Վախճանվել է Հայկական ԽՍՀ երկարամյա դատախազ Սուրեն Օսիպյանը. ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ցավակցական ուղերձ է հղել
Խոր ցավով տեղեկացնում ենք, որ 89 տարեկան հասակում իր մահկանացուն է կնքել Հայաստանի դատախազական համակարգի ամենահեղինակավոր դեմքերից մեկը, ականավոր իրավաբան, իր անձով և տեսակով դատախազության գրեթե երկու տասնամյակի պատմությունն ամփոփող, 1971 թվականից մինչև 1988 թվականը Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության գլխավոր դատախազի պաշտոնն զբաղեցրած Սուրեն Արտաշեսի Օսիպյանը:
Սուրեն Օսիպյանը ծնվել է 1930 թվականին, Ադրբեջանի Նուխի քաղաքում, ծառայողի ընտանիքում։
1947 թվականին ընդունվել է Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը, որը գերազանցությամբ ավարտելուց հետո ընդունվել է հիշյալ ֆակուլտետի ասպիրանտուրա՝ պետական իրավունքի մասնագիտացմամբ։
1959 թվականին պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն, դարձել իրավաբանական գիտությունների թեկնածու: 1960 թվականին ստացել է դոցենտի, իսկ 1998 թվականին՝ պրոֆեսորի կոչում, 1953-1971թթ. դասավանդել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետում: Եղել է նույն ֆակուլտետի պետական և վարչական իրավունքի ամբիոնի վարիչ, ապա ֆակուլտետի դեկան։
1969-1990թթ. աշխատել է նաև ՀԽՍՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտում, հանդիսացել է վերջինիս գիտական խորհրդի անդամ:
Ս. Օսիպյանը եղել է Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցության չորս համագումարների պատգամավոր, ընտրվել է ՀԿԿ Կենտրոնական կոմիտեի անդամ և Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի չորս գումարումների պատգամավոր։
1989 թվականից աշխատել է ԵՊՀ բարձրագույն դպրոցի գիտահետազոտական կենտրոնում, 1991 թվականից՝ Երևանի Հայկական բաց համալսարանում ղեկավարել է իրավական գիտությունների ամբիոնը։
17 տարի և 10 ամիս Ս. Օսիպյանը զբաղեցրել է հայկական ԽՍՀ դատախազի պաշտոնը, ինչն աննախադեպ է ընդհանրապես ԽՍՀՄ դատախազների և դատախազությունների պատմության մեջ։ Այս հանգամանքը խոսում է Ս. Օսիպյանի՝ ոչ միայն բարձր մասնագիտական հատկանիշներով օժտված անհատականություն լինելու, այլ նաև իբրև այդպիսին Խորհրդային Միության մասշտաբով մեծագույն հարգանք ու պատկառանք վայելելու մասին:
Այդ է վկայում նաև հանգամանքը, որ 1993 թվականից Ս. Օսիպյանն աշխատել է ՌԴ գլխավոր դատախազության ակադեմիայի կազմում գտնվող օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման գիտահետազոտական ինստիտուտում, միաժամանակ հանդիսացել է ՀՀ գլխավոր դատախազության լիազոր ներկայացուցիչը Մոսկվայում, ԱՊՀ երկրների դատախազությունների կազմակերպչական խորհրդում։
Այդ ինստիտուտի գիտական խորհրդի կողմից Ս. Օսիպյանին շնորհվել է իրավաբանական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան և սահմանադրական իրավունքի պրոֆեսորի կոչում։
1971 թվականին ստանձնելով Հայկական ԽՍՀ դատախազի պաշտոնը, Ս. Օսիպյանը չի խզել իր կապը ԵՊՀ-ի և ՀԽՍՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտի հետ, եղել է դրանց գիտական խորհրդի անդամ, 17 տարի հանդիսացել է ԵՀՊ իրավաբանական ֆակուլտետի պետական քննական հանձնաժողովի նախագահը։ Զբաղվել ակտիվ գիտամանկավարժական գործությամբ՝ դառնալով 9 մենագրության և ավելի քան 80 գիտական աշխատանքների հեղինակ։ Իր երկարամյա անբասիր գործունեության ընթացքում արժանացել է համամիութենական և հանրապետական բազմաթիվ կոչումների և շքանշանների:
Որպես ՀԽՍՀ դատախազ՝ Ս. Օսիպյանն աչքի է ընկել ընդգծված սկզբունքայնությամբ, դատախազական համակարգի դիրքերը պետական կառավարման համակարգում ամրապնդելուն, դատախազական գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը, կառուցվածքային, գործառույթային բարեփոխումներին ուղղված լրջագույն նախաձեռնություններով: Նրա օրոք ՀԽՍՀ դատախազության հեղինակությունը ԽՍՀՄ դատախազության համակարգում էականորեն բարձրացել է և հատկապես օրենքների կատարման նկատմամբ դատախազական հսկողության, քննչական աշխատանքի, դատարաններում մեղադրանքի պաշտպանության և այլ ուղղություններով լուրջ ցուցանիշներ են արձանագրվել:
Լինելով խստապահանջ ղեկավար՝ մեծ ուշադրություն էր դարձնում կադրերի պատրաստմանը, ընտրությանը և առաջխաղացմանը՝ միաժամանակ հոգատարություն դրսևորելով աշխատակիցների աշխատանքային, կենցաղային պայմանների բարելավման խնդիրների լուծման հարցերում։
Նրա ղեկավարմամբ և անմիջական մասնակցությամբ ընդունված որոշումները ոչ միայն ուղեցույցային և ծրագրային նշանակություն ունեին, այլև վերածվում էին ուսուցման յուրահատուկ միջոցի՝ դատախազության աշխատակիցներին սերմանելով մասնագիտական պարտքի խորը ըմբռնում և նվիրում պետությանն ու աշխատանքին:
Ավանդապաշտությունն ու իրավական մտքի զարգացման միտումները համադրելու, բարդ իրավիճակներում կողմնորոշվելու և լավագույն լուծումները գտնելու նրա ունակությունը, աշխատանքային ձեռագիրը շատերի համար էր ուսանելի։
Անգնահատելի է Ս. Օսիպյանի ներդրումը պետաիրավական համակարգի ամրապնդման, իրավաբանության զարգացման, իրավաբանների սերունդների կրթման ասպարեզում, որոնք առանձնացնում են նրան իբրև պետական մտածողությամբ օժտված, սկզբունքային, բարեխիղճ և իր գործին ու առաքելությանը նվիրված բարձր պրոֆեսիոնալի։
Ավագ գործընկերոջ, մեծ գիտնական-մանկավարժի, խոշոր անհատականության ծանր կորստի կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն իր և ՀՀ դատախազության անունից խորը ցավակցություն է հայտնում նրա ընտանիքի անդամներին, հարազատներին, նրա հետ աշխատած, նրան ճանաչող բոլոր անձանց:
Ս. Օսիպյանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա մարտի 24-ին, Մոսկվայի ժամանակով ժամը 12.30-ից 13.30-ը՝ Մոսկվայի Օլիմպիական պողոտայում գտնվող Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդանիստ Մոսկվայի հայկական տաճարային համալիրի Սբ. Պայծառակերպություն Մայր եկեղեցում:

Скончался прокурор Армянской ССР Сурен Осипян. Генеральный прокурор РА Артур Давтян направил письмо с соболезнованиями.
С глубокой болью сообщаем, что  в возрасте 89 лет скончался  один из самых влиятельных лиц прокурорской системы Армении, выдающийся  юрист,  представитель истории почти двух десятилетий прокуратуры,  генеральный прокурор Армянской Советской Социалистической Республики  Сурен Арташесович Осипян.
Сурен Осипян родился в 1930 году в семье работника в городе Нухи, Азербайджан. В 1947 году поступил на юридический факультет Ереванского государственного университета, после окончания университета с отличием поступил в аспирантуру указанного факультета. В 1959 году защитил кандидатскую диссертацию и стал кандидатом юридических наук. В 1960 году  ему было присвоено звание  доцента , а в 1998 году звание профессора. С  1953 по 1971гг. преподавал в юридическом факультете ЕГУ. Он был заведующим кафедрой государственного и административного права того же факультета, а затем деканом факультета.
С 1969 по 1990гг. он также работал в Институте философии и права Национальной академии наук Армении и был членом Учёного совета. С. Осипян был членом четырёх съездов Коммунистической партии Армении, членом ЦК Коммунистической партии Армении и членом четырёх созывов Верховного Совета Армянской ССР.
17 лет и 10 месяцев С. Осипян занимал пост прокурора Армянской ССР, что, несомненно, свидетельствует не только о его высоких профессиональных качествах, но и о том, что он пользовался большим уважением и почётом в масштабах Советского Союза.
Об этом свидетельствует тот факт, что с 1993 года С. Осипян работал в Научно-исследовательском институте укрепления законности и правопорядка при Генеральной прокуратуре РФ и в Координационном совете прокуроров стран СНГ в Москве в качестве уполномоченного представителя Генеральной прокуратуры РА.
Учёным советом этого института, Осипяну была присвоена степень доктора юридических наук и звание профессора конституционного права. В 1971 году он вступил в должность прокурора Армянской ССР. Осипян не разрывал связи с ЕГУ и Институтом философии и права Армянской ССР, был членом их научного совета и 17 лет был председателем Государственной экзаменационной комиссии юридического факультета. Занимался активной педагогической работой, став автором 9 монографий и более 80 научных работ. На протяжении многих лет безупречной службы он был удостоен многочисленных профсоюзных титулов и наград.
Как прокурор Армянской ССР С. Осипян  выделялся своей принципиальностью.  В целях укрепления позиции прокурорской системы в системе государственного управления он выступал с серьёзными инициативами, направленными на повышение эффективности прокурорской деятельности, структурные, функциональные реформы. Под его руководством авторитет прокуратуры Армянской ССР существенно возрос в системе прокуратуры СССР. Одной из основных гарантий этого была его профессиональная строгость, его бережное отношение к подбору кадров и их продвижению, уважение к своим подчинённым, его человечное отношение, проявленное им как руководителем, в вопросах улучшения условий труда и быта.
Принятые под его руководством и с его непосредственным участием решения имели значительный вес, а его манера работы, ответственное и самоотверженное отношение к работе прокуратуры пробуждало в сотрудниках глубокое понимание своего профессионального долга и преданности государству и работе. Поистине, бесценен вклад С. Осипяна в сфере укрепления государственно-правовой системы, развития юриспруденции, воспитания юристов, которые выделяют его как принципиального, добросовестного, высокого профессионала, наделённого государственным мышлением, преданного своему делу и миссии.
Генеральный прокурор РА Артур Давтян  лично и от имени прокуратуры РА выражает глубокие соболезнования  членам  его семьи, родственникам, всем  тем, кто работал с ним и знал его в связи с большой потерей старшего коллеги, великого учёного-педагога, выдающейся личности.