Դատախազությունն առաջարկում է խստացնել ապօրինի ընդերքօգտագործման հանցագործությունների համար նախատեսվող պատիժները
Դատախազության վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ ապօրինի ընդերքօգտագործման դեմ քրեաիրավական պայքարում որոշ իրավակարգավորումների անկատարության պատճառով առաջացել են լուծման անհրաժեշտություն առաջացնող օբյեկտիվ որոշ խնդիրներ:
Մասնավորապես ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի (Ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելը) 1-ին և 2-րդ մասերը համարվում են ոչ մեծ ծանրության հանցագործություններ: Նշված հոդվածով սահմանված սանկցիաների պայմաններում անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու վաղեմության ժամկետը երկու տարի է։ Մինչդեռ քրեական գործերով իրականացվող քննությունը սովորաբար տևում է բավականին երկար, քանի որ գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման պահանջից ելնելով՝ անհրաժեշտություն է առաջանում իրականացնել բազմաթիվ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, խախտման բնույթի, իրականացված աշխատանքների նորմատիվային համապատասխանության, պատճառված վնասի չափի, նախագծերը սահմանված շինարարակական պահանջներին համապատասխան կատարված լինելու և գործին վերաբերող այլ հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակել տարբեր՝ երբեմն նաև համալիր-հանձնաժողովային փորձաքննություններ, որոնց կատարումը խիստ ժամանակատար է։ Օրինակ՝ միայն դատաշինարարական փորձաքննությունը կարող է տևել 7-8 ամիս, նույնիսկ մինչև 1 տարի: Իսկ առանց այդ փորձագիտական եզրակացությունների, երբեմն անհնար է լինում որոշել սահմանված կանոնների խախտման բնույթը, պարզել մեղավոր անձանց շրջանակը, լուծել քրեական գործի վերջնական ընթացքը։
Բացի այն, որ վերոնշյալ պատճառներով իրականացվող քննությունները ձգձգվում են, քրեական գործերը մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկվելու դեպքում, ելնելով դատարանների ծանրաբեռնվածությունից, քրեական գործի նյութերի, ապացուցման առարկայի ծավալից՝ դատաքննությունններն իրենց հերթին կարող են տևել 2 տարի և ավելի՝ հանգեցնելով քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն անցնելուն։
Եվ լինում են դեպքեր, երբ անգամ վարույթն իրականացնող մարմնի գործադրած պատշաճ ջանասիրության դեպքում անհնար է դառնում մեղավոր անձանց դատապարտել և ենթարկել իրական պատժի։
Բացի վերոնշյալը, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի սանկցիաները խնդրահարույց են նաև այն առումով, որ նույնիսկ քրեական պատասխանատվության ժամկետների սահմաններում անձի վերաբերյալ մեղադրական դատավճիռ կայացնելիս սահմանված պատիժները մեղմ են և չեն համապատասխանում նշված հանցանքների հասարակական վտանգավորությանը։ Մասնավորապես, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիայով ազատազրկումը որպես պատժատեսակ ընդհանրապես նախատեսված չէ, իսկ 2-րդ մասի դեպքում թեպետ սահմանված է, սակայն առավելագույն ժամկետ է նախատեսված ընդամենը 1 տարին:  Հաշվի առնելով, որ այդ հանցավոր արարքներով վնաս է պատճառվում շրջակա միջավայրին, վերջնական արդյունքում՝ անուղղակիորեն վտանգ ստեղծում բնակչության առողջության համար, այսպիսի պատժաչափերը չեն համապատասխանում այդ հանցանքի բնույթին։
Հատկապես հաշվի առնելով այդ հոդվածով քննվող քրեական գործերի աճման միտումը, դրանց քննությամբ պարզված՝ պատճառված վնասների չափերը՝ առաջացել է այս հարցում պատժողական ներգործության միջոցները խստացնելու անհրաժեշտություն՝ որը նաև կանխարգելիչ նշանակություն ունի:
Ելնելով դրանից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի գրությամբ ՀՀ արդարադատության նախարարին ներկայացվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրինագիծ՝ Կառավարության քննարկմանը ներկայացնելու նպատակով:
Այս նախաձեռնությամբ ՀՀ դատախազությունն առաջարկել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիայում, որպես պատժատեսակ, նախատեսել ազատազրկումը՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելուց զրկելը նախատեսելով որպես պարտադիր լրացուցիչ պատժատեսակ։ Ինչպես նաև առաջարկվել է նույն հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիայում խստացնել ազատազրկման ժամկետները՝ ներկայումս գործող մինչև 1 տարի ժամկետով ազատազրկման փոխարեն սահմանելով մինչև 6 տարի ժամկետով ազատազրկում։
Այս փոփոխությունների արդյունքում ինքնաբերաբար կլուծվի նաև քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետների, այսինքն  պատասխանատվության անխուսափելիության և սոցիալական արդարության ապահովման սկզբունքների կենսագործման խնդիրը:

Prosecutor's Office proposes to tighten penalties for crimes in the field of illegal subsoil use
As a result of the analysis of the prosecutor's office, it was found out that in the criminal-legal fight against illegal subsoil use due to the failure to implemet some legal regulations, some objective problems appeared.
In particular, Part 1 and Part 2 of Art. 291 of the RA Criminal Code ( breach of rules for protection and subsoil use) are considered not very grave crimes. Under the conditions of the sanctions provided for by this article, the statute of limitations for exemption from criminal liability is 2 years. However, investigations by criminal cases usually last quite a long time, because on the basis of the requirement of a comprehensive, complete and objective study of the circumstances of the case, it becomes necessary to carry out numerous investigative and other procedural actions, in order to establish other circumstances relevant to the case, to initiate various often even complex-commission expertise, and the implementation of which requires a lot of time. For example, only a forensic-construction expertise can last 7-8 months, even up to 1 year. And without these expert conclusions, it is often impossible to determine the nature of the violation of established rules, find out the circle of accused people.
In addition to the fact that ongoing investigations are delayed due to the mentioned reasons, in the case of criminal cases with an indictment being sent to court, based on the workload of the courts, trial can last 2 years and, moreover, may lead to the expiration of the statute of limitations for criminal liability.
And there are cases when even with due diligence of the body conducting the proceedings, it becomes impossible to convict the accused and to punish them.
In addition to the foregoing, the sanctions of Art. 291 of the Criminal Code of the Republic of Armenia is also problematic in the sense that, within the limits of criminal liability for rendering guilty verdict regarding the person, the provided penalties are milder and do not correspond to the public danger of these crimes. In particular, imprisonment under the sanction of Part 1 of Art. 291 of the RA Criminal Code as a form of punishment is not provided at all, and in the case of Part 2, despite the fact that it is provided, however, the maximum term is only 1 year. Considering that by these criminal acts damage is inflicted to the environment, as a result, indirectly threatening the health of the population, such punishments do not correspond to the nature of this crime.
Especially taking into account the growing trend of criminal cases investigated under this article, the extent of the caused damage, found out by the investigation, the need arose to tighten penalties in this matter, which also has preventive value.
Based on this, by a letter of the RA Prosecutor General, to the RA Minister of Justice was presented a bill introducing amendments and supplements to the RA Criminal Code with a view to present to the Government for discussion.
With this initiative, the RA Prosecutor's Office proposed in the sanction of Part 1 of Art. 291 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, as a form of punishment, establish deprivation of liberty for a term not exceeding 3 years by establishing as a mandatory additional type of crime deprivation of the right to occupy certain positions or be engaged in certain activities for a term not exceeding 3 years.
As a result of these changes, the task of implementing the statute of limitations for criminal liability, that is, the principles of ensuring the inevitability of responsibility and social justice, will also be automatically solved.