ՀՀ զինվորական դատախազությունը հայտնաբերել է պետությանը պատճառված շուրջ 10 մլրդ դրամի վնաս, իսկ վերականգնված գումարը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է շուրջ 6 անգամ
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունում ամփոփվել են պետական շահերի պաշտպանության բնագավառում 2019թ․ 9 ամիսների ընթացքում իրականացված աշխատանքների արդյունքները։
2019թ․ առաջին 9 ամիսների ընթացքում ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից իրականացվել է թվով 262 ուսումնասիրություն, որոնցով խախտում է հայտնաբերվել 144 դեպքերում։
Խախտումները հիմնականում հայտնաբերվել են թիկունքային, սպառազինության, կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման, ռազմաբժշկական և այլ ծառայությունների ոլորտներում:
Դրանց վերացման կամ իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ ձեռնարկվել են դատախազական ներգործության կոնկրետ միջոցներ: Մասնավորապես 28 դեպքի կապակցությամբ հարուցվել են քրեական գործեր, որոնք հիմնականում առնչվում են ՀՀ ՊՆ կարիքների համար տարբեր նյութական միջոցների, ծառայությունների գնման, ընդունման, պահպանման և օգտագործման, զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության, պետական սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի օտարման գործընթացներում թույլ տրված չարաշահումներին։ Նշված քրեական գործերը հարուցվել են առերևույթ պաշտոնեական կեղծիք, պաշտոնեական դիրքի չարաշահում, պաշտոնեական լիազորությունների սահամնների անցում, ինչպես նաև պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք դրսևորելու և այլ հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող դեպքերի առթիվ:
Շոշափելի արդյունքներ են գրանցվել հատկապես պետական շահերի պաշտպանության գործառույթից բխող դատախազական գործիքակազմի կիրառմամբ զինված ուժերում պետությանը պատճառված վնասի բացահայտման և վերականգնման ոլորտում: Մասնավորապես հաշվետու ժամանակահատվածում արձանագրված պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է 9․9մլրդ ՀՀ դրամ։ Հատկանշական է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրված վնասի չափը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի արդյունքները գերազանցում է շուրջ 27.5 անգամ:
Վերականգնվել է պետությանը պատճառված մոտ 398 մլն ՀՀ դրամ վնաս, որը շուրջ 6 անգամ գերազանցում է 2018թ. առաջին ինը ամիսների ցուցանիշները։
Ընդ որում՝ այս տարվա ընթացքում վնասի հիմնական մասի վերականգնումն ապահովվել է հենց դատախազական գործիքակազմի կիրառմամբ, մասնավորապես՝ պետական շահերին հասցրած վնասը կամովին հատուցելու մասին տրված 100 նախազգուշացմների արդյունքում։
2019թ․ առաջին 9 ամիսների ընթացքում ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից ներկայացվել է 5 հայցադիմում՝ ընդհանուր 10.1 մլն ՀՀ դրամ հայցագնի չափով, և տրվել է պետությանը պատճառված 9․7մլն ՀՀ դրամ վնասի բռնագանձման պահանջով ողջամիտ ժամկետում հայց ներկայացնելու առաջարկություն։
Հարկ է նշել, որ պետության գույքային և ոչ գույքային շահերի պաշտպանության հարցադրումներով իրականացվում են նաև այլ ուսումնասիրություններ, ձեռնարկվում անհրաժեշտ դատախազական ներգործության միջոցներ։

Военной прокуратурой РА был выявлен ущерб, нанесённый государству в размере около 10 млрд. драмов РА, а восстановленная сумма по сравнению с прошлым годом была увеличена около в 6 раз
Центральная военная прокуратура РА подвела итоги результатов работ, осуществлённых в период 9 месяцев 2019 года в сфере защиты государственных интересов.
В течение первых 9 месяцев 2019 года отделом по защите государственных интересов Центральной Военной прокуратуры РА и военными прокуратурами гарнизонов было проведено 262 расследований, по которым было выявлено нарушение в 144 случаях.
Нарушения были выявлены в основном в сфере вооружения, капитального строительства и размещения войск, военно-медицинских и других услуг.
Были предприняты конкретные меры прокурорского воздействия для их устранения или дачи правовых оценок. В частности, в 28 случаях были возбуждены уголовные дела, в основном связанные со злоупотреблениями в процессе приобретения, получения и использования различных материальных средств, услуг, и в процессе отчуждения государственной недвижимости для нужд МО РА. Указанные уголовные дела были возбуждены по случаю совершения должностного подлога, злоупотребления служебным положением, превышения должностных полномочий, а также небрежного отношения должностными лицами к службе.
Достигнуты ощутимые результаты, особенно в сфере выявления и восстановления ущерба, нанесенного государству в вооруженных силах применением прокурорского механизма, исходящего из функции защиты государственных интересов. Примечательно, что в расчетный период, размер ущерба, констатированного в результате исследований, превышает результаты того же периода прошлого года в 27.5 раз.
Восстановлен ущерб, нанесенный государству в размере около 398 млн. драмов РА, который в 6 раз превышает показатели первых 9 месяцев 2018г.
Причем, восстановление основной части ущерба в этом году было обеспечено применением прокурорского механизма, в частности, в результате 100 предупреждений о добровольном возмещении ущерба, нанесенного государственным интересам.
В течение первых 9 месяцев 2019 года отделом по защите государственных интересов Центральной Военной прокуратуры РА и военными прокуратурами гарнизонов было подано 5 исковых заявлений на общую сумму 10.1 млн драмов РА , и было предложено в разумные сроки представить иск с требованием взыскания ущерба в размере 9.7 млн. драмов РА, нанесенного государству.
Следует отметить, что по вопросам защиты государственной собственности и не государственной собственности проводятся другие исследования, а также принимаются необходимые меры прокурорского воздействия.