Զինված ուժերում հանցագործությունները նվազել են 18.5%-ով. ամփոփվել են ՀՀ զինվորական դատախազության 2019թ. գործունեության արդյունքները
Այսօր ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կողմից անցկացված խորհրդակցության ընթացքում, որին ներկա է եղել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ամփոփվել են 2019թ. ընթացքում ՀՀ զինվորական դատախազության գործունեության, զինված ուժերում հանցավորության  դեմ հանցագործության դեպքերով իրականացվող քննությունների էֆեկտիվության բարձրացման ուղղությամբ իրավապահ մարմինների աշխատանքի արդյունքները:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են նաև ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության և կայազորների դատախազները, ինչպես նաև ներկայացուցիչներ ՀՀ ՊՆ-ից, ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունից:
ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը ներկայացրել է 2019թ. ԶՈՒ-երում հանցավորության դեմ պայքարի հիմնական ցուցանիշները: Ըստ այդմ՝ նշված ժամանակահատվածում զինված ուժերում արձանագրվել է 929 հանցագործության դեպք, որոնցից 556-ը կամ 59,8%-ը` զինվորական, 373-ը կամ 40,1%-ն` այլ ընդհանուր բնույթի։ 2018թ. համեմատությամբ արձանագրվել է հանցագործությունների նվազում 18.5%-ով: Ծանր հանցագործությունները նվազել են 8,3%-ով, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործությունները՝ 27,9%-ով: Ընդհանուր առմամբ նվազում է արձանագրվել ԶՈՒ-երին բնորոշ հանցագործությունների բոլոր հիմնական տեսակներով՝ բացի հասարակական կարգի և բարոյականության դեմ ուղղված, ինչպես նաև ռազմական   տեխնիկայի   օգտագործման   կարգի   դեմ    ուղղված հանցագործություններից: Ընդ որում՝ զինված ուժերում կատարված հանցագործությունների բացահայտման ցոցւանիշները եղել են բարձր՝ մնալով 97%-ի սահմաններում:
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ հատկապես բռնություններով պայմանավորված դեպքերը, այն է՝ զինծառայողների կողմից կանոնագրքով նախատեսված փոխհարաբերությունների նկատմամբ ոչ պատշաճ վերաբերմունք դրսևորելը՝ իրենց թվացյալ առավելությունը ցույց տալու, կամ այդպիսի առավելությունն ընդգծելու, ծառայության ընթացքում իրենց համար ավելի բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու, ինչպես նաև զինվորական կարգապահությանը չհարմարվելու և փողոցային բարքերով առաջնորդվելու հետևանք են:
Խորհրդակցության ընթացքում հատուկ անդրադառնալով այս խնդրին, ինչպես նաև բանակում արձանագրվող մահվան դեպքերին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ չնայած հանցագործությունների նվազման դրական միտումներին, ինչը իրավապահ մարմինների և ՀՀ ԶՈւ ղեկավարության աշխատանքի արդյունավետության վկայությունն է, 2020թ. հիմնական առաջնահերթություններից է դառնում նման հանցագործությունների կանխարգելման, դրանց նպաստող պայմանների ու պատճառների  վերացման ուղղությամբ առավել քան ակտիվ աշխատանքները: Այդ շրջանակներում անողոք պայքար է մղվելու բանակում քրեական ենթամշակույթին բնորոշ դրսևորումների վերացման, զինծառայողների հետ ինտենսիվ բացատրական աշխատանքների իրականացման ուղղությամբ: ՀՀ գլխավոր դատախազը հանձնարարել է զինծառայողների նկատմամբ բռնության բոլոր այն դեպքերով, որոնց քննությունների ընթացքում անձը չի հաստատում իր կողմից նախապես հայտնած տեղեկությունները, դատախազների կողմից պարտադիր կազմակերպել նրանց ընդունելությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ ցանկացած առանձնապես ծանր հանցագործության դեպքով քննության առարկա է դառնալու նաև դրանց կանխման, բացահայտման պարտավորություններ ունեցող պաշտոնատար անձանց գործողությունները և խիստ վերահսկողություն է իրականացվելու տրված վերոնշյալ հանձնարարականների կատարման նկատմամբ:
Թեև Արթուր Դավթյանը գոհունակություն է հայտնել զինվորական դատախազության դատախազների կողմից հանցագործություններին նպաստող գործոնների վերացմանն ուղղված միջնորդագրերով պատկան պետական օղակներին դիմելու նախաձեռնողականության առթիվ, սակայն նշել է, որ դրանք պետք է առավել ինտենսիվ դարձնել՝ զուգահեռաբար հետևողականություն ցուցաբերելով դրանցում նշված խնդիրների վերացման ուղղությամբ գործուն միջոցների ձեռնարկման ուղղությամբ:
Ըստ վերլուծությունների՝ արձանագրվում են դեպքեր, երբ  հանցագործությունները հետևանք են սպայական անձնակազմի կողմից կատարված հանցագործությունների ու այլ իրավախախտումների, ինչպիսիք են զինծառայողների նկատմամբ համածառայակիցների, կրտսեր և ավագ սպայական կազմի ներկայացուցիչների կողմից դրսևորվող ոչ կանոնագրքային վարքագծի տարաբնույթ դրսևորումները: ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցությամբ սպայակազմի վարքագծի փոփոխության ուղղությամբ միջոցառումների շարունակման անհրաժեշտությունը: Այս իմաստով հատկանշական է, որ զգալիորեն՝ 33,1 %-ով կամ 87 դեպքով նվազել է հանցավորության մակարդակը սպաների շրջանում: Եթե 2018թ. ընթացքում արձանագրվել է սպաների կողմից կատարված հանցագործությունների 263 դեպք, ապա 2019թ․դրանց թիվը կազմել է՝ 176:
Արթուր Դավթյանը նշել է նաև, որ ՀՀ ՊՆ-ի հետ գործակցության հիմնական ուղղություններից է զորամասերում տարաբնույթ հանացագործությունների կանխման և բացահայտման հարցում ԶՈՒ այս ստորաբաժանումների ղեկավար անձնակազմի շահագրգռության բարձրացման գործուն մեխանիզմների ներդրումը: Այդ շրջանակներում, ըստ գլխավոր դատախազի, էական է, որպեսզի հանցագործությունների կանխման և բացահայտման ցուցանիշները որպես դրական գործոն դիտարկվեն զորամասերի ղեկավարների աշխատանքի գնահատման հարցում:
Խորհրդակցության ընթացքում արձանագրվել է, որ շարունակվում է նաև դրական դինամիկան ինչպես կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման, այնպես էլ ԶՈւ-երում պետական շահերի պաշտպանության դատախազական գործառունթների իրականացման ոլորտներում: Մասնավորապես, եթե  2018 ընթացքում վարույթում քննվել է կոռուպցիոն բնույթի 291 քրեական գործ, ապա 2019թ. ընթացքում՝ 296:
2019թ. ընթացքում պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով կատարվել է 404 ուսումնասիրություն, որոնց արդյունքում ՀՀ զինվորական դատախազության ստորաբաժանումների կողմից արձանագրվել է պետությանը պատճառված շուրջ 12մլրդ ՀՀ դրամ  վնաս, ինչը շուրջ 6 անգամ գերազանցում է 2018թ. ցուցանիշը: Դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ ընդհանուր վերականգնվել է մոտ 1.3 մլրդ ՀՀ դրամ վնաս, որը կրկնակի ավելի է 2018թ. արդյունքներից:
2019թ. ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարաններ է ուղարկվել զինծառայողների կողմից կամ նրանց մասնակցությամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 503 քրեական գործ՝ 752 անձի վերաբերյալ: 306 քրեական գործերի դատաքննությունն ավարտվել է դատավճռի կայացմամբ, որոնցով դատապարտվել  է 416 անձ:
Մեղադրանքի պաշտպանության դատախազական գործառույթի կիրառման արդյունավետության համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանձնարարել է, որպեսզի հատկապես մահվան ելքով քրեական գործերի դատական քննության փուլում ղեկավար դատախազներն անմիջականորեն ներգրավվեն մեղադրանքի պաշտպանության գործընթացում: Բացի այդ,  Արթուր Դավթյանն անհրաժեշտ է համարել բավարար ապացույցների համակցության առկայության դեպքում ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերը մեղադրական եզրակացությամբ հնարավորինս շուտ ուղարկել դատարան՝ ոչ միայն համաչափ պատժի անխուսափելիության ապահովման սկզբունքից ելնելով, այլ նաև հաշվի առնելով ինքնին դատական քննությունների նշանակությունը հանցագործությունների կանխարգելման առումով:
Խորհրդակցության ընթացքում շահագրգիռ քննարկում է ծավալվել զորամասերում ոչ կանոնադրական հարաբերությունների վերացման մեխանիզմների, զորամասերի հրամանատարների՝ որպես հետաքննություն իրականացնող մարմինների, քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու հմտրությունների բարձրացման հարցերում ՀՀ դատախազության և ՀՀ ՊՆ-ի համագործակցության հեռանկարների շուրջ: ՀՀ գլխավոր դատախազը և ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր են գնահատել դրված խնդիրների համատեքստում երկու գերատեսչությունների գործակցության մակարդակը:

Crimes have been reduced by 18.5% in the Armed Forces Outcomes of 2019 of the RA Military Prosecutor's Office activity
Today, during the consultative meeting attended by the RA Minister of Defense Davit Tonoyan and held by the RA Prosecutor General Artur Davtyan, annual report of 2019 was summed up, the outcomes of the activity of law enforcement bodies for the effectiveness of the investigations in cases of crime against the armed forces of the RA Military Prosecutor's Office.
Prosecutors of the RA Central Military Prosecutor's Office and garrisons, as well as representatives from the RA Ministry of Defense and the Military Police of the RA Ministry of Defense were present at the consultative meeting.
Vahe Harutyunyan, the RA Military Prosecutor introduced the main indicators of the fight against crime in the armed forces for 2019. Accordingly, during the reporting period 929 criminal cases were reported in the armed forces, out of which 556 or 59.8% were military, 373 cases or 40.1% were of other general nature. In comparison with the 2018   the criminal cases have decreased by 18.5%. Serious crimes have decreased by 8.3% and particularly grave crimes - by 27.9%. In general, all general types of crimes in the armed forces have reduced, with the exception of crimes against public order and morality, as well as crimes against the use of military equipment. Besides, crime detection rates in the armed forces were high and remained nearly 97%.
The analysis has shown that cases of violence, such as the inappropriate treatment of military personnel by the Code of Conduct to show their apparent advantage or underline such advantage, create more favorable conditions for them during service, as well inadequate for military discipline and consequence of being led by street morals.
During the consultative meeting, giving special importance to this problem, as well as the cases of deaths in the army, the RA Prosecutor General emphasized that despite the positive tendencies of crime reduction, which is due to the effective actions of the law enforcement bodies and the RA Armed Forces, one of the main priorities becomes the active work on preventing such crimes, eliminating the conditions and reasons of such crimes. Within this framework, there will be a relentless struggle for the elimination of the manifestations characteristic of the criminal subculture in the army, and the intensive explanatory work with the military. The Prosecutor General of the Republic of Armenia has instructed prosecutors to organize receptions in all cases of violence against military servicemen, if the person does not confirm the information previously provided by him during the investigation.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia has noted that the actions of the officials responsible for prevention and disclosure will also be investigated and the fulfillment of the abovementioned recommendations will be under strict oversight in any particularly serious criminal case.
Though Artur Davtyan expressed his satisfaction with the initiative of the military prosecutors to turn to state circles, but he stated that should be intensified in order to eliminate the problems.
According to the analysis, there are such cases when the offenses are the result of offenses committed by officers of army and other offenses, such as various offenses related with behavior not corresponding with the code of Conduct committed by co-officers of army, junior and senior high rank officers of army. The RA Prosecutor General stressed the necessity of continuing measures to change the officer's behavior in cooperation with the RA Ministry of Defense. In this respect, it is notable that the crime rate among officers has decreased significantly by 33.1% or 87 cases. If in 2018 263 cases of crimes committed by officers were recorded during on 2019 there were 176 cases.
Artur Davtyan also said that one of the main directions of cooperation with the Ministry of Defense of the Republic of Armenia is the introduction of effective mechanisms for increasing the interest of the leadership of these units of the Armed Forces preventing and disclosing of various crimes in the military units. In this scope, according to the Prosecutor General, it is essential that crime prevention and detection indicators will be considered as positive factors in the evaluation of the activities of the heads of military units.
It was stated during the consultative meeting that the positive progress in the areas of detecting corruption crimes as well as in the sphere of prosecutorial functions of protection of state interest in the Armed Forces continue. In particular, if in 2018 there were 291 criminal cases investigated in the course of 2018, in 2019 there were 296 cases.
In 2019 404 surveys were conducted by the RA Military Prosecutor's Office on state interest protection issues, and the damage caused to the state was about 12 billion AMD, which is about 6 times more than it was in 2018. With the application of prosecutorial measures, total damage of about 1.3 billion AMD was recovered, which is twice much than in 2018.
In 2019 503 criminal cases against 752 persons were passed to the courts with Bills of indictments committed by the military officers or with their participation. The trial of 306 criminal cases ended with the verdict, and 416 persons were sentenced.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia, in the context of effectiveness of the prosecution function, instructed leading prosecutors to be directly involved in the prosecutorial process, especially in cases of death. Besides, Artur Davtyan considered it necessary to send the criminal case with grave and particularly grave indictment to the court as soon as possible, if there is sufficient evidence, not only on the basis of ensuring the inevitable punishment, but also considering the importance of criminal prosecution itself.
During the consultative meeting an interesting discussion was on the mechanisms of elimination of non-statutory relations in the military units, the perspectives of cooperation between the Prosecutor's Office and the Ministry of Defense of the Republic of Armenia for the purpose of raising the issue of preparation of materials according to the criminal procedures. The Prosecutor General of the Republic of Armenia and the Minister of Defense of the Republic of Armenia highly appreciated the level of cooperation between the two agencies in the context of the tasks set.