Դատախազության ներգործությամբ Արարատի մարզում գործող ինքնակամ կառուցված խոշոր ձկնաբուծարանն օրինականացվել է, համայնքի իրավունքները՝ վերականգնվել
«Հետք» առցանց պարբերականի` 2020թ․ հունվարի 8-ի «Ձկնաբույծներն արժեզրկել են երկրի ամենամեծ կապիտալը` հողը» վերտառությամբ հրապարակման հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ Արարատի մարզի դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության գործառույթների շրջանակներում իրականացվել է ուսումնասիրություն, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության Մասիսի բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր։ Դրանց ընթացքում պարզվել է, որ դեռևս 2004թ․հունիսի 3-ին կնքված պայմանագրով Արարատի մարզի Սիս համայնքից վարձակալած 11,32 հա հողամասի վրա N ընկերության կողմից 2007թ․կառուցվել է 5 հա մակերեսով ամբողջությամբ ինքնակամ՝ քարաբետոնե ձկնաբուծական լճակներից և այլ ինքնակամ շինություններից կազմված ձկնաբուծարան: Ընդ որում, նշված՝ ընկերությունը հիշյալ 11,32 հա հողատարածքը վարձակալել է ենթավարձակալության պայմանագրով:
ՀՀ օրենսդրության համաձայն, համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող հողերի նպատակային օգտագործման, հողօգտագործողների կողմից հողային օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողության, ապօրինի հողօգտագործումների կանխարգելման, կասեցման և վերացման պարտականությունը կրում է  համայնքի ղեկավարը, իսկ ենթավարձակալության իրավունքով տրված հողամասի ոչ նպատակային օգտագործումը հիմք է վարձակալության իրավունքը ՀՀ հողային օրենսգրքի 102-րդ հոդվածի և վարձակալության պայմանագրի պահանջներով դադարեցնելու համար։
Նախապատրաստված նյութերով հիմնավորվել է, որ համայնքի նախկին և ներկա ղեկավարները, ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, օրենքով սահմանված կարգով պատշաճ վերահսկողություն չեն իրականացրել իրենց համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող հողերի նպատակային օգտագործման, հողօգտագործողների կողմից հողային օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ:
Հետաքննության մարմնի կողմից որոշում է կայացվել Սիս համայնքի նախկին ղեկավարի պարագայում վաղեմությունն անցած լինելու, իսկ գործող համայնքապետի պարագայում՝ համաներման ակտի կիրառման հիմքերով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին՝ հաշվի առնելով դրա դեմ նրանց կողմից չառարկելու հանգամանքը։
Այսով հանդերձ՝ Արարատի մարզի դատախազը գրություն է հասցեագրել Սիս համայնքի ղեկավարին՝ միջոցներ ձեռնարկելու վարձակալության պայմանագիրը օրենքով սահմանված կարգով լուծելու կամ ՀՀ Կառավարության 2006թ․ մայիսի 28-ի թիվ 912-ն որոշմամբ հաստատված կարգով ինքնակամ կառույցներն օրինականացնելու կամ քանդելու ուղղությամբ` առաջարկելով արդյունքների մասին սեղմ ժամկետում հայտնել Արարատի մարզի դատախազություն:
Արդյունքում Սիս համայնքի ղեկավարի 2020թ․հունիսի 3-ի որոշմամբ կառուցված ինքնակամ կառույցներն օրինականացվել են և ճանաչվել համայնքային սեփականություն։ Համայնքի կողմից առաջարկվել է ուղղակի վաճառքով գնել նշված կառույցները և դրանց սպասարկման և պահպանման համար անհրաժեշտ 10,75876 հա հողատարածքը։ Գնման առաջարկն ընդունվել է և հունիսի 30-ին նշված կառույցների և հողամասի  գնման համար համայնքի հաշվեհամարին փոխանցվել է ընդհանուր շուրջ 111 մլն ՀՀ դրամ։
Հարկ է ընդգծել, որ սկսած 2007թ. մինչ օրս, Սիս համայնքը զրկված է եղել նշված ինքնակամ շինությունների համար գույքահարկ գանձելու և այդկերպ համայնքի բյուջեն համալրելու հնարավորությունից` նկատի ունենալով, որ ինքնակամ շինությունները պետական գրանցման ենթարկված չեն եղել: Մինչդեռ դատախազության ներգործությամբ իրականացված գործընթացի արդյունքում հետայսու ձկնաբուծարանի սեփականատերը պարտավոր է լինելու  յուրաքանյուր տարի Սիս համայնքի բյուջե վճարել սահմանված չափով գույքահարկ:

The large unauthorized fish farm built in Ararat Region has been legalized by the Prosecutor's Office, the rights of the community have been recovered.
Based on the publication titled "Fish farmers devalued the country's largest capital - land" on the online newspaper “Hetq” published on 8 January, 2020 the RA Prosecutor General instructed the Prosecutor’s Office of Ararat Region to undertake studies within the scope of protection of state interests. Materials have been prepared in Masis Division of the RA Police. These materials showed that a contract signed still on June 3, 2004 on the land lease of 11.32-hectare land from Sis community of Ararat Region by company N, a fish farm with 5-hectare area was built completely unauthorized, consisting of concrete fishing ponds and other unauthorized buildings. In addition, the mentioned company leased the mentioned 11.32-hectare land under a sub-lease agreement.
According to the legislation of the Republic of Armenia, the head of the community is responsible for the aimful use of lands within the administrative boundaries of the community, and the responsibility of control over the observance of land legislation requirements by land users, prevention and suspension of illegal land usage, and the aimless use of land plots can serve as a ground to terminate the right of land leasing under Article 102 of the RA Land Code and under the terms of the lease agreement.
The prepared materials have substantiated that the former and acting heads of the community have not fulfilled their official duties because of unfair and negligent attitude towards their positions, have not exercised proper control over the aimful use of lands within the administrative boundaries of their community and the land legislation has not been followed by land users.
The investigative body decided to refuse the initiation of criminal proceedings due to the statute of limitations regarding  the former head of Sis community on the grounds of applying the amnesty act, taking into account the fact that they had no objection.
Besides, the Prosecutor of Ararat Region addressed a letter to the head of Sis community to undertake measures to terminate the lease agreement in accordance with the legislation and the order N 912-N of the RA Government adopted on May 28, 2006 on legalization or demolishment of unauthorized structures proposing to inform the Prosecutor's Office of Ararat Region about the results as soon as possible.
In the result, the unauthorized structures built by the decision of the head of Sis community on June 3, 2020 were legalized and recognized as community property. The community offered to buy the mentioned structures through direct sale and 10,75876 hectares of land plot necessary for their service and maintenance. The purchase offer was accepted on June 30 and about AMD 111 million was transferred to the bank account of the community for the purchase of the mentioned structures and land plot.
It is worth of underlining that since 2007 Sis community has been deprived of the opportunity to collect property taxes for these unauthorized buildings and replenish the budget of the community, given that the unauthorized buildings were not state-registered. Meanwhile, in the result of the initiation of the Prosecutor's Office, from now each year the owner of the fish farm will have to pay a certain amount of property tax to Sis community budget.