Արարատի մարզի դատախազը միջնորդագրեր է ներկայացրել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարին և Ճանապարհային ոստիկանության ծառայության պետին
Արարատի մարզի դատախազությունում սույն թվականի փետրվարի 5-ին կայացած խորհրդակցության ընթացքում արձանագրվել էր, որ մարզի տարածքում 19.8 տոկոսով ավելացել են ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների և պատահարների դեպքերը: Մասնավորապես 2018թ. արձանագրված ՃՏՀ  116 դեպքի դիմաց նախորդ տարի տեղի է ուենցել 139 նման դեպք: Ընդ որում, 2-ով աճել է նաև մահվան ելքով դեպքերի թիվը՝ կազմելով 20, որոնց հետևանքով մահացել է 37 անձ:
Հաշվի առնելով այս մտահոգիչ ցուցանիշները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը խորհրդակցության ընթացքում հանձնարարել էր մանրամասն վերլուծության ենթարկել ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների ամբողջական պատկերը, առանձնացնել առավել ռիսկային գոտիները և, գործադրելով դատախազական ներգործության համապատասխան միջոցներ, հետամուտ լինել ՃՏ հանցագործություններին նպաստող հիմնական պատճառների վերացմանը:
Այս համատեքստում Արարատի մարզի դատախազությունը ձեռնամուխ է եղել դատախազական ներգործության համապատասխան միջոցների կիրառմամբ նշված հանցատեսակի կանխարգելմանն ուղղված աշխատանքների նախաձեռնմանը:
Մասնավորապես ուշադրություն է դարձվել այն հանգամանքին, որ արձանագրված մահվան ելքով դեպքերից 2-ը տեղի է ունեցել  մարզի Արարատ քաղաքի ՈԿՖ բանավանի կամրջի ավտոճանապարհահատվածում, որի հետևանքով մահացել է ընդհանուր 8 անձ:
Մասնավորապես՝ 2019թ. հուլիսի 6-ին՝ ժամը 15-ի սահմաններում, «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի ավտոմեքենան Երևան-Մեղրի ավտոճանապարհով դեպի Երևան քաղաք ընթանալիս այդ կամրջի հատվածում դուրս է եկել  հանդիպակաց ուղղության երթևեկելի ուղե­­մաս և բախվել հանդիպակաց դեպի Երասխ ընթացող՝ «Գազել» մակնիշի երթուղային ավտոմեքենային: Դրանից անմիջապես հետո երթուղային ավտոմեքենայի հետնամասին է  հարվածել  «Վազ-21063» մակնիշի ավտոմեքենան: Բախումների հետևանքով  «Գազել»-ի  շարժիչի տեղամասում գազի համակարգից առաջացած գազի արտահոսքից հրդեհ է բռնկվել՝  տարածվելով նաև մյուս երկու ավտոմեքենաների վրա, ինչն  անզգուշությամբ առաջացրել է յոթ մարդու մահ և 3 ուղևորների մոտ ծանրության տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որով  նույն հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդ Ս. Հ.-ին: Գործը 22․11․2019թ․ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարան և այժմ գտնվում է դատաքննության փուլում։
Նույն վայրում 2019թ. նոյեմբերի 1-ին` ժամը 13:48-ի սահմաններում, «MERSEDES-BENZ CLK 200» մակնիշի ավտոմեքենան դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի գոտուց, կողաշրջվել և գլորվելով ընկել ճանապարհի աջ կողմում գտնվող ձորը: Վթարի հետևանքով ուղևորը  ստացել է մարմնական վնասվածքներ, իսկ մեքենան վարող անձը հիվանդանոց տեղափոխվելու ճանապարհին մահացել է: Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, նշանակվել է դատաավտոտեխնիկական, դատահետքաբանական, միկրոմասնիկական և դատաբժշկական համալիր փորձաքննություն, նախաքննությունը շարունակվում է։
Քրեական գործերի նյութերի ուսումնասիրությունից հետևում է, որ վթարները տեղի են ունեցել ցերեկային ժամերին, պարզ տեսանելիության պայմաններում, առանց երթևեկության համար որևէ խոչընդոտի առկայության: Իսկ վթարների առաջացմանն էապես նպաստել են  կամրջի երկու կողմերում առկա՝ ճանապարհի վերընթաց և կոր կառուցվածքային առանձնահատկությունները, դրան ոչ համահունչ՝ ճանապարհի այդ հատվածը երթևեկության համապատասխան նշաններով թերի և ոչ արդյունավետ կարգավորած լինելու հանգամանքը, նշված հատվածում ճանապարհային ոստիկանության աշխատողների կողմից իրականացվող ծառայության ոչ բավարար լինելը, ինչպես նաև երթևեկության թույլատրելի արագության ոչ բավարար չափով սահմանափակումներն ու այդ սահմանափակումների պահանջների կատարման նկատմամբ ոչ բավարար հսկողությունը։
Նկատի ունենալով այս հանգամանքները՝ ՀՀ Արարարտի մարզի դատախազ Սևակ Հովհաննիսյանը միջնորդագրեր է ուղղել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության պետ Եգոր Կարապետյանին:
Առաջարկվել է համապատասխան գերչատսչությունների կողմից իրենց իրավասությունների սահմաններում, միջոցներ ձեռնարկել Երևան-Երասխ ավտոճանապարհի ՈԿՖ բանավանի հատվածում գտնվող կամրջի վրա և հարակից գոտիներում երթևեկության անվտանգությունն ապահովելու, վթարածին և հանցածին գործոնները չեզոքացնելու, երթևեկության նշաններով ու հսկող տեխնիկական միջոցներով կահավորելու, թույլատրելի արագությունն առավել սահմանափակելու, Ճո ծառայությունն ուժեղացնելու ուղղությամբ և արդյունքների մասին, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի  200-րդ հոդվածով սահմանված կարգով տեղեկացնել ՀՀ Արարատի մարզի դատախազությանը:

Прокурор Араратской области представил ходатайства министру территориального управления и инфраструктур РА и начальнику службы дорожной полиции РА
В ходе совещания, проведенного 05-го февраля сего года в прокуратуре Араратской области было констатировано, что на территории области на 19.8 % увеличились случаи дорожно-транспортных преступлений и происшествий. В частности по сравнению с 116 случаями ДТП, зарегистрированных за 2018г. в период прошлого года было зарегистрировано 139 подобных случаев. При этом на 2 увеличилось число случаев со смертельным исходом составив 20, и в результате этого скончалось 37 лиц.
Учитывая эти тревожные цифры, генеральный прокурор РА Артур Давтян в ходе совещания поручил детально проанализировать полную картину нарушений правил дорожного движения, выделить более рискованные зоны и, применив соответствующие меры прокурорского воздействия быть последовательным по устранению основных причин, способствующих дорожно-транспортным преступлениям.
В этом контексте прокуратура Араратской области начала работы, направленные на предотвращение указанного вида преступления с применением соответствующих мер прокурорского воздействия.
В частности было обращено внимание на то обстоятельство, что из зафиксированных случаев со смертельным исходом 2 случились на мосту посёлка ЗОД г. Арарат, в результате чего в целом 8 лиц скончалось.
В частности 06-го июля 2019г. в пределах 15:00 часов автомобиль марки " Toyota Hilux " при направлении в Ереван по дороге Мегри-Ереван выехал напротив по проездной части дороги и врезался в транспорт марки "GAZelle", направляющийся в сторону Ерасх. Сразу после этого в заднюю часть транспорта врезался автомобиль марки " VAZ-21063". Вследствие столкновений в двигательной части машины из-за утечки газа из газовой системы произошел пожар, распространяясь на другие 2 автомобили, что по неосторожности повлекло за собой смерть 7 человек и телесные повреждения различных степеней тяжести у 3 пассажиров.
По факту случая, согласно ч. 3 ст. 242 УК РА было возбуждено уголовное дело, в рамках дела согласно той же статьи водителю автомобиля марки "Toyota Hilux" С. А. было предъявлено обвинение. 22.11.2019г. дело с обвинительным заключением было направлено в суд общей юрисдикции областей Арарат и Вайоц Дзор и на данный момент находится в процессе судебного разбирательства.
На том же месте, 01-го ноября 2019г. в пределах 13:48 часов автомобиль марки "Mercedes-Benz CLK 200" выехал с проездной части дороги, повернулся и упал в находящийся справа овраг. Вследствие аварии пассажир получил телесные повреждения, а водитель машины скончался по дороге в больницу. По факту случая по признакам ч. 2 ст. 242 УК РА было возбуждено уголовное дело, была назначена судебная автотехническая, судебно-трасологическая и судебно-медицинская экспертиза, предварительное расследование продолжается.
Из изучений материалов уголовных дел следует, что аварии произошли в дневное время, в условиях ясного освещения, без наличия каких-либо препятствий для движения.
Учитывая эти обстоятельства, прокурор Араратской области РА С. Оганнисян направил ходатайства министру территориального управления и инфраструктур РА С. Папикяну, а также начальнику службы дорожной полиции РА Е. Карапетяну.
Соответствующими ведомствами было предложено в пределах компетенции принять меры по обеспечению безопасности движения на мосту посёлка ЗОД автодороги Ереван-Ерасх, нейтрализации факторов порождающих преступления и аварии, направлению усиления службы дорожной полиции и в порядке, предусмотренном ст. 200 УПК РА сообщить о результатах прокуратуре Араратской области.