Հայտնի են դարձել «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի երիտասարդական մրցույթի հաղթողներն ու մրցանակակիրները
Ամփոփվել են «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի երիտասարդական հայաստանյան մրցույթի արդյունքները:
ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի գործունեության շրջանակում անցկացվող միջազգային մրցույթի՝ Հայաստանի ազգային ժյուրին, որի կազմում մրցույթի համակազմակերպիչ հանդիսացող ՀՀ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչներից բացի ընդգրկվել են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում մասնագիտացած հասարակական կառույցների հայտնի ներկայացուցիչներ, նոյեմբերի 3-ին կայացած նիստի ընթացքում, սահմանված երկու անվանակարգերում՝ «Լավագույն պաստառ» և «Լավագույն տեսահոլովակ», ընտրել է առաջին, երկրորդ և երրորդ մրցանակների արժանացած աշխատանքները:
Հիշեցնենք, որ մրցույթի շրջնակում ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի անդամ երկրների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի Դաշնության, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի 14-ից մինչև 35 տարեկան քաղաքացիներին, ինչպես նաև երիտասարդական ստեղծագործական խմբերին առաջարկվել էր հուլիսի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 19-ը պատրաստել և www.anticorruption.life պաշտոնական կայքում զետեղել «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի պաստառներ և տեսահոլովակներ: Դրանցում պետք է արտացոլվեին հակակոռուպցիոն պայքարի պետության ժամանակակից մեխանիզմների, այդ պայքարում միջազգային համագործակցության դերի ու նշանակության, ինչպես նաև հասարակության գործունեության ցանկացած ոլորտում կոռուպցիայի՝ իբրև հանրային, պետական ու գլոբալ չարիքի, անհադուրժելի երևույթի, դրա դեմ անզիջում գտնվելու վերաբերյալ հեղինակների հետաքրքիր յուրօրինակ պատկերացումները, գաղափարներն ու ուղերձները:
Հայաստանից մրցույթին մասնակցել է 28 ներկայացուցիչ, որոնց կողմից ներկայացվել է 38 աշխատանք՝ 12 տեսահոլովակ և 26 պաստառ: Հատկապես իրենց ակտիվ մասնակցությունն են ցուցաբերել Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի, Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի, Եվրոպական համալսարանի, Հայ-ռուսական համալսարանի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի քոլեջի ուսանողներն ու սաները:
Հայաստանի ժյուրիի որոշմամբ «Լավագույն տեսահոլովակ» անվանակարգում լավագույնն է ճանաչվել Արտյոմ Աղասարյանի ներկայացրած տեսահոլովակը: Երկրորդ մրցանակի է արժանացել Աննա Սարուխանյանի անվամբ ներկայացված՝ ընտրական կոռուպցիայի մոտիվներով աշխատանքը: Իսկ երրորդ մրցանակակիր է դարձել Մարիամ Զադոյանի կողմից ներկայացված տեսահոլովակը:
«Լավագույն պաստառ» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Ոսկեհատ Թադևոսյանն իր «Մի եղիր խամաճիկ» վերտառությամբ պաստառով: Երկրորդ մրցանակի է արժանացել Անի Գրիգորյանը՝ «Կանգնի՛ր, կոռուպցիա» խորագիրը կրող աշխատանքով: Իսկ երրորդ տեղն զբաղեցրել է Արմինե Սոֆոյանի «Մի՛ լռիր և մի՛ դարձիր նրանցից մեկը» վերնագրով պաստառը:
Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած աշխատանքների հեղինակները ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից կարժանանան խրախուսանքի: Իսկ առաջին փուլում հաղթող ճանաչված լավագույն տեսահոլովակը և պաստառը ազգային ժյուրի կողմից, ինչպես սահմանված է մրցույթի անցկացման կանոնակարգով, կներկայացվի մասնակից երկրների ներկայացուցիչներից կազմված միջազգային ժյուրիի դատին: Այդ երկրորդ փուլի արդյունքները կամփոփվեն կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա շրջանակներում դեկտեմբերի 12-ին՝ Մոսկվայում կայանալիք հանդիսավոր միջոցառման ընթացքում, որտեղ հաղթողները կարժանանան մրցանակների:

Winners and prize-winners of the youth competition of anti-corruption social advertising "Together against Corruption" have become known
The results of the Armenian Youth Competition of anti-corruption social advertising "Together against corruption" have been summed up.
Within the framework of the CIS Interstate Council for Combating Corruption, National Jury of Armenia, which, apart from representatives of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia, who are the organizers of the competition, also includes well-known representatives of public organizations specializing in the fight against corruption, during the meeting held on November 3 in the established two nominations "The Best Poster" and "The Best Video", they have chosen the works that took the first, second and third places.
The competition has been attended by 28 representatives from Armenia, who have submitted 38 works, 12 videos and 26 posters.
Students and pupils of the Armenian State Pedagogical University, Yerevan State Academy of Fine Arts, Yerevan State Institute of Theater and Cinematography, European University, Armenian-Russian University, College of Armenian National Polytechnic University have been especially active.
In the nomination "The Best Video" by the decision of the jury of Armenia, the video presented by Artyom Aghasyan has been recognized as the best. The second nomination has been awarded to the work regarding the electoral corruption presented under the name of Anna Sarukhanyan. The third prize has been given to a video presented by Mariam Zadoyan.
In the nomination "The Best Poster", the winner has been Voskehat Tadevosyan with her poster under the title "Don't be a puppet." Ani Grigoryan has received the second prize for her work entitled “Stop, corruption”. The third place has been occupied by Armine Sofoyan's poster under the title "Do not be silent and do not become one of them."
The authors of the prize-winning works will be encouraged by the RA Prosecutor General's Office. The national jury will present the best video and poster that won in the first stage to the international jury, composed of representatives from participating countries, as determined by the competition rules. The results of the second stage will be summarized on December 12 within the framework of the International Anti-Corruption Day, during the solemn event in Moscow, where the winners will receive prizes.