Արարատի մարզի դատախազը միջնորդագրեր է ներկայացրել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարին և Ճանապարհային ոստիկանության ծառայության պետին
Արարատի մարզի դատախազությունում սույն թվականի փետրվարի 5-ին կայացած խորհրդակցության ընթացքում արձանագրվել էր, որ մարզի տարածքում 19.8 տոկոսով ավելացել են ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների և պատահարների դեպքերը: Մասնավորապես 2018թ. արձանագրված ՃՏՀ  116 դեպքի դիմաց նախորդ տարի տեղի է ուենցել 139 նման դեպք: Ընդ որում, 2-ով աճել է նաև մահվան ելքով դեպքերի թիվը՝ կազմելով 20, որոնց հետևանքով մահացել է 37 անձ:
Հաշվի առնելով այս մտահոգիչ ցուցանիշները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը խորհրդակցության ընթացքում հանձնարարել էր մանրամասն վերլուծության ենթարկել ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների ամբողջական պատկերը, առանձնացնել առավել ռիսկային գոտիները և, գործադրելով դատախազական ներգործության համապատասխան միջոցներ, հետամուտ լինել ՃՏ հանցագործություններին նպաստող հիմնական պատճառների վերացմանը:
Այս համատեքստում Արարատի մարզի դատախազությունը ձեռնամուխ է եղել դատախազական ներգործության համապատասխան միջոցների կիրառմամբ նշված հանցատեսակի կանխարգելմանն ուղղված աշխատանքների նախաձեռնմանը:
Մասնավորապես ուշադրություն է դարձվել այն հանգամանքին, որ արձանագրված մահվան ելքով դեպքերից 2-ը տեղի է ունեցել  մարզի Արարատ քաղաքի ՈԿՖ բանավանի կամրջի ավտոճանապարհահատվածում, որի հետևանքով մահացել է ընդհանուր 8 անձ:
Մասնավորապես՝ 2019թ. հուլիսի 6-ին՝ ժամը 15-ի սահմաններում, «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի ավտոմեքենան Երևան-Մեղրի ավտոճանապարհով դեպի Երևան քաղաք ընթանալիս այդ կամրջի հատվածում դուրս է եկել  հանդիպակաց ուղղության երթևեկելի ուղե­­մաս և բախվել հանդիպակաց դեպի Երասխ ընթացող՝ «Գազել» մակնիշի երթուղային ավտոմեքենային: Դրանից անմիջապես հետո երթուղային ավտոմեքենայի հետնամասին է  հարվածել  «Վազ-21063» մակնիշի ավտոմեքենան: Բախումների հետևանքով  «Գազել»-ի  շարժիչի տեղամասում գազի համակարգից առաջացած գազի արտահոսքից հրդեհ է բռնկվել՝  տարածվելով նաև մյուս երկու ավտոմեքենաների վրա, ինչն  անզգուշությամբ առաջացրել է յոթ մարդու մահ և 3 ուղևորների մոտ ծանրության տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որով  նույն հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդ Ս. Հ.-ին: Գործը 22․11․2019թ․ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարան և այժմ գտնվում է դատաքննության փուլում։
Նույն վայրում 2019թ. նոյեմբերի 1-ին` ժամը 13:48-ի սահմաններում, «MERSEDES-BENZ CLK 200» մակնիշի ավտոմեքենան դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի գոտուց, կողաշրջվել և գլորվելով ընկել ճանապարհի աջ կողմում գտնվող ձորը: Վթարի հետևանքով ուղևորը  ստացել է մարմնական վնասվածքներ, իսկ մեքենան վարող անձը հիվանդանոց տեղափոխվելու ճանապարհին մահացել է: Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, նշանակվել է դատաավտոտեխնիկական, դատահետքաբանական, միկրոմասնիկական և դատաբժշկական համալիր փորձաքննություն, նախաքննությունը շարունակվում է։
Քրեական գործերի նյութերի ուսումնասիրությունից հետևում է, որ վթարները տեղի են ունեցել ցերեկային ժամերին, պարզ տեսանելիության պայմաններում, առանց երթևեկության համար որևէ խոչընդոտի առկայության: Իսկ վթարների առաջացմանն էապես նպաստել են  կամրջի երկու կողմերում առկա՝ ճանապարհի վերընթաց և կոր կառուցվածքային առանձնահատկությունները, դրան ոչ համահունչ՝ ճանապարհի այդ հատվածը երթևեկության համապատասխան նշաններով թերի և ոչ արդյունավետ կարգավորած լինելու հանգամանքը, նշված հատվածում ճանապարհային ոստիկանության աշխատողների կողմից իրականացվող ծառայության ոչ բավարար լինելը, ինչպես նաև երթևեկության թույլատրելի արագության ոչ բավարար չափով սահմանափակումներն ու այդ սահմանափակումների պահանջների կատարման նկատմամբ ոչ բավարար հսկողությունը։
Նկատի ունենալով այս հանգամանքները՝ ՀՀ Արարարտի մարզի դատախազ Սևակ Հովհաննիսյանը միջնորդագրեր է ուղղել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության պետ Եգոր Կարապետյանին:
Առաջարկվել է համապատասխան գերչատսչությունների կողմից իրենց իրավասությունների սահմաններում, միջոցներ ձեռնարկել Երևան-Երասխ ավտոճանապարհի ՈԿՖ բանավանի հատվածում գտնվող կամրջի վրա և հարակից գոտիներում երթևեկության անվտանգությունն ապահովելու, վթարածին և հանցածին գործոնները չեզոքացնելու, երթևեկության նշաններով ու հսկող տեխնիկական միջոցներով կահավորելու, թույլատրելի արագությունն առավել սահմանափակելու, Ճո ծառայությունն ուժեղացնելու ուղղությամբ և արդյունքների մասին, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի  200-րդ հոդվածով սահմանված կարգով տեղեկացնել ՀՀ Արարատի մարզի դատախազությանը:

The Prosecutor of Ararat Region presented petitions to the RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure and the Head of the RA Traffic Police
During a meeting held on 05.02.2020 at the Prosecutor's Office of Ararat Region it was registered that in region the cases of traffic crimes and accidents were increased by 19.8%. In particular, compared with 116 accidents recorded in 2018, 139 such cases were recorded during the last year. At the same time, the number of fatal cases was increased by 2, amounting to 20, as a result of which 37 people died.
Taking into account these alarming figures, the RA Prosecutor General Artur Davtyan instructed during the meeting to analyze in details the full picture of traffic violations, identify more risky zones and by applying appropriate measures of prosecutorial influence to be consistent in eliminating the main causes contributing to traffic crimes.
In this context, the Prosecutor's Office of Ararat Region began the work aimed at preventing this type of crime with the application of appropriate measures of prosecutorial influence.
In particular, attention was drawn to the fact that out of the registered fatal cases 2 occurred on the bridge of ZOD in the city of Ararat, as a result of which 8 people died.
In particular, on July 06, 2019 at around 15:00 p.m., “Toyota Hilux” car heading to Yerevan, drove opposite the highway and crashed into “GAZelle” heading to Yeraskh. Immediately after that, “VAZ-21063” car crashed into the back of the transport. Because of the accident in the engine part of the car as a result of a gas leak from the gas system, a fire broke out, and 7 people died and 3 passengers got injuries of various degrees.
Concerning the case, under Part 3 of Art. 242 of the RA Criminal Code, a criminal case was initiated, within the framework of the case, under the same article a charge was brought against the driver of “Toyota Hilux” - S. H. On 22.11.2019 the case with the indictment was sent to the Court of General Jurisdiction of Ararat and Vayots Dzor Regions and is currently in the process of trial.
In the same place on November 01, 2019, at around 13:48 p.m., “Mercedes-Benz CLK 200” got out of the highway and fell into a ravine on the right. As a result of the accident, the passenger was injured, and the driver of the car died on the way to the hospital. Concerning the fact, under Part 2 of Art. 242 of the RA Criminal Code criminal case was initiated, forensic auto-technical, forensic traceological and forensic medical examination was assigned, and the preliminary investigation is still in process.
From the studies of criminal case materials, it follows that accidents occurred during the daytime, under conditions of a clear lighting, without the presence of any obstacles to traffic.
Taking into account these circumstances, the Prosecutor of Ararat Region S. Hovhannisyan addressed petitions to the Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia S. Papikyan, as well as to the Head of the RA Traffic Police Y. Karapetyan.
The relevant agencies proposed, within the limits of their competence, to take measures to ensure traffic safety on the bridge of Yerevan-Yeraskh highway, neutralize the factors causing crime and accident, strengthen the traffic police and in the manner prescribed by Art. 200 of the RA Criminal Procedure Code inform the Prosecutor's Office of Ararat Region about the results.