Ծաղկաձորում անտառային ֆոնդի հողերն օտարվել են բնակավայրերի հողերի կատեգորիա տեղափոխվելու արդյունքում. ՀՀ դատախազության ուսումնասիրության արդյունքներով նյութեր կնախապատրաստվեն
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ուսումնասիրություն է կատարվել «Հետք» էլեկտրոնային թերթի «Պաշտոնյաները Ծաղկաձորում 60 հա անտառ են սեփականաշնորհել» վերտառությամբ հրապարակման կապակցությամբ:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 2007թ. համապատասխան որոշմամբ Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող անտառային ֆոնդի հողերից շուրջ 60 հեկտար փոխադրվել է բնակավայրերի հողերի կատեգորիա` խառը կառուցապատման համար, և անհատույց սեփականության իրավունքով փոխանցվել համայնքին, իսկ 14.0 հեկտար՝ հատուկ պահպանվող տարածքների հողերի կատեգորիա` հանգստի կազմակերպման համար: Հետագայում նշված հողամասերը աճուրդային եղանակով օտարվել են մի շարք քաղաքացիների:
Պարզվել է, որ փոխադրված հողերը ոչ միայն հանդիսացել են անտառային ֆոնդի հողեր, այլև արբանյակային լուսանկարների համաձայն՝ եղել են միատարր անտառածածկ տարածքներ: Մինչդեռ, հողերի փոխադրման գործընթացում  իրավասու պաշտոնատար անձինք, անտեսելով, որ անտառային ֆոնդի հողերը չեն կարող ընդգրկվել խառը կառուցապատման հողերի կատեգորիայում, փոխել են դրանց նպատակային նշանակությունը և որպես խառը կառուցապատման հողեր, հանձնել համայնքին, ինչն էլ հնարավոր է դարձրել դրանց հետագա օտարումը:
Պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պարտականությունների կատարման ընթացքում հնարավոր  խախտումները պարզելու, նրանց կատարած արարքներին իրավական գնահատական տալու, պատճառված վնասի առկայությունը և դրա չափը պարզելու, վերականգնման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու համար ստացված փաստաթղթերն ուղարկվել են ՀՀ քննչական կոմիտե ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-րդ և 181-րդ հոդվածների կարգով նյութեր նախապատրաստելու նպատակով:

В Цахкадзоре земли лесного фонда были отчуждены в результате перехода в категорию земельных участков населенных пунктов: По результатам расследования прокуратуры РА будут подготовлены материалы
По результатам проведенного Генпрокуратурой РА расследования, основанного на публикации издания След ("Hetq") о приватизации чиновниками 60 га леса в Цахкадзоре, было выявлено, что по решению правительства в 2007 году 60 га земель лесного фонда в общине Раздан (Котайкской области), являющихся госсобственностью, перешли в категорию земельных участков населенных пунктов (для смешанной застройки) и переданы общине на правах безвозмездной собственности, а 14 га - переведены в категорию специально охраняемых участков (для организации отдыха).
После этого указанные земли по аукциону были отчуждены в пользу ряда граждан.
Помимо того, что эти земли являлись частью лесного фонда, было выявлено, что согласно спутниковым снимкам, это были однородные лесные массивы. Меж тем, уполномоченные за процесс передачи этих земель чиновники игнорируя то, что земли лесного фонда не могут быть переведены в категорию для смешанной застройки, сменили их целевое назначение, и передали общине.
Для выяснения возможных нарушений во время выполнения чиновниками служебных обязательств, для юридической оценки, выяснения размера нанесенного ущерба и инициирования мер по восстановлению, полученные документы были направлены в Следственный комитет РА с целью подготовки дел по 180 и 181 статьям УК РА.