Առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության և պաշտոնական դիրքի չարաշահման դրսևորումներ Ստեփանավանի օդանավակայանում կատարված շինաշխատանքների գործընթացում. հարուցվել է քրեական գործ
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից ստացված տեղեկատվության հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության իրականացրած ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 2014թ. մարտի 6-ի որոշման հիման վրա «Ն...» ընկերության և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության միջև կնքվել է գլխավոր շինարարական կապալի պայմանագիր՝ Ստեփանավանի օդանավակայանի վարչական շենքում և տարածքներում կառուցապատման և կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնելու մասին:
Չնայած այն հանգամանքին, որ պայմանագրի 4.2 կետի համաձայն ընկերությունը նախատեսված աշխատանքները պետք է կատարեր իր ուժերով, նյութերով, սարքավորումներով, գործիքներով՝ ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, անտեսելով պայմանագրով նախատեսված վերը վկայակոչած պայմանը, կառուցապատման աշխատանքներ իրականացնելու համար Ընկերությանը տրամադրել են 255.628.840 ՀՀ դրամ արժեքի մետաղյա սալիկներ և այլ գույք: Դրանից 107.872.072 ՀՀ դրամ արժեքի գույքը ընկերության կողմից օգտագործվել է օդանավակայանի շինարարական աշխատանքներում, որով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Բացի այդ, նախարարությունում անցկացված ծառայողական քննության արդյունքում արձանագրվել է նաև, որ առկա է ընկերության կողմից նախարարությանը վերադարձված և վերջինիս հաշվեկշռում գտնվող մնացած 147.756.768 ՀՀ դրամ արժեքի սալիկներից ընդհանուր 7.537.708 ՀՀ դրամի 478 հատ մետաղյա սալիկների պակասորդ:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու և նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազզորությունները չարաշահելով անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացնելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Проявления хищения в особо крупных размерах с использованием должностного положения во время строительных работ в аэропорту Степанавана. Было возбуждено уголовное дело
В соответствии с решением правительства от 6 марта 2014 года между компанией N и Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Армения был заключён контракт на генеральный строительный подряд на осуществление капитального ремонта и застройки в административном здании аэропорта Степанавана и прилегающих территориях .
Несмотря на пункт 4.2 контракта, компания должна была осуществлять работы своими силами, материалами, оборудованием, инструментами, однако исследование выявило, что ответственные лица из министерства, используя своё должностное положение против интересов службы с целью проведения строительных работ предоставили металлические плитки на сумму 255,628.840 драмов и другое имущество.
Из данной суммы имущество на сумму 107,872.072 драмов было использовано для ремонтных работ в аэропорту, чем был нанесён существенный ущерб законным интересам государства.
В результате проверки было выявлено, что из оставшихся на балансе плиток на сумму 147,756.768 драмов министерству было возвращено 478 плиток на сумму 7.537.708 драмов.
На основе обнаруженных фактов, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА возбуждено уголовное дело по п. 1. ч. 3 ст. 179 (Присвоение или растрата в особо крупных размерах) и ч. 2 ст. 308 (Злоупотребление должностными полномочиями).