Առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ պետական սեփականության գույքը մի քանի անգամ ցածր գնով օտարելու նոր դեպքեր են պարզվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում շարունակվում են ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված՝ պետական սեփականություն հանդիսացած գույքի՝ նախկինում իրականցված օտարման գործընթացների վերաբերյալ փաստաթղթերի հիման վրա ուսումնասիրությունները, որոնց ընթացքում պարզվում են միևնույն հանցավոր սխեմայով առերևույթ թույլ տրված հանցավոր չարաշահումներ:
Մասնավորապես, հերթական երկու գործարքների վերաբերյալ ներկայացված փաստաթղթերի հիման վրա իրականացված ուսումանսիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջները՝ առանց իրավական հիմքի և պայմանագիր կնքելու, 2016թ. ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել գույքերի գնահատման աշխատանքներ։
Նշված առաջարկների հիման վրա ՍՊԸ-ն 01.12.2016թ. իրականացրել է Երևանի Արաբկիր համայնքի Ն. Զարյան փողոց 22 շենք, թիվ 16 հասցեում գտնվող 101.07 քմ մակերեսով նկուղի, ինչպես նաև առանձին՝ Աջափնյակ համայնքի 16 թաղամասի թիվ 19 հասցեում գտնվող 115.5 քմ մակերեսով տարածքի գնահատում, որոնց արդյունքում առաջին հասցեում նշված անշարժ գույքը գնահատվել է 4.8մլն, իսկ երկրորդ հասցեում նշված գույքը՝ 7.8մլն ՀՀ դրամ:
Նշված գնահատումների հիման վրա առաջին նշված գույքը մրցութային կարգով օտարվել է 3.6մլն ՀՀ դրամով, իսկ երկրորդը՝ 5.6մլն ՀՀ դրամով:
Հետագայում կատարվել է վերը նշված անշարժ գույքերի 2016թ. շուկայական արժեքների վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ օտարված մի գույքի շուկայական արժեքը 2016թ. դրությամբ կարող էր կազմել 10մլն ՀՀ դրամ կամ սկզբնական գնահատված արժեքից շուրջ 2 անգամ ավել, իսկ մյուսը՝ 18մլն ՀՀ դրամ կամ սկզբնական գնահատված արժեքից շուրջ 2.5 անգամ ավել:
Պարզվել է նաև, որ ՍՊԸ-ի կողմից նշված անշարժ գույքերի գնահատման գործընթացում խախտվել են գնահատման ստանդարտի պահանջները, մասնավորապես, հաշվի չի առնվել դրանց նպատակային նշանակությունը, մակերեսը:
Այսպիսով, արձանագրված փաստերը վկայում են, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, խախտելով «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները՝ առանց իրավական հիմքի և պայմանագիր կնքելու, 2016թ. ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել պետական սեփականություն հանդիսացող նշված գույքերի գնահատում, ինչի արդյունքում ՍՊԸ-ի մասնագետը, խախտելով գնահատման ստանդարտի պահանջները, մասնավորապես՝ հաշվի չառնելով գնահատվող գույքի նպատակային նշանակությունը, մակերեսը, կազմել է կեղծ եզրակացություն, որով 2 կամ 2.5 անգամ նվազեցվել են դրանց իրական արժեքները: Արդյունքում համապատասսխան պաշտոնատար անձանց կողմից դրանք հիմք են դարձվել նշված անշարժ գույքերի օտարման մրցույթի համար և դրանք օտարվել են հավանական շուկայական արժեքից շուրջ 3 անգամ, պակաս գնով՝ պետությանը պատճառելով էական վնաս:
ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի, ինչպես նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքներով նշված փաստերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է 2 քրեական գործ, որոնց նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Выявлены новые случаи отчуждения имущества государственной собственности путем злоупотребления должностных полномочий по цене в несколько раз ниже
В управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА продолжаются изучения на основании документов относительно процесса отчуждения имущества, являющегося государственной собственностью, ранее осуществленного Комитетом по управлению государственным имуществом РА. И в ходе изучения устанавливаются преступные злоупотребления по той же преступной схеме.
В частности, в ходе изучения, осуществлённого на основании представленных документов по двум очередным сделкам было установлено, что должностные лица Управления государственным имуществом РА, нарушив требования ч. 2 ст. 9 Закона РА О деятельности по оценке недвижимого имущества, без правовой основы и заключения договора в 2016г. предложили ООО провести работы по оценке имуществ.
На основании указанных предложений, 01.12.2016 г. ООО осуществило оценку подвала площадью 101.07 кв. м. по адресу: г. Ереван, Арабкир, ул. Н. Заряна 22, а также и другой территории площадью 115.5 кв. м. по адресу: Ачапняк, 16 квартал, N 19. В результате чего недвижимость, указанная в 1-ом адресе была оценена в 4.8 млн. драмов РА, а во 2-ом - в 7.8 млн. драмов РА.
На основании указанных оценок первое указанное недвижимое имущество было отчуждено в конкурсном порядке за 3.6 млн. драмов РА, а второе - за 5.6 млн. драмов РА.
В дальнейшем был проведен анализ рыночной стоимости 2016г. вышеуказанных имуществ, в результате чего было установлено, что рыночная стоимость одного отчужденного имущества по состоянию на 2016 г. могла составлять 10 млн. драмов РА или в 2 раза больше первоначальной оценочной стоимости, а другого имущества 18 млн. драмов РА или в 2.5 раза больше первоначальной оценочной стоимости.
Также было установлено, что в процессе оценки указанных недвижимых имуществ были нарушены требования стандартов по оценке, не было учтено целевое значение и площадь.
Таким образом, констатированные факты свидетельствуют о том, что ответственные должностные лица Управления государственным имуществом РА, используя должностное положение вопреки интересам службы, нарушая требования Закона РА О деятельности по оценке недвижимого имущества, без правовой основы и заключения договора, в 2016г. предложили ООО осуществить работы по оценке имущества, являющегося государственной собственностью, в результате чего специалист ООО, нарушив требования стандарта по оценке, в частности, не учитывая целевое значение и площадь оцениваемого имущества, составил ложное заключение, по которому в 2 или 2.5 раза были снижены их реальные стоимости. В результате, соответствующими должностными лицами они стали основой для конкурса по отчуждению указанных имуществ и были отчуждены по цене примерно в 3 раза ниже вероятной рыночной стоимости. Таким образом, государству был нанесен существенный ущерб.
По результатам изучения, осуществлённого Комитетом по управлению государственным имуществом РА, а также управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено 2 уголовных дела по признакам преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 308 УК РА, и их предварительное следствие было проучено СК РА.