Առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության և պաշտոնական դիրքի չարաշահման դրսևորումներ Ստեփանավանի օդանավակայանում կատարված շինաշխատանքների գործընթացում. հարուցվել է քրեական գործ
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից ստացված տեղեկատվության հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության իրականացրած ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 2014թ. մարտի 6-ի որոշման հիման վրա «Ն...» ընկերության և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության միջև կնքվել է գլխավոր շինարարական կապալի պայմանագիր՝ Ստեփանավանի օդանավակայանի վարչական շենքում և տարածքներում կառուցապատման և կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնելու մասին:
Չնայած այն հանգամանքին, որ պայմանագրի 4.2 կետի համաձայն ընկերությունը նախատեսված աշխատանքները պետք է կատարեր իր ուժերով, նյութերով, սարքավորումներով, գործիքներով՝ ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, անտեսելով պայմանագրով նախատեսված վերը վկայակոչած պայմանը, կառուցապատման աշխատանքներ իրականացնելու համար Ընկերությանը տրամադրել են 255.628.840 ՀՀ դրամ արժեքի մետաղյա սալիկներ և այլ գույք: Դրանից 107.872.072 ՀՀ դրամ արժեքի գույքը ընկերության կողմից օգտագործվել է օդանավակայանի շինարարական աշխատանքներում, որով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Բացի այդ, նախարարությունում անցկացված ծառայողական քննության արդյունքում արձանագրվել է նաև, որ առկա է ընկերության կողմից նախարարությանը վերադարձված և վերջինիս հաշվեկշռում գտնվող մնացած 147.756.768 ՀՀ դրամ արժեքի սալիկներից ընդհանուր 7.537.708 ՀՀ դրամի 478 հատ մետաղյա սալիկների պակասորդ:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու և նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազզորությունները չարաշահելով անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացնելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Manifestations of theft in a large amount with abuse of official position during construction work at the airport of Stepanavan. A criminal case has been initiated
In accordance with the government’s decision dated March 6, 2014, company N and the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia have signed a contract for a general construction contract for the implementation of major repairs and development in the administrative building of Stepanavan airport and adjacent territories.
In spite of the paragraph 4.2 of the contract, the company was supposed to carry out work on its own, with materials, equipment, tools, but the study has revealed that the responsible persons from the ministry, using their official position against the interests of the service in order to carry out construction work, have provided metal tiles in the amount of 255,628.840 drams and other property.
From this amount property in the amount of 107,872.072 drams has been used for repair work at the airport, which caused significant damage to the legitimate interests of the state.
As a result of the verification, it has been revealed that out of the remaining tiles on the balance, in the amount of 147,756.768 drams, 478 tiles have been returned to the Ministry in the amount of 7.537.708 drams.
On the basis of the facts discovered, a criminal case has been initiated in the Department for the Protection of State Interests of the RA General Prosecutor’s Office under p. 1 p. 3 art. 179 and p. 2 art. 308 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation has been entrusted to the Special Investigation Service of the Republic of Armenia.