments, the first indicated property was alienated for 3.6 million AMD, and the second - for 5.6 million AMD.
Subsequently, analysis for the market value of 2016 of the mentioned properties was carried out, as a result of which, it was found out that the market value of one of the alienated property as of 2016 could be 10 million AMD, and the market value of the other one - 18 million AMD.
It was also found out that in the process of assessment of the indicated properties the requirements of the assessment standards were violated, the target value and the square were not taken into account.
Thus, the registered facts indicate that the responsible officials of the RA State Property Management, using their official position contrary to the interests of the service, violating the requirements of the RA Law “On Real Estate Appraisal Activity”, without a legal basis and concluding an agreement, in 2016 offered the LLC to carry out works on property assessment, as a result of which, the LLC specialist, having violated the requirements of the assessment standard, in particular, not taking into account the target value and square of the property, made a false conclusion, and according to the conclusion, the real values of the properties were reduced by 2 or 2.5 times. As a result, they became the basis for tender for the alienation of these properties by relevant officials and were alienated at a price approximately 3 times lower than the probable market value. Thus, the state suffered significant damage.
Based on the results of a study carried out by the RA State Property Management Committee, as well as Department for the Protection of State Interests of the RA Prosecutor General's Office, 2 criminal cases were initiated under Part 1 of Art. 308 of the RA Criminal Code, the preliminary investigation of the cases was entrusted to the RA IC.