ՀՀ գլխավոր դատախազը ևս երեք գործով վճռաբեկ բողոքներ է ներկայացրել 2008թ. կայացված մեղադրական դատավճիռները բեկանելու, փոփոխելու և դրանցով դատապարտված անձանց արդարացնելու վերաբերյալ
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը վճռաբեկ բողոքներ է ներկայացրել  Հովհաննես Ղազարյանի, Դավիթ Առաքելյանի, Արման Շահինյանի վերաբերյալ 2008թ. կայացված մեղադրական դատավճիռների դեմ:
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների դատարանի 2008թ. կայացված դատավճիռներով նշված անձինք մեղավոր են ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Դատարանը հաստատված է համարել, որ 2008թ. մարտի 1-ին վաղ առավոտյան, «Ազատության» հրապարակում ծավալված իրադարձությունների ընթացքում նշված անձինք, տարբեր հանգամանքներում և տարբեր վայրերում չեն ենթարկվել ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին և հրելու, քաշքշելու կամ հարվածելու եղանակով վերջիններիս նկատմամբ, ծառայողական պարտականություններ կատարելու հետ կապված, գործադրել են նրանց կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն:
Դատավճիռներով Հովհաննես Ղազարյանը դատապարտվել է մեկ տարի, Դավիթ Առաքելյանը՝ մեկ տարի վեց ամիս ժամկետով ազատազրկման, նրանց նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել և սահմանվել է երկու տարի ժամկետով փորձաշրջան։ Իսկ Արման Շահինյանը դատապարտվել է մեկ տարի վեց ամիս ժամկետով ռեալ ազատազրկման:
Բոլոր երեք դեպքերում էլ դատավճիռները պաշտպանության կողմից բողոքարկվել են ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան, որը Հ. Ղազարյանի և Դ. Առաքելյանի վերաբերյալ գործերով վերաքննիչ բողոքով վարույթները կարճել է՝ դատական նիստին ամբաստանյալների, նրանց պաշտպանների չներկայանալու պատճառաբանությամբ՝ վերաքննիչ բողոքից հրաժարվելու հիմքով, իսկ Ա. Շահինյանի դեպքում՝ վերաքննիչ բողոքը մերժել է և անփոփոխ թողել ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված գործերով քննությունների ընթացքում թույլ են տրվել դատավարական իրավունքի այնպիսի հիմնարար խախտումներ, որոնց արդյունքում ընդունված դատական ակտերը խաթարում են արդարադատության բուն էությունը:
Մասնավորապես, հիմնավորվել է, որ նշված անձանց վերաբերյալ գործերով մինչդատական և դատական վարույթների ընթացքում խախտվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3-րդ և 18-րդ հոդվածների պահանջները, և նրանց արարքներում բացակայում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածով նախատեսված հանցակազմը:
Վարույթն իրականացնող մարմինը և դատարանները այդ անձանց կողմից ոստիկաններին հրելը կամ քաշքշելը դիտել են որպես բռնություն, մինչդեռ առկա է եղել ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախադեպային իրավական դիրքորոշում առ այն, որ դրանք չեն կարող որպես այդպիսին գնահատվել: Մեղադրանքներում, դատական ակտերում նկարագրված չեն այդ անձանց կողմից կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու կամ դրա սպառնալիքի արտահայտման ձևերը: Երեք քրեական գործերով էլ տուժող ճանաչված անձինք չկան:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ այս գործերով դատարանները խախտել են ամբաստանյալների պաշտպանության և արդար դատաքննության սահմանադրական և կոնվենցիոն իրավունքները:
Մասնավորապես, դատաքննությունների ընթացքում մերժվել են անձին ոստիկանության բաժին բերման ենթարկելուն ականատեսին դատարան հրավիրելու և որպես վկա հարցաքննելու պաշտպանության կողմի միջնորդությունները, մեղադրական դատավճռի հիմքում դրվել են բացառապես ոստիկանության աշխատակիցների՝ վարույթի ընթացքում պատշաճ չստուգված ցուցմունքները, կամ մեղադրանքի հիմքում դրվել են վկաների հակասական ցուցմունքներ, կամ դատարանի կողմից անարժանահավատ են համարվել վկաների դատաքննական ցուցմունքներ՝ չնայած դրանք գործով առկա այլ տվյալներով չեն հերքվել:
Մինչդեռ Եվրոպական դատարանը «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» և Հայաստանին չառնչվող մի շարք այլ գանգատներով իրավական դիրքորոշում է հայտնել առ այն, որ իրադարձությունների վերաբերյալ ոստիկանության կողմից ներկայացված տարբերակն անվերապահորեն հաստատելը, դիմումատուի փաստարկներից որևէ մեկին պատշաճ կերպով չանդրադառնալը և պաշտպանության կողմի վկաներին քննելու հարցում մերժելը՝ առանց պատշաճ կերպով ուսումնասիրելու նրանց ցուցմունքների վերաբերելիությունը, հանգեցնում են պաշտպանության կողմի իրավունքների սահմանափակման, ինչը հակասում է արդար դատաքննության երաշխիքներին:
Բացի վերոնշյալը՝ ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված գործերից երկուսով դատական նիստին ամբաստանյալների չներկայանալը որպես բողոքից հրաժարվելու հիմք դիտարկելը և դրանով վարույթները կարճելու ՀՀ վերաքննիչ դատարանի որոշումները հակասում են ՀՀ վճռաբեկ դատարանի արտահայտած իրավական դիրքորոշումներին և հիմնավորված չեն:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դիմել է ՀՀ Վճռաբեկ դատարան՝ Հովհաննես Ղազարյանի, Դավիթ Առաքելյանի, Արման Շահինյանի վերաբերյալ դատական ակտերը բեկանելու և փոփոխելու պահանջով:

Генеральный прокурор РА еще по трем делам подал апелляционные протесты об отмене, изменении обвинительных приговоров, вынесенных 2008г., и оправдании осужденных ими лиц
Генеральный прокурор РА Артур Давтян подал кассационные протесты на обвинительные приговоры, вынесенные 2008г. в отношении Казаряна Оганеса, Аракеляна Давида, Шагиняна Армана.
Приговорами Суда муниципалитетов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, вынесенными 2008 года, указанные лица были признаны виновными по части 1 статьи 316 Уголовного кодекса РА. Суд посчитал утвержденным то, что ранним утром 1-го марта 2008г. в ходе событий на площади «Свобода» указанные лица в различных обстоятельствах и различных местах не подчинялись законным требованиям служащих полициив связи с выполнением ими служебных обязанностей, путем толкания, потасовки или нанесения удара в отношении последних применили насилие, неопасное для их жизни и здоровья.
Приговорами КазарянОганесбыл осужден к лишению свободы на срок один год, Аракелян Давид-к лишению свободы на срок один год шесть месяцев, назначенное в отношении них наказание было условно не применено, и был установлен испытательный срок на два года. А Шагинян Арман был осужден к действительному лишению свободы на срок один год шесть месяцев.
По всем трем случаям приговоры были опротестованы стороной защиты в Апелляционный уголовный суд РА, который прекратил производства по апелляционному протесту по делам относительно Казаряна О. и Аракеляна Д. с мотивировкой неявки подсудимых и их защитников в судебное заседание на основании отказа от апелляционного протеста, а в случае Шагиняна А. в апелляционном протесте отказал и оставил приговорсуда общей юрисдикции без изменения.
Исследованием, проведенным Генеральной прокуратурой РА, было установлено, что в ходе расследований по указанным делам были допущены нарушения таких основных процессуальных прав, в результате которых вынесенные судебные акты искажают главную суть правосудия.
В частности, было обосновано, что в ходе досудебного и судебного производств по делам относительно указанных лиц были нарушены требования статей 3 и 18 Уголовного кодекса РА, и в их деяниях отсутствует состав преступления, предусмотренный статьей 316 Уголовного кодекса РА.
Орган, осуществляющий производство, и суды толкание и потасовка полицейских данными лицами рассмотрели как насилие, между тем как наличествовала прецедентная правовая позиция Кассационного суда РА о том, что они не могут быть оценены как таковые. В обвинениях, судебных актах не описаны формы применения указанными лицами неопасного для жизни или здоровья насилия и выражения его угрозы. По всем трем уголовным делам нет потерпевших лиц.
Исследованием было установлено также, что суды по данным делам нарушили конституционные и конвенционные права подсудимых на защиту и справедливое судебное разбирательство.
В частности, в ходе судебных разбирательствбыли отказаны в ходатайствах стороны защиты о приглашении в суд и допросе в качестве свидетеля очевидца принудительного привода лица в отдел полиции, в основу обвинительного приговора были положены исключительно показания сотрудников полиции, не проверенные в ходе производства в надлежащей форме, или в основу обвинения были положены противоречащие показания свидетелей, или показания свидетелей судебного следствия судом были признаны недостоверными, несмотря на то что они опровергнуты наличествующимипо делу другими данными.
Между тем как Европейский суд «МушегСагателян против Республики Армения» и рядом не относящихся к Армении других жалоб высказал правовую позицию о том, что безоговорочное утверждение представленной полицией версии относительно событий, необращение в надлежащей форме ни к одному из доводов заявителя и отказ в деле допроса свидетелей стороны защиты без надлежащего рассмотрения относимости их показаний приводят к ограничению прав стороны защиты, что противоречит гарантиям справедливого судебного разбирательства.
Кроме вышеизложенного, исследованием было установлено, что рассмотрение неявки подсудимых в судебное заседание по указанным обоим делам как основание к отказу от протеста и постановления Апелляционного суда РА о прекращении производств по ним противоречат правовым позициям, высказанным Кассационным судом РА, и необоснованы.
Исходя из вышеизложенного, генеральный прокурор РА Артур Давтян обратился в Кассационный суд РА с требованием отмены и изменения судебных актов относительно Казаряна Оганеса, Аракеляна Давида, Шагиняна Армана.