ՀՀ գլխավոր դատախազը ևս երեք գործով վճռաբեկ բողոքներ է ներկայացրել 2008թ. կայացված մեղադրական դատավճիռները բեկանելու, փոփոխելու և դրանցով դատապարտված անձանց արդարացնելու վերաբերյալ
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը վճռաբեկ բողոքներ է ներկայացրել  Հովհաննես Ղազարյանի, Դավիթ Առաքելյանի, Արման Շահինյանի վերաբերյալ 2008թ. կայացված մեղադրական դատավճիռների դեմ:
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների դատարանի 2008թ. կայացված դատավճիռներով նշված անձինք մեղավոր են ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Դատարանը հաստատված է համարել, որ 2008թ. մարտի 1-ին վաղ առավոտյան, «Ազատության» հրապարակում ծավալված իրադարձությունների ընթացքում նշված անձինք, տարբեր հանգամանքներում և տարբեր վայրերում չեն ենթարկվել ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին և հրելու, քաշքշելու կամ հարվածելու եղանակով վերջիններիս նկատմամբ, ծառայողական պարտականություններ կատարելու հետ կապված, գործադրել են նրանց կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն:
Դատավճիռներով Հովհաննես Ղազարյանը դատապարտվել է մեկ տարի, Դավիթ Առաքելյանը՝ մեկ տարի վեց ամիս ժամկետով ազատազրկման, նրանց նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել և սահմանվել է երկու տարի ժամկետով փորձաշրջան։ Իսկ Արման Շահինյանը դատապարտվել է մեկ տարի վեց ամիս ժամկետով ռեալ ազատազրկման:
Բոլոր երեք դեպքերում էլ դատավճիռները պաշտպանության կողմից բողոքարկվել են ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան, որը Հ. Ղազարյանի և Դ. Առաքելյանի վերաբերյալ գործերով վերաքննիչ բողոքով վարույթները կարճել է՝ դատական նիստին ամբաստանյալների, նրանց պաշտպանների չներկայանալու պատճառաբանությամբ՝ վերաքննիչ բողոքից հրաժարվելու հիմքով, իսկ Ա. Շահինյանի դեպքում՝ վերաքննիչ բողոքը մերժել է և անփոփոխ թողել ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված գործերով քննությունների ընթացքում թույլ են տրվել դատավարական իրավունքի այնպիսի հիմնարար խախտումներ, որոնց արդյունքում ընդունված դատական ակտերը խաթարում են արդարադատության բուն էությունը:
Մասնավորապես, հիմնավորվել է, որ նշված անձանց վերաբերյալ գործերով մինչդատական և դատական վարույթների ընթացքում խախտվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3-րդ և 18-րդ հոդվածների պահանջները, և նրանց արարքներում բացակայում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածով նախատեսված հանցակազմը:
Վարույթն իրականացնող մարմինը և դատարանները այդ անձանց կողմից ոստիկաններին հրելը կամ քաշքշելը դիտել են որպես բռնություն, մինչդեռ առկա է եղել ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախադեպային իրավական դիրքորոշում առ այն, որ դրանք չեն կարող որպես այդպիսին գնահատվել: Մեղադրանքներում, դատական ակտերում նկարագրված չեն այդ անձանց կողմից կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու կամ դրա սպառնալիքի արտահայտման ձևերը: Երեք քրեական գործերով էլ տուժող ճանաչված անձինք չկան:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ այս գործերով դատարանները խախտել են ամբաստանյալների պաշտպանության և արդար դատաքննության սահմանադրական և կոնվենցիոն իրավունքները:
Մասնավորապես, դատաքննությունների ընթացքում մերժվել են անձին ոստիկանության բաժին բերման ենթարկելուն ականատեսին դատարան հրավիրելու և որպես վկա հարցաքննելու պաշտպանության կողմի միջնորդությունները, մեղադրական դատավճռի հիմքում դրվել են բացառապես ոստիկանության աշխատակիցների՝ վարույթի ընթացքում պատշաճ չստուգված ցուցմունքները, կամ մեղադրանքի հիմքում դրվել են վկաների հակասական ցուցմունքներ, կամ դատարանի կողմից անարժանահավատ են համարվել վկաների դատաքննական ցուցմունքներ՝ չնայած դրանք գործով առկա այլ տվյալներով չեն հերքվել:
Մինչդեռ Եվրոպական դատարանը «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» և Հայաստանին չառնչվող մի շարք այլ գանգատներով իրավական դիրքորոշում է հայտնել առ այն, որ իրադարձությունների վերաբերյալ ոստիկանության կողմից ներկայացված տարբերակն անվերապահորեն հաստատելը, դիմումատուի փաստարկներից որևէ մեկին պատշաճ կերպով չանդրադառնալը և պաշտպանության կողմի վկաներին քննելու հարցում մերժելը՝ առանց պատշաճ կերպով ուսումնասիրելու նրանց ցուցմունքների վերաբերելիությունը, հանգեցնում են պաշտպանության կողմի իրավունքների սահմանափակման, ինչը հակասում է արդար դատաքննության երաշխիքներին:
Բացի վերոնշյալը՝ ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված գործերից երկուսով դատական նիստին ամբաստանյալների չներկայանալը որպես բողոքից հրաժարվելու հիմք դիտարկելը և դրանով վարույթները կարճելու ՀՀ վերաքննիչ դատարանի որոշումները հակասում են ՀՀ վճռաբեկ դատարանի արտահայտած իրավական դիրքորոշումներին և հիմնավորված չեն:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դիմել է ՀՀ Վճռաբեկ դատարան՝ Հովհաննես Ղազարյանի, Դավիթ Առաքելյանի, Արման Շահինյանի վերաբերյալ դատական ակտերը բեկանելու և փոփոխելու պահանջով:

The RA Prosecutor General filed cassation complaints in order to cancel three more verdicts, to change them and justify the people who were convicted for them
The RA Prosecutor General filed cassation complaints against Hovhannes Ghazaryan, Davit Arakelyan, Arman Shahinyan against convictions.
According to the verdicts the Court of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Yerevan the above-mentioned persons were found guilty under Article 316, Part 1 of the RA Criminal Code. The Court has stated that early in the morning on 1 March 2008, during the events at Liberty Square, these persons, in various circumstances and in various places, did not comply with the lawful requirements of the police officers and, by pushing, hitting them, used violence not harming health.
By the verdicts, Hovhannes Ghazaryan was sentenced to one year, David Arakelyan to one year and six months imprisonment. The mentioned sentence was not provisionally applied to them and probation for year period was imposed. And Aram Shahinyan was sentenced to one year and six months of real imprisonment.
In all three cases, the verdicts were appealed by the defense to the RA Criminal Court of Appeal, which terminated the appeals on H. Ghazaryan and D. Arakelyan reasoning that accused persons and their defendants were not present at the court hearing on the ground of refusal of the appeal and in Shahinyan's case, the appeal was rejected the verdict of the Court of General Jurisdiction was left unchanged.
The investigation carried out by the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia revealed that during the investigations of these cases such fundamental violations of procedural law were allowed, in the result of which the adopted judicial acts disrupt the very essence of justice.
In particular, it was established that the pre-trial and judicial proceedings in the cases of these persons were violated by the requirements of Articles 3 and 18 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, and there was no corpus delicti established in Article 316 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
The body instituting the proceedings and the courts considered the pushing or pulling of the police officers as violence, while there was a case law by the Court of Cassation of the Republic of Armenia that they could not be assessed as such. Indictments, judicial acts do not describe the forms of violence or threats by such persons that are dangerous to life or health. There are no victims in all three criminal cases.
The study also showed that in these cases the courts violated the defendants’ constitutional and conventional rights for fair trial.
Particularly, the motions of the defense to summon the witness to the police and to interrogate as a witness were rejected during the trials, the verdict was based exclusively on the police officers' not properly checked testimony during the proceedings, or the contradicting testimonies of the witnesses were considered, although they were not refused by other evidence in the case.
Meanwhile, the European Court, has stated in a number of appeals against Mushegh Saghatelyan v. Armenia and other cases not related with Armenia that the unconditional endorsement of the events, their failure to properly respond to any of the applicant's arguments, and their defense witnesses' refusal to properly examine the relevance of their testimonies leads to a restriction of the rights of the defense, which contradicts to the guarantees of a fair trial.
In addition to the above, the study showed that considering the defendants' failure to appear in court in both cases as a ground for refusal of appeal and thus dismissing the proceedings of the Court of Appeal contradicts the legal positions of the Court of Cassation and are not founded.
Based on the above, the RA Prosecutor General Artur Davtyan applied to the RA Court of Cassation with the request to repeal and amend the court acts on Hovhannes Ghazaryan, David Arakelyan, Arman Shahinyan.