Դատախազության ներգործությամբ Արարատի մարզում գործող ինքնակամ կառուցված խոշոր ձկնաբուծարանն օրինականացվել է, համայնքի իրավունքները՝ վերականգնվել
«Հետք» առցանց պարբերականի` 2020թ․ հունվարի 8-ի «Ձկնաբույծներն արժեզրկել են երկրի ամենամեծ կապիտալը` հողը» վերտառությամբ հրապարակման հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ Արարատի մարզի դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության գործառույթների շրջանակներում իրականացվել է ուսումնասիրություն, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության Մասիսի բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր։ Դրանց ընթացքում պարզվել է, որ դեռևս 2004թ․հունիսի 3-ին կնքված պայմանագրով Արարատի մարզի Սիս համայնքից վարձակալած 11,32 հա հողամասի վրա N ընկերության կողմից 2007թ․կառուցվել է 5 հա մակերեսով ամբողջությամբ ինքնակամ՝ քարաբետոնե ձկնաբուծական լճակներից և այլ ինքնակամ շինություններից կազմված ձկնաբուծարան: Ընդ որում, նշված՝ ընկերությունը հիշյալ 11,32 հա հողատարածքը վարձակալել է ենթավարձակալության պայմանագրով:
ՀՀ օրենսդրության համաձայն, համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող հողերի նպատակային օգտագործման, հողօգտագործողների կողմից հողային օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողության, ապօրինի հողօգտագործումների կանխարգելման, կասեցման և վերացման պարտականությունը կրում է  համայնքի ղեկավարը, իսկ ենթավարձակալության իրավունքով տրված հողամասի ոչ նպատակային օգտագործումը հիմք է վարձակալության իրավունքը ՀՀ հողային օրենսգրքի 102-րդ հոդվածի և վարձակալության պայմանագրի պահանջներով դադարեցնելու համար։
Նախապատրաստված նյութերով հիմնավորվել է, որ համայնքի նախկին և ներկա ղեկավարները, ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, օրենքով սահմանված կարգով պատշաճ վերահսկողություն չեն իրականացրել իրենց համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող հողերի նպատակային օգտագործման, հողօգտագործողների կողմից հողային օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ:
Հետաքննության մարմնի կողմից որոշում է կայացվել Սիս համայնքի նախկին ղեկավարի պարագայում վաղեմությունն անցած լինելու, իսկ գործող համայնքապետի պարագայում՝ համաներման ակտի կիրառման հիմքերով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին՝ հաշվի առնելով դրա դեմ նրանց կողմից չառարկելու հանգամանքը։
Այսով հանդերձ՝ Արարատի մարզի դատախազը գրություն է հասցեագրել Սիս համայնքի ղեկավարին՝ միջոցներ ձեռնարկելու վարձակալության պայմանագիրը օրենքով սահմանված կարգով լուծելու կամ ՀՀ Կառավարության 2006թ․ մայիսի 28-ի թիվ 912-ն որոշմամբ հաստատված կարգով ինքնակամ կառույցներն օրինականացնելու կամ քանդելու ուղղությամբ` առաջարկելով արդյունքների մասին սեղմ ժամկետում հայտնել Արարատի մարզի դատախազություն:
Արդյունքում Սիս համայնքի ղեկավարի 2020թ․հունիսի 3-ի որոշմամբ կառուցված ինքնակամ կառույցներն օրինականացվել են և ճանաչվել համայնքային սեփականություն։ Համայնքի կողմից առաջարկվել է ուղղակի վաճառքով գնել նշված կառույցները և դրանց սպասարկման և պահպանման համար անհրաժեշտ 10,75876 հա հողատարածքը։ Գնման առաջարկն ընդունվել է և հունիսի 30-ին նշված կառույցների և հողամասի  գնման համար համայնքի հաշվեհամարին փոխանցվել է ընդհանուր շուրջ 111 մլն ՀՀ դրամ։
Հարկ է ընդգծել, որ սկսած 2007թ. մինչ օրս, Սիս համայնքը զրկված է եղել նշված ինքնակամ շինությունների համար գույքահարկ գանձելու և այդկերպ համայնքի բյուջեն համալրելու հնարավորությունից` նկատի ունենալով, որ ինքնակամ շինությունները պետական գրանցման ենթարկված չեն եղել: Մինչդեռ դատախազության ներգործությամբ իրականացված գործընթացի արդյունքում հետայսու ձկնաբուծարանի սեփականատերը պարտավոր է լինելու  յուրաքանյուր տարի Սիս համայնքի բյուջե վճարել սահմանված չափով գույքահարկ:

Самовольно построенное рыбоводческое хозяйство, действующее в Араратской области под воздействием прокуратуры было узаконено, права общины восстановлены
На основании публикации от 08.01.2020г. интернет-газеты «Hetq» под названием «Рыбоводы обесценивают крупнейший капитал страны - землю» поручением Генерального прокурора РА в прокуратуре Араратской области в рамках функций защиты государственных интересов было осуществлено исследование, а также в отделе Масиса полиции РА были подготовлены материалы. В ходе которых было установлено, что договором от 03.06.2004г. на земельном участке (11.32 га.) в общине Сис, Араратской области в 2007г. компанией N было построено рыбоводческое хозяйство площадью 5 га. При этом указанная компания арендовала указанный земельный участок площадью 11.32 га. по договору субаренды.
Согласно законодательству РА руководитель общины несет ответственность за использование земель по целевому назначению в административных границах общины, надзор за соблюдением землепользователями требований земельного законодательства, предотвращение, приостанволение незаконного использования земли, а использование земельного участка, сданного в аренду не по целевому назначению является основанием для прекращения права аренды в соответствии со статьей 102 Земельного кодекса РА.
По подготовленным материалам было обасновано, что бывшие и нынешние руководители общин из-за недобросовестного и небрежного отношения к службе не выполнили свои служебные обязательства, не осуществили в порядке, установленном законом надзор за использованием по целевому назначению находящихся в их общинах земельных участк, и за соблюдением землепользователями требований земельного законодательства.
В случае бывшего руководителя общины Сис на основании истечения срока давности, а в случае действующего руководителя общины на основании применения акта об амнистии следственным органом было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела учитывая обстоятельство не представления ими протеста на решение.
Прокурор Араратской области направил письмо руководителю общины Сис для принятия мер по расторжению договора аренды в порядке, установленном законом или по направлению легализации или снесения самовольных сооружений согласно решениею Правительства РА от 28.05.2006г. N 912-н предложив сообщить о результатах прокуратуре Араратской области.
В результате, решением от 03.06.2020г. руководителя общины Сис самовольные сооружения были узаконены и признаны общественной собственностью. Общиной было предложено купить указанные сооружения путем прямой продажи и для этого нужен земельный участок площадью 10.75876 га. Предложение о покупке было принято и 30-го июня для покупки указанных сооружений и земельного участка на счет общины была переведена сумма в размере 111 млн. драмов РА.
Необходимо отметить, что начиная с 2007г. по сей день община Сис была лишена возможности собирать налог на имущество за указанные сооружения и таким образом пополнять бюджет общины. Тем временем под воздействием прокуратуры в результате осуществленного процесса отныне владелец рыбного хозяйства каждый год должен будет платить определенную сумму налога на имущество в бюджет общины.