ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների նախընտրական շրջանում ենթադրյալ ընտրական հացնագործության 1 դեպքերով հարուցվել է քրեական գործ, 19 դեպքով նախապատրաստվում են նյութեր
ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբը դեկտեմբերի 8-ի ժամը 18.00-ի տվյալներով ուսումնասիրել է 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք  ՀՀ Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախընտրական շրջանում կատարված ենթադրյալ ընտրական բնույթի հանցավոր արարքների վերաբերյալ իրավապահ մարմինների ստացած  76 ահազանգ, որոնք ստուգվել կամ ստուգվում են հետաքննության և նախաքննության մարմինների կողմից:
Դեպքերից 48-ը զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումներից են, որոնք առանձնացվել և հաշվառվել են նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացվող ԶԼՄ-ների մոնիթորինգի արդյունքում: 27-ը եղել են քաղաքացիների կողմից ոստիկանություն կամ դատախազություն ներկայացված դիմումներ և հաղորդումներ, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ներկայացված զեկուցագրեր, ևս 1 հաղորդում ստացվել է ԿԸՀ-ից:
Նշվածներից վերացական և ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ պարունակող 57 դեպքով իրականացվել կամ իրականացվում են ստուգողական գործողություններ, որոնց արդյունքում մի մասով արդեն իսկ հերքվել են ներկայացված ենթադրյալ իրավախախտման փաստերը և թողնվել են անհետևանք:
Իսկ 19 դեպքով քրեական գործ հարուցելու առիթի օրինականությունը և հիմքերի բավարար լինելն ստուգելու նպատակով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նախապատրաստվում են նյութեր:
4-ը վերաբերում է թեկնածուի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն,
1-ը՝ քարոզչություն կատարելուն հարկադրելուն,
2-ը՝ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելուն,
5-ը՝ ընտրակաշառք տալուն,
1-ը՝ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելուն,
1-ը՝ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելուն,
2-ը՝ բարեգործության անվան տակ ընտրողներին անհատույց դրամ տալուն, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքի խախտմանը,
3-ը՝ այլ դեպքերի:
Մեկ դեպքի վերաբերյալ ստացված ահազանգի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով երկու կամ ավելի անձանց ընտրակաշառք առաջարկելու փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2 հոդվածի 4-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ: Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա առերևույթ ընտրակաշառք առաջարկելու կասկածանքով 1 անձ ձերբակալվել է:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում հնարավոր ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները և ահազանգերը գրանցելու և հաշվառելու, հաղորդումների քննարկման և դրանց հիման վրա նախապատրաստվող նյութերի ու հարուցված քրեական գործերի նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ:
Ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ տեղեկատվությունն ստանալու, ինչպես նաև ընտրական գործընթացում ներգրավված սուբյեկտների կողմից ընտական հանցագործությունների վերաբերյալ բարձրացված հրատապ խնդիրներին արագ արձագանքելու նպատակով դեկտեմբերի 9-ին՝ քվեարկության օրը, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում գործելու է թեժ գիծ՝ (010) 511603 հեռախոսահամարով:

В предвыборный период внеочередных выборов в НС РА было возбуждено 1 уголовное дело по поводу предполагаемого избирательного преступления, по 19 случаям подготавливаются материалы
Рабочая группа Генеральной прокуратуры РА по данным на состояние 18:00 8-го декабря 2018г. рассмотрела 76 сообщений, поступивших от правоохранительных органов касательно предполагаемых преступных деяний избирательного характера, совершенных в предвыборный период внеочередных выборов в НС РА, которые были проверены и проверяются органами дознания и предварительного следствия.
48 из случаев были выявлены в результате мониторинга рабочей группы Генеральной прокуратуры РА. 27 сообщений получено от граждан, которые обратились в прокуратуру или в полицию, а также рапорты сотрудников полиции , еще одно сообщение получено от ЦИК.
По поводу 57 случаев, содержащих абстрактные сведения или сведения общего характера, осуществлены и продолжают осуществляться проверочные действия, в результате которых уже были опровергнуты факты предполагаемого преступления.
В установленном статьями 180-181 уголовно-процессуального кодекса РА порядке подготавливаются материалы с целью проверки законности и достаточности оснований для возбуждения уголовных дел по 19 случаям.
4 касаются воспрепятствования реализации полномочий кандидата;
1 – побуждению к проведению агитации;
2 – побуждению к отказу от проведения агитации;
5 - дачи взятки;
1 – воспрепятствования реализации свободного волеизъявления избирателя;
2 – под именем благотворительности безвозмездного предоставления денег избирателям;
3 – иных случаев.
На основании подготовленных материалов по поводу дачи взятки по ч. 4 ст. 154.2 уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело. Одно лицо было арестовано по подозрению в том, что оно предлагало избирательную взятку.
Напомним, что с целью повышения эффективности прокурорского надзора за предварительным следствием возбужденных уголовных дел и подготавливаемых материалов на основе сообщений граждан, публикаций СМИ о возможных избирательных правонарушениях в ходе подготовки и проведения внеочередных парламентских выборов, была создана рабочая группа по приказу Генерального прокурора РА.