ՀՀ զինվորական դատախազությունը հայտնաբերել է պետությանը պատճառված շուրջ 10 մլրդ դրամի վնաս, իսկ վերականգնված գումարը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է շուրջ 6 անգամ
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունում ամփոփվել են պետական շահերի պաշտպանության բնագավառում 2019թ․ 9 ամիսների ընթացքում իրականացված աշխատանքների արդյունքները։
2019թ․ առաջին 9 ամիսների ընթացքում ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից իրականացվել է թվով 262 ուսումնասիրություն, որոնցով խախտում է հայտնաբերվել 144 դեպքերում։
Խախտումները հիմնականում հայտնաբերվել են թիկունքային, սպառազինության, կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման, ռազմաբժշկական և այլ ծառայությունների ոլորտներում:
Դրանց վերացման կամ իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ ձեռնարկվել են դատախազական ներգործության կոնկրետ միջոցներ: Մասնավորապես 28 դեպքի կապակցությամբ հարուցվել են քրեական գործեր, որոնք հիմնականում առնչվում են ՀՀ ՊՆ կարիքների համար տարբեր նյութական միջոցների, ծառայությունների գնման, ընդունման, պահպանման և օգտագործման, զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության, պետական սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի օտարման գործընթացներում թույլ տրված չարաշահումներին։ Նշված քրեական գործերը հարուցվել են առերևույթ պաշտոնեական կեղծիք, պաշտոնեական դիրքի չարաշահում, պաշտոնեական լիազորությունների սահամնների անցում, ինչպես նաև պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք դրսևորելու և այլ հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող դեպքերի առթիվ:
Շոշափելի արդյունքներ են գրանցվել հատկապես պետական շահերի պաշտպանության գործառույթից բխող դատախազական գործիքակազմի կիրառմամբ զինված ուժերում պետությանը պատճառված վնասի բացահայտման և վերականգնման ոլորտում: Մասնավորապես հաշվետու ժամանակահատվածում արձանագրված պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է 9․9մլրդ ՀՀ դրամ։ Հատկանշական է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրված վնասի չափը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի արդյունքները գերազանցում է շուրջ 27.5 անգամ:
Վերականգնվել է պետությանը պատճառված մոտ 398 մլն ՀՀ դրամ վնաս, որը շուրջ 6 անգամ գերազանցում է 2018թ. առաջին ինը ամիսների ցուցանիշները։
Ընդ որում՝ այս տարվա ընթացքում վնասի հիմնական մասի վերականգնումն ապահովվել է հենց դատախազական գործիքակազմի կիրառմամբ, մասնավորապես՝ պետական շահերին հասցրած վնասը կամովին հատուցելու մասին տրված 100 նախազգուշացմների արդյունքում։
2019թ․ առաջին 9 ամիսների ընթացքում ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից ներկայացվել է 5 հայցադիմում՝ ընդհանուր 10.1 մլն ՀՀ դրամ հայցագնի չափով, և տրվել է պետությանը պատճառված 9․7մլն ՀՀ դրամ վնասի բռնագանձման պահանջով ողջամիտ ժամկետում հայց ներկայացնելու առաջարկություն։
Հարկ է նշել, որ պետության գույքային և ոչ գույքային շահերի պաշտպանության հարցադրումներով իրականացվում են նաև այլ ուսումնասիրություններ, ձեռնարկվում անհրաժեշտ դատախազական ներգործության միջոցներ։

The military prosecutor's office of the Republic of Armenia has detected damage inflicted to the state in the amount of about 10 billion AMD, and the restored amount compared to the previous year has been increased by 6 times
The Central Military Prosecutor's Office of the Republic of Armenia has summed up the results of the work carried out during 9 months of 2019 in the field state interest’s protection.
During the first 9 months of 2019, the Division for the Protection of State Interests of the Central Military Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the military prosecutor's offices of the garrisons have conducted 262 investigations, within the framework of which violations have been found out in 144 cases.
Violations have been detected mainly in the field of armament, capital construction and deployment of troops, military medical and other services.
Measures of prosecutorial supervision have been taken with a view to eliminate them or give legal assessments. In particular, concerning 28 cases, criminal cases have been initiated, mainly in connection with the abuses in the process of purchasing and use of various material means, services for the needs of the RA Ministry of Defense. These criminal cases have been initiated on the occasion of committing official forgery, abuse of official position, abuse of powers.
Tangible results have been achieved, especially in the field of detecting and restoring damage inflicted to the state in the armed forces by the use of the prosecutor’s mechanism, based on the function of protecting state interests. It is worth mentioning that the amount of damage, registered in the course of the study, conducted during the reporting period exceeds the results of the same period of the last year by 27.5 times.
The damage inflicted to the state in the amount of about 398 million AMD has been restored.
Moreover, the restoration of the main part of the damage has been ensured by the application of the prosecutor’s mechanism, in particular, as a result of 100 warnings about voluntary compensation for damage inflicted to state interests.
During the first 9 months of 2019, the Division for the Protection of State Interests of the Central Military Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the military prosecutor's offices of the garrisons have filed 5 claims for a total of 10.1 million AMD, and it has been proposed to submit a claim with a demand to recover damage inflicted to the state in the amount of 9.7 million AMD.
It should be noted that other studies on the protection of state property and non-state property are being conducted, as well as the necessary measures of prosecutorial influence are being taken.