Թափոնաջրերի խողովակի վնասման և Ողջի գետի աղտոտման դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
2019 թվականի հոկտեմբերի 17-ին «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ խողովակաշարի վնասման և թափոնաջրերով Ողջի գետի աղտոտման դեպքի առթիվ Սյունիքի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 284-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով (Վտանգավոր քիմիական և կենսաբանական նյութերի ու թափոնների հետ վարվելու անվտանգության կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է շրջակա միջավայրի աղտոտում):
Մարզի դատախազի հանձնարարությամբ ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժնում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ համապատասխան աշխատակիցների կողմից արտադրված թափոնների տեղափոխման կանոններն առերևույթ խախտելու հետևանքով Սյունիքի մարզի Ներքին Գերաթաղ գյուղի տարածքով անցնող՝ նշված ընկերության թիվ 2-րդ դյուկերի տարածքում վնասվել է 1020մմ տրամագծով 31-րդ խողովակաշարը: Դրա հետևանքով խողովակաշարով անցնող թափոնաջրերը, լցվելով նշված տարածքով հոսող վտակը, թափվել են Ողջի գետ՝ անզգուշությամբ աղտոտելով շրջակա միջավայրը:
Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչությանը: Նախաքննության շրջանակներում կպարզվեն ինչպես դեպքի լիարժեք հանգամանքներն ու պատճառները, այնպես էլ շրջակա միջավայրին պատճառված վնասի ամբողջական և վերջնական չափերը:

По факту повреждения трубы сточных вод и загрязнения реки Вохчи возбуждено уголовное дело
17-го октября 2019г. прокуратурой Сюникской области возбуждено уголовное дело согласно п. 1 ч. 2 ст. 284 УК РА по факту повреждения трубопровода ЗАО Зангезурский медно-молибденовый комбинат и загрязнения реки Вохчи сточными водами (нарушение правил безопасности при обращении с опасными химическими или биологическими веществами и отходами, повлекшие по неосторожности загрязнение, отравление или заражение окружающей среды).
В ходе подготовки материалов в Капанском отделе Сюникского областного управления полиции РА было установлено, что в результате нарушения правил перевозки отходов, соответствующими сотрудниками ЗАО Зангезурский медно-молибденовый комбинат, по территории села Неркин Гератаг Сюникской области, на территории указанной компании был поврежден 31 трубопровод  диаметром 1020 мм. В результате протекающие через трубопровод сточные воды вылились в реку Вохчи и загрязнили окружающую среду.
Предварительное следствие уголовного дела поручено следственному управлению СК РА. В рамках предварительного следствия будут установлены полноценные обстоятельства и причины, как случая, так и  полноценный и окончательный размер ущерба, нанесенного окружающей среде.