Զինված ուժերում հանցագործությունները նվազել են 18.5%-ով. ամփոփվել են ՀՀ զինվորական դատախազության 2019թ. գործունեության արդյունքները
Այսօր ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կողմից անցկացված խորհրդակցության ընթացքում, որին ներկա է եղել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ամփոփվել են 2019թ. ընթացքում ՀՀ զինվորական դատախազության գործունեության, զինված ուժերում հանցավորության  դեմ հանցագործության դեպքերով իրականացվող քննությունների էֆեկտիվության բարձրացման ուղղությամբ իրավապահ մարմինների աշխատանքի արդյունքները:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են նաև ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության և կայազորների դատախազները, ինչպես նաև ներկայացուցիչներ ՀՀ ՊՆ-ից, ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունից:
ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը ներկայացրել է 2019թ. ԶՈՒ-երում հանցավորության դեմ պայքարի հիմնական ցուցանիշները: Ըստ այդմ՝ նշված ժամանակահատվածում զինված ուժերում արձանագրվել է 929 հանցագործության դեպք, որոնցից 556-ը կամ 59,8%-ը` զինվորական, 373-ը կամ 40,1%-ն` այլ ընդհանուր բնույթի։ 2018թ. համեմատությամբ արձանագրվել է հանցագործությունների նվազում 18.5%-ով: Ծանր հանցագործությունները նվազել են 8,3%-ով, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործությունները՝ 27,9%-ով: Ընդհանուր առմամբ նվազում է արձանագրվել ԶՈՒ-երին բնորոշ հանցագործությունների բոլոր հիմնական տեսակներով՝ բացի հասարակական կարգի և բարոյականության դեմ ուղղված, ինչպես նաև ռազմական   տեխնիկայի   օգտագործման   կարգի   դեմ    ուղղված հանցագործություններից: Ընդ որում՝ զինված ուժերում կատարված հանցագործությունների բացահայտման ցոցւանիշները եղել են բարձր՝ մնալով 97%-ի սահմաններում:
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ հատկապես բռնություններով պայմանավորված դեպքերը, այն է՝ զինծառայողների կողմից կանոնագրքով նախատեսված փոխհարաբերությունների նկատմամբ ոչ պատշաճ վերաբերմունք դրսևորելը՝ իրենց թվացյալ առավելությունը ցույց տալու, կամ այդպիսի առավելությունն ընդգծելու, ծառայության ընթացքում իրենց համար ավելի բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու, ինչպես նաև զինվորական կարգապահությանը չհարմարվելու և փողոցային բարքերով առաջնորդվելու հետևանք են:
Խորհրդակցության ընթացքում հատուկ անդրադառնալով այս խնդրին, ինչպես նաև բանակում արձանագրվող մահվան դեպքերին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ չնայած հանցագործությունների նվազման դրական միտումներին, ինչը իրավապահ մարմինների և ՀՀ ԶՈւ ղեկավարության աշխատանքի արդյունավետության վկայությունն է, 2020թ. հիմնական առաջնահերթություններից է դառնում նման հանցագործությունների կանխարգելման, դրանց նպաստող պայմանների ու պատճառների  վերացման ուղղությամբ առավել քան ակտիվ աշխատանքները: Այդ շրջանակներում անողոք պայքար է մղվելու բանակում քրեական ենթամշակույթին բնորոշ դրսևորումների վերացման, զինծառայողների հետ ինտենսիվ բացատրական աշխատանքների իրականացման ուղղությամբ: ՀՀ գլխավոր դատախազը հանձնարարել է զինծառայողների նկատմամբ բռնության բոլոր այն դեպքերով, որոնց քննությունների ընթացքում անձը չի հաստատում իր կողմից նախապես հայտնած տեղեկությունները, դատախազների կողմից պարտադիր կազմակերպել նրանց ընդունելությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ ցանկացած առանձնապես ծանր հանցագործության դեպքով քննության առարկա է դառնալու նաև դրանց կանխման, բացահայտման պարտավորություններ ունեցող պաշտոնատար անձանց գործողությունները և խիստ վերահսկողություն է իրականացվելու տրված վերոնշյալ հանձնարարականների կատարման նկատմամբ:
Թեև Արթուր Դավթյանը գոհունակություն է հայտնել զինվորական դատախազության դատախազների կողմից հանցագործություններին նպաստող գործոնների վերացմանն ուղղված միջնորդագրերով պատկան պետական օղակներին դիմելու նախաձեռնողականության առթիվ, սակայն նշել է, որ դրանք պետք է առավել ինտենսիվ դարձնել՝ զուգահեռաբար հետևողականություն ցուցաբերելով դրանցում նշված խնդիրների վերացման ուղղությամբ գործուն միջոցների ձեռնարկման ուղղությամբ:
Ըստ վերլուծությունների՝ արձանագրվում են դեպքեր, երբ  հանցագործությունները հետևանք են սպայական անձնակազմի կողմից կատարված հանցագործությունների ու այլ իրավախախտումների, ինչպիսիք են զինծառայողների նկատմամբ համածառայակիցների, կրտսեր և ավագ սպայական կազմի ներկայացուցիչների կողմից դրսևորվող ոչ կանոնագրքային վարքագծի տարաբնույթ դրսևորումները: ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցությամբ սպայակազմի վարքագծի փոփոխության ուղղությամբ միջոցառումների շարունակման անհրաժեշտությունը: Այս իմաստով հատկանշական է, որ զգալիորեն՝ 33,1 %-ով կամ 87 դեպքով նվազել է հանցավորության մակարդակը սպաների շրջանում: Եթե 2018թ. ընթացքում արձանագրվել է սպաների կողմից կատարված հանցագործությունների 263 դեպք, ապա 2019թ․դրանց թիվը կազմել է՝ 176:
Արթուր Դավթյանը նշել է նաև, որ ՀՀ ՊՆ-ի հետ գործակցության հիմնական ուղղություններից է զորամասերում տարաբնույթ հանացագործությունների կանխման և բացահայտման հարցում ԶՈՒ այս ստորաբաժանումների ղեկավար անձնակազմի շահագրգռության բարձրացման գործուն մեխանիզմների ներդրումը: Այդ շրջանակներում, ըստ գլխավոր դատախազի, էական է, որպեսզի հանցագործությունների կանխման և բացահայտման ցուցանիշները որպես դրական գործոն դիտարկվեն զորամասերի ղեկավարների աշխատանքի գնահատման հարցում:
Խորհրդակցության ընթացքում արձանագրվել է, որ շարունակվում է նաև դրական դինամիկան ինչպես կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման, այնպես էլ ԶՈւ-երում պետական շահերի պաշտպանության դատախազական գործառունթների իրականացման ոլորտներում: Մասնավորապես, եթե  2018 ընթացքում վարույթում քննվել է կոռուպցիոն բնույթի 291 քրեական գործ, ապա 2019թ. ընթացքում՝ 296:
2019թ. ընթացքում պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով կատարվել է 404 ուսումնասիրություն, որոնց արդյունքում ՀՀ զինվորական դատախազության ստորաբաժանումների կողմից արձանագրվել է պետությանը պատճառված շուրջ 12մլրդ ՀՀ դրամ  վնաս, ինչը շուրջ 6 անգամ գերազանցում է 2018թ. ցուցանիշը: Դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ ընդհանուր վերականգնվել է մոտ 1.3 մլրդ ՀՀ դրամ վնաս, որը կրկնակի ավելի է 2018թ. արդյունքներից:
2019թ. ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարաններ է ուղարկվել զինծառայողների կողմից կամ նրանց մասնակցությամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 503 քրեական գործ՝ 752 անձի վերաբերյալ: 306 քրեական գործերի դատաքննությունն ավարտվել է դատավճռի կայացմամբ, որոնցով դատապարտվել  է 416 անձ:
Մեղադրանքի պաշտպանության դատախազական գործառույթի կիրառման արդյունավետության համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանձնարարել է, որպեսզի հատկապես մահվան ելքով քրեական գործերի դատական քննության փուլում ղեկավար դատախազներն անմիջականորեն ներգրավվեն մեղադրանքի պաշտպանության գործընթացում: Բացի այդ,  Արթուր Դավթյանն անհրաժեշտ է համարել բավարար ապացույցների համակցության առկայության դեպքում ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերը մեղադրական եզրակացությամբ հնարավորինս շուտ ուղարկել դատարան՝ ոչ միայն համաչափ պատժի անխուսափելիության ապահովման սկզբունքից ելնելով, այլ նաև հաշվի առնելով ինքնին դատական քննությունների նշանակությունը հանցագործությունների կանխարգելման առումով:
Խորհրդակցության ընթացքում շահագրգիռ քննարկում է ծավալվել զորամասերում ոչ կանոնադրական հարաբերությունների վերացման մեխանիզմների, զորամասերի հրամանատարների՝ որպես հետաքննություն իրականացնող մարմինների, քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու հմտրությունների բարձրացման հարցերում ՀՀ դատախազության և ՀՀ ՊՆ-ի համագործակցության հեռանկարների շուրջ: ՀՀ գլխավոր դատախազը և ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր են գնահատել դրված խնդիրների համատեքստում երկու գերատեսչությունների գործակցության մակարդակը:

Преступления в вооруженных силах уменьшились на 18.5%: подведены итоги деятельности Военной прокуратуры РА за 2019г.
В ходе совещания, проведенного генеральным прокурором РА Артуром Давтяном, в котором участвовал также министр обороны РА Давид Тоноян, были подведены итоги деятельности Военной прокуратуры РА за 2019г., работы правоохранительных органов в направлении повышения эффективности расследований, осуществляемых по фактам преступлений в вооруженных силах.
В совещании участвовали также прокуроры Центральной военной прокуратуры РА и гарнизонов, а также представители из МО РА, Военной полиции МО РА.
Военный прокурор РА Ваге Арутюнян представил основные показатели борьбы с преступностью в ВС за 2019г. Соответственно, за указанный период в вооруженных силах было зарегистрировано 929 случаев преступления, 556 или 59,8% из которых военного характера, 373 или 40,1%- другого общего характера. По сравнению с 2018г. было констатировано уменьшение преступлений на 18.5%. Тяжкие преступления уменьшились на 8,3%, а особо тяжкие преступления- на 27,9%. В целом, убавление было констатировано по всем основным видам преступлений, характерных ВС, кроме преступлений против общественного порядка и морали, а также против порядка использования военной техники. Причем, показатели раскрытия преступлений, совершенных в вооруженных силах, были высокими, оставаясь в пределах 97%.
Анализ показал, что случаи, обусловленные особенно насилиями, а именно: проявление военнослужащими ненадлежащего поведения относительно взаимоотношений, установленных уставом, является следствием показа своего кажущегося превосходства, либо подчеркивания такого превосходства, создания более благополучных условий для них в ходе службы, а также неподчинению военной дисциплине и руководства уличными нравами.
В ходе совещания уделяя особое внимание данной проблеме, а также случаям смерти, констатированным в армии, генеральный прокурор подчеркнул, что несмотря на положительные тенденции уменьшения преступлений, которые свидетельствуют об эффективности работы правоохранительных органов и руководства ВС РА, одним из основных приоритетов 2020г. становятся более чем активные работы в направлении предупреждения подобных преступлений, устранения способствующих им условий и причин. В рамках этого будет неустанная борьба за устранение проявлений, характерных уголовной субкультуре в армии, и интенсивную разъяснительную работу с военнослужащими. Генеральный прокурор РА поручил прокурорам организовать прием во всех случаях насилия в отношении военнослужащих, в ходе которых лицо не подтверждает ранее предоставленную им информацию.
Генеральный прокурор РА отметил, что по случаю любого особо тяжкого преступления предметом расследования станут также действия должностных лиц, ответственных за их предотвращение, раскрытие, и будет осуществлен строгий контроль за выполнением вышеупомянутых поручений.
Хотя Артур Давтян выразил довольство в связи с инициативой прокуроров прокуратуры обратиться к государственным органам с ходатайствами об устранении факторов, способствующих преступлениям, однако отметил, что их следует сделать более интенсивными, проявляя последовательность по устранению указанных проблем.
Согласно анализам, констатируются случаи, когда преступления являются результатом преступлений, совершенных офицерским составом, и других правонарушений, таких как различные проявления неуставного поведения в отношении военнослужащих со стороны сослуживцев, представителей младшего и старшего офицерского состава. Генеральный прокурор РА подчеркнул необходимость продолжения мер по изменению поведения офицерского состава в сотрудничестве с Министерством обороны РА. В этом смысле примечательно, что уровень преступности среди офицеров значительно снизился на 33,1% или 87 случаев. Если в течение 2018г. было зарегистрировано 263 случая преступлений, совершенных офицерскими, то их количество в 2019г. составило 176.
Артур Давтян также отметил, что одним из основных направлений сотрудничества с МО РА является внедрение действенных механизмов повышения заинтересованности руководства этих подразделений ВС в предупреждении и раскрытии различных преступлений в воинских частях. В этом контексте, по мнению Генерального прокурора, важно, чтобы показатели предупреждения и выявления преступлений рассматривались как положительный фактор в оценке работы руководителей воинских частей.
В ходе совещания было констатировано, что также продолжается положительная динамика как в области выявления коррупционных преступлений, так и в области реализации прокурорских функций защиты государственных интересов в ВС. В частности, если в течение 2018г. было расследовано 291 уголовное дело, то в ходе 2019г.- 296.
В течение 2019г. было проведено 404 исследования по вопросам защиты государственных интересов, в результате которых подразделениями Военной прокуратуры РА был констатирован нанесенный государству ущерб в размере около 12 млрд драм РА, что примерно в 6 раз превышает показатель 2018г. С применением мер прокурорского воздействия был возмещен общий ущерб в размере около 1.3 млрд драм РА, что в два раза больше, чем результаты 2018г.
В течение 2019г. в суды с обвинительным заключением было направлено 503 уголовных дела относительно преступлений, совершенных военнослужащими или с их участием, в отношении 752 лиц. Судебное разбирательство по 306 уголовным делам завершилось вынесением приговора, которыми были осуждены 416 лиц.
В контексте эффективности применения прокурорской функции защиты обвинения генеральный прокурор РА поручил, чтобы особенно на стадии судебного разбирательства по уголовным делам со смертельным исходом руководящие прокуроры непосредственно были вовлечены в процесс защиты обвинения. Кроме того, Артур Давтян счел необходимым в случае наличия совокупности доказательств направить уголовные дела относительно тяжких и особо тяжких преступлений как можно скорее в суд с обвинительным заключением, исходя не только из принципа обеспечения неизбежности соразмерного наказания, но и с учетом важности самих судебных разбирательств с точки зрения предупреждения преступлений.
В ходе совещания состоялось заинтересованное обсуждение о перспективах сотрудничества между Прокуратурой РА и МО РА в вопросах механизмов устранения неуставных отношений в воинских частях, повышения навыков органов, осуществляющих расследование, как командиров воинских частей в подготовке материалов в уголовно- процессуальном порядке. Генеральный прокурор РА и министр обороны РА высоко оценили уровень сотрудничества между двумя ведомствами в контексте поставленных задач.