Վախճանվել է Հայկական ԽՍՀ երկարամյա դատախազ Սուրեն Օսիպյանը. ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ցավակցական ուղերձ է հղել
Խոր ցավով տեղեկացնում ենք, որ 89 տարեկան հասակում իր մահկանացուն է կնքել Հայաստանի դատախազական համակարգի ամենահեղինակավոր դեմքերից մեկը, ականավոր իրավաբան, իր անձով և տեսակով դատախազության գրեթե երկու տասնամյակի պատմությունն ամփոփող, 1971 թվականից մինչև 1988 թվականը Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության գլխավոր դատախազի պաշտոնն զբաղեցրած Սուրեն Արտաշեսի Օսիպյանը:
Սուրեն Օսիպյանը ծնվել է 1930 թվականին, Ադրբեջանի Նուխի քաղաքում, ծառայողի ընտանիքում։
1947 թվականին ընդունվել է Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը, որը գերազանցությամբ ավարտելուց հետո ընդունվել է հիշյալ ֆակուլտետի ասպիրանտուրա՝ պետական իրավունքի մասնագիտացմամբ։
1959 թվականին պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն, դարձել իրավաբանական գիտությունների թեկնածու: 1960 թվականին ստացել է դոցենտի, իսկ 1998 թվականին՝ պրոֆեսորի կոչում, 1953-1971թթ. դասավանդել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետում: Եղել է նույն ֆակուլտետի պետական և վարչական իրավունքի ամբիոնի վարիչ, ապա ֆակուլտետի դեկան։
1969-1990թթ. աշխատել է նաև ՀԽՍՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտում, հանդիսացել է վերջինիս գիտական խորհրդի անդամ:
Ս. Օսիպյանը եղել է Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցության չորս համագումարների պատգամավոր, ընտրվել է ՀԿԿ Կենտրոնական կոմիտեի անդամ և Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի չորս գումարումների պատգամավոր։
1989 թվականից աշխատել է ԵՊՀ բարձրագույն դպրոցի գիտահետազոտական կենտրոնում, 1991 թվականից՝ Երևանի Հայկական բաց համալսարանում ղեկավարել է իրավական գիտությունների ամբիոնը։
17 տարի և 10 ամիս Ս. Օսիպյանը զբաղեցրել է հայկական ԽՍՀ դատախազի պաշտոնը, ինչն աննախադեպ է ընդհանրապես ԽՍՀՄ դատախազների և դատախազությունների պատմության մեջ։ Այս հանգամանքը խոսում է Ս. Օսիպյանի՝ ոչ միայն բարձր մասնագիտական հատկանիշներով օժտված անհատականություն լինելու, այլ նաև իբրև այդպիսին Խորհրդային Միության մասշտաբով մեծագույն հարգանք ու պատկառանք վայելելու մասին:
Այդ է վկայում նաև հանգամանքը, որ 1993 թվականից Ս. Օսիպյանն աշխատել է ՌԴ գլխավոր դատախազության ակադեմիայի կազմում գտնվող օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման գիտահետազոտական ինստիտուտում, միաժամանակ հանդիսացել է ՀՀ գլխավոր դատախազության լիազոր ներկայացուցիչը Մոսկվայում, ԱՊՀ երկրների դատախազությունների կազմակերպչական խորհրդում։
Այդ ինստիտուտի գիտական խորհրդի կողմից Ս. Օսիպյանին շնորհվել է իրավաբանական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան և սահմանադրական իրավունքի պրոֆեսորի կոչում։
1971 թվականին ստանձնելով Հայկական ԽՍՀ դատախազի պաշտոնը, Ս. Օսիպյանը չի խզել իր կապը ԵՊՀ-ի և ՀԽՍՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտի հետ, եղել է դրանց գիտական խորհրդի անդամ, 17 տարի հանդիսացել է ԵՀՊ իրավաբանական ֆակուլտետի պետական քննական հանձնաժողովի նախագահը։ Զբաղվել ակտիվ գիտամանկավարժական գործությամբ՝ դառնալով 9 մենագրության և ավելի քան 80 գիտական աշխատանքների հեղինակ։ Իր երկարամյա անբասիր գործունեության ընթացքում արժանացել է համամիութենական և հանրապետական բազմաթիվ կոչումների և շքանշանների:
Որպես ՀԽՍՀ դատախազ՝ Ս. Օսիպյանն աչքի է ընկել ընդգծված սկզբունքայնությամբ, դատախազական համակարգի դիրքերը պետական կառավարման համակարգում ամրապնդելուն, դատախազական գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը, կառուցվածքային, գործառույթային բարեփոխումներին ուղղված լրջագույն նախաձեռնություններով: Նրա օրոք ՀԽՍՀ դատախազության հեղինակությունը ԽՍՀՄ դատախազության համակարգում էականորեն բարձրացել է և հատկապես օրենքների կատարման նկատմամբ դատախազական հսկողության, քննչական աշխատանքի, դատարաններում մեղադրանքի պաշտպանության և այլ ուղղություններով լուրջ ցուցանիշներ են արձանագրվել:
Լինելով խստապահանջ ղեկավար՝ մեծ ուշադրություն էր դարձնում կադրերի պատրաստմանը, ընտրությանը և առաջխաղացմանը՝ միաժամանակ հոգատարություն դրսևորելով աշխատակիցների աշխատանքային, կենցաղային պայմանների բարելավման խնդիրների լուծման հարցերում։
Նրա ղեկավարմամբ և անմիջական մասնակցությամբ ընդունված որոշումները ոչ միայն ուղեցույցային և ծրագրային նշանակություն ունեին, այլև վերածվում էին ուսուցման յուրահատուկ միջոցի՝ դատախազության աշխատակիցներին սերմանելով մասնագիտական պարտքի խորը ըմբռնում և նվիրում պետությանն ու աշխատանքին:
Ավանդապաշտությունն ու իրավական մտքի զարգացման միտումները համադրելու, բարդ իրավիճակներում կողմնորոշվելու և լավագույն լուծումները գտնելու նրա ունակությունը, աշխատանքային ձեռագիրը շատերի համար էր ուսանելի։
Անգնահատելի է Ս. Օսիպյանի ներդրումը պետաիրավական համակարգի ամրապնդման, իրավաբանության զարգացման, իրավաբանների սերունդների կրթման ասպարեզում, որոնք առանձնացնում են նրան իբրև պետական մտածողությամբ օժտված, սկզբունքային, բարեխիղճ և իր գործին ու առաքելությանը նվիրված բարձր պրոֆեսիոնալի։
Ավագ գործընկերոջ, մեծ գիտնական-մանկավարժի, խոշոր անհատականության ծանր կորստի կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն իր և ՀՀ դատախազության անունից խորը ցավակցություն է հայտնում նրա ընտանիքի անդամներին, հարազատներին, նրա հետ աշխատած, նրան ճանաչող բոլոր անձանց:
Ս. Օսիպյանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա մարտի 24-ին, Մոսկվայի ժամանակով ժամը 12.30-ից 13.30-ը՝ Մոսկվայի Օլիմպիական պողոտայում գտնվող Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդանիստ Մոսկվայի հայկական տաճարային համալիրի Սբ. Պայծառակերպություն Մայր եկեղեցում:

The long-term prosecutor of the Armenian SSR Suren Osipyan has died. The RA Prosecutor General Artur Davtyan has sent a letter of condolences.
With deep sorrow we inform that at the age of 89, one of the most influential persons of the prosecution system of Armenia, an outstanding lawyer, a representative of the history of almost two decades of the prosecutor's office, the prosecutor general of the Armenian Soviet Socialist Republic Suren Osipyan has died.
Suren Osipyan was born in 1930 in the family of an employee in Nuhi, Azerbaijan. In 1947 he has entered the law faculty of Yerevan State University, after graduating from university with honors he has entered the postgraduate course of the faculty. In 1959 he has defended his thesis and has become a candidate of legal sciences. In 1960, he has been awarded the title of associate professor, and in 1998 the title of professor. From 1953 to 1971 taught at the Faculty of Law of YSU. He has been the head of the department of state and administrative law of the same faculty, and then the dean of the faculty. From 1969 to 1990 he has also worked at the Institute of Philosophy and Law of the Armenian National Academy of Sciences, and has been a member of the Scientific Council. S. Osipyan has been a member of the four congresses of the Communist Party of Armenia, a member of the Central Committee of the Communist Party of Armenia and a member of the four convocations of the Supreme Council of the Armenian SSR.
For 17 years and 10 months, S. Osipyan has held the post of the Prosecutor of the Armenian SSR, which undoubtedly testifies not only to his high professional qualities, but also to the fact that he has been highly respected and honored throughout the Soviet Union.
This is evidenced by the fact that since 1993 S. Osipyan has worked at the Research Institute for Strengthening Law and Order at the General Prosecutor's Office of the Russian Federation and in the Coordinating Council of Prosecutors of the CIS countries in Moscow as an authorized representative of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia. By the Scientific Council of that institute, Osipian has been awarded the degree of Doctor of Law and the title of Professor of Constitutional Law. In 1971 he assumed office as a prosecutor of the Armenian SSR. Osipyan did not break his ties with the YSU and the Institute of Philosophy and Law of the Armenian SSR, was a member of their scientific council, and for 17 years he was the Chairman of the State Examination Committee of the Faculty of Law. Engaged in active pedagogical work, becoming the author of 9 monographs and more than 80 scientific works, throughout many years of impeccable service, he has been awarded numerous union titles and awards. As the prosecutor of the Armenian SSR S. Osipyan stood out for his principles. In order to strengthen the position of the prosecution system in the system of public administration, he came up with serious initiatives aimed at improving the efficiency of prosecutorial activities, structural, functional reforms. Under his leadership, the authority of the prosecutor's office of the Armenian SSR has increased significantly in the system of the USSR Prosecutor's Office. One of the main guarantees of this was his professional rigor, his careful attitude to the selection of personnel and their advancement, respect for his subordinates, his humane attitude, shown by him as a leader, in matters of improving working and living conditions.
Decisions made under his leadership and with his direct participation had considerable weight, and his manner of work, responsible and selfless attitude to the work of the prosecutor's office prompted in employees a deep understanding of his professional duty and devotion to the state and work. Truly, the contribution of S. Osipyan is invaluable in the sphere of strengthening the state legal system, development of jurisprudence, education of lawyers who distinguish him as a principled, conscientious, high professional, endowed with state thinking, dedicated to his work and mission.
The RA General Prosecutor Artur Davtyan personally and on behalf of the RA Prosecutor’s Office has expressed deep condolences to the family, relatives, all those who worked with him and knew him in connection with great loss of senior colleague, great scientist-teacher and outstanding personality.